Pensiunea Valea Mariei [Rânca]

înscris/ă în 16.08.12
OCT-2013
+ COPII: 1 -- varsta: 2 ani

Un mini concediu minunat

Deoarece mi-am dorit un cadou mai aparte odata cu schimbarea prefixului, am cerut ajutorul membrilor AFA pentru recomandarea unei destinatii. Multumesc frumos tutor pentru recomandari, voi incerca destinatiile ramase netestate intr-un sejur viitor. M-am decis la Valea Mariei si nu mi-a parut rau.

Chiar inainte sa ajungem acolo, cei de la vila au dat dovada de foarte multa amabilitate. I-am sunat sa ii intrebam de vreme, daca sa ne luam lanturi de masina sau nu, daca sa luam haine groase copilului (a fost primul lui sejur la munte)... In fine, ne-au raspuns la toate dileme noastre.

Am ajuns in jururl orei 15 la Ranca. Vila avea doar 2 camere ocupate, asa ca doamna de la receptie ne-a intrebat la ce etaj vrem, dupa ce am vazut camera - daca vrem sa mai vedem si alta. Nu am dorit, camera arata foarte bine:

- curatenie exemplara

- prosoape noi, nepatate, neciupite. Pasta, periuta de dinti +consumabilele obisnuite (sapun, gel de dus, casca baie), papuci de camera sigilati.

- pe balcon (toate camerele au balcon si sunt orientate catre munte, cu vedere la o superba padure de brazi si piscurile incetosate) exista un hamac/ leagan (e un hamac prins intr-un singur punct in tavan, nu ii stiu exact denumirea)

- nu ne-a placut: in 4 zile, s-a dat o singura data cu aspiratorul.

Dupa ce ne-am cazat am fost sa mancam. Am apreciat ca au scaun pentru copii. Am luat meniul de pranz (ciorbita+ friptura cu cartofi praji+clatite) - mancare buna, portii mari - 26 de lei.

Legat de mancare:

- doarece erau doar 3 camere ocupate s-a comandat a la carte in timpul saptamanii. In weekend - fiind mai plin, a fost bufet suedez (20 RON): 2 feluri de branza, cascaval, zacusca, vinete, oua (ochi, omleta), legume (rosii, castraveti), dulceturi (vreo 3 feluri), unt si mezeluri (vreo 2 feluri, dar aratau un pic ciudat).

- poti alege fie intre meniul standard (pranz 26 ron, cina 23 ron - nu contine ciorba) sau poti comanda a la carte. Noi nu am facut fata la meniuri, pentru noi au fost portiile atat de mari, incat ne-am rezumat la a comanda cate un fel de mancare.

- nu ne-a placut: nu prea au mancaruri mai usoare (au 2 gratare, mult prajit+tochituri). Asta insa cred ca are de a face si cu zona.

Au un loc de joaca pentru copii foarte simpatic: 6 topogane (cate 2 pentru bebei, copii mici si copii mai mari - ultimele foarte apreciate de fi-miu), 2 leagane si un carusel. Mai au si niste masinute (1 cart si 2 tractoare de plastic). Pentru pasionati au o gramada de biciclete, taman bune pentru plimbat in natura. Au si un mic helesteu unde poti sa iti prinzi sungur pastravul pentru masa (sotul nu a reusit, asa ca nu am mancat peste :)). Una peste alta, destul de multe distractii, avand in vedere ca in Ranca, in afara sezonului, totul este pustiu (nu glumesc, in afara de ei si 3 magazine, nu era nimic deschis).

Ca si distractie, noi am fost la Polovragi intr-o zi, in alta am vizitat Targu-Jiu (aglomerat oras, dar extrem de frumos si cochet). Mai puteti merge la Horezu plus o gramada de alte destinatii la cca 1 ora de mers cu masina.

Noi am fost multumiti de serviciile oferite, asa ca planuim o alta vizita aici, dar mai in sezon.

Impresii încărcate de varuna in 06.11.2013 11:18:31

Validat / Publicat: 06.11.13 12:19:33

VIZUALIZĂRI: 2007

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (varuna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  15050 PMA (din 19 voturi) nota2

- danamandache
[06.11.13 12:31:02]

La multi ani!

Reduceri pentru membrii AFA:
  • minim 5% reducere ptr membrii GOLD - Reducerea poate ajunge pana la 30%-40% in extrasezon sau in perioadele in care cererea este mica.
  • minim 10% reducere ptr membrii PREMIUM si sup. - Reducerea poate ajunge pana la 50-60% in extrasezon sau in perioadele in care cererea este mica
Click pentru a solicita o ofertă personalizată