ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2009
  • --- M ---
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 18.01.09
    DEC-1999

Dantela , sate pescaresti si statui de canguri

7 zile in Malta in decembrie... inseamna timp destul pentru a vedea si cunoaste foarte bine acest arhipelag, iar o zi in Gozo este de ajuns, mi-aduc aminte ca la un moment dat ne-am aflat intr-un punct de unde in toate directiile se vedea marea!

In turul Vallettei am avut o ghida pe care am intrebat-o la un moment dat unde este nascuta, asteptam un raspuns care sa-mi indice un nume de oras, Valletta, Victoria, Mdina, Mosta, Rabat sau mai stiu eu care, in schimb mi-a raspuns oarecum contrariata: m-am nascut acolo unde se nasc toti oameni in Malta la spitalul din Floriana:)) (Floriana este un oras, mai bine spus un cartier lipit de Valletta in care se afla unicul spital din Malta) asta ca sa va dati seama de dimensiunile acestei tari.

Dar sa revenim la Gozo, a II-a insula ca marime a arhipelagului se afla la o aruncatura de bat de insula principala, cam 20 minute cu ferry, fac aici o paranteza, citez dintr-un pliant... Insula Gozo este si locul preferat pentru concedii a multor Maltezi (a se intelege locuitori ai insulei principale Malta), ei bine e ca si cum am spune ca un locuitor din Militari isi face concediu in Pipera!!!

In alta ordine de idei, in comparatie cu insula principala, Gozo este mult mai verde, principalele activitati ale localnicilor fiind, agricultura, pescuitul, cresterea animalelor si mestesugurile artizanale, exista o localitate Ta'Dbiegi foarte bine cunoscuta pentru dantela sa, se spune ca cea produsa aici era dantela favorita a reginei Victoria.

Istoria insulei a fost in permanenta legata cu cea a Maltei, insa viata aici este mult mai pasnica si pulseaza mult mai aproape de ritmul naturii, intraga insula avand un aer rural. Satele de aici sunt mai pitoresti, linistite si ancorate pe un tarm de mare cu ape albastre si clare, Marsalforn unul dintre acestea mi-a placut in mod deosebit cu toate ca in decembrie cand lipseste animatia turistilor avea un aer foarte melancolic, putin trist! In rest multe culturi de vita de vie si resedinte particulare izolate cochete si moderne care aveau o particularitate, foarte multe dintre aceste aveau cate o statuieta care reprezenta de obicei un cangur, ulterior am aflat ce este cu acestea, dupa cel de-al II-lea razboi mondial, cam 80% din populatia insulei a emigrat in Australia, dupa 20/30 ani majoritatea s-au intors si ca semn de recunostinta pentru tara care i-a primit atunci cand se aflau intr-o situatie disperata, si-au marcat casele cu simbolul Australiei... cangurul.

Orasul principal este Victoria (numele s-a schimbat in 1897 in cinstea reginei britanice din Rabat vechea denumire araba) Un oras fortificat intemeiat de fenicieni cam pe la 1800 BC, cel mai important monument l orasului fiind catedrala baroca, tavanul acesteia a fost pictat de catre artistul sicilian Antonio Emanuele in 1711 pictura infatiseaza o cupola care in realitate nu exista!!!

Tarmul insulei este mult mai interesant cu o multitudine de golfulete, arcade si mici stanci izolate, in partea de nord-vest a insulei se afla Grota lui Calipso un loc cu ape tulburator de albastre.

In concluzie dupa atata locuri pline de istorie in Malta, excursia de 1 zi in Gozo a fost ca o gura de aer proaspat, linistita si relaxanta.

Trimis de Cristian_h* in 11.10.09 18:29:59

VIZUALIZĂRI: 3668 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristian_h*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă insula verde Gozo: