ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2013
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.13
SEP-2013

Corect ar fi 2*

Anul acesta mi-am petrecut vacanta de vara in Thasos la hotelul Aethria. Perioada alesa sfirsitul luni august inceputul lui septembrie. Initial as fi vrut sa ajung in Zakynthos, dar asta insemna sa pierd aproape 3 zile cu drumul si sa micsorez durata sejurului. Oricum cind am hotarit sa merg in Thasos era deja inceputul luni august asa ca din oferta agentiilor de turism am avut de ales din 3 variante de cazare.

Am ales Aethria hotel din Limenas dupa ce am citit singurul review pe AFA pentru aceasta destinatie si citeva pareri ale unor turisti englezi pe Tripadvisor. De ce scriu acest review asa de tirziu? Unul din motive ar fi timpul si de ce sa nu recunosc asteptam si alte pareri ale turistilor romani aflati acolo. {hotelul in acesta perioada era ocupat de romani in proportie de 80%, restul fiind un grup de turisti de virsta a doua din Olanda. }

Am ajuns in Thasos cu masina personala, traseul ales fiind prin Zlatograd, traseu descris foarte bine de Ionescunic caruia ii multumesc pentru frumoasele reviewuri cu toate ca nu ne cunoastem. Ma consider un sofer bun si mi-am propus sa scot un timp mai bun de 12 ore pe acest traseu lucru care s-a dovedit a fi greu de realizat. Oricum traseul este foarte frumos si il recomand celor cu experienta la volan. Am ajuns in Thasos in jurul orei 14 si am gasit foarte usor hotelul, este pe urmatoarea strada paralela cu portul nou. Deci cum coboriti de pe fery mergeti inainte pina la prima strada la stinga, apoi pe aceasta 2-300 de metri pina la prima intersectie unde faceti din nou stinga si dupa aproximativ 4-500de metri pe partea stinga se afla hotelul Aethria. Acesta este compus din corpul principal si 2 corpuri mai mici amplasate intr-o frumoasa gradina cu spatii verzi si palmieri. Receptia se afla in corpul principal, tot acolo fiind si locul unde se servea micul dejun.

Am primit o camera la parter care la prim vedere arata Ok ,,incapatoare si cu un balcon destul de mare. Nu sint un tip foarte pretentios asa ca la prima vedere totul parea in regula, asa ca o sa punctez ce m-ia placut si ce nu la acest hotel... Personalul foarte amabil si respectuos in special receptionerul Kostas, patronul un grec mic si batrin care zic eu ca semana un pic cu Zorba grecul, saluta cind avea chef si nu prtea baga in seama pe romani. Piscina cu toate ca nu prea am stat acolo, era maricica si foarte adinca iar ca un minus mirosul puternic de clor si fara o sectiune pentru copii. Masa destul de saracacioasa, tip bufet suedez unde erau puse cu zgircenie cite putin din fiecare si daca se termina ceva trebuia sa astepti s-au sa renunti pina cea care facea oficiul de bucataresa sa completeze ce se termina. Acea persoana dupa ce termina cu micul dejun isi continua activitatea pe post de camerista. Curatenie in camere se facea zilnic, prosoapele se schimbau doar daca erau lasate pe jos, iar lenjeria a fost scimbata de 2 ori in 7 zile. Aerul conditionat se plateste separat. Televizorul din camera mai mult obiect de decor, 2-3 posturi grecesti si restul purici. La citi romani au fost la acest hotel in acest an putea include si un program romanesc s-au macar CNN-ul.

De ce cred eu ca acest hotel merita doar 2*? Lucrul care m-a deranjat cel mai mult a fost gresia din camera. care cred eu ca nu isi are locul acolo. Asta da impresia unui salon spitalicesc, lipseste ambianta aia familiara a unui loc unde sa te odihnesti si sa iti fie drag sa stai. Daca m-as intoarce aici? Cu siguranta o sa revin in Thasos, poate chiar la acest hotel dar cel putin stiu ca totul este de 2*, in Turcia pe litoral acest hotel nu ar primi mai mult de o stea. Am fost pentru prima data in Thasos, si am inteles ca aici majoritatea hotelurilor au gresie pe jos. Lasind la o parte aceste aspecte as mentiona ca insula este superba, 99% din greci prietenosi si ospitalieri.

