ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2013
DIN: CALARASI
ÎNSCRIS: 10.07.09
NOV-2013

Thailanda - o mare dezamagire cu gust amar acrisor si iute

Tocmai m-am intors dintr-un sejur de 15 zile in Thailanda 4 zile la Bangkok, 5 in Phuket si Phi Phi si 6 zile in nord, Chiang Mai si Pai.

Trebuie sa recunosc ca toate impresiile mi se par invechite sau exagerate, imi pare rau ca nu am mers mai repede cu vreo 10, 15 ani cand inca mai puteam gasi ceva autentic.

Nu am gasit din pacate tara zambetelor si a orhideelor decat in reviste si in hotelurile de 5*, viata reala e altfel din pacate, cum am iesit din hotel am dat nas in nas cu realitatea!

In Bangkok am stat la un hotel superb de 5* Pullman King Power 5* de rara eleganta, am luat trenul express de la aeroport pana la hotel, costa ~ 90 bati pe persoana pe sens, e foarte modern si confortabil, chiar luxos.

Din pacate obsesia lor pentru frig extrem si aer conditionat m-a facut sa racesc din prima zi, tailandezii sunt foarte primitivi si redusi mintal, nu stiu ce e limita decentei si a bunului simt, daca ei sunt obsedati de caldura, de ce imbolnavesc atatia turisti nevinovati?

Privesc turistii ca pe niste obiecte de muls bani pana la ultimul cent, preturile mi se par foarte mari pentru aceasta tara, umflate artificial pentru turisti.

Pe strada se manca relativ ieftin dar e foarte riscand, intr-o noapte cand nu am avut somn din cauza fusului orar (e o diferenta de 5 ore fata de Romania) am iesit la plimbare si am vazut soricei printre dughenele lor.

Singurul lucru care m-a impresionat a fost natura: jungla, plajele cu nisp alb si apa foarte calda, animalele.

Isi fac reclama la nivel mondial ca sunt Tiger Kingdom, dar exploateaza animalele, drogheaza cu tranchilizante tigrii pentru a scoate bani grei de la turisti sa se pozeze cu ei, pe elefantii care nu asculta ordinele le baga in cap o sulita ascutita, de aceea au atatea cicatrici in cap daca va uitati mai bine, ar trebui sa intervina vreo organizatie mondiala sa salveze aceste animale.

Mie sincer ca oameni mi s-au parut semi-salbatici.

Astept comentarii, schimb de opinii de la cei care au fost in Tailanda recent.

Trimis de ANDRONICA in 11.11.13 16:41:00
Validat / Publicat: 11.11.13 18:26:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 9672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANDRONICA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.11.13 16:49:45]

Mutat la rubrica "Descoperă Thailanda" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

In Bangkok am stat la un hotel superb de 5* Pullman King Power 5*

[11.11.13 19:07:43]

Ce pacat ca ai facut atat drum, ai cheltuit destui bani si tot ce ai reusit sa ilustrezi au fost doar lucruri negative pe care oricum ar fi trebuit sa le cunosti inainte de a pleca in Thailanda.

Pacat ca ti-ai pierdut timpul observand soriceii din Bangkok, care intre noi fie vorba se stie ca este unul din cele mai poluate si murdare orase din toata lumea, dar care are mult de oferit din punct de vedere turistic. Nu stiu ce asteptari ai avut tu de la Thailanda, ce ai asteptat sa gasesti acolo si nu ai gasit, mi se pare o greseala sa incerci sa cauti curatenia si ordinea din Europa de Vest intr-o tara din Asia...

Despre Marele Palat, despre Wat Pho si Wat Arun de ce nu ai pomenit nimic? Sau si ele te-au dezamagit? Cum se face ca toate reviewurile scrise pana acum pe site despre Thailanda sunt pozitive si toti cei ce au fost acolo au numai cuvinte de lauda despre aceasta tara si doar tu ai fost dezamagita? Asta nu iti spune nimic? Cu ce drept ii jignesti pe localnici numindu-i semi-salbatici? Nu ai constientizat ca sunt foarte saraci, majoritatea triand sub limita subzistentei si nu au acces la educatie?

In ceea ce priveste problema cu aerul conditionat, asa se procedeaza in toate tarile unde temeratura este foarte ridicata, nu este un lucru pe care il intalnesti doar in Thailanda. In Israel de exemplu este lege ca in toate spatiile publice-autobuze, malluri etc temperatura sa fie reglata pe 19-20 de grade.

Eu nu am fost inca in Thailanda, dar voi pleca anul viitor si am citit din timp tot ce s-a scris aici cat si pe alte forumuri pentru ca vreau sa fiu informata. Poate ca asta ar fi trebuit sa faci si tu inainte de calatorie...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
Pami* CONS. ONORIFIC AFA / THAILANDA
[12.11.13 14:30:38]

Cand m-am intors eu pentru prima oara din Thailanda (acum 7 ani) mi-am jurat “never ever again Asia” deoarece a fost si pentru mine primul contact cu acest continent. Mancarurile, mirosurile, mizeria dar si oamenii care mi s-au parut prefacuti (daca faceai reclamatii la hotel iti zambeau mereu si raspundeau Ok, Ok... dar nimeni nu se ocupa de problema ta – la sfarsit am avut impresia ca nici nu te inteleg dar nu au curajul sa-ti spuna). Intre timp insa am fost de mai multe ori prin Asia (Cambogia, Malaezia, Indonezia – Java si Bali) si incet, incet m-am indragostit de acest continent si pot spune chiar si de oamenii de acolo.

Acum stiu la ce sa ma astept si ma duc cu mare placere acolo pentru cultura lor deosebita, vegetatia abundenta si posibilitatile ieftine de relaxare si răsfăț (chiar si culinaric) – de aceea ma bucur ca ai scris acest review pentru cei care pleaca in speranta ca totul va fi perfect si pe urma sunt dezamagiti ca si tine. Te-am votat.

Diaura*
[12.11.13 15:03:08]

@ANDRONICA:

Incearca sa filtrezi doar lucrurile frumoase din aceasta vacanta si sa o vezi cu alti ochii. Cu siguranta vei gasi o multime de motive ca la final sa fii multumita. Eu nu am fost inca in Thailanda si ca una care imi doresc acest lucru, simplul fapt ca as spune intr-o buna zi ca " am fost acolo"... ma va face sa ma simt bine. Cu siguranta este o lume diferita de a noastra si de Europa in general, dar important este sa ii vezi frumusetile.

Nu te mai gandi la soricei si nici la cuiele din capul elefantilor. Uita-te la fotografiile facute de tine si admira peisajele superbe; gandeste-te la nisipul fin si simte atingerea lui gingasa pe talpi... uita-te la foto P13 si admira culoarea apei... aminteste-ti gustului unei mancari care ti-a placut si confortul hotelului de cinci stele... Toate astea si poate multe altele fac o vacanta frumoasa si reusita.

Doamne... sunt o multime de lucruri frumoase si deosebite pe care le-ai vazut si le-ai simtit acolo... si tu te impiedici de soareci?

Vreme buna ai avut (e vina ta ca nu ai avut un sal sau un pulovar cu care sa te protejezi de AC-ul pus pe rece, asa cum a spus si Muffin2009), locuri frumoase ai vazut, hotel bun si de rara eleganta ai avut, super statiune ai vazut... Nu e rau ca ai sesizat ca oamenii de rand nu sunt niste academicieni, dar "sa te impiedici de cateva uscaturi si sa nu mai vezi frumusetea padurii in ansamblu "... zic eu ca e mare pacat.

Spui ca totul era scump; nu stiu nici la ce te asteptai si nici nu ai dat exemple de cat de scumpe erau lucrurile, dar cu siguranta intr-o statiune ca Phuket nu trebuia sa te astepti ca sa cumperi toata taraba cu 100$.

iulianic
[13.11.13 16:30:29]

@ANDRONICA: Am început să citesc rândurile tale cu viu interes pentru că mă aşteptam să aflu mai multe despre Thailanda, o ţară atât de îndepărtată, cu o cultură atât de diferită de a noastră şi pe care visez să o pot vizita într-o bună zi. Din păcate ai fost destul de zgârcită cu informaţiile.

Ştiu că prima vizită într-o altfel de lume poate fi un şoc. Şi eu m-am simţit ciudat în Egipt şi în Maroc, mai ales în locurile aglomerate, în pieţe, dar asta nu înseamnă că nu m-am întors cu impresii frumoase din călătoriile mele. Trebuie să fim cât mai pregătiţi, cât mai documentaţi şi atunci vom vedea totul cu alţi ochi.

Călătorii frumoase oriunde şi oricând!

ANDRONICAAUTOR REVIEW
[13.11.13 16:41:12]

@iulianic: Voi reveni cu mai multe detalii, costuri, locuri vizitate, dar nu am avut timp suficient, deabia mi-am revenit la somnul normal din cauza fusului orar.

Nu pot spune ca nu am vazut locuri spectaculoase, am si precizat ca natura merita tot efortul de a ajunge acolo, dar oamenii m-au dezamagit, nu am crezut ca pot fi atat de limitati -dar culmea cand e vorba de prostit dintr-o data se aprinde becul!

ANDRONICAAUTOR REVIEW
[14.11.13 10:01:10]

@Pami: Intentionez anul viitor sa merg si eu in Malaezia, Indonezia, Birmania, sa fac un circuit in mai multe tari, cum sunt preturile fata de Thailanda? ~ la fel sau mai mari?

Pami* CONS. ONORIFIC AFA / THAILANDA
[14.11.13 10:40:13]

@ANDRONICA: In Malaezia preturile sunt mai ridicate ca in Thailanda (mai ales pe insule).

In Kuala Lumpur cam la acelasi nivel ca si in Bangkok - dar orasul este mult mai placut si mai curat!

Indonezia este mai ieftina (Taxi, hotel, mancare) insa nu pe insula Bali. In Bali va fi greu sa gasesti ceva ieftin mai ales daca doresti in zona turistica Nusa Dua. NU recomand Statiunea Kuta!

Cea mai ieftina tara este Cambogia - si cea mai recomandata!

In Birmania preturile au crescut enorm- recomand sa mai astepti cativa ani pana se construiesc hotele noi - momentan nu exista destule si cam toata lumea vrea sa vada aceasta tara.

Daca doresti si alte informatii ma poti contacta pe privat.

[15.11.13 07:49:11]

@Pami: M-ar bate si pe mine gandul sa vizitez Cambodgia si sa fac un tur prin zona.

Ce companii aeriene ar trebui sa urmaresc si-n ce oras ar trebui sa ma bazez?

Am citit foarte succint, dar am am vazut ca ar trebui urmarite zborurile insre Kuala Lumpur (unde isi au baza Air Asia) sau Bangkok de unde de asemenea exista avion (sper sa nu gresesc) insre Cambodgia.

Care oras crezi ca e cel mai potrivit pentru a explora aceasta zona a Asiei? Mersi.

[15.11.13 14:49:00]

@TraianS: Imi permit sa iti raspund eu pentru ca chiar acum ma ocup de organizarea unui circuit in Asia de sud-est, in organizarea caruia m-a ajutat Pami.

Sa incepem cu inceputul: pentru zborul din Europa spre Bangkok sau Singapore sau Malaezia-cum doresti tu-urmareste promotiile Qatar-eu am luat bilete la promotie cu 630 de euro/persoana. Vezi ca in acest moment sunt promotii bune pt Bangkok la KLM incepand cu 652 de euro. Merita sa faci o simulare si la ei.

Vezi ca cei de la Qatar au promotii foarte bune-incepand cu 500 de euro de persoana la plecarile din Sofia catre BKK. Daca te avantajeaza, merita sa faci o simulare si la ei.

In ceea ce priveste zborurile locale intre Thailanda, Cambogia, Malaezia si Singapore, cele mai mici preturi vei gasi la Air Asia. Am mai gasit si Tiger Air ceva mai scumput. Poti face simulari pe kayak si sa bagi si o abonare la newslater pt zborurile care te intereseaza si iti trimit ei pe mail graficul de preturi.

Ca sa iti faci o idee, eu mi-am organizat excursia astfel: 3 zile in Bangkok, 4 in Siem Reap, 4 in Koh Samui, 3 in Koh Phi Phi Don, 3 in Kuala Lumpur si 4 in Singapore. Zborurile interne le-am gasit la cele mai mici preturi la Air Asia. Cele catre insule la Bangkok Airways- astia din uma au monopol pentru Koh Samui si preturi pe masura.

Pentru Cambogia eu am gasit cele mai mici preturi cu plecare BKK la Air Asia bineinteles.

Deci centrul excursiei ar trebuie sa fie ori Bangkok ori Kuala Lumpur zic eu. Sa vedem ce zice si Pami, daca mai e prin zona, in caz ca nu a ajuns deja in tarile calde

[16.11.13 08:16:19]

@Muffin2009: Multumesc pentru raspuns. Au fost zilele trecute cateva campanii la Qatar Airways, de genul three days global sale cu reduceri destul de bune, dar inca nu am avut nici un plan si a ramas in plop treaba.

De obicei imi cumpar biletele iar apoi incep sa ma documentez.

Cred ca ideea cu zborul printr-o tara si intoarcerea prin alta e cea mai buna. Am sa incep sa ma mai documentez despre zona si am sa fiu atent la bilete.

Mersi mult pt. raspuns si spor mai departe la documentare.

[16.11.13 15:29:33]

@TraianS: Da, eu mi-am luat luna trecuta cand a fost un 4 days sale. Luna asta au bagat 3 days sale si sigur mai baga si de sarbatori.

M-am uitat si eu initial pe preturi cu zborul dintr-o tara si intoarcerea prin alta si am gasit preturi cu 200 de euro mai mari. Oferta lor include zbor dus si retur in acelasi loc. Ma tenta initial zboul cu plecare din Sofia la 509 euro, mai trebuia sa iau un tren pana in Sofia, inca 50 de euro, dar am renuntat pt ca mi s-a parut obositor.

Poate daca mai cauti bine gasesti ceva convenabil cu intarcere din alta tara, nu neaparat la Qatar, mie mi-a convenit sa ma intorc din acelasi loc pentru ca vreau sa prin anul nou thailandez in Bangkok. Vreau sa prind bataia cu pistoale cu apa

P.S. : Ti-am zis ca Pami nu raspunde, trebuie sa fie la plaja acum, sub un palmier sorbind dintr-o nuca de cocos

[16.11.13 19:37:02]

@Muffin2009: Am avut impresia ca ai zbor de intoarcere din Singapore. Am sa urmaresc mai multe companii sa vedem ce pica. Macar sa stiu niste preturi pentru a putea face comparatie atunci cand apare ceva.

Multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Sa vedem ce spune si Pami (cand termina cu nuca de cocos) - ce oras e bun pentru GET IN/GET OUT si orice alte ponturi.

Pana atunci voi mai pune si eu mana pe carte, macar sa invat niste orase de pe acolo...

@Andronica - Scuze de off topic.

thomas_cristi
[17.11.13 03:50:48]

@ANDRONICA: Mai bine stateai acasa...

Pentru diferenta de fus orar nu este Thailanda vinovata, de aerul conditionat nu mai vorbim (este la fel in Dubai, Abu Dhabi, Cairo, Hurgada, Singapore, Kuala Lumpur, etc - iti spun din proprie experienta), preturile mari - ai fost recent pe litoralul romanesc??? Ce preturi sunt la Mamaia sau Eforie Nord fata de salariul minim in Romania??? Normal ca sunt oameni care jecmanesc turistii... sunt in toate tarile... mai ales la noi.

Chestia cu tigrii sedati este discutabila daca te referi la Templul Tigrilor de langa Bangkok, eu am vazut seara cand ii aduceau din Tiger Canion, un calugar care a imbaiat un tigru apoi l-a plimbat de zgarda, s-a jucat cu el apoi la adus la cusca lui sau altul care hranea un tigru urias cu biberonul si tigrul i-a pus laba pe cap calugarului pur si simplu. Nu cred chestia cu sedarea lor... si mai am destule exemple.

Pe viitor, culege informatii si review-uri de la cei care au fost acolo, dar nu-i descuraja pe altii sa mearga acolo. Dc esti un turist de lux, am citit si impresia ta mai veche si se pare ca esti un turist de lux- nu ca asta e o problema, atunci mergi doar la resort-uri de 5 stele si nu iesi din ele (gen Turcia, Egipt), stai la soare ,mananca si uite-te la spectacole, treaba ta, unde e aventura e si praf, caldura si da intr-un oras in Asia, in mijlocul junglei sunt insecte si soareci. In zonele de jungla sunt fel si fel de insecte, serpi veninosi, animale salbatice ....

Bangkok este cel putin la fel de curat ca Bucurestiul, chiar mai curat - cel putin in zonele turistice.

Eu am fost Bangkok-Phuket-Singapore-Kuala Lumpur cel mai bun concediu din viata mea si ii sfatuiesc pe toti sa mearga acolo.

De la mine nici un punct, chiar imi pare rau ca ti-am citit impresia care a reusit sa ma enerveze la maxim...

thomas_cristi
[17.11.13 04:15:54]

@Muffin2009: Zboara spre Thailanda fara griji, o sa ai aventura vietii tale...

anaidiana
[19.11.13 15:02:56]

@ANDRONICA: Draga Andronica,

Mi-as dori ca oamenii sa scrie mai mult si despre partea neplacuta pe care o intampina in calatoriile lor. Suntem si asa bombardati cu foarte mult marketing, incat o parere care sa includa avantaje si dezavantaje ar fi mai mult decat utila in alegerea unei vacante.

In privinta Thailandei pe toate forumurile, toate impresiile sunt bune si sunt oarecum revoltata.

Tocmai ce ne-am intors din Thailanda, am stat 3 zile in Bangkok si 6 in Phuket.

Va spun ca din prima seara ne-au lovit in moalele capului fel si fel de mirosuri care mai de care mai neplacute. Imi era scarba sa respir. Am vazut multa mizerie, gunoi, sobolani, libarci, focare de infectie toate pe strazile principale ale Bangkok-ului, alaturi de locurile unde se gatea. Gratare cu te miri ce, ciorbe si alte mancaruri tinute la temperaturi de peste 30 de grade C, in conditii insalubre.

Oamenii sunt mizerabili, nu au o cultura pentru igiena si curatenie corporala. Saracia nu este o scuza pentru mizerie. Folosesc toaleta fara a se spala pe maini, in restaurante ospatarii se scobesc in nas de fata cu clientii pe care apoi ii servesc, tacamurile oferite la masa sunt murdare si urat mirositoare (miros a laturi), deoarece nu folosesc detergenti.

Nu este de mirare ca te poti imbolnavi de hepatita A, febra tifoida (surse de infectie – fecală, urină, secreții biliare, puroi), tifos (transmis omului de către păduchi), malarie, ebola si altele.

Da, am vazut si peisaje frumoase, insa nici acelea nu scapau de gunoaiele cu care localnicii sunt obisnuiti sa stea sub nas. Efectiv nu erau deranjati de gunoiul de langa ei.

Nu sunt o persoana fitoasa, imi place natura, merg cu cortul cate o saptamana la pescuit in Delta cu prietenii mei, insa ce am vazut acolo este de neacceptat. Pe tot parcursul excursiei am simtit o mare scarba si greata fata de modul lor de viata.

Daca mergeti acolo, neaparat sa va faceti vaccinurile necesare altfel riscati sa va imbolnaviti chiar si unde credeti ca sunteti in siguranta.

Mai mult decat atat mare atentie la localnici, in care nu te poti increde. Nu poti intreba pe cineva cum sa ajungi undeva, pentru ca automat te va ghida catre un alt loc de unde ei isi iau comisioane pentru ca aduc turisti. Risti sa fii pacalit cu usurinta.

Privind templele, nu mai pare nimic sacru, este totul cat se poate de comercial. Daca vrei sa ai parte de meditatie si sa simti puritatea locului, trebuie sa te indepartezi destul de mult de templele aflate in Bangkok.

Inainte sa plecam din Romania ma gandeam cat de mult imi doresc sa merg la masaj cand ajung in Thailanda, insa cand am ajuns si am vazut mizeria in care traiesc oamenii astia, nu m-am mai putut apropia de saloanele de masaj de pe strada, gandindu-ma ca nu schimba prosoapele pe care stau oamenii cand isi fac masaj si mai plec si cu cine stie de boli de piele.

In Phuket, cele cinci zile le-am petrecut la Karon Beech, hotel Movenpick, unde ne-am bucurat de o gura de aer proaspat datorita vegetatiei luxuriante. Plajele sunt modeste apartinand statului, hotelurile nu sunt implicate in administrarea lor. Apa nici pe departe limpede si evident nici nisipul alb.

Asadar, nu recomand Thailanda, este mult marketing ceea ce se vinde.

[19.11.13 15:08:37]

@anaidiana: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Sosorich
[10.07.18 22:27:46]

@ANDRONICA: Dragilor, am petrecut cateva săptămâni de vis în Thailanda, Feb-Mar 2018: Bangkok 3 zile, Krabi 4zile, koh Lanta 4 zile, koh Phi phi 3 zile, koh Phangnan 5 zile, koh Tao 5zile, koh Samui 5 zile,

am călătorit cu avionul cât și cu vaporul, speed boat, autocar, long tail boat, tuk tuk și scutere

hoteluri de 4-5*, aer conditionat obligatoriu breakfast included.

Am mâncat și la restaurante luxoase, dar și de pe strada - acolo găsești adevăratul pathai. Delicios! N-am avut limita la fructe sau fresh uri de mango, ananas, coconut.

Thailandezii sunt oameni minunați, generoși, ospitalieri plini de zâmbete și foarte muncitori.

Mi-am cumpărat lucruri frumoase, unice, plus fel de fel de creme / medicamente naturale, fără efecte secundare.

Am rămas profund impresionata de cultura lor - temple încântătoare. Străzi fără mucuri de țigară, plaje fermecătoare, hoteluri curate. O tara de vis!!

Dacă stați mai multe zile într-un loc, musai trebuie sa închiriați scutere și sa explorați fiecare insula. Asa aveți posibilitatea sa vedeți multe plaje, multe locuri frumoase.

Am prieteni care merg acolo de 6 ani consecutiv pt o luna sau mai mult. Ei m-au convins și le mulțumesc din suflet.

Itinerariul l-am ales singuri, după pofta inimii unde, cum și cât. N-am apelat la agenții de voiaj! Puteți găsi promoții oricând, atât la zboruri cât și hoteluri.

E important sa aveți asigurare medicala. Accidente neprevazute se pot intimpla oriunde.

Nu cărați prea multe cu voi! Lăsați-vă loc de souvenirs, sau pt uz personal

Dacă doriți mai multe detalii ma puteți contacta pe email. Abia aștept sa revenim curând pe plaiurile thailandeze adică... la anul viitor!!!

[10.07.18 22:56:16]

@Sosorich: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

anaidiana, ANDRONICA, Diaura*, iulianic, Muffin2009, Pami*, Sosorich, thomas_cristi
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: