Descoperă Istanbul - poarta Orientului

înscris/ă în 31.03.11
MEMBRU: SENATOR
NOV-2013

'Marmaray' mega proiect!

Fiind cazata in zona Yenikapi am observat din loc in loc niste indicatoare spre Marmaray. Acum, dupa atata publicitate facuta acestui proiect, mega trebuie sa recunosc, am ales sa vizitez Dolmabahce Palace utilizand acest mijloc de transport, mai ales ca aflasem de la receptia hotelului ca pt 15 zile de la inaugurare costul biletului era 0... free!

Opss! Aici e de mine... 2 in 1 ca economie de timp, bani, dar accentuez pe timp. Timpul este cel care te preseaza atunci cand vrei sa vezi sau sa revezi locuri de neuitat in acest oras...

Vineri, 07/noi/ in jurul orei 10 am plecat de la hotel spre statia Yenikapi! Am descoperit ca era la 5 min de mers pe jos, surprinzator era faptul ca nu era mare agitatie la intrarea pe peron desi initial credeam ca nu vom scapa de "buluceala" existand aceasta probabilitate pt ca ziua se anunta una superba cu 19* (grade), transportul gratis asa cum am mentionat... nimic din toate acestea!

Pe peron, dupa ce am coborat cu scarile rulante, max. 50 persoane, noi cu aparatul foto ochind tabela electronica in putinul timp pe care l-am avut pana la sosirea garniturii.

Ma simteam aprox. ca la metroul din Bucuresti, cu mica diferenta ca fluturasii din stomac intrasera in drepturi la gandul ca vom trece pe sub Bosfor.

Daca acest lucru nu era procesat de cerebel, nu era diferit de ceea ce am spus mai sus.

Proiectul este unul magnific insa la acest moment metroul feroviar are o lungime de 13,7km parca, din care 1,4km sub Bosfor.

Sa ajungi insa din Europa in Asia in 8 min., este ceva...

Asa cum am mai spus, noi am urcat din statia Yenikapi, insa metroul venea din statia Kazilcesme. Dupa Yenikapi ar mai fi fost o statie, cea de la Sirkeci, statie ne-data in folosinta inca (se mai lucreaza) si urmatoarea Uskudar unde am coborat. Metroul mai avea o statie cea de la Sogutlucesme, actualmente capatul!

Cert esta ca timpul parcurs intre Yenikapi-Sirkeci a fost de 4 min, iar Sirkeci-Uskudar alte 4min. Asa am ajuns in 8 min pe partea asiatica de unde cu un metro-bus am ajuns cu mare usurinta si rapiditate (max. 10min) in Kabatas, la mai putin de 400m de Dolmabahce Palace. Cost bilet 3 lire.

Drumul de intoarcere l-am facut cu tramvaiul T1 pe care l-am luat din apropierea Palatului (500m), capat de linie Kabatas. Nici cu acest mijloc de transport nu a fost drumul lung sau greu, dimpotriva am putut admira Bosforul de pe Podul Galata si am coborat in Laleli.

Am avut un Istanbulkart achizitionat cu 20tl din care credit 17lire, cost card 3lire, dupa spusele celui de la chioscul de unde l-am achizitionat si pe care ulterior am mai incarcat la automat alte 10 lire, bancnota de 5 lire nefiind acceptata!

Dintr-un total de 30 lire, am facut 12 drumuri, 2 pers., cu diferite mijloace de transport (tramvai, metro-bus si ferry-boat). Daca mai am ceva credit pe el, atunci este o afacere buna, insa chiar nu stiu care este suma ramasa. Am sa vad data viitoare...

A fost o experienta, nu stiu daca-i este cuiva de ajutor ceea ce am scris, insa trebuie incercat macar odata!

Impresii încărcate de maria55 in 09.11.2013 11:16:35

Validat / Publicat: 09.11.13 12:53:11

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în TURCIA.

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (maria55); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  31250 PMA (din 37 voturi) nota2

[09.11.13 12:51:33]

Mutat la reorganizare în rubrica "Excursie la porțile Orientului" (deja existentă pe sait)

- TraianS
[09.11.13 13:17:55]

Unii (adica eu) n-au apucat bine de terminat de citit despre deschiderea acestui proiect si dvs. deja ati fost acolo. :) Felicitari.

[09.11.13 13:52:43]

@TraianS: multumesc mult... a fost o intamplare... nu am plecat la 'Stanbul special pt asta...

Si da, corecta observatia, nu metrobus ci denizbus!

- Costi
[09.11.13 15:15:33]

@maria55:

Citind review-ul şi ajungând la pasajul

... noi cu aparatul foto...

m-am gândit imediat că vom vedea şi nişte imagini sugestive.

Din păcate, am rămas doar cu speranţa, că poze, vorba turcului, ioc! :((

Chiar nu ai făcut poze, sau încă nu le-ai încărcat?

Oricum, informaţiile sunt utile celor care vor ajunge acolo.

Mulţumim pentru ele. :)

[09.11.13 15:21:01]

@Costi: cu multa placere! Am sosit in aceasta dimineata de la 'Stanbul! Am si poze bineinteles, doar ca nu am "pricepere" destula sa le si descarc!

Suna urat, asta e, sunt la mana baiatului meu care azi profita de vremea buna de pe litoral si a plecat intr-o scurta plimbare cu colegii din Biker's Club Constanta la Dalboka!

Asa ca ramane sa ma credeti pe cuvant, deocamdata!

- ariciu
[09.11.13 22:05:43]

Foarte tareeeeeeee! Mi-a plăcut maxim ideea. Adică ați participat la un fel de avanpremieră. Felicitări! Așteptăm pozele neapărat

- nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[09.11.13 22:50:29]

@maria55:

Și eu abia aștept să încarci pozele.

Citisem despre această inaugurare. Câștigul de timp este extraordinar, dar aș fi preferat să aud că au construit un al treilea pod sau un tunel sau... pentru a mai descongestiona traficul auto din ce în ce mai „criminal” din acest oraș. Traversarea Istanbului din acest an ne-a scos peri albi și ne-a obosit mai mult ca niciodată.

- viorica
[09.11.13 23:02:26]

@maria55: detalii, mai multe detalii!

- Krisko
[16.11.13 01:44:53]

@maria55: Eu am cumparat Istanbulkart-ul de la un automat, dar a costat 10 lire. Cu toate astea, folosindu-l, pretul calatoriei scade la 1.95 lire (in loc de 3), iar fiecare a patra (sau a cincea) calatorie costa 1.25 lire.

Reduce clar costurile cu transportul si este mai usor de folosit decat clasicele jetoane de plastic.

La fiecare validare este vizibil pe ecran costul calatoriei cat si creditul ramas pe card dupa validare. Soldul cardului se poate consulta si la automatele de incarcare.

- sc_ale
[06.02.14 13:04:14]

Peste cateva luni vrem sa facem si noi pentru prima data o vizita acestiu minunat oras si sa-l luam la pas. Dorinta mea este sa facem acest lucru si dupa lasarea intunericului. Cred ca atunci orasul are un farmec aparte...

Si acum vine intrebarea mea: este sigur? Te poti plimba in tihna pe stradute cu aparatul foto in mana? sau e ca in Egipt ori Tunisia unde nu am avut curajul sa iesim din hotel seara?

[06.02.14 14:30:57]

@sc ale, ... "peste cateva luni" inseamna vara -toamna ceea ce-ti confera o lejeritate de miscare chiar seara tarziu... intunericul poposind mai greu.

Chiar si in contextul unei luni de iarna cand dupa orele 17 se intuneca deja, din p. m. d. v. nu te afecteaza in ceea ce priveste siguranta...

Sunt convinsa ca pt a vizita acest oras, spatiul de cazare ai sa-l rezervi undeva in zona turistica ceea ce te poate linisti si mai mult!

Acum sincera sa fiu nu stiu cum este in Egipt sau Tunisia, insa din cele auzite doar, Stambul-ul nu se compara... dimpotriva magazine deschise pina in noapte, lumini de lumini, multa forfota, etc.

Va doresc un sejur placut in acest oras!

Publicitate    [26.05.18 03:00:54]