ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2013
ÎNSCRIS: 14.05.13
DEC-2012

Un hotel pe care il recomand cu caldura

Imi place in mod deosebit Istanbulul si de aceea am fost de cateva ori acolo.

Am stat la hoteluri din zona Sultanahmet / Sirkeci de fiecare data, pentru ca ceea ce imi doresc este sa ma relaxez in perioada in care sunt acolo.

De data aceasta am stat in imediata apropiere a parcului Sultanahmet, intr-un hotel mic dar cu un personal foarte prietenos si gata sa te ajute in orice privinta. Locatia sa este: Akbiyik Caddesi 9, Sultanahmet, o strada paralela cu piata Sultanahmet.

In zona respectiva, toate cladirile sunt hoteluri - de la hosteluri la hoteluri de 5 stele. Si la parterul fiecarei cladiri este sau un local sau un magazin de suveniruri sau chiar anticariat, cum este cazul acestui hotel.

Am ajuns acolo cu masina personala pe care am parcat-o in apropiere la pretul de 6 euro/zi, absolut convenabil pentru zona respectiva (parc inchis si pazit 24/24). Pe strada hotelului accesul este permis numai pentru aprovizionare scurta sau pentru a lasa vreun client la hotel. (are stalpi metalici pe mijloc astfel incat daca o masina aprovizioneaza cele din spate nu pot trece!). Si toata lumea respecta acest lucru.

Facilitatile hotelului sunt la nivel de clasificare 3 stele (atentie! nu sunt 3 stele turcesti, ci 3 stele europene), micul dejun se serveste pe o terasa acoperita, asa cum sunt de fapt toate hotelurile din zona. Are o priveliste foarte frumoasa si inspre mare si inspre Aya Sofia sau spre Moscheia albastra.

Mancarea este buna, proaspata, iar in sala de mese este foarte curata.

Camerele sunt mari, curate, se face ca peste tot in Turcia curatenie zilnica si se schimba lenjeria si prosoapele de cate ori e nevoie. (nu stiu de cate ori s-au schimbat, pentru ca intotdeauna aratau impecabil).

Sala de baie este foarte spatioasa si foarte curata, cu lucruri noi.

In apropiere se afla statia de tren suburban, iar in partea opusa si cam la aceeasi distanta de hotel, 100-150 m, deja se intra in piata care face legatura cu locurile de interes turistic major: Moscheia Albastra, Aya Sofia, Marele Bazar, Cisterna Scufudata. Totodata din piata exista acces la transportul in comun sau la Autobuzele etajate pentru tururi de oras. De asemenea se poate ajunge foarte usor, pe jos sau cu tramvaiul, la zona comerciala dintre Bazarul de Mirodenii si Marele Bazar si chiar la cheiurile de pe malurile Cornului de Aur de unde te poti imbarca pentru o scurta craoziera (cca 2 ore) prin Bosfor, sau sa iei feribotul spre Asia, sau spre Princes' Islands.

Ai ce face in orice moment. Si mai ales in securitate. In zona respectiva nu au fost incidente majore. Turcii nu vor sa goneasca turistii care le aduc venituri frumoase.

Trimis de EmilianM in 15.11.13 12:51:00
Validat / Publicat: 15.11.13 15:19:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istambul Hotel Erboy, hotel Yilkay

VIZUALIZĂRI: 2267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EmilianM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere spre Galata
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 21.25 EUR pe cameră

[15.11.13 13:19:00]

EmilianMAUTOR REVIEW
    [15.11.13 13:23:18]

@webmaster33: markerul 1 rosu este OK. multumesc,

Krisko
    [15.11.13 20:26:50]

Cred totusi ca la Topkapi te refereai, Marele Bazar este mai departe de Piata Sultanahmet (intre Beyazit si Cemberlitas).

De asemenea se poate ajunge foarte usor, pe jos sau cu tramvaiul... si chiar la cheiurile de pe malurile Cornului de Aur

Mai greu pe jos, mai ales daca repeti experienta de cateva ori Cu tramvaiul insa, sunt perfect de acord, cele trei statii pana la Podul Galata (Gulhane-Sirkeci-Eminonu) trec imediat.

Tariful catre Princes' Islands este tot 3 lire (1.95 lire cu Istanbulkart) ?

EmilianMAUTOR REVIEW
    [15.11.13 21:10:59]

@Krisko: eu sunt mai "sportiv", in fiecare seara fac o plimbare in parcul Titan. Drumul pana in/ din parc +o tura mare fac aprox 5 km. asa incat cele trei statii de tramvai nu sunt o provocare pentru mine.

Totusi ai dreptate: nu este o distanta foarte mica intre Sultanahmet si locurile de imbarcare Eminonu/Karakoy (cam 2 km si jumatate) si lucrurile trebuiesc prezentate pentru oameni care au o conditie fizica normala.

Eu am folosit transportul cu tramvaiul doar cand am iesit din zona Sirkeci si am traversat in Galata ajungand pana la palatul Dolmabahce si apoi "pe jos" in piata Taksim.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [22.11.13 21:57:40]

@Krisko: Am verificat tariful de pe Istanbulkart in urma cu trei zile si am ajuns la concluzia ca 1,95 este o poveste...

Mai exact; am incarcat cu 10 lire (verificat inainte de operatiune/credit 1,70tl) si crede-ma am facut 4 drumuri, intr-un interval de 4h. Verificat ulterior/credit... 1,70tl!! In consecinta o mica economie de 1$. Pt. Princes'Islands, din Kabatas o plimbare in destinatia amintita era 5tl. Vremea era f buna, turisti de toate natiile se imbarcau pentru aceasta destinatie.

EmilianM, maria55