ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2009
ÎNSCRIS: 05.07.09
SEP-2009

Trebuie ajuns macar odata

Am ajuns prima data aici in 2 sept 2009 print-o excursie organizata cu autocarul din PK cu Sirios Travel, asa am nimerit ne-a convins o ghida foarte competenta sa mergem cu ei si nu am regretat nici un pic am primit extrem de multe informatii despre Grecia despre greci si despre toate orasele, oraselele si locurile prin care am trecut, iar in Manastirea Varlaam am avut si ghidaj profesionist unde ni s-a explicat totul pe larg si am stat cam 1 ora, deci nu regret nici azi pretul platit si va sfatuiesc sa mergeti macar o data cu ghid profesionist pentru ca altfel nu intelegi decat ca e un peisaj frumos cu niste pietre mari si niste biserici in varf. Ca o alternativa se pot cumpara niste carti explicative destul de bune in limba romana de la chioscurile aflate la intrarea in manastirile mai mari cu parcare.

Am revenit pe cont propriu in 6 oct 2009 cu niste prieteni care numai fusesera sau ceilalti fusesera cu 15 ani in urma si a fost super sau pozat au privit si am plecat deci prima oara cu ghid pro a fost altceva.

Trimis de Cristina67 in 11.10.09 20:33:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu , thasos , PK , halkidiki , Salonic

VIZUALIZĂRI: 2551 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristina67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 A mai mare

Diaura*
[27.12.09 12:18:43]

Am fost si eu anul acesta , de Paste la Meteore. Am avut norocul sa am un ghid student la teologie care dupa cum iti poti imagina avea si cunostinte si har de a povesti despre cele sfinte. Noi am vizitat Marea Meteora si nu am mai avut timp si de Varlaam. Asa ca daca ai ceva fotografii din interiorul acestei manastiri te rog adauga.

Marea Meteora e departe de ce se intelege la noi prin manastire. Este o constructie ampla, cu bucatarie, sala mare de mese, crama , locuri de odihna si desigur o biserica mare.

Manastirea Varlaam cum este?

Cristina67AUTOR REVIEW
[29.12.09 11:37:20]

Prima data am avut excursia organizata de Sirios Travel si in program era Manastirea Varlaam si inca una parca sf Stefan. Am avut explicatii si ghidaj in interior numai la Varlaam care mi s-a parut micuta, interiorul nu are mai mult de 20-25 mp, nu am avut voie sa filmam sau sa pozam inauntru. Insa curtea e destul de mare ai o panorama superba si diverse acareturi in curte expo muzeu magazin toalete pt toata lumea. Cel mai mult m-a impresionat scara pe care se urca spre intrare. Ghida noastra parca ne-a zis ca e studenta la litere la Salonic, ne-a povestit cate-n luna si stele despre interior si de ce si cum sunt asezate scenele de pe pereti si toate obiectele din interior.

A doua oara am venit noi cu masinuta repede pana-n varf la marea Meteora si fara sa citim ce scrie pe poarta intram rapid, ne repezim pe scari in jos si dupa aia in sus si tragem de poarta sa o rupem, dupa care suna telefonu si sotu imi spune ca e marti, si eu zic si ce? - Pai marti e inchisa...

Si deci am ajuns iar la Varlaam...

Norocul chior a fost ca am gasit carti si dvd-ul despre meteore in limba romana la preturi mult mai bune ca in septembrie. Noi aveam dvd-ul de la cora cu 9 lei, era exact acelasi si prietenii nostri au dat pe el 12 euro.

[31.10.14 05:17:00]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii optionale din Paralia Katerini" (deja existentă pe sait)

[29.11.17 23:41:46]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «'Opționale' din Katerini: Meteora» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: [Alte] Excursii opționale din Katerini]

Cristina67, Diaura*