ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2013
DIN: Radauti
ÎNSCRIS: 24.01.11
FEB-2013

Cazare ultra centrala la super pret

Paprika Apartments

Caracterizarea care si-o fac pe booking.com:

“Aceste apartamente beneficiază de acces gratuit la internet Wi-Fi şi se află chiar în inima oraşului Budapesta, lângă staţia de metrou, autobuz şi tramvai Deák Ferenc tér.

Toate apartamentele Paprika In City Centre au chicinetă utilată complet, cu facilităţi pentru prepararea de ceai şi cafea şi baie privată cu o maşină de spălat.

Paprika In City Centre se află la mai puţin de 3 minute de mers pe jos de bulevardul Andrassy, inclus în Patrimoniul UNESCO, precum şi de celebra stradă comercială Váci utca. De asemenea, sinagoga şi bazilica Szent István sunt în imediata vecinătate.

Serviciul de transfer de la/la aeroport pentru zborurile Wizz Air şi serviciul de transfer de la/la aeroport Centrum Bus opresc în piaţa Madách tér, aflată la 50 de metri de Paprika. Autobuzul Weekendbus pentru transfer la/de la aeroport opreşte în piaţa Erzsébet tér, aflată la 100 de metri.

Autobuzele turistice opresc în Piaţa Deak, la câţiva paşi de proprietate. Atracţii importante precum Piaţa Eroilor, Parlamentul, Baia Széchenyi, Podul cu Lanţuri şi Castelul din Buda pot fi accesate cu uşurinţă prin intermediul transportului public.

Apartamente: 8 “

Pentru sederea in Budapesta, ma interesau in special doua aspecte. Unul – acces cat mai usor de la aeroport si doi acces cat mai facil la reteaua de transport.

Unde se unesc cele trei linii de metrou din Budapesta? La Deák Ferenc tér. Aveam nevoie de un hotel pe langa acest “unic” transfer point. :) Adevarul e ca nu folosesti metroul foarte mult prin Budapesta, dar oricum e bine. Langa aceasta statie gasesti atat, tramvai; autubuze si autobuze turistice.

Aveam un zbor tarziu (ajungeam undeva dupa 12 noaptea), cu Wizz Air. Autobuzul care face legatura cu metroul nu mai circula noaptea si nici metroul. Daca ar fi trebuit sa folosesc mijloacele de transport in comun, trebuia sa iau nishte “night buses”. Datorita faptului ca am venit cu Wizz, am folosit seriviciul lor de transport. Am uitat cat a costat dar a fost ieftin. Minibusul lor, te lasa langa Deák Ferenc tér, la o aruncatura de bat de apartamentele Paprika.

Am vizitat pagina hotelului: paprikaapartment.com care mi-a placut, iar notele si comentariile de la booking.com erau excelente. Am rezervat o camera, la pretul de 74 de euro pentru doua nopti – 37 euro pe noapte.

Nu intelesesem eu foarte bine ce fel de “hotel” e asta, dar totul parea ok. Am primit imediat email de confirmare de la Krisztina Tyukody, una dintre proprietare. Ma intreba la ce ora ajungem si daca avem nevoie de transport de la aeroport. In email spuneau ca nu au receptie. Esti asteptat de proprietar in apartament.

Mi-a trimis si niste harti si mi-a explicat cum se ajunge la “hotel” si daca dorim ne poate aranja transfer pentru 25 de euro/2 persoane de la aeroport. I-am scris ca am rezervat deja transferul cu shutlle-ul Wizz air si i-am spus ca probabil o sa ajungem pe la 1 noaptea. Am intrebat-o daca sunt probleme, deoarece pe site ora de check in era pana la 00:00. A spus ca nu sunt probleme si ne asteapta.

Am ajuns, luat wizz air shuttle, e vorba de microbuze de 8+1 si am ajuns pe la 1:00, la hotel. Ne spusese ca atunci cand ajungem la hotel sa sunam la interfon la un numar. Am mers la blocul cu pricina, dar pana sa sunam la interfon a iesit o tanara de la un bar din apropiere si ne-a spus ca ea e Krisztina. O tanara la vreo 30 de ani, vorbeste bine engleza.

Ne-a deschis si am urcat la camera, care e defapt o garsoniera. Ne-a explicat unde se arunca gunoiul, ca putem lua legatura cu ea, sau cineva din personal, prin intermediul calculatorului, cafelele sunt gratuite etc. Am mai intrebat—de unde pot lua autobuzul cu nr16 spre dealul cu monumentele si ni-a aratat stopul de la balcon. Mi-a placut de ea. A fost foarte de treaba, simpatica etc. Am platit la sosire si ne-a dat o chitanta.

I-am spus cand plecam si ca aveam avion pe 16:00 si am stabilit ca putem sta putin dupa ora 12:00, la check out, deoarece nu avea alti clienti. Am stabilit ora cand sa vina sa ia cheile. Pe la 13:00 sau 14:00, parca.

La plecare, fix la ora stabilita, a venit mama ei (cred). Mama nu prea le avea cu limbile straine, dar a fost ok. Krisztina era fluenta si-n germana. Banuiesc ca au locuit prin Germania.

Am ramas in garsoniera. Cum e treaba cu “hotelul”?

Au de fapt 8 garsoniere, intr-o cladire istorica. Pe aceeasi scara sunt si alti locatari obisnuiti, dar nu ai treaba cu ei. Nu exista nici un fel de afis la intrarea in bloc, cum ca acolo ar fi hotel. Ci doar la interfon, apare Paprika, la locatari.

Garsoniera e de moda veche, parchet pe jos, tavan inalt, un mic balcon etc. Patul, lenjeria etc. totul foarte comfortabil.

Exista masina de spalat, seif, uscator, plita electrica, ceainic, cuptor cu microunde... etc. tot ce-ti trebuie.

Prosoape, cearsafuri, foarte curate. Mi-a placut foarte mult atentia la detalii. Au un dosar in care-ti explica cum sa folosesti diferite chestii, ce gasesti prin imprejurimile hotelului. etc. Exista un magazin, chiar in cladirea de peste drum. Acolo se poate plati in euro, dar este si o casa de schimb valutar undeva foarte aproape.

Televizorul e in acelasi timp calculator si internetul e gratuit. La calculator au instalat Microsoft Messenger si-n lista de prieteni ii ai pe proprietari. Tot timpul este unul dintre ei online si se poate lua legatura cu ei, daca e nevoie de ceva. Banuiesc ca au si ei o garsoniera in acelasi bloc.

Altceva ce sa mai zic?

Intr-o zi a venit un postas si a sunat la usa si a inceput sa vorbeasca in maghiara. I-am zis ca nu inteleg. A iesit un vecin si s-a inteles cu ala. Oricum feelingul e ca “traiesti ca un localnic”.

Nu prea am ce scrie la minusuri. Singurul lucru care m-a deranjat putin... a fost la dus. E perdea la dus si se facea curent si se lipea perdeaua de tine... Dar n-am ce comenta altceva. Aaa... mai sunt niste oameni ai strazii prin zona (ca prin marile orase), dar nu au treaba cu nimeni.

In garsoniera a fost cald (eram in februarie). Caloriferele au mers non stop.

In concluzie, te simti ca acasa. Per total, pozitie excelenta, pret de asemenea, curat, util, placut, bun pentru perioade mai lungi etc. Mi-a placut, recomand si as mai sta.

P. s.

Nu stiu cate stele are, deoarece nu scrie nici la booking.com nici pe pagina lor. Nu cred ca sunt clasificati. Le-am pus, de la mine, trei stele.

Trimis de TraianS in 14.11.13 11:00:26
Validat / Publicat: 14.11.13 12:57:07

VIZUALIZĂRI: 1773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (TraianS); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Blocul in care se afla garsonierele Paprika, e in dreapta acestei cladiri din Deák Ferenc tér.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[14.11.13 11:11:08]

TraianSAUTOR REVIEW