ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2013
ÎNSCRIS: 09.09.08
SEP-2013

Gradina zoologica din Izmir

Intr-o zi cu vant, pt ca copilul cam dardaia cand iesea din apa, am hotarat sa parasim resortul (Club Yali Aquapark din Gumuldur - vezi impresii) si sa mergem in Izmir (aprox 45 km ca distanta).

Orasul e mare, aglomerat, cu copilul dupa noi nu mergea sa vizitam obiective turistice de oameni mari, asa ca am ales gradina zoologica.

Fata de intrarea noastra in Izmir, e fix in partea opusa a orasului, si inca 20 de km dupa aceea. Daca nu era GPS-ul nu nimeream. Este o zona ca un fel de delta mai mica a lor, unde au diverse locuri de picnic, o zona pentru observat pasari, ceva intre parc si padure, cam ca Baneasa la noi, dar mult mai mare. Totul langa o unitate militara :)

Zoo a fost mutat aici in 2008, initial fiind mult mai mica si mai in oras decat aceasta. Taxa de intrare nesemnificativa, vreo 3 lire parca, copilul gratis. La intrare si in coltul opus exista cate un mic restaurant pt sucuri, inghetata, hot dog etc.

Totul se intinde pe o suprafata destul de mare, vreo 400 de hectare daca am retinut bine, noi am petrecut vreo 4 ore aici. Multe animale, cel mai mult am fost impresionati de suricate, girafa, familia de elefanti (aveau un pui de 2 anisori), cei doi hipopotami, hiene. Mai sunt zebre, ratoni, toata gama de antilope africane, insula maimutelor (unde nu am vazut cine stie ce din pacate), struti, feline mari - lei, tigri, puma (a stat ascunsa dumneaei, nu s-a aratat. Multe pasari, de la pauni si bibilici care se plimbau liberi prin complex, pana la pelicani, papagali si pasari de prada. Intr-o sera care imita vegetatia din jungla au sectiunea de reptile.

Recomand cu drag familiilor cu copii, este mult peste ce avem noi in Romania. Poate cei care au vizitat gradinile zoologice din alte tari europene nu vor fi atat de impresionati, nu stiu... eu una, cand am vazut girafa pt prima data in viata mi-au dat lacrimile. Si mai era si foarte prietenoasa... o scumpa, ce mai.

Fiind noua, gradina este gandita cu cap, animalele au spatii generoase si mai au loc berechet sa se extinda. Din loc in loc exista turnuri de observare de unde poti face poze f reusite.

Ce as mai fi facut prin Izmir, dar n-am mai putut: o vizita in parcul lor central, un fel de Herastrau dar mai in centru, care are si un Luna Park pt copii. Am vrut sa oprim, dar ne-a fost imposibil sa gasim loc de parcare. Si mi-ar mai fi placut o plimbare cu bicicleta pe faleza, are Izmirul o faleza incredibila, pe zeci de km cred, dar nu stiam de unde se inchiriaza si eram si obositi... Poate alta data.

Trimis de Deborah77 in 19.11.13 16:10:20
Validat / Publicat: 19.11.13 17:32:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Deborah77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

jerrydan [18.02.16 17:42:18] »

@Deborah77 - Buna. suntem 2 adulti si un copil de 9 ani, mergem in vara asta acolo, ne intereseaza daca parcarea este mare, cu plata si paza, de asemenea am vrea sa stim daca putem spre exemplu sa facem plaja la piscina hotelului Paradise, sau sa mancam acolo? , cam cati km. sunt din Bucuresti pana acolo se pot face fara tranzit?

Deborah77 [21.02.16 10:27:09] »

@jerrydan - Buna. Nu inteleg pana unde vreti sa mergeti, la zoo Izmir? Ca nu stiu nimic despre nici un hotel Paradise...

jerrydan [21.02.16 21:36:00] »

@Deborah77: La cactus club yali din Gumuldur, ați fost acolo şi ați postat impresii, mă interesau şi pe mine mai multe detalii.

Deborah77 [22.02.16 10:22:57] »

@jerrydan - Greu de facut fara tranzit, dar nu imposibil. Noi am facut odata Kusadasi-Bucuresti dintr--o bucata. Daca plecati cu noaptea in cap, si totul e bine pe drum, aveti sanse sa ajungeti spre seara. Depinde cum va opriti, cati soferi sunteti, cum rezistati la drum lung. Eu nu as recomanda insa, sunt aproape 1000 de km si traversatul Bulgariei te stoarce de puteri.

Au cateva locuri de parcare intre resortul principal si anexa in care am stat noi, dar nu stiu daca sunt pazite. Se mai parca si pe strada... nu m-am gandit prea mult la asta, zona mi s-a parut sigura si nici noi nu am mers cu vreun Lexus.

Hotel Paradise este destul de departe, noi am mai iesit la plimbare seara si nu am ajuns pana la el, estimez ca sunt peste 2 km. Si este de 4 stele, nu de 5. Stiu ca cei de acolo pot veni la Aqua Park gratis si exista un trenulet care ii plimba, deci presupun ca si voi puteti folosi trenuletul ca sa mergeti acolo. Dar de ce ati face asta? Aveti tot ce va trebui la Club Yali...

jerrydan [22.02.16 13:27:01] »

@Deborah77: E vorba de o altă familie peietenă cu noi care au sejur la Paradise și ne gândeam să facem plajă și să luăm masa împreunä. Ce vroiam să mai știu de la dvs., dacă putem servi mâncare și băuturi de la Aqua park sau e contra cost. Și dacă se poate ce traseu aţi urmat, la hotel se ajunge greu din oraș, coordonate ceva? Și de asemenea câte restaurante alacarte sunt și dacă e cu rezervare. E prima oară in Turcia, dupa 6 ani de Bulgaria și știţi cum este. Mulţumesc.

Deborah77 [22.02.16 13:39:49] »

@jerrydan - Nu stiu sa raspund la intrebarea cu Hotel Paradise, totusi e cam aiurea sa platesti sejur de 5 strele si sa beneficiezi de servicii de 4.

La Aqua Park puteti servi mancaruri (fast food) si bauturi gratis, nu se servesc bauturi alcolice in interior, deloc, nici macar contra cost.

Nu mai retin cum era cu restaurantul a la cart, parca restaurantul snack food de la pranz se transforma in restaurant a la cart seara. Banuiesc ca nu m-a impresionat daca nu retin nimic despre el.

Cu drumul, stiu sigur ca nu am mers pe autostrada, deci nu trebuie sa platiti nimic. Centura Izmirului, desi are statut de autostrada nu se plateste. Eu una nu as traversa Izmirul fara gps... aveti grija sa aveti harti actualizate pe telefon pt un IGO ceva, googlemaps merge pe date si turcia nu e ue, internetul e scump. Mergeti cu gps si o sa fie OK, drumurile in Turcia sunt super.

jerrydan [22.02.16 15:14:56] »

@Deborah77: ok, Mulţumesc pentru tot.

jerrydan [25.02.16 19:15:14] »

@Deborah77 - Da, dar totusi in mare nu imi poti preciza traseul sau cateva puncte prin care sa ma ghidez, localitati mai importante.

webmasterX [12.09.20 16:57:03] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Izmir Wildlife Park (Zoo)» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Izmir sau împrejurimi]

Deborah77, jerrydan