NU vreau ca nimeni sa traga concluzii pripite despre aceasta destinatie, trecind peste aceste aspecte cred ca daca locatia era clasificata la 2*, reviewul meu ar fi avut numai cuvinte de lauda. Despre insula, plaje si alte obiective de vizitat aici voi reveni in curind cu alt review

Trimis de micutzu in 20.11.13 21:30:03
Validat / Publicat: 20.11.13 23:44:05

VIZUALIZĂRI: 7761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [21.11.13 10:16:31]

Chestia cu gresia de pe jos este subiectiva dar generala la hotelurile de la mare, nici nu imi aduc aminte la ce hotel am avut altceva pe jos in camera, a..., da, am avut si marmura la hotelurile mai vechi, pentru mine e cu mult mai rau desi personajele de peste ocean adora marmura, mie nu imi place, mi se pare murdara mereu, acelasi lucru cu granitul.

Pardoseala din lemn ma enerveaza cel mai rau, pentru ca scartie si dupa ce ca trebuie sa imi suport propriile scartaieturi le mai aud si pe ale vecinilor.

Mocheta am avut doar la hotelurile de la munte, sau la mare, la peste 4*, dar exista si hoteluri de 4* cu gresie pe jos vezi Riu Dolce Vita din Nisipuri, iar hotelul Atos Palace de langa Kalithea are pardoseala de granit in receptie, de neacceptat asa ceva in viziunea mea despre un hotel care se considera de 4*.

Pe scurt in Grecia hotelurile au gresie pe jos in proportie covarsitoare, asta nu inseamna ca au 2 sau 3 sau 4 stele, eu niciodata nu ma iau dupa numarul de stele, acest lucru este total neconcludent, mai ales pentru Grecia, de foarte multe ori am stat in unitati neclasificate...

[21.11.13 20:21:07]

Salut. Aveti dreptate in privinta gresiei, dar ma repet este parerea mea personala. Stiu ca ati fost de multe ori in Thasos si ati vazut multe unitati de cazare, nu vi se pare ca sint supraevaluate ca numar de stele? Eu am mai calatorit prin Europa, desi sint membru AFA de curind nu am scris prea multe reviewuri. dar hotelurile din Thasos credeti ca respecta standardele de clasificare? Despre insula am fost pur si simplu vrajit, Dumnezeu a fost foarte darnic cu grecii. Toate cele bune.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [21.11.13 21:56:55]

@micutzu: nu cred ca sunt supraevaluate, cred ca nu au legatura cu realitatea si atat, exista hoteluri, vile de 3* si arata ca de una singura si invers hoteluri de o stea cu aspect si dotari de 3*, ei platesc impozit in functie de clasificare, deci fiecare isi declara stelele dupa mandrie, ureche sau buzunar... sigur mai exista contracte cu diverse sindicate si in functie de numarul de stele primesc mai multi bani de la acele sindicate, deci si de aici mai rezulta o umflare artificiala a numarului de stele.

[22.11.13 19:19:43]

@ionescunic: Aveti dreptate si va multumesc pentru informatii. Personal cind aleg o destinatie de vacanta nu ma uit doar la nr de stele si tin cont de parerile altor turisti, incercind sa judec la rece si reprosurile si cuvintele de lauda. Pentru mine afost un soc dupa vacanta petrecuta in Turcia. Am vazut locatii de 2 stele care aratau la fel s-au mai bine. Dar peste toate aceste aspecte ramin amintirile locurilor minunate pe care le-ai vazut s-au revazut. Stima si toate cele bune.

cata1975_toader
    [17.07.14 23:48:01]

Buna ziua.

Vreau sa va intreb: când spuneti ca piscina hotelului este f adânca cam la ce adâncime va referiti? Am citit pe unele forumuri ca ar avea peste 2m adâncime. Este adevărat?

Va multumesc anticipat pentru răspuns.

[23.07.14 15:55:54]

@cata1975_toader: Piscina hotelului are adincimea de 2,5-3 metri.

cata1975_toader, micutzu
    Alte impresii din această RUBRICĂAethria Hotel: