ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2013
OCT-2013

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Coasta Amalfitana - Cielo, mare, terra

Bella Italia cate superlative nu se pot aduce acestei minunate tari incepand de la relief, varfurile de peste 3000 de metri ale Dolomitilor vesnic in nori si coborand cu Apeninii pana in mare spre Tireniana ceea azzurra. Plajele cu nisip auriu ale Adriaticii, muzeele in aer liber numite orase si la toate acestea un teribil foc de artificii asigurat de Etna, Vesuviul cel rau, si insula vulcan Strombolli. Italia detine cel mai mare patrimoniu UNESCO cultural si geografic din lume iar Costiera Amalfitana este socotita de multi printre cele mai frumoase si idilice locuri de acest fel de pe planeta.

Muntii Apenini formeaza aici un zid compact si crenelat ce a facut foarte grea posibilitatea intemeierii unor localitati doar in anumite revarsari ale vailor acest lucru a fost cu putinta, mici golfuri sau crevase spre mare aici au luat fiinta minunatele localitati cu casele asezate una deasupra alteia incepand de la tarmul marii pe versanti pana la varfurile acestora. Parca o mana divina si-a pus amprenta acolo atat este totul de simetric, din departare de pe mare sau de pe traseul soselei Amalfitane peisajul este mirific... Din aceasta cauza Amalfi pana la inceputul secolului XIX a fost izolata pe uscat singura posibilitate era de a ajunge aici doar dinspre mare. Istoria, cultura au ramas practic ferite de influente externe ceea ce se poate foarte bine vedea si in zilele noastre.

O gluma auzita acolo suna: Anunt la o agentie imobiliara"vand teren pozitie ideala panorama spre mare 500m2 din care 10 pe orizontala 490 verticala aproximativ 75grade inclinatie! . "

Toata zona precum si insulele Capri, Ischia, Procida fiind sub patrimoniu UNESCO constructiile noi sunt subiect Tabu nici vorba de asa ceva iar sa poti sa renovezi ceva implica taxe enorme precum si timp de asteptare de cativa ani. Cazul unui angajat al hotelului la care am avut sejurul, care ne spunea precum casa lui aflata la capatul unui traseu ce implica escaladarea 200 de scari de la strada si care pentru a naexa o camera a avut nevoie de multe aprobari si taxe (4500€) precum si 3ani de asteptare spune multe despre conservarea si incercarea de a pastra trecutul intact.

Sejurul nostru de sase zile planificat cu mai multe luni in urma a fost minutios alcatuit. Rezervare zbor spre Napoli dar aici problema a fost ca zbor de intoarcere ieseam din sezon ultimul zbor se efectua direct pe 30 octombrie iar intoarcerea noastra urma sa aiba loc pe 1 noiembrie, un zbor cu escala dura mult in jur de 7 ore asa ca returul l-am rezervat din Roma, Fiumicino. Pret excelent 103€dus intors de persoana transeferul nu trebuia sa creeze probleme deoarece urma sa inchiriem din Napoli o masina pe toata perioaada sejurului. Pretul de 180 de € pentru doua cupluri cu toate asigurarile a fost Ok, utilitatea masinii fiind benefica pentru ce urma sa intreprindem in zilele urmatoare.

Aeroportul Capodichino, Napoli o aerogara mica foarte simpla un foyer de cel mult 20metri si iesim direct in bulevard cu ochii pe indicatorul care ne ghideaza spre centrul de inchiriere auto. Dupa circa 300metri pe prima strada la dreapta de la aerogara gasim centrul o data cu noi ajunge si un shuttle bus ce aduce pasageri aici de la aeroport intr-un tact de 30 minute. Formalitatile au durat putin am luat cheile am gasit masina in parcare am facut poze cu masina in ansamblu si cu micile zgarieturi pentru a le avea dovada la predare. Setand GPS-ul la adresa dorita am avut o surpriza ne arata 55km. dar timpul de parcurs se situa la 1ora36!! Am inteles dupa ce am parasit autostrada si gps-ul ne mai arata de la Castellmare di Stabia pana la Conca dei Marini 25km si 56min. Drumul pe coasta este o succesiune de curbe in panta cum nu am mai vazut decat pe pasul alpin Stelvio tot din Italia dar aici (Amalfi) in afara ca soseaua este foarte ingusta mai sunt si obstacole cum ar fii masini parcate peste tot ceea ce face traficul in multe locuri practic pe un singur fir, localitati unde viteza este limitata la 20km/h. Cu un ochi la drum si cu celalalt la uimitoarele peisaje am trecut prin Gragnano si am ajuns la Agerola o localitate montana aflata la o altitudine de 700metri unde am avut practic primul contact vizual cu Coasta Amalfitana si Marea Tireniana ce se desfasura imensa de un albastru inchis sub privirile noastre. O localitate destul de intinsa multe pensiuni si ceea mai importanta atractie este inceputul traseului turistic"Calea Zeilor un traseu de peste 7km"care ne duce pe culmile muntilor Lattari oferind de la inaltime panorame unice. De la Agerola incepem coborarea 14km mai avem iar drumul greu abia incepe dar si peisajele devin mai atragatoare. Intrucat se apropia 1noiembrie vedem in cimitire agitatie mare si mormintele care sunt terasate de la distanta se vad ca un mare dulap plin de sertare efectiv sunt cladite unul peste altul alta alternativa nu se intrevede singurul loc mai plat fiind unele portiuni de plaja. Gps-ul saracul dupa atatea serpentine o luase spre mare la un moment dat ne indica cum ca pozitia era pe mare nu reusea deloc sa pozitioneze si nu e de mirare, pentru exemplificare o sa pun un screenshoot cu traseul Agerola-Conca dei Marini (foto 8)

Pentru prima zii plina propriu zis am hotarat sa vizitam pestera de smarald, plaja si imprejurimile Conca dei Marini respectiv Amalfi.

Grotte dello Smeraldo. Se afla exact sub hotelul Conca Azzurra (vezi cazare) se poate ajunge din strada atat pe scarile sapate in stanca in 4-5minute sau cu liftul se trece printr-un tunel se ajunge la nivelul marii totul inconjurat de stanci inalte de un grii mat marea a format un golf unde valurile marii se sparg de stanci, in caz de timp nefavorabil acestea pot ajunge pana la intrare inundand interiorul. Aceasta a fost in 1932 descoperita de un pescar si este cea mai cunoscuta si mai mare de pe coasta. interiorul se viziteaza cu ajutorul unei barci turul dureaza cca, 15minute. Uriase stalagmite si stalactite dau pesterii o nota interesanta iar peretele dinspre mare la 12 metrii sub nivelul marii are o nisa prin care lumina penetreaza dand apei si stancii o culoare de la verde smaragd pana la turqouise in functie de cat de puternic este lumina soarelui. Pretul pentru plimbarea cu barca si ghid este de 5€. Personal a fost ceea mai putin impresionanta atractie care am vazut-o in sase zile pe coasta Amalfi interesant dar nu ceva fascinant. Unii spun ca este mai interesanta decat celebra Grotta Azzura de pe insula Capri!

Conca dei Marini. Golful se numeste asa dar numele "Conca di Cielo" (scoica cerului) se mai foloseste prin zona, locul acesta are ceva paradisiac. Casele aici nu stau in grupuri precum in celelalte localitati ele sund insirate razlet pe tot muntele lasand loc de mici insule de verdeata cactusi si plante exotice precum si plantatii de lamai sau portocali impanzind versantul foarte abrupt. Casele vopsite in alb cu terase suspendate deasupra marii. O peninsula numita Cap de Conca legata de munte printr-o alee in unele locuri suspendata deasupra vaii pe aceasta aflanduse un vechi turn de aparare Torre Bianco un edificiu care se gaseste aproximativ la fiecare 3-4 km de-a lungul coastei. Multe au fost transformate in locuinte sau restaurante fiind cumparate de oameni cu potenta financiara inspre sfarsitul secolului XIX. Localitatea are patru biserici toate atractii turistice: San Giovanni Baptista mai importanta care de altfel este si patronul localitatii. San Pancrazzio, poarta numele muntelui pe care se afla construita este si un romantic fotomotiv dateaza din 1382. Monastera Rosa (1678) aflata la ceea mai mare inaltime in jur de 500metri linie aeriana de hotelul nostru dar pe strada ne trebuia 15 minute si 9,5 km cu masina pana la ea. Astazi este transformata in hotel de 5* avand forma unui castel fara terase sau balcoane este construit pe o stanca foarte abrupta la cca 400 metri deasupra marii. Printre marile personalitati care isi faceau concediile aici apar_Jackie Kennedy, regina Olandei, Gianni Agnelli (proprietar Fiat, Ferrari) etc.

O localitate ce numara doar 780 de suflete dar foarte intinsa sa parcurgi toate "etajele"ei greu te incadrezi intr-o zii. Vara este un paradis al pasionatilor de scufundari aici fiind cele mai multe pesteri submarine de pe intreaga coasta. Strandurile sunt mici insule slefuite in stanca se poate ajunge pe trepte minuscule si intortocheate marea fiind de o limpezime de cristal. Cel mai bun sezon de a vizita localitatea si de altfel toata coasta este aprilie-iunie respectiv mijloc septembrie-sfarsit de octombrie. In perioada verii este suprapopulata iar accesul foarte dificil.

Furore (Fiordul) "Locul unde se asculta linistea"Fantastic locul care este vazand prin prisma frumusetii naturale intre primele trei vazute pe coasta (foto nr. 1-6)) Se afla la circa 2km de Conca dei Marini intr-un canion ingust ce porneste dinspre munte si se largeste treptat coborand spre mare latimea pe plaja nefiind mai mare de 50-60 metrii. Un linistit sat de pescari barcile fiind trase in interiorul canionului iar casele acestora fiind dispuse in cele mai inaccesibile locuri care omul le poate vedea. Soseaua trece pe deasupra vaii intrand intr-un sir de tunele scurte legate prin poduri suspendate pe piloni. Din mare ies doua stanci uriase care sunt precum doua turnuri intre acestea aflanduse una din cele mai exotice plaje ce am vazut. Ceva intre Zakyntos (plaja Piratilor) si Thailanda prin peisaj dar mult mai ingust si mai salbatic asa as prezenta acest strand. In interiorul canionului multa verdeata luxurianta, umezeala si datorita stancilor foarte apropiate soarele nu patrunde in aceasta vagauna mai mult de 2-3 ore pe zii! Parcarea se face contra cost 2€/h in fata unor restaurante pescaresti aflate inspre plaja. Un drum sapat in stanca ne duce de-e lungul versantului avand marea in stanga pana la un alt turn de aparare mai multe balconase locuri ideale pentru fotografii romantice de-a lungul acestuia. Bineinteles era locul ideal pentru o baie temperatura de 27 grade iar apa deasemenea in jur de 24 a intregit o dupa amiaza perfecta. Si toate acestea pe 29 octombrie. Intrarea in mare nisip fin iar culoarea un potpourri intre verde si albastru foarte clar nu te puteai retine sa nu intri. Temerari o grupa de englezi cautau pe stanci locuri de unde sareau un curaj dat mai mult cred ca de spiritul de gasca sau de alcool.

Am petrecut o dupa amiaza relaxanta si am fost martorii unui apus de soare superb am vrut sa spun" cel mai cel" dar a venit Positano cu Insulele celor trei Sirene si a detronat apusul din Furore dar asta v-a urma...

Trimis de claudiu 71 in 14.11.13 15:19:18
    Validat / Publicat: 15.11.13 07:27:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 5560 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P04 Furore la plaja si baie la sfarsit de octombrie

claudiu 71AUTOR REVIEW
    [14.11.13 17:25:21]

Rog melodia: http://www.youtube.com/watch?v=Ezw8yszehvM.

Multumesc!

- - -

[webmaster]: Rezolvat

[15.11.13 07:27:43]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Hai-hui prin sudul Italiei" (deja existentă pe sait)

mecut
    [16.11.13 12:41:35]

claudit 71

Multumesc pentru fotografiile cu grota.

Pare mai mica decat cea din Capri.

Pe partea opusa intrarii in liftul ce coboara la grota am intrat intr-un magazin, cu obiecte din ceramica specifica zonei, sapat in totalitate in interiorul satancii, compus din 2-3 incaperi si un bar, de aici am cumparat cateva suveniruri, dintr-o oferta mai mult decat generoasa, incaperiile fiind practic ticsite cu produsele din tavan (la propriu) si pana la cosurile de pe podea. O adevarata pestera a lui Aladin. Preturile insa nu erau din vis...

Si la fel ca si voi, de multe ori ne-am intrebat pe unde o sa trecem... oare o sa trecem... ?

Vara in plin sezon cu scutere, autocare si turisti sigur ai parte de o portie maxima de adrenalina indiferent daca esti cu masina personala sau cu una inchiriata. Ingustimea drumului in unele locuri iti da fiori!

motaneata
    [17.11.13 00:32:36]

@claudiu 71:

Ai un talent deosebit de a identifica locuri de o frumuseţe incredibilă, nu ştiu dacă alegerile tale se bazează pe o intensă muncă de căutare, sau pe fler. Cred că flerul este determinant, dar, cum te ştiu perfecţionist, presupun că te documentezi temeinic înainte de a lua o decizie.

Aşa cum îţi spuneam, am fost şi eu pe Coasta Amalfi cu mulţi ani în urmă. Coasta Amalfi mi-a plăcut atât de mult încât aş putea spune, fără teamă de a greşi, că mi-a marcat opţiunea turistică pentru totdeauna, de atunci caut mereu numai locuri cu vederi panoramice, spectaculoase şi romantice, pentru bucuria ochiului şi a sufletului, deopotrivă.

M-aş întoarce şi mâine să revăd acele locuri minunate. Cu siguranţă, însă, la venirea acasă, eu nu aş fi în stare să scriu un review, cuvintele-mi sunt prea puţine pentru a descrie o vacanţă la limita "visului".

Surprinzător, aceeaşi senzaţie am avut-o şi eu,

"Parca o mana divina si-a pus amprenta acolo... "

Da, exact aşa mi-am zis şi eu, este absolut imposibil ca atâta frumuseţe să se nască doar din haos, din zbuciumul vulcanilor, din şuieratul vântului, sau din căderea ploilor. Nu, nimic din toate acestea nu ar putea modela cu atâta măiestrie muntele şi marea. Un singur arhitect a putut crea totul, cu migală, bucurie şi dragoste, astfel încât, după ce vezi Coasta Amalfi, nu mai ai nici o îndoială: Dumnezeu există!

claudiu 71AUTOR REVIEW
    [17.11.13 19:00:00]

mecut: Da pestera-magazin era chiar pe doua nivele iar inspre Praiano la 100 metri era alt magazin al hotelului aici am avut 20%reducere la tot puteam ajunge pana aici cu liftul din hotel.

Chiar vorbeam cu prietenii despre starea masinilor de aici nu era una sa nu fie scrijelita la un moment dat ne amuzam vazand si scuterele atinse. Noroc sa scapi neatins pe acolo, noi am scapat dar masina la 1an avea urme jur imprejur doar fata era intacta. Am predat-o in Roma si am "felicitat-o ca a scapat temporar de coasta: ")).

motaneata: Grazie. Coasta Amalfi chiar te face sa visezi frumos este in primul rand o experienta unica. Am avut prilejul sa vizitez si Cinque Terre, superb dar sunt cinci sate, aici ai o metropola, 50 de km!!

Am citit review-uri multe si din spatiul germanic despre zona si acestia nu prea arunca cu vorbe nu prea au "sentiment"in afara de "schön" nu prea auzi, ehh la Amalfi vezi cuvinte: de vis, genial, dumnezeiesc, paradis chiar si" romantic "apare: ")).

[21.09.14 12:46:14]

Mutat în rubrica "Descoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana, SORRENTO / AMALFI" (nou-creată pe sait)

claudiu 71, mecut, motaneata
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Amalfi şi Costiera Amalfitana: