ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2013
DIN: Buzau
ÎNSCRIS: 12.11.13
OCT-2013

Barco Pirata

Barco Pirata. O excursie despre care nu auzisem nimic.

Ghida ne prezinta excursiile: Saona, Catalina, Santo Domingo, Safari... etc. Inainte de a ne prezenta fiecare excursie ne-a dat o fisa cu toate excursiile si pachetele promotionale (daca luai mai multe aveai o reducere la pretul final).

Urmaream ce spunea ghida si dupa ce a terminat de prezentat, am observat ca mai era o excursie despre care nu ne-a mentionat nimic. Barco Pirata.

Intreb: dar Barco Pirata?

Si ne spune pe scurt, ca este un vas cu "pirati" un vas-petrecere, se face snorkling, se merge la o piscina naturala, multa distractie si buna dispozitie. Suna bine, zic, nu costa nici mult, 70$, hai sa mergem!

Bun. In ziua plecarii, nu ne-a mai luat de la hotel un autocar ci un microbuz, insa arata foarte bine, nu a fost nicio problema.

Nu am plecat dimineata ca la celelalte excursii, am plecat la ora 13:00

S-a repetat povestea cu drumul, am facut cam o ora pana in "portul piratilor".

Ajungem la destinatie unde ne asteptau piratii, si de aici a inceput totul. Ne-a intampinat un tip foarte vesel si energic, imbracat in pirat, cu o sabie in mana care spunea 2-3 cuvinte... radea (un ras de pirat asa... specific: P) se uita la altcineva, spunea din nou 2-3 cuvinte, iar radea...

Aici, pe uscat am gasit tot echipajul ce avea sa ne insoteasca. Baiatul care radea, inca doi "pirati" dintre care unul fara un picior (si chiar nu avea un picior bietul de el), doua negrese imbracate si ele foarte frumos (pe langa cele din excursia la Catalina, nici nu se compara) si o pitica. O sa o vedeti in poze. Era mica, mica, mica.

Dupa ce s-a strans toata lumea am a inceput show-ul. Inainte de a va povesti as vrea sa clarific mai bine situatia piratilor ca sa intelegeti ce urmeaza sa va spun.

Inventar pirati:

1. Tipul care rade diabolic (care era si personajul principal acolo, el facea 70% din animatie)

2. Piratul cu un singur picior

3. Un alt pirat

Dupa ce am urcat pe vas am mai intalnit doi "pirati" dar asta urmeaza sa va povestesc.

Ne apropiam de barca ce trebuia sa ne dupa pe vas cand apare cel de-al treilea pirat si se napusteste asupra celui cu un picior si incep sa se lupte cu sabiile, bineinteles, cel cu un picior sfarsind invins. Principalul pirat il prinde pe "agresor", ii pune sabia la gat si intreaba turistii: il omor? Bineinteles raspunsul turistilor fiind: nuuu!

-Mai bine sa-l aruncam in apa a spus un turist, iar cel care avea sabia la gat ne-a spus ca mai bine sa il omoram decat sa-l aruncam in apa.

Ideea e ca din momentul acela totul a devenit interactiv.

Ajungem cu barca la vasul in cauza si inainte de a ne lasa sa urcam, ne-au zis sa ne oprim si sa-l ascultam. Atunci ne-a spus ca noi trebuie sa cucerim vasul asta, dar piratul de pe vasul respectiv doarme ca a baut mult cu o seara inainte si trebuie sa il trezim. Fireste, urmatoarea indicatie a fost sa facem galagie sa trezim piratul. A iesit piratul "mahmur" si a urmat o discutie de negociere in urma cererii piratului nostru de a ne imprumuta vasul pentru o petrecere. Negocierea primeste un raspuns negativ si incep din nou o lupta cu sabii, capitanul pirat "mahmur" sfarsind aruncat peste bord.

Dupa acest spectacol ne-au permis sa urcam pe vas si a inceput muzica.

Toata excursia a fost gandita pas cu pas, programul muzical, evnimentele si momentele lor artistice, tot, nimic nu a fost facut de mantuiala. Dupa cateva minute au inceput sa prezinte pe toti cei care faceau parte din echipa, piratii, fetele, dj-ul, barmanul, fotograful si baiatul care filma. Insa si aceasta prezentare s-a facut tot intr-un mic show.

Au urmat dansuri de grup, sincroane, mai putin am dansat singuri.

Dupa un timp ajungem in larg si ne spun ca urmeaza sa facem snorkling. Pe mine ma incanta ideea doar ca dupa raspunsul pe care mi l-a dat cel de pe insula Catalina despre faptul ca nu stiu sa inot... aveam o strangere de inima si eram un pic dezamagita ca nu pot si eu sa fac snorkling in larg. Numai ca... a fost oligatoriu pentru toata lumea sa poate veste de salvare. Si nu oricum, ci legate in jurul braului. Plus ca au coborat si doi baieti cu noi despre care ni s-a spus ca sunt acolo pentru a ne ajuta in caz de nevoie si daca avem vreo problema sa ridicam mana caci ei vor fi atenti la noi. SUUUUPER!! Si mai super a fost ce a urmat. Cati pesti... cate culori... de nedescris... am vazut mai mult de 10 tipuri de pesti, am vazut corali... nu-mi venea sa mai plec de acolo... dar la fel nu imi venea sa plec din Caraibe, dar nu am avut de ales: P

Am urcat din nou pe vas si pestrecerea a continuat. Mamajuana si Cuba Libre la dicretie... dupa snorkling ne-au dat si o gustare, niste chipsuri de porumb cu sos... ceva... acolo... oricum apucasem sa mancam pranzul la hotel inainte de plecare.

Urmatoarea oprire am facut-o la o piscina naturala, alta decat cea la care ne-am oprit cand am mers la Saona. Pentru mine de data asta a fost minunat ca aici apa era un pic mai mica si ajungeam si eu cu picioarele pe nisip. Am dansat in apa, au facut un concurs cu premii in bautura :)) Mamajuana... oricum am iesit toti castigatori.

Piratul principal ni s-a alaturat si el in apa, delectandu-ne cu un numar de striptease pe marginea vasului. Si chiar s-a descurcat foarte bine, mai ales ca avea si ce arata. : D

Excursia a continuat la bord cu dansuri si bautura pana ne-am intors in portul din care am plecat.

Toata energia lor, modul in care arata vasul si costumatiile lor, toata planificarea excursiilor, ne-au facut sa clasificam excursia pe acelasi loc cu Saona.

Sunt excursii total diferite, dar cu 100% procent de satisfactie. Saona s-a impus prin peisaje, Barco Pirata s-a impus prin distractie.

Cand o sa ma intorc in Caraibe o sa vizitez cu siguranta din nou si vasul piratilor.

Trimis de georgika_85 in 21.11.13 23:35:00
Validat / Publicat: 22.11.13 10:44:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 5159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgika_85); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe cat de mica pe atat de energica si vesela
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 23 voturi)

adri-nico
[22.11.13 11:18:07]

doar 14 poze??

mi-a placut aia cu "nu mai vroiam sa ma intorc nici din Caraibe, dar n-am avut de ales... "

a fost frumos ceea ce ne-ai povestit si sint sigura ca e singura povestire despre acest tip de excursie.

georgika_85AUTOR REVIEW
[22.11.13 19:21:14]

Nu am avut timp sa incarc mai multe poze dar, oricum, ati prins ideea. Si oricum, pozele sunt destul de asemanatoare intre ele, dans, distractie.

Nu prea am stat de poze, am foarte multe filmari in schimb.

adri-nico, georgika_85
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Punta Cana: