SUS

MEMBRU: SENIOR
NOV-2013

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Paradisul din Oceanul Indian - South Male Atoll

Tocmai ce am revenit din Insulele Maldive. De data aceasta am ales o insula mult mai indepartata de capitala, unde poti ajunge in aproximativ 3 ore cu public ferry-ul sau 30 de minute cu speed boat-ul.

Speed boat-ul costa insa 250 de usd, in vreme ce pentru cealalta optiune vei plati doar 2 dolari. Sa zicem doar ca nu a fost deloc greu de ales: D

Maafushi este o insula micuta localizata in sudul extrem, South Male atoll, plajele aici arata spectaculos, inca de cand incepusem sa ne apropiem culoarea turcoaz a Oceanului Indian parea mult mai intensa fata de ultima vizita.

Am ales un hotel de 4 stele, avea cele mai bune reviews-uri pe trip advisor, nici un vot negativ si nu am regretat nici un minut, camera arata impecabil, ocean view superior room, hotelul chiar pe plaja, centrul de scufundari langa, magazine de suveniruri si chiar un supermarket micut, la doi pasi de hotel.

Pe insula nu exista nici un ATM, insa poti plati cu card de credit sau debit, iar cash, maldivienii prefera dolarul american.

Preturile sunt exprimate in dolari peste tot.

La restaurantul hotelului, deschis zilnic pana la orele 22, puteai alege feluri din bucataria asiatica sau europeana. Preturile erau foarte mici, comparativ cu U. A. E., nu imi amintesc sa fi platit mai mult de 6-8 dolari de persoana la o masa.

Pe insula Maafushi, care e foarte micuta cum spuneam, vei intalni plaje superbe, cateva mici hoteluri, casele pitoresti ale localnicilor, centrul de scufundari si surfing, si la capatul extrem al insulei, exista si o inchisoare de maxima siguranta.

Am cercetat zona si arata destul de exotic.

Va urma.

Impresii încărcate de roxana.tomina in 09.11.2013 11:56:56

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 09.11.13 / 12:58:19

VIZUALIZARI: 7488

Nu a fost singura vizită/vacanţa în MALDIVES.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 12 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarcă foto din excursie
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de roxana.tomina? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[09.11.13 21:44:42]

Buna, Roxana

Vrem si noi sa plecam in ianuarie in Maldives. Am ales o cazare in Male, de acolo vom face aproape zilnic excursii prin atoluri. Am o intrebare pentru o problema care-mi sta pe creier: mai sunt ceva urme sau altceva care sa aduca aminte de nenorocirea din 2004 si care sa estompeze bucuria de a vedea peisaje de vis?

- Irina1974
[10.11.13 18:43:54]

Nu-ti recomand deloc sa stai in Male! Te-ai interesat cat ar costa astfel de excursii? Ele nu se fac organizat, toti turistii care vin in maldive au deja rezervare pentru un resort si sunt transferati acolo. E posibil sa se inchirieze barci in sistem privat, dar probabil costa cateva sute bune de euro/zi.

Roxana, la ce hotel ai stat pe Maafushi? E o insula cu preturi foarte bune pentru Maldives si sigur o alegere mai buna decat Male!

- roxana.tomina
[11.11.13 11:06:59]

@Irina1974: Am stat la Kaani Beach Hotel, rated 4 stele pe Trip advisor. 100 de dolari camera pe noapte, cu mic dejun inclus. Intr-adevar cazarea in Male si daily trips spre atoli nu este deloc indicat, sigur costa sute de dolari. Asa si de pe Maafushi se organizau excursii zilnice spre alte insule, dar costul era de numai 25, pana in 40 de dolari, cu food and drinks incluse in pret.

- roxana.tomina
[11.11.13 11:13:13]

@Lucian1234567: Insulele arata super, in schimb capitala Male nu e tocmai un loc idilic. Ca sa simti ca esti cu adevarat in vacanta, clar trebuie cazare undeva pe una din insule.

[11.11.13 16:27:03]

@Roxana Tomina:

Am stat la Kaani Beach Hotel,

ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

@Roxana Tomina, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

[11.11.13 22:16:31]

@Roxana Tomina::(Nu am mai gasit camere libere pentru perioada 22-28 ian. 2014 la Kaani Beach Hotel... Stii vreun alt hotel/pensiune ok pe acolo? As merge tot pe Maafushi. Ce zici de Arora Inn? Nu pare cine stie ce dar chiar nu am gasit altceva la un pret de aprox 100 dolari/euro pe noapte. Nu te supara ca tot insist cu intrebari... :)

[23.11.13 18:53:16]

Salut Lucian,

Eu sunt chiar acum pe insula Maafushi. Am fost cazat la isle Beach Inn si a fost totul ok. Am vorbit acum cu un baiat de la receptie si a zis ca pentru luna Ianuarie pretul lor este de aproximativ 95$/noapte. Acesta este pretul de Booking.com dar daca ii contactezi direct poti obtine un pret cu cel putin 10% mai mic. O sa scriu o impresie cat de curand despre aceasta locatie dar iti pot oferi cu mare placere alte informatii despre aceasta locatie.

[23.11.13 21:38:51]

@expertu: Multumesc pentru ajutor. Am intrat pe booking.com si nu mai au camere disponibile la Isle Beach Inn. Am facut o rezervare la Hotel Dacha Maldives, pe insula Guraidhoo, nu departe de Maafushi. Daca afli ceva despre insula asta sau hotel, da-mi, te rog, de stire. Cum e mancarea? Noi am vrea sa facem o cura de peste. Au preturi prohibitive pentru acest meniu? Te invidiez ca esti acum acolo, mai ales ca de maine s-au anuntat ninsori la noi si o racire accentuata in urmatoarele zile. Iti urez sejur placut in continuare!

[25.11.13 17:58:55]

@Lucian1234567:

Acum am ajuns acasa. Este mult mai frig decat in Maldive unde cautam umbra palmielilor sau a cladirilor :)

In primul rand te rog sa imi spui daca ai deja luate biletele de avion.

Despre insula Guraidhoo nu stiu nimic deoarece nu am fost pe ea. Dupa cum am spus o sa scriu o impresie despre Maafushi.

Peste o sa tot gasesti acolo. Nu este nici o problema. Pretul poate sa difere. Adevarata problema este ca nu stii ceea ce o sa primesti. Pe langa faptul ca ospatarii nu sunt in stare sa iti explice meniul nu ai nici o informatie despre gramajul diferitelor feluri de mancare. Noi ne-am trezit de multe ori ca am comandat ba prea multa, ba prea putina mancare.

[25.11.13 21:01:11]

@expertu: Bine ai venit!

Da, am luat bilete. Plec cu Swissair pe 20.01 si ma intorc pe 28.01.2014. Din ce am vazut, Guraidhoo e un sat de pescari, langa Maafushi.

Hotelul e destul de bun, cu mic dejun inclus. De acolo o sa plecam in excursii asa ca nu cred ca o sa avem timp sa ne plictisim.

Mai spune-mi, te rog, cate ceva ce ar trebui sa stiu despre Maldives.

[26.11.13 06:30:42]

34Big Reef + Snorkeling / 1 hr603025Free

35Shark Point Snorkeling / 1hr603025Free

36Kuda Giri Snorkeling / 1hr603025Free

Note: All the prices are subjected to 10% service charge and 8% TGST

(Tourism goods and services tax)

Am atasat preturile celor de la Isle Beach Inn.

Este foarte important sa stii pretul activitatilor. Cam ce buget ai alocat doar pentru activitati?

[26.11.13 13:34:26]

@Roxana Tomina:

Buna,

Sa stii ca ferry-ul face 1.5 ore nu 3 ore cum ai zis tu. Si pentru o ora in plus eu zic ca merita sa faci o economie de 248$. Voi ati platit 250$ toti sau de persoana?

Mie cei de la locatia unde am stat mi-au zis ca este 150$/persoana.

Daca stiam ca preturile la mancare sunt asa de mici la hotelul unde ai stat tu mancam acolo mereu.

La noi pana in 6$ nu puteai sa mananci decat pui in combinatie cu orez sau cu noodles. Era acelasi pret pentru fructele de mare, cotletele de miel si pestii de recif la gratar sau voi nu ati mancat aceste feluri de mancare?

[26.11.13 14:00:22]

@expertu: Cam 2000 euro. Se poate lua masa la unul din resorturile de 5 stele si sa stai la plaja lor privata? Se poate introduce in Maldives vreo molecula de coniac, asa, ca sa nu-ti fie rau de la soare :) ? Pe insula am aflat ca e prohibitie... Ai vazut, erau programate excursii si la Guraidhoo (poz. 31). Ce-s codurile alea din dreapta activitatilor?

[26.11.13 18:48:03]

@Lucian1234567:

Resorturi de 5 stele nu prea sunt in apropiere. Este unul singur (Anantara) dar unde nu primesc turisti decat in sezonul ploios cand nu prea au ei clienti.

La resorturi poti sa mananci sa bei (exista alcool) si sa stai pe plajele lor. Platesti taxa de intrare si esti ca un client de-al lor dar fara cazare.

Cei 2000E sunt pentru activitati sau si pentru cazare?

Si alea nu sunt coduri, sunt preturile in functie de persoana.

Vitete la impresia mea despre Maafushi ca am pus o poza acolo unde se vede clar pretul tuturor activitatilor.

[26.11.13 21:22:11]

@expertu: Cazarea e separat. Multumesac pentru sfaturi. O sa postez impresii la intoarcere.

- arru
[08.04.15 12:25:39]

wow. poza 8 e chiar "pe bune"? superb!

[08.04.15 13:45:08]

@arru -

Asemenea poze se pot face doar cand este innorat. Marea are niste culori fantastice in functie de nisp/colari/adancime. Am surprins si eu cateva poze o o astfel de vreme. Din fericire s-a intamplat in a doua zi cand eram acolo ca pe urma a fost numai soare. :)

- arru
[08.04.15 14:13:07]

@expertu: mersi pentru raspuns :) pare ireal, atat de frumos e...

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[15] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [NOV-2013]

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P02 [NOV-2013] Ne apropiem.

P03 [NOV-2013]

P04 [NOV-2013] Plaja din fata hotelului

P05 [NOV-2013] interiorul speed boat-ului, la retur

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P06 [NOV-2013] My travelling bag!

P07 [NOV-2013]

P08 [NOV-2013]

fotografii din vacanta la Descoperă  MaldivesFoto VOTATĂ de mine!
P09 [NOV-2013] Cadrul perfect...

P10 [NOV-2013]

P11 [NOV-2013]