ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2013
ÎNSCRIS: 14.05.13
AUG-2013

Un sejur linistitor la Parga

Am ajuns in Parga fara a-mi planifica indelung vacanta si mai ales la insistentele sotiei de a o "duce si pe ea la mare ca nu am mai fost de nu stiu cand si... a. m. d". (anul asta am mai fost intr-o excursie in Irlanda - 11 zile)

Tot primeam pe e-mail oferte de la mai multe agentii, care mai de care mai tentante si pana la urma am ales oferta "de nerefuzat" a unei agentii: charter si sejur 7 zile la Parga. Pret cca 250 euro/pers. - cazare vila 3 *** + transport (era ultra last minute).

Nu aveam cine stie ce asteptari, dar in definitiv ce putea sa fie rau. Pana la urma conteaza cu cine te duci si ce faci acolo.

Am aterizat in Lefkada si de acolo am avut organizat un transfer in Parga.

Pot sa spun, acum "la rece", ca este al doilea loc frumos din Grecia (dupa Skiathos - parerea mea...). Am avut cazare intr-o vila (Mariana) in apropierea plajei Valtos (150 m), si mai in toate zilele am facut plaja in zona Parga Beach Hotel, unde plaja este amenajata foarte bine, peste pietrele "native" s-a turnat un strat foarte gros de nisip astfel incat arata la fel cum suntem noi obisnuiti sa fie o plaja. Un loc de plaja - 2 sezlonguri, umbrela, scrumiera, mini-cos de gunoi- 7euro/ zi.

Zona centrala si de interes a Pargai o constituie colina pe care sunt ruinele Castelului si pe langa care este construit nucleul, acum turistic al comunei.

Se poate ajunge aici din zona Valtos pe doua cai: urcand voiniceste colina sau cu taxi-ul acvatic - 2 euro/pers. Mi-a placut mai mult cu barca: -)

Sunt cateva zeci de case construite pe strazi foarte inguste in panta, strazi care alocuri devin alei sau chiar treceri intre/printre ele, iar aceste case, fara exceptie au la parter un magazin de suveniruri sau un mini market sau o taverna sau o galerie de arta, iar la etaj sunt camere de inchiriat. Totul facut cu bun gust si cu materiale de calitate, pastrandu-se insa si aspectul local traditional.

Sunt sigur ca acolo disciplina in constructii functioneaza.

Sunt zeci de restaurante cu oferte care mai de care mai variate si cu priveliste spre marea linistita, casele fiind construite ca intr-un amfiteatru.

Si ce poate fi mai frumos decat sa stai pe terasa in racoarea serii si sa petreci cu cei apropiati intr-un loc mirific.

Doua locatii mi-au placut mai mult: cel mai placut loc de luat masa mi s-a parut la o taverna numita Sakis, cu mesele intinse pe strada si unde mananci bucate traditionale. Cand se ocupa mesele, se formeaza ad-hoc o coada pentru a astepta un loc liber, direct in picioare, pe strada, iar proprietarul ii serveste pe acestia cu cate un pahar de Uzo, pentru a le face asteptarea mai placuta.

Un alt loc cu mancare buna, este un local numit Toros unde se servesc specialitati de carne de vita. Foarte bine gatita, sortiment variat si pret normal, ca peste tot.

In general in acest sejur, pentru o masa pentru 4 pers si un copil plateam intre 45 si 60 euro cu tot cu bauturi.

Am facut si cateva excursii in imprejurimi, oferta este bogata si foarte variata, iar la agentiile de turism locale poti negocia pretul.

Poti alege intre a merge pe mare si a vizita insulele invecinate: Lefkada, Corfu, Itaca - insula lui Ulise, Scorpios - Insula lui Onassis, Pesterile albastre, sau poti alege a merge la Meteora sau sa faci o excursie prin Epir - cu rafting!

In final nu am regretat nici un moment ca am ales Parga ca si destinatie la mare in acest an, desi asa cum zice nevasta-mea; "tie iti place oriunde unde am fost si ai vrea sa mai te duci odata!"

Dar aici chiar as mai vrea sa revin.

Trimis de EmilianM in 14.11.13 15:33:22
Validat / Publicat: 14.11.13 16:43:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5972 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (EmilianM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In largul golfului Valtos poposeau chiar si nave de croaziera

[14.11.13 15:40:16]

Am avut cazare intr-o vila (Mariana)

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

motaneata
[14.11.13 19:15:00]

@EmilianM,

Am aterizat in Lefkada si de acolo am avut organizat un transfer in Parga.

Din cate stiu eu, Lefkada nu are aeroport (am fost acolo si am batut aceasta insula de-a lungul si de-a latul).

Cred ca este vorba de aeroportul din Preveza (Aeroportul Aktion), pe continent, la vreo 20 km de insula Lefkada si 66 km de Parga.

EmilianMAUTOR REVIEW
[15.11.13 09:17:14]

@motaneata: corect. este vorba de aeroportul din Preveza.

mijadan
[09.02.14 11:34:00]

@EmilianM: imi poti spune cat de calda e apa?

EmilianMAUTOR REVIEW
[09.02.14 20:56:36]

@mijadan: am fost in august la Parga, plaja am facut la Valtos Beach, iar apa a fost foarte buna. Eram pe plaja in jur de 8,30 si deja se putea face baie. Apa era foarte limpede, se vedeau pestii. La cca 80-100 m de mal insa, apa devenea un pic mai rece (uneori, nu in fiecare zi). Sunt ceva curenti mai reci prin golf, dar la mal (cca 60m) apa era foarte buna de baie.

EmilianM, mijadan, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Parga: