ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 15.01.13
AUG-2010

Dognecea - un loc retras si linistit

Intr-o zi de duminica, fiind un grup de prieteni mai numeros, am avut chef de o iesire la gratar, de liniste si de aer curat. Am ales Dognecea, o localitate din judetul Caras Severin, mai putin cunoscuta si promovata turistic.

Venind dinspre Timisoara spre Resita, la Bocsa se face dreapta (exista indicator in acest sens), apoi pe o sosea cu serpentine si cu drum ingust ce strabate Muntii Dognecei se ajunge in localitatea Dognecea la peste 400 de metri altitudine.

Dognecea este o fosta asezare miniera care atrage prin peisajul pitoresc de care este inconjurata cat si de concentratia aerului, similar cu cea a unei statiuni balneoclimaterice, din cauza numarului mare de ioni negativi din atmosfera. Se spune ca insasi imparateasa Maria Tereza a vizitat zona pe vremuri, chiar pentru efectul terapeutic al aerului.

Tot de Dognecea apartine si satul Calina, unde se exploateaza si se imbuteliaza apa plata Perenna, care se afla acum pe locul doi, in urma apei minerale naturale Evian, recunoscuta mondial, acestea conform clasamentului intocmit de Organizatia Mondiala a Apelor. Se spune ca apa izvorului de la Calina era apreciata de Curtea Imperiala de la Viena, astfel ca erau organizate transporturi regulate de apa cu carele trase de boi.

De la Dognece la Calina se poate ajunge pe un drum pe alocuri pietruit, inconjurat de un peisaj montan de vis (drumul de asfalt catre Calina este de pe soseaua Oravita-Resita).

La Dognecea zona de interes turistic este la intrare in localitate cum ajungi dinspre Bocsa, unde este amenajat un baraj si implicit un lac de acumulare (Lacul Mare). Langa, este un lac mai mic, cu nuferi aclimatizati, care comunica printr-un parau cu Lacul Mare.

Am inteles ca se pot face drumetii prin padurile de pe munti catre fostele mine, azi inchise, unele datand de pe vremea Imperiului Habsburgic. Noi ne-am rezumat doar la a face un gratar intr-un spatiu special amenajat langa baraj, a pescui si a ne relaxa admirand privelistea, inspirand aerul curat si privind capturile altor pescari insirati pe malul lacului.

Pe malul Lacului Mare exista o pensiune cocheta numita pe drept cuvant "Colt de Rai", cred ca singura din zona, care ofera si inchirieri de hidrobiciclete sau barcute, avand si o zona de plaja amenajata pe un ponton.

Dognecea este o zona linistita, mai putin cunoscuta, al carei potential turistic nu este exploatat nici macar pe un sfert. Pacat, mai ales ca ma gandesc ca asemenea locuri de o frumusete aparte si neexploatate probabil ca exista cu sutele la noi in tara. Datorita peisajelor mirifice (munte, paduri si lacuri), a aerului curat incarcat de ioni negativi, daca s-ar pune in valoare si fostele mine acum inchise si parasite si bineinteles cu investitii masive in zona, in infrastructura si in constructia de unitati de cazare, Dognecea ar putea deveni o statiune climaterica cautata si apreciata.

Trimis de Tucu2009 in 31.10.13 15:52:23
Validat / Publicat: 31.10.13 20:38:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DOGNECEA [CS].

VIZUALIZĂRI: 4745 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tucu2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[31.10.13 20:49:46]

@sxl: cum nu e vorba despre o excursie pe creste de munți, articolul a fost mutat la rubrica "O zi in Reșița și împrejurimi" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

marijuan
[20.08.14 12:26:51]

Mai stii daca se poate sta cu cortul in zona? E voie, sunt si alte corturi, e periculos, etc?

Pensiunea aceea are preturi cam mari pentru gustul meu.

Multumesc.

Tucu2009AUTOR REVIEW
[20.08.14 20:31:01]

@mariustipa: Da, locuri de asezat cortul ar fi nenumarate, chiar am vazut pescari care aveau cortul asezat pe marginea lacului. Chiar zona lacului ti-o recomand si eu, mai precis catre catre coada lacului, unde este si padurea, ca sa ai parte de racoare. Periculos nu vad de ce ar fi, e o zona linistita si mai putin cunoscuta. Iti doresc vacanta placuta la Dognecea.

marijuan
[20.08.14 21:36:56]

@Tucu2009: Multumesc!

[26.03.19 08:36:37]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «O zi în zona Dognecea» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Reșița și împrejurimi]

Tucu2009