ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2013
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 12.02.12
    SEP-2013

Minunata Insula Thassos

In sfarsit am ajuns la data plecarii 11 septembrie, dupa cateva luni bune de asteptat. Asa ca Thasssos, Golden Bach asteapta-ma! Cu ceva strangeri de inima din cauza vremii si desigur la cazare, deoarece nicaeri nu am gasit mai multe informatii despre cazare.

Bun am plecat cu autocarul in jurul orei 23 si undeva pe la 9:30 eram pe fery... pretul a fost de 10 euro pers. Odata ajunsi la cazare am ramas cu gura cascata, superb. Apartments Ilias! Planul initial era ca, dupa atatea ore de mers cu autocarul, primul lucru cand ajung la cazare o sa fac un dus si putin somn... dar planul stiti si voi cum este... am aruncat bagajul si am plecat direct pe plaja. superba plaja, cu nisip fin si o apa atat de curata si de clara cu pestisori mici.

Magazine cu alimente si tot felul de suveniruri, restaurante, si locuri de unde poti sa inchiriezi masini, atv, scutere sau chiar biciclete preturile erau undeva de la 7-8 euro bicicleta, 14euro scuter, 25-35 euro atv si de la 35 euro in sus masina. ideea era sa mergi de dimineata undeva la 8:00 ca sa poti sa inchiriezi ceva. cel mai ok este atv-ul deoarece cu el poti sa mergi pe drumuri de munte, incap 2 pers si sunt super ptr stradutele lor inguste.

Alte preturi un giros un fel de shaorma era 2.50 euro, un frappe 2 euro sau o racoritoare 1,50 euro, magneti de frigider de la 1 - 3 euro, ulei de masline pornea undeva de la 1.30 euro, fructele erau in jur de 2-3 euro kg.

La restaurant ptr 2 pers te ducea undeva la 20 euro, dar aveai apa si desertul din partea lor. Oricum portiile de mancare la ei erau gigantice fata de la noi.

Am facut plimbarea cu vestitul vaporas Zeus, 30 euro/ pers. In acesti banii te plimba de la ora 10 dim pana pe la 16, iti ofera suc, cafea (primele gratis dupa cu banii 3 euro pahar mic), pescuiesti cu unditele si momeala oferita de ei, si o masa (gratar) ai de ales intre peste, piept pui, frigaruie de pui, friptura porc alaturi de garnitura orez cu legume, salata si un pahar de vin rosu sau alb.

Am fost si la vestita plaja de marmura, unde intradevar este superba. Nu se plateste intrarea dar trebuie sa consume ceva de la ei.

Am vizitat cateva muzee, manastiri, sate f frumoase.

Am incercat pe cat posibil sa vizitez cat mai multe dar nu pot sa zic ca am fost multumita... deoarece vroiam si mai mult si sunt foarte multe de vazut, numai ca trebuie sa ai timp si bani, dar sunt sigur ca intr-o zi am sa revin pe aceasta insula minunata.

Trimis de Nicoleta Mircea* in 11.11.13 19:09:37
    Validat / Publicat: 12.11.13 08:44:38
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7831 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nicoleta Mircea*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 prima seara, prima vizita... o mica soparla

webmaster [11.11.13 19:28:43] »

@Nicoleta Mircea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Odata ajunsi la cazare am ramas cu gura cascata, superb. Apartments Ilias!

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Apartments Iliaş, scrise ca articol (review) nou.

webmaster03 [12.11.13 08:44:26] »

Mutat la rubrica "Descoperă Thassos" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

stroecristian83 [12.11.13 09:35:52] »

Superb!!! Atat pot spune. Am fost deja de 2 ori in Thassos si cred ca mai fac o mica excursie vara viitoare!

adrianaglogo [16.06.14 00:04:14] »

Deci ai plecat pe 11 septembrie in Thassos. Poti sa-mi spui cum a fost vremea?

Am fost si eu in Grecia in septembrie, dar mai devreme, la inceputul lunii.

Banuiesc ca apa era calda.

Multumesc

adrianaglogo, stroecristian83