ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2013
ÎNSCRIS: 23.06.11
AUG-2013

7 zile in Bretania

Celtic folk music - from Bretagne

M-am hotarat cu greu sa scriu aceste randuri. Ca sa-mi pot aminti detaliile, ar fi trebuit sa astern pe hartie aceste randuri, imediat ce m-am intors din vacanta sau sa-mi fac un mic jurnal.

Insa, voi incerca pe cat posibil sa va povestesc cum am petrecut o saptamana in Bretania. Cred ca aceasta a fost una dintre cele mai frumoase vacante pe care le-am avut vreodata.

Am vazut o parte din Bretania in toata splendoarea ei. Este un loc fermecator, o zona linistita departe de tumultul oraselor. Zonele pe care le-am vizitat erau zone turistice, dar parca francezii nu se inghesuie sa petreaca vacantele in aceasta zona. Si bine au facut pentru ca nu-mi plac zonele aglomerate. Am putut vizita si fotografia, fara sa fiu nevoita sa ocolesc turistii.

Am inchiriat o casuta de vacanta utilata complet pentru o saptamana in Pluduno, locul pe care l-am ales sa fie punctul de plecare pentru toate zilele ce vor urma…. dar nu voi insista cu detalii despre cazare pentru ca nu aceasta a fost intentia mea.

Ziua 1 - Cap Frehel Port La Latte

O zi insorita, numai buna pentru o plimbare de-a lungul coastei. Am parcurs cativa km pe jos, de-a lungul coastei pe un traseu bine marcat. Ne-am bucurat pe deplin de privelistile incantatoare. Aici am mancat cele mai bune stridii pregatite cu un sos alb special.

Superb, traseul pe care l-am urmat era absolut fermecator, Inconjurati de flori, multe flori, multa verdeata, parca ne aflam la portile raiului. Asta a fost senzatia pe care am avut-o atunci cand l-am parcurs. Si parca imi doream sa nu se mai termine niciodata. Pentru ca nu ma mai saturam de peisaje, erau ametitoare.

Au fost cateva ore, la capatul carora eram epuizati, dar era o oboseala placuta….

Ziua a 2 a - Insula Brehat

Ca sa ajungem aici am luat vaporul. Din cate imi amintesc pretul biletului a fost 15 euro persoana dus–intors. Nu-mi amintesc detalii, pentru ca asa cum am spus, ar fi trebuit sa-mi fac niste notite. Am ajuns pe insula in circa 20 de minute. Am facut un tur al insulei pe jos. Se puteau inchiria biciclete pentru un astfel de tur.

Pe insula casele erau inconjurate de flori, din nou multe, multe flori... Ma gandeam ca mi-ar fi placut sa traiesc pe o astfel de insula, departe de lume. Era un loc atat de frumos, atat de linistit incat cine nu si-ar dori sa traiasca aici. Inconjurata de apa, aici pe insula, fiecare piatra parca doreste sa-ti spuna ceva, povestea ei., ,,, Minunat…. Am stat pe malul marii si priveam la cei care construiau castele din piatra sau mai pe romaneste momai... Imi aminteam de jocurile din copilarie, era chiar un joc care purta aceasta denumire. Erau zeci de astfel de castele, dovada ca cei care au trecut pe aici au vrut sa marcheze locul. Am privit marea din mijlocul acelor castele si gandurile zburau in copilarie… Aceastea erau sentimentele pe care le-am avut eu…

Ziua a 3 a - Mont Saint Michel

Acest obiectiv mi-am dorit sa-l ating atunci cand m-am hotarat sa vizitez Bretania. Este situat undeva la granita dintre Normandia si Bretania, insa cine ajunge pana aici, trebuie sa vada si acest loc.

Despre Mont Saint Michel s-a mai vorbit, nu o sa insist asupra detaliilor. Am ales sa venim aici intr-o zi de luni, sa prindem fluxul. Nu cred ca ai de multe ori in viata ocazia sa vezi un flux de 12-14m. Intrarea a costat 9 euro de persoana si am stat la coada aproape o ora sa cumparam biletele de intrare... Sute, mii de turisti…. Am avut sansa sa ajungem de dimineata aici, caci daca am fi ajuns aici la orele pranzului, nu am fi reusit cu siguranta sa mai cumparam bilete... Niciodata in viata mea nu am vazut mai multa lume inghesuindu-se sa cumpere bilete cum am vazut aici. Asa ca sfatul meu, este sa ajungeti dimineata ca sa evitati nebunia.

Ziua a 4 a - Dinan si Dinard

Dinan - un orasel medieval care mi-a placut la nebunie. Am facut o plimbare cu vaporasul pe Canalul Rance, am cantat un cantecel ale carui versuri le-am primit la inceputul plimbarii. Sincer nu m-am asteptat sa ma simt atat de bine in aceasta mini croaziera. Oraselul este cochet, cu stradute in panta, pe care le-am urcat si coborat de doua ori, in asteptarea orei la care trebuia sa ne urcam in vapor.

Aici am cunoscut un batranel, englez, probabil fost professor de franceza, care ajunsese pana aici impreuna cu un baiat de 14 ani, care locuia si el la Londra, la periferia orasului. Ne-a povestit ca era un baiat sarac, si s-a hotarat sa-l ajute fara sa-i ceara nimic in schimb, sa-l invete limba franceza. Ne-a spus ca va ramane cu satisfactia ca elevul sau a invatat foarte bine franceza, motiv pentru care i-a platit biletul de avion si l-a insotit pana aici, intr-o vizita la un coleg de-al sau care locuia aici. Era un schimb de experienta.

Mi-a ramas in minte acest batran, simpatic de altfel si cu suflet nobil, si m-am gandit cat de norocos a putut sa fie acel baiat sa-l intalneasca. Si eu mi-as fi dorit ca la varsta lui sa intalnesc pe cineva care sa ma invete o limba straina, Batranul era singur, in aceasta calatorie cu vaporul. S-a bucurat alaturi de noi de aceasta plimbare.

Ziua a 5 a -Pleneuf—Val Andre

In aceasta zi, am ales sa ne relaxam putin, pentru ca eram extenuati dupa aceste zile. si am ales sa mergem in Pleneuf—Val Andre, un orasel unde se te poti bucura de mare, se soare, unde se poate face plaja, era o zi frumoasa, cum de altfel au fost toate zilele pe care le-am petrecut aici, desi stiam ca aceasta zona este una ploaiosa, ne pusesem chiar in bagaje hainele de ploaie. Tot timpul le luam cu noi, insa de fiecare data ramaneau in masina.

O zi insorita de plaja in Bretania, nu inseamna litoralul Greciei sau Turciei. Inseamna o temperatura de 22-25 de grade. Nu stiu cum este apa marii pentru ca nu am avut curiozitatea. De altfel nu am facut plaja, ci ne-am plimbat pe faleza.

Ziua a 6 a Saint-Malo

Am facut promenada pe malul marii. Am parcurs 2 km de-a lungul coastei pe jos socotind dus–intors. Am admirat peisajele, am facut zeci de fotografii si parca nu mai saturam sa privesc, oameni culegand scoici, mormantul lui Chateaubriant situate exact pe malul marii, poteci inundate la flux si accesibile doar la reflux, barci “parcate” pe nisip... Vazusem cateva fotografii in imaginile generate de google, insa fotografiile pe care le-am vazut nu se pot compara in nici un caz cu imaginile vazute de noi. Oamenii aici fie se plimbau ca noi, fie stateau intinsi pe nisp si se relaxau. Era o priveliste incantatoare si aproape ca sunt convinsa ca Bretania este o zona aparte, un loc mirific. Parca te face sa te gandesti la povestile cu pirati, sau sa te gandesti la cartile lui Jules Verne pe care le citeam in copilarie, la vasele care naufragiau, in locuri uitate de lume si ascunse la care cu greu poti ajunge. Ca vaporul in care ma aflam a naufragiat aici, unde se aude numai zgomotul valurilor marii. Parca te face sa iti doresti sa fii aici, iar acel vapor cu care ai venit din intamplare sa nu fie gasit niciodata. Desi toate personajele din cartile lui Verne isi doresc sa ajunga inapoi acasa, sa fie gasite, eu imi doream ca aceasta vacanta sa nu se mai sfarseasca si mi-o petrec in continuare chiar pe acel vapor cu care am si naufragiat…. Sa fie de altfel casa mea.

Nu stiu daca sunt un bun narator sau daca am reusit sa va introduc in atmosfera de vacanta a Bretaniei, poate as fi reusit mai bine daca as fi scris acest articol la intoarcerea din vacanta. Din pacate starea de sanatate nu mi-a permis sa fac acest lucru imediat, asa ca am amanat acest moment, pana azi… pastrasem la un moment toate tichetele, tocmai ca sa-mi pot aminti detalii care sa fie de folos si altora.

Si am omis sa spun ca Bretania este cea mai ieftina zona a Frantei. Cel putin asta este parerea francezilor dar am simtit acest lucru cand am venit din Bretania si ne-am oprit in Saint Genis – Pouilly, acolo unde am locuit inca o saptamana la rudele noastre.

Despre alpii francezi poate am sa povestesc intr-o alta zi….

Ziua a 7 a Dinan si Dinard … din nou.

Ne-am hotarat sa ne intoarcem aici, pentru ca ne-a placut la nebunie…. Imi amintesc ca aici am mancat pentru prima data clatite cu jambon…Delicioase…... cred ca am reusit sa surprind o imagine cu farfuria…... delicioase….

Trimis de dora39 in 30.10.13 20:42:03
Validat / Publicat: 31.10.13 08:49:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3821 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dora39); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 De aici am luat vaporasul...

[30.10.13 21:00:25]

Am inchiriat o casuta de vacanta utilata complet pentru o saptamana in Pluduno

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

dora39AUTOR REVIEW
[30.10.13 21:14:06]

@webmaster:

cu cea mai mare placere... promit...

[31.10.13 08:48:56]

Mutat la rubrica "Descoperă Bretania" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

Articolul a fost deasemenea selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

ariciu
[31.10.13 13:11:33]

L-am citit pe nerăsuflate. Sunt locuri în care îmi doresc din tot sufletul să ajung. Poate la un moment dat ne va surâde şi nouă norocul.

Am şi eu o întrebare. Cum aţi ajuns acolo? Ca şi traseu poţi da, te rog, câteva detalii adică, avion apoi maşină, costuri la închiriere şi tot ce altceva mai consideri că e important de ştiut?

Felicitări pentru review! Mi-a mers la suflet şi parcă mă şi vedeam acolo...

dora39AUTOR REVIEW
[31.10.13 20:13:25]

@ariciu:

Multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca pot sa fiu de folos.

Pot sa spun ca pentru noi, adica pentru mine si sotul meu, costurile au fost mai mici. Si asta pentru ca am locuit in Franta, langa Geneva la cumnatii mei. (fratele sotului meu). Am platit doar biletele de avion pana la Geneva, cam 400 euro dus intors pentru 2 persoane, cu tot cu taxe. Iar de acolo am plecat in Bretania cu masina lor. Pot sa spun ca drumul pana acolo a costat cu tot cu taxe de autostrazi vreo 400 euro dupa calculul meu. Noi nu am platit acest drum, ci doar cazarea in Bretania, care a fost 250 de euro partea noastra.

Vila in Pluduno a inchiriat-o cumnata mea, iar pretul total a fost 700 euro pentru 5 persoane, utilata complet, conditii excelente.

Insa cred ca se pot face economii pentru ca in jur de 120-130 euro daca imi amintesc bine au costat autostrazile in Franta. Se poate circula lejer si pe nationale pentru a evita taxele. La un moment dat am intrat pe un drum national si vreau sa spun ca se mergea foarte bine. Chiar m-am intrebat de ce francezii irosesc banii... pe autostrazi. Poate ca am fi ajuns acolo cateva ore mai tarziu, si oricum acea zi petrecuta pe drum, era deja compromisa. Am plecat la 7 dimineata din Geneva si am ajuns in Pluduno la ora 16.00, cam 900 km.

Preturile erau mici mai ales la hipermarket, de unde in fiecare zi cumparam peste. Am mancat foarte multi creveti... pretul pe kg foarte mic 5 euro din cate imi amintesc. In rest unele produse aveau preturi ca la noi, altele putin mai scumpe. Depinde... Noi luam micul dejun si cina in Pluduno, acolo unde locuiam, pentru aveam si posibilitatea sa ne gatim. Pe drum in timpul zilei, luam cu noi sandvisuri sau daca era timp, luam masa de pranz pe drum. Cum de altfel am scris, ca am mancat stridii.

Ne-am delectat cu o portie de clatite, delicioase, la o creperie, pretul era 10 euro portia

O astfel de excursie in Bretania, este destul de scumpa, dar nu la fel de scumpa daca costurile le puteti imparti.

Daca mai pot fi de ajutor, cu cea mai mare placere...

ariciu
[31.10.13 21:29:30]

@dora39: Mulțumesc. Foarte detaliat răspuns. Bun tipsul cu evitarea autostrăzilor. Habar nu aveam că taxele de autostradă sunt atât de mari. Mda, din păcate este exact așa cum mă așteptam. Este destul de scumpă o astfel de incursiune în Bretania. Dacă vom găsi pe cineva să "ne combinăm", poate am putea ieși la un preț decent.

Mă bucur că ați avut șansa să ajungeți acolo. Sunt niște locuri cu adevărat deosebite. Felicitări încă o dată și pentru excursie și pentru modul în care a fost relatată!

le_maitre
[01.11.13 00:03:18]

@dora39: Lectură extrem de plăcută, locuri ce mă îndeamnă la visare în "culori franțuzești", felicitări corespunzătoare și un Super Bonus binemeritat. Allez y les Bretons!

[01.11.13 08:41:27]

ariciu, dora39, le_maitre