ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2009
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 14.05.09
MAY-2009

Merita vizitata

Am petrecut weekendul 1-3 mai 2009 in regiunea Corund-Praid-Sovata. Am stat cazat la Pensiunea Forras din Corund deoarece ne-am hotarat tarziu si nu am mai gasit cazare in Praid sau Sovata. Sovata, ca statiune mi se pare teribil de umflata, este singura statiune din cele 3 care nu mi-a placut. Daca ajungeti prin zona, nu uitati sa mergeti in Corund la mestesugarii locali (atentie la preturi ca sunt umflate iar corundenii sunt vestiti in zona ca fiind afaceristi si f bogati). Si nu uitati sa faceti un drum si la salina Praid.

Drumul catre salina se face cu un autobuz, dupa achitarea unei taxe de 25 RON/pers. Pare cam mult dar in momentul in care ajungi jos iti dai seama ca merita. Drumul e lung de 1, 5 km si dureaza cateva minute, printr-un tunel ingust si intunecat, ceea ce te face sa fii claustrofob pt cateva minute.

Cand ajungi in statia din salina, incepi sa simti aerul rarefiat si o multime de sare pe buze. Din statie trebuie sa cobori 2-300 de scari cam abrubte care sunt ok la coborare dar e mai greu la urcare.

In momentul in care ai ajuns in salina propriu-zisa, te asteapta o imagine frumoasa, o multime de oameni in continua miscare, jucand tenis de masa, volei, badminton, table, etc. Aici gasesti biblioteca, baruri, cafenea, biliard dar si loc de joaca pentru copii. Mai exista un muzeu al minei de sare, galerie de vinuri, cu organizari de degustari dar si o capela frumosa, unde am inteles ca se fac slujbe, atat ortodoxe, cat si catolice.

Chiar m-am relaxat la aceasta capela!

Lucrand in domeniu, recomand salina din Praid si celor cu afectiuni respiratorii, bineinteles cu recomandare de la medicul lor.

Daca mergeti vara, aceasta salina este un adevarat colt de Rai, temperatura fiind undeva la 15 grade Celsius, ceea ce te scapa de toropela de afara.

De asemenea, in apropierea salinei se gaseste un strand cu ape sarate dar atentie, aceste nu sunt termale, ci helioterme, ceea ce inseamna ca va puteti baza pe strand doar in sezonul cald. Cand am fost noi strandul era inchis.

In concuzie, o zona ce nu trebuie evitata de amatorii de calatorii.

Va stau la dispozitie cu detalii!

Trimis de mihaiu77 in 14.10.09 18:30:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PRAID [HR]. A mai fost în/la: Delta Dunarii, Sambata de Sus, Bran, litoral, etc

VIZUALIZĂRI: 3677 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muntele de sare - Praid

• Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: