ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2013
DIN: Pantelimon [IF]
ÎNSCRIS: 09.07.11
AUG-2013

Cabana Popasul Haiducilor - sau cum sa pui pe fuga doi... haiduci

Dupa cele cateva ore petrecute la Manastirea Prislop (vezi impresii) simteam ca nu ma mai intereseaza nimic lumesc, ca nimic nu ma mai poate atinge, nu mai simteam frig, nu mai simteam foame. Eram coplesita, fusesem aruncata intr-un maldar de sentimente si nu mai puteam sa le stapanesc. Aveam nevoie sa dorm deoarece stiu ca prin somn, omul dobandeste capacitatea de a pastra amintirile. Daca nu am dormi niciodata, amintirile nu ar exista. Eu doream din toate puterile sa nu uit nici macar o singura clipa petrecuta in "adapostul sufletelor" -Manastirea Prislop.

Pentru ca nu am rezervat nimic de-acasa si pentru ca tableta ne-a lasat cand aveam mai mare nevoie de ea, am pornit din oras in oras sa gasim cazare. Am incercat sa intram in orasul Hateg sa gasim un hotel decent, dar... surpriza, centrul orasului era blocat deoarece se afla in plina desfasurare spectacolul pentru sarbatorirea zilelor orasului Hateg.

Am incercat sa gasim cazare la foarte multe hoteluri aflate de-a lungul drumului national dar toate erau ocupate cu nuntasi, de parca toti tinerii din Hateg s-au vorbit sa faca nunta in aceeasi zi. Din hotel in hotel am ajuns intr-un tarziu, (ora 22.00) in Petrosani de unde eram hotarata sa nu mai plec pana nu gasesc cazare. Sotul meu a vazut un indicator ce ne arata ca la 3km, se afla Cabana Popasul Haiducilor. Contrar vointei mele, care doream un hotel in centrul orasului, el urmareste drumul indicat, face dreapta undeva dupa 2 km parcursi, merge 1km printr-o padure si gaseste cabana.

Cabana se afla la poalele muntilor Parang, intr-o padure de mesteceni. Ziua cred ca as fi perceput altfel amplasamentul cabanei dar noaptea, faptul ca ne aflam intr-un loc necunoscut, in mijlocul unei paduri, departe de oras, ma facea sa ma simt ca intr-un film horror.

Parcarea era foarte spatioasa, terasa restaurantului la fel. Intrarea se facea direct in restaurant, iar receptia cabanei era si bar al restaurantului. Dupa un paravan facut din perdea, aflat in spatele meselor se afla baia de unde venea un miros extrem de neplacut. La receptie nu era afisat pretul camerelor, receptionera care era si chelnerita ne-a cerut 150 lei pentru o noapte. Cam mult mi-am spus in gand dar nu am comentat deoarece nu vedeam decat patul in fata ochilor. Acesta este probabil si motivul pentru care nu am fost foarte atenta la detalii atunci cand am mers sa vizionez camera.

Camera se afla la primul etaj, o camera tripla, patul matrimonial maricel, foarte jos, mocheta, un televizor mai vechi dar functional, un mini-frigider care nu stiu daca functiona, un pat pentru o persoana, o masa si 2 scaune, balcon destul de mare. Mirosea a produse de curatat baia si a lemn. Asternuturile erau imbacsite si pline de praf. Ca sa ajungi la baie trebuia sa urci cateva trepte, dar baia era destul de curata, existau si consumabile, prosoapele erau vechi si nu mai aveau culoare dar nu era nici o problema pentru ca aveam de acasa.

Restaurantul era compus din 2 incaperi, intr-una se afla in plina desfasurare o petrecere iar in cealalta am fost invitati sa luam masa. Frumos decorat, in stil traditional, intim si primitor, restaurantul este punctul forte al cabanei. Aici se servesc mancaruri traditionale romanesti cu vanat apreciate din plin de sotul meu. Incantata de ce vedeam, am scos aparatul sa fac cateva fotografii dar nu mai aveam baterii (stiti eu am o caramida din aceea aparuta acum multaaaaaaaa vreme), am scos insa telefonul care nu mai avea nici el baterie. Ne-am asezat la o masa, sotul meu a comandat tochitura haiduceasca si nu m-a lasat pana ce nu am comandat si eu ceva, desi nu imi era foame, un snitel haiducesc pe care l-a mancat tot el. Dupa spusele sotului meu mancarea a fost foarte buna.

Am plecat la benzinaria din oras, sa cumparam baterii, apa si ceva de rontait. La intoarcere ne-am luat cele cateva bagaje si am urcat in camera. Desi in restaurant era petrecere nu era deloc galagie, muzica se auzea in surdina asa ca nu era deranjant. Sotul meu a intrat sa faca dus, iar eu m-am asezat pe pat, atipind pret de cateva minute. Am simtit ca ma pisca ceva. Am apasat intrerupatorul sa vad mai bine si surpriza... pe picioare si pe abdomen aveam musafiri... purici dragii mei, multi si... infometati. Unde credeti ca m-am gandit atunci sau mai bine zis la cine? La bunul meu frate @iulian68 pe seama caruia glumisem cu ceva zile in urma atunci cand a povestit, pe site, o experienta nu tocmai placuta avuta la o pensiune. M-ai "blestemat" fratele meu! Mi-am scos sotul de sub dus, i-am aratat multele umflaturi capatate de la lighioane, mi-am facut bagajele, incercand in acelasi timp sa ma scutur de vietatile mici si negre ce nu vroiau sa coboare de pe mine. Am plecat asa cum eram cu bluza de pijama si blugi, fara cizmulite, in sosete. Ce credeti, in toata nebunia creata eu doream sa fac poze, sa va arat voua, picioarele si abdomenul meu pline de basicute. Noroc ca nu apucasem sa bag telefonul la incarcat iar bateriile aparatului foto superperfomant erau in masina. La receptie se aflau pe langa receptionera-chelnerita si cativa petrecareti ce stateau la o tigara.

Am coborat cu viteza luminii scarile, m-am proptit in fata lor, mi-am ridicat bluza de pijama, apoi blugii, apoi am plecat fara sa spun un cuvant, cu sticla de apa intr-o mana, cu aparatul in cealalta si cu geanta pe umar, lasandu-i pe toti ca la dentist si pe sotul meu cu ei sa le explice si sa recupereze banii. Sotul meu, inima larga a recuperat decat 100 de lei, 50 lei i-a lasat receptionerei pentru cele 15 minute petrecute in pensiune sau poate bonus pentru cele 20 de basicute de pe corpul meu sau pentru faptul ca ea credea ca m-am procopsit cu lighioanele de undeva de pe drum sau poate am venit cu ele de acasa. A venit chiar si la masina sa imi explice aceasta varianta cu adusul puricilor de undeva, eu crezand in prima faza ca a venit sa isi ceara scuze.

Va dati seama ca tot drumul pana la un hotel din centru pe care il ochisem eu la venire, sotul meu a fost nevoit sa asculte criticile mele referitoare la faptul ca el a ales cabana, ca nu ma mai las eu pe mana lui, multe alte lucruri "de bine" la adresa cabanei si a proprietarilor si a celor ce au pus indicatoarele si au facut reclama...

Dupa ce am platit o camera la hotelul Oxigen, hotel ales de mine de data asta, am intrat direct in baie deoarece simteam ca nu am scapat de... musafiri si nu m-am inselat. Am reusit sa inec unul in cabina de dus in timp ce sotul meu incerca sa ma "inveseleasca" fredonandu-mi "Je suis malade" cantecul meu preferat.

Trimis de danamandache in 09.11.13 18:43:58
Validat / Publicat: 09.11.13 20:05:49

VIZUALIZĂRI: 2195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danamandache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

webmaster [09.11.13 20:05:08] »

Articolul va fi publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi rămas cazați măcar o noapte la această unitate.

ariciu [09.11.13 21:59:53] »

Îmi pare rău de așa experiență, dar mărturisesc: nu am putut să-mi stăpânesc un zâmbet datorat modului în care a fost făcută descrierea. Să recunoaștem, puricii ciupesc și pleacă, pișcăturile dispar, dar amintirile peste ani rămân și între timp devin amuzante.

Și noi ne amuzăm acum de drumul București-Ravda, dar atunci...

Mi-a plăcut, felicitări doar pentru review, din păcate...

nicole33 [09.11.13 23:00:43] »

@danamandache:

Extrem de neplăcută experiența, dar bine că măcar mâncarea a fost bună.

... 50 lei i-a lasat receptionerei pentru cele 15 minute petrecute in pensiune sau poate bonus pentru cele 20 de basicute de pe corpul meu sau pentru faptul ca ea credea ca m-am procopsit cu lighioanele de undeva de pe drum sau poate am venit cu ele de acasa. A venit chiar si la masina sa imi explice aceasta varianta cu adusul puricilor de undeva, eu crezand in prima faza ca a venit sa isi ceara scuze.

Nu am fost niciodată într-o asemenea situație, dar sigur nu aș fi putut să plec fără să le spun un cuvânt, iar la sugestia că am venit cu ei de acasă cred că aș fi explodat.

Aștept impresiile de la celălalt hotel, într=o notă mai optimistă.

danamandache [10.11.13 09:33:53] »

@ariciu: acesta mica neplacere este de fapt o experienta din care eu am multe de invatat si cu siguranta, ea va ramane pentru mine o amintire funny. Si astfel de experiente fac calatoriile de neuitat. Multumesc pentru vizita si ma bucur ca am putut sa iti smulg macar un zambet...

danamandache [10.11.13 10:20:59] »

@nicole33: Sincer, nici eu nu stiu cum am rezistat sa nu fac o scena urata, mai ales ca sant o fire exploziva. nu am scris impresiile ,,la cald ,,deoarece vreau sa fiu corecta, sa nu depunctez restaurantul si mancarea. Sigur impresiile despre celalalt hotel vor fi mult mai bune (doar a fost alegerea mea).

amero [10.11.13 10:41:12] »

am venit cu SB pentru un rew. prezentat obiectiv si chiar folositor. pacat ptr. experienta cazarii

danamandache [10.11.13 11:32:16] »

@amero: multumesc mult!

Cristicop [11.11.13 10:25:24] »

@danamandache: Misto asa zisa aventura, asa dati voi fetele vina pe soti, cand nu e ceva in regula, probabil ca sotul tau a facut-o intentionat aducandu-te la respectiva cazare, pentru ca s-a gandit ca fiind intr-un loc izolat, nu prea are nici-o distractie, asa ca el a intrat in baie si tie ti-a aruncat niste purici pe cearsaf. Totusi speranta lui era ca sa te scape de haine... si nu sa te umple de muscaturi sau de nervi, nu-i asa?

Pe viitor sa nu mai mergi pe mana lui! Pa!

danamandache [11.11.13 13:17:04] »

@Cristicop: Poftim romantism! Ce lacatele, ce chei, ce pod? Uite aici la mine, purici dresati din dragoste... pentru dragoste! Cine poate patrunde mai bine in mintea unui barbat? Un alt barbat, desigur! Frumos va sade, domnule Cristi sa creati asa un scenariu...romantic!

Cristicop [13.11.13 11:00:19] »

@danamandache: Pacat ca romantismul a pierit din cauza puricismului, chiar daca puricii erau dresati din dragoste cum zici tu. In mintea unui barbat se patrunde mult mai usor decat in cea a unei femei, nu-i asa? Pai cand va puneti voi, onorabilele Doamne ceva in plan... praful se alege de planul barbatului, fiecare barbat are exemplul in casa lui.Asa ca mergem in continuare pe mana voastra,a femeilor care,se stie, au pornit razboaie si au cucerit tari,daramite un amarat de barbatel,cuminte si la locul lui.

papone [27.02.14 19:29:03] »

ge-ni-al!!!

danamandache [27.02.14 20:13:09] »

@papone: cristicop ar merita un premiu pentru regie! este genial intr-adevar!

chesoiu.george [18.03.14 22:56:35] »

multumesc stimata doamna pentru acest review... este foarte util... pentru ca ne arata de ce sa fugim, dar si amuzant... eu chiar am ras copios... nu de intamplare ci de felul in care dv povestiti

si mi-a venit ceva in minte, sper sa nu va supar...

probabil cei 50 de lei ramasi la cabana, au fost lasati pentru chiria celorlalti "chiriasi"... sa nu ii dea afara receptionera

atitudinea celor de acolo este rusinoasa din pacate!

iulian68 [30.08.14 07:58:21] »

@danamandache: eu nu te-am blestemat, dar sa stii ca la sirian nu am vazut asa ceva... acum ma gandesc, poate i-ati luat de la zilele orasului Hateg?

danamandache [30.08.14 09:07:50] »

@iulian68: dupa cum se prezenta orasul, nu am facut prea multi purici pe acolo! Poate ca am facut eu purici pe drum, din cauza oboselii! Ce nu se poate? Acum totul este posibil!!!

iulian68 [30.08.14 11:06:18] »

@danamandache: mie imi pare rau ca am scapat articolul asta din vedere ca te atacam atunci... dar gata, m-am abonat acum, nu mai pierd nimic!

Yersinia Pestis [19.10.14 17:02:50] »

Nneeeaaaahh, n-ai citit tu cum trebuie, ai și scuze, că era noapte... nu se chema ”Popasul haiducilor” ci ”Popasul puricilor ”. Cred că era vreun congres al puricilor și tu l-ai deranjat! Așa-ți trebuie!

danamandache [19.10.14 21:53:14] »

@căpcă1: Bre, domnule capca1, se pare ca mi-ai luat articolele la "puricat".

Multumesc pentru interes!

amero, ariciu, chesoiu.george, Cristicop, danamandache, iulian68, nicole33, Yersinia Pestis
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Popasul Haiducilor: