ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2013
ÎNSCRIS: 14.05.13
AUG-2013

Simplu si Curat

Incerc sa fiu foarte concis in descriere pentru ca am stat prea putin in camera :-)

Vila Mariana este cotata de agentia romaneasca la 3***.

Am avut un sejur tip Charter, 7 zile, fara MD (am prins o ultra last minute) la pret de 256 euro / pers.

Am zburat din Otopeni pana in Lefkada si de acolo am fost preluati de un microbuz pana in fata vilei.

Vila se gaseste la cca 150 m de plaja Valtos, cea mai mare si mai frecventata plaja din Parga.

Zona este rurala, dar in plina dezvoltare, localitatea incepand sa fie din ce in ce mai cunoscuta.

Camerele sunt foarte mari, paturi twin (dar lipite) foarte curate.

Dotarile camerei sunt intr-adevar de 3 ***. Toate lucrurile sunt noi.

Camera are si o chicineta dotata cu plita electrica, cuptor cu microunde, vesela, tacamuri, tot ce este necesar pentru o mancare simpla.

Se face curatenie in camere zilnic. In permanenta lenjeria si prosoapele erau curate / schimbate.

Aerul conditionat este contra cost, ca si seiful din dotarea camerei.

Camera are televizor, dar nu l-am folosit niciodata :-)

Camerele au fiecare balcon cu masa si scaune, unde dimineata poti sa iei micul dejun sau sa te relaxezi dupa plaja cu o bautura racoritoare.

Vila face parte din Clubul Mango, care are o piscina foarte mare cu o parte rezervata copiilor. In unele seri se tin recitaluri live ale unor artisti locali.

Personalul este amabil si prietenos, dar totodata discret.

In zona se gasesc cateva magazine cu lucruri de folosinta imediata (mini market-uri), cu preturi destul de mari. Functioneaza pe principiul romanesc: sa tragem tare in sezon ca sa castigam cat mai mult. Iar marfa sta si se depreciaza.

Dar la 50 de metri spre plaja este un alt mini market cu preturi normale si decente care face parte dintr-un camping existent acolo si unde poti gasi lucruri bune si proaspete, iar 50 metri mai incolo este unul chiar pe plaja cu sortiment la fel de bogat si de calitate foarte buna.

Trimis de EmilianM in 14.11.13 16:34:37
Validat / Publicat: 14.11.13 17:40:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos, hotel Mandraki

VIZUALIZĂRI: 4477 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EmilianM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.11.13 16:45:54]

@EmilianM: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie impresiile din această vacanță.

- - -

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

[14.11.13 17:13:47]

@webmaster33: markerul 1 rosu este OK. Harta nu e foarte actuala, dar acolo e Mariana. Acum langa ea este o piscina cu restarant si bar - Clubul Mango, iar pe ulita pe unde incap cu greu doua masini acum sunt mult mai multe constructii. Oricum zona este in dezvoltare si probabil ca la anul va arata diferit.

Dragoș_MD
[14.11.13 23:38:55]

@EmilianM: mă bucur că ați fost la această vilă și că ați mai și povestit despre experiență și colegilor.

Aș avea însă câteva corecții de făcut, întru corecta informare a cititorilor:

Am zburat din Otopeni pana in Lefkada

Lefkada e deservită de aeroportul din Preveza; nu are unul propriu. Până pe insulă mai e ceva drum de mers...

Eu am înțeles că sunt entități diferite și separate (deși vecine).

Vila se gaseste la cca 150 m de plaja Valtos

Sunt de fapt 400m în linie dreaptă și vreo 500 pe drum. Dar e o plimbare plăcută. La fel cu distanța până la Campingul Valtos - care e (mult) mai mare de 50m, cam vreo 400 pe drum.

Camera are si o chicineta dotata cu plita electrica, cuptor cu microunde

Cuptorul e de fapt unul electric, obișnuit. (doar dacă nu or fi schimbat ceva între timp, da' nu prea cred).

[15.11.13 09:28:34]

@Dragos: ai dreptate, aeroportul care deserveste Lefkada este cel din Preveza.

tyty1923
[06.06.14 14:03:29]

@EmilianM: last minute prin agentie sau booking?

[06.06.14 14:05:17]

@tyty1923: dacă te referi la oferta trimisă recent prin newsletter către "Greek Holidays Fan Club" (last-minute) - oferta de la un tour-operator partener AFA (Aerotravel). Vânzarea şi contractul cu turistul se vor face însă prin intermediul agenţiei saitului/comunităţii - AmFostAcolo.Travel

[06.06.14 14:22:45]

@tyty1923: eu am fost acolo , printr-o agentie si nu prin booking. Intamplarea face ca a fost chiar agentia mentionata de webmaster.

tyty1923
[06.06.14 14:32:09]

@EmilianM: multumesc frumos. ma gandesc sa fac si eu acelasi lucru. o zi buna.

EmilianM, tyty1923
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Mariana: