ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2013
DIN: Otopeni [IF]
ÎNSCRIS: 25.09.13
FEB-2013

M-as mai intoarce de 10 ori

Impresii calatorie si ce vedem in Paris in 7 zile.

Sunt mult prea putine zile pt tot ce am putea face, dar decat deloc, este bine si asa.

Ziua 1 – Sambata. Am inceput prin vizitarea Trocadero si a Turnului Eiffel. Pentru a urca pana la et 2 pe scari – 5 euro, pt a urca pana la et 2 cu liftul – 8,5 euro. Pana in varf – 14,5 euro. Pt tinerii pana in 24,99 ani pretul era redus, dar foarte putin. Cam cu 1-1,5 euro pt fiecare intrare. Evident, cozile de rigoare atat la urcat pe scari, cat si la urcat cu liftul. Dupa ce ne proptim la o coada, unul din lifturi nu mai functioneaza, asa ca ne mutam si luam coada de la capat. Oricum, Sambata, la inceputul lui Martie, la ora 10:30-11 dimineata a fost nevoie cam de 2 ore de stat la coada pt a urca. Despre imagini, privelisti stiti toti: fabulos, nu am ce zice. In varf, pt 10 euro poti servi un pahar de sampanie. De acolo se vede una dintre cele mai urate cladiri din lume, dupa cum au clasificat-o unii arhitecti, turnul Montparnasse. In magazinul de suveniruri din turn preturile nu mi s-au parut mult mai mari decat in alte zone. Diferente mici.

Dupa Eiffel, vizita scurta la Domul Invalizilor. Prea tarziu ca sa mai vedem mormantul lui Napoleon care merita sa-l vezi. Este impresionant. Intrarea se poate face doar pana la ora 17:00. Am aruncat o privire in rest si ne-am minunat de cum se restaureaza la ei orice. Ajungem la Alexander Bridge, care este considerat cel mai frumos pod din Paris, aruncam o privire scurta pe Champs Elysees si ne indreptam catre turnul Montparnasse. Scopul era de a urca pe terasa turnului, la ultimul etaj (etajul 59) si de a vedea Parisul luminat si pentru a vedea jocul de lumini de pe Eiffel. In fiecare seara, dupa apusul soarelui, la ora fixa, Eiffel se lumineaza pt cateva minute, de zici ca este Craciunul.

Pentru a urca in turn pretul este de 13,5 euro bilet intreg sau redus pt studenti 10,5 euro. Sincer, multicel pt ce ofera, dar orice experienta este binevenita. Pana la etajul 56 urci cu un lift care te duce in 30 de secunde. Ti se face o poza la intrare, care costa teribil de mult. Acolo este si un bar (nu i-as spune restaurant) si un magazin de suveniruri. Privelistea este foarte relaxanta. Pana la etajul 59 se urca pe scari. Minunat Paris-ul luminat. Se vad toate bulevardele frumos delimitate si la ora fixa Eiffel ia foc. Experienta frumoasa si plecam acasa. In toata aceasta plimbare am intrat doar de 2 ori la metrou: cand am plecat de la hotel si cand ne-am intors. Am rupt Parisul in 10.

Ziua 2 – Duminica: Vizitam faimosul Champs Elysees, care ne-a lasat total reci si ajungem la Arcul de triumf. Piscariciul nostru din Bucuresti nici nu se compara cu al lor. Abia a intrat in poza. Nu am mai intrat si in Arc, pt ca timpul era limitat. De la Arcul de Triumf am plecat (pe jos), spre celalalt arc, La Defense. Doar 6,5 km, pe care nu i-am parcurs in linie dreapta, au fost cam in zig zag. Fiind in momentul de fata zona business, duminica era pustiu. Noi si alti cativa rataciti, pe un vant si un frig de ne inghetau oasele. Vizitam si mall-ul Quatre Temps, unde mancam la restaurantul chinezesc (mancare ieftina si buna) si cumparam briose de la Berko, la care visez acum in fiecare noapte. Ne intoarcem cu metroul catre centru, la Louvre. Dam o tura pe afara, pt ca nu avem timp de vizita, mergem la Pont des Artes (sau podul indragostitilor) si imi agat si eu lacatul mult vopsit cu oja rosie si aurie, astfel incat sa mai ingreunez putin podul.

Drumul ne-a dus la Notre Dame, unde intrarea era gratis, mai putin in turn si camera de bijuterii. In jur de 3 euro intrarea in camera de bijuterii, pret intreg si la jumatate pt studenti. 2 camere de 20mp impreuna, in care nu prea te da nimic pe spate: mult aur si pietre pretioase. In turn se urca doar pana la ora 16:00 asa ca am ratat. Incheiem vizita la Centre Pompidou, pe care il vedem doar pe afara. In drum spre Pompidou dam de cateva grupuri care faceau repetitii pentru Carnaval de Paris din 2014. Simpatici oameni, mai ales ca unii cantau la tomberoane.

Ziua 3 – Luni: Si mai frig. Asa ca ne inchidem in Louvre. Bilet pret intreg 14 euro. Studenti pana in 25 de ani (inclusiv) – gratuit. Vedem ce e de vazut, ne bulucim toti la domnita Monalisa si bantuim dupa aripa egipteana. Dupa o ora de cautare o gasim: inchisa pentru renovare pana in 2017. Va dati seama ca am alergat prin Louvre ca sa putem sa vedem cat mai mult din el. Am cumparat cartea A guide to Louvre, pt cei interesati, la pretul de 17euro. La finalul zilei dam o tura la Place Vendome, ne zgaim la vitrine, la bijuterii si ceasuri de zeci si sute de mii de euro si mergem sa mancam la Chez Papa.

Ziua 4 – Marti: Incepem bine, temperatura era de -5 grade. Ninsese, cod rosu, RER-urile blocate, avioanele nu mai decolau/aterizau, minunat. Mergem la muzeul de ceara Grevin. Pretul a fost de 19 euro/pers pret intreg si 17 euro/pers pt studenti sub 25 de ani. Nu am vizitat alte muzee, asa ca nu pot compara, dar m-am distrat. La intrare este un spectacol al naiba de plictisitor, dar dupa este foarte interesant. Am semi-vizitat Musee d’Orsay. De ce semi-vizitat? Pt ca am ajuns destul de tarziu acolo si nu am stiut ca se inchide intr-o ora jum (se inchide la ora 18:00). De asemenea in ziua de Luni este mereu inchis. Am platit 12 euro/pers pret intreg si 9,5 euro pret pt studenti si am ales sa platim si pt expozitiile speciale. Daca ne-ar fi spus cineva ca se inchide, poate veneam in alta zi. Asa am dat o fuga prin el, am platit pt expozitii degeaba, pt ca abia am vazut ceva la parter, nu mai zic de etaje. Tip and trick: Cu biletul de la Orsay, in aceeasi saptamana poti merge la Palais Garnier, sa-l vizitezi. Noi nu am stiut asta atunci.

Am dat si o fuga pe la Muzeul de Ciocolata de la Saint Denis. Trebuia sa platesti ca sa il vizitezi si din descriere nu parea ca o sa fie interesant, asa ca am admirat doar ciocolata din vitrine, care era si de vanzare. Am luat o punguta de 20 de ciocolatele la vreo 3 euro.

Frigul ne-a omorat restul zilei, am mancat o vita “well done” care de fapt mai avea putin si se zbatea in farfurie si ne-am intors la hotel. Bine ca nu am cerut “rare” ca mugea vaca in farfurie.

Ziua 5 – Miercuri: Vizitam Sacre Coeur. Citisem ca multi turisti aveau neplaceri cu negrii care ii inconjurau. Noi am mers prin spatele catedralei, am urcat o galagie de trepte si nu am intalnit niciun negru dubios, care sa ne sperie. Am vizitat muzeul Montmartre Chat Noir care este absolut un dezastru si o plictiseala si o risipa de bani. Pretul a fost in jur de 5 euro/pers si imi venea sa cer banii inapoi la iesire, dar poate nu ma pricep eu la arta si de asta nu mi-a placut. Am ajuns in cartierul Moulin Rouge. Este mai frumos sa mergi seara, pt ca este luminat. Pe timpul zilei e mai nimic. De curiozitate am vizitat muzeul erotismului. Intrarea a fost 10 euro/pers. Este interesant ca experienta, dar Dumnezeeeuuule ce poti vedea acolo. Nici nu ti-ai fi putut imagina ca exista asa chestii si idei. Am ajuns la galeriile Lafayette. Lux si opulenta si multi chinezi cu tone de plase de cumparaturi. Ei erau clientii cei mai fideli si multi. Nu am cum sa descriu sentimentul de acolo. Te simti un prapadit cand intri.

Ziua 6 – Joi: Disneeeyyy. Ca 2 draguti copilasi ne-am dus sa ne distram. Am cumparat biletele de pe net in februarie si am platit 35 euro/pers pt 1 parc. Pt o singura zi era prea mult ca sa cumpar si bilete pt Walt Disney, pt ca oricum nu aveam timp. Doar ca Disneyland este intr-un camp, la ei erau doar cateva grade pe plus si vantul batea teribil. Chiar si asa, cozi infernale peste tot. Ce am descoperit noi mai tarziu erau acele fast pass-uri. Este bine cand ajungi la Disney sa te duci sa culegi fast pas-uri la toate activitatile pe care vrei sa le faci si apoi totul decurge mult mai usor. Noi ne-am dat doar in Mission Impossible si chiar si acum ma apuca groaza cand ma gandesc. Dar trebuie experimentat daca ajungeti acolo. Dupa ce trece groaza, distractia e maxima.

La intoarcere am vizitat Castelul Vincennes, pe afara si Opera Bastille. Nu mi-as fi imaginat ca peste tot la Opera Bastille pot fi atatea persoane fara casa, care “locuiesc” acolo, in corturi si intr-o mizerie de nedescris. O imagine foarte urata a operei. Seara am mancat la Holiday Inn din zona Marne la Valle si ne-am rasfatat cu muzica de pian live. Absolut Fabulos.

Ziua 7 – Vineri: Am vizitat La Conciergerie (am cumparat cartea All Paris la pretul de 10,5 euro), am traversat putin gradinile Tuilleries, dar fiind iarna, nu prea aveai ce sa vezi, am mai dat o fuga la Louvre, pt ca eram cu niste prieteni si am zis sa-l vada macar pe afara si am terminat cu vizita la Opera Garnier. Biletele au fost cam 8 euro pret intreg si 6 euro pret redus. Se poate vizita doar pana la ora 17:00, pt ca dupa incep spectacolele. Opera gazduieste si Palatul Garnier, care nu poate fi descris, atat de impresionant este.

End of my journey. Nu am ajuns in multe locuri pt ca nu se poate in atat de putine zile, nu am ajuns la Versailles, pt ca pe asa friguri nu avea rost sa merg acolo decat daca vroiam sa iau forma si calitatile unei statui de gheata.

Nu m-as fi odihnit o clipa acolo, daca nu erau frigurile alea ca sa ma impiedice. As mai merge de inca 10 ori, dar pe vremuri mai calduroase.

Trimis de Roxelly in 22.10.13 22:01:47
Validat / Publicat: 23.10.13 08:51:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 7512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxelly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere catre turnul Montparnasse, din Eiffel, etajul 2
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

[22.10.13 22:08:08]

abancor
[23.10.13 11:24:35]

Cum se schimbă locurile în cîțiva ani! Acum 5 ani, Pont des Arts arăta normal, acum văd că e vandalizat.

Undeva zici că Opera găzduiește Palatul Garnier. De fapt, Palatul Garnier găzduiește Opera, clădirea operei se numește Palais Garnier.

[23.10.13 11:33:26]

@abancor: da, ai dreptate, este invers cu Palais Garnier

din cate am auzit despre pont des arts, acum ceva timp toate lacatele au fost luate, pt ca afectau structura podului si nu stiu exact pe ce le-au pus. Problema a fost ca au reaparut si nu numai pe acela, ci cam pe toate podurile din Paris

Rodel
[23.10.13 18:53:13]

Mi-a placut jurnalul tau de calatorie si-l votez ca atare, adica foarte bun.

[23.10.13 21:30:10]

@Rodel: Multumesc

horachira
[24.10.13 13:56:36]

@Roxelly: Buna,

M-ar interesa un buget pentru asa escapada. Si noi sintem pe ideea de a ne organiza personal city-break-urile

[24.10.13 19:51:44]

@horachira: suma cheltuita acolo, fara avion si cazare a fost de 1000 euro/2 persoane. A inclus totusi transportul de la aeroport Beauvais la statia de metrou Porte Maillot, care era 36 euro/pers dus-intors, dar nu a inclus biletele la disney, pe care le cumparasem online, 35 euro/pers. Partial am economisit pentru ca eu am 25 de ani si am avut reduceri. Un alt mod de a economisi: va interesati in ce zile au unele muzee intrari gratuite, deoarece unele au prima duminica din fiecare luna, sau prima miercuri din luna gratuita. Evident ca probabil este mult mai aglomerat, dar nu stiu sa spun.

La Louvre, in anumite zile, dupa ora 18-19:00 se poate intra cu reducere, doar ca in 2 ore nu prea poti vedea mare lucru. Decat daca te duci de 3-4 ori si vezi cate ceva . Atentie! Louvre este inchis in fiecare marti. Daca va ganditi sa folositi mult metroul, e convenabil sa va cumparati abonament pe 5 zile, care de asemenea va mai ofera reduceri de pana la 20% la diverse obiective. Daca vreti sa stati in afara celor 5 zone ale Parisului, pentru a economisi mergand la un hotel mai ieftin, mai curat, trebuie sa luati in calcul ca veti pierde pe partea de transport, pt ca trebuie sa mergeti cu RER, pt care trebuie bilet suplimentar.

Legat de mancare, asa cum am zis despre Chez Papa, sunt unele restaurante care au happy hour si poti manca mai ieftin. Unele mini-restaurante, pe care le gasesti pe toate strazile, mai au diverse meniuri: sanwich+desert+bautura la 5-7-9 euro, nu mai stiu exact.

La mai toate restaurantele si cafenelele exista wireless, iar daca vei consuma ceva primesti parola, asta ca sa nu mai fii nevoit la hotel sa platesti internet, in cazul in care nu-l ofera gratis.

Acel Paris museum pass este destul de scump si este util numai in situatia in care stai cam 2 saptamani in Paris, pt ca altfel intr-o saptamana nu poti vedea foarte multe si degeaba ai reduceri la 55 de muzee, daca abia poti vedea 10. Avantajul Paris cardului ar fi ca nici nu mai astepti la cozi daca il ai si intri cu prioritate. Nu uita de biletul de la Orsay care iti ofera intrare gratuita la Palais Garnier, dar numai daca mergi in aceeasi saptamana.

Din cate citisem inainte sa plec, daca vrei sa mergi la Versailles, pt biletul de metrou pe care ti-l cumperi la intoarcere, poti primi o reducere daca il arati pe primul cumparat. Nu stiu daca e chiar asa, pt ca vremea nu m-a 'lasat' sa mai merg acolo.

Pt a economisi la biletul de avion catre Paris, poti incerca sa gasesti zboruri din Targu Mures, daca nu iti este greu sa mergi cu trenul pana acolo. Eu am platit 500 RON pt 2 bilete dus-intors si un bagaj de cala. Este evident incredibil de putin. In aeroportul din Targu Mures nu exista posibilitatea de infoliere bagaj, daca vrei sa faci asta, asa ca pt siguranta iti trebuie alte masuri.

Daca aveti zbor de pe Beauvais si este dupa amiaza, in jur de 20-21-22:00, va recomand sa plecati mai devreme decat va spun cei de hotel. Ei au posibilitatea sa-ti spuna cu ce autocar sa pleci, in functie de ora la care ai zborul. Pt linistea voastra sufleteasca, mergeti cu o ora mai devreme decat zic ei. Este crunt de aglomerat in jur de ora 17:00 in Paris si dureaza mult pana ajungeti la aeroport. Noi am ajuns cu 15 minute inainte de inchidere check-in. Nici nu spun prin ce emotii am trecut, imi venea sa dau soferul la o parte si sa conduc eu, doar ca eu am permisul de conducere doar pt identificare, nu si pt a conduce: D. Intre Beauvais si Porte Maillot, unde te lasa autocarul, faci cam o ora cand e liber.

Pt aeroportul Charles de Gaulle se plateste supliment de metrou. Nu stiu sa spun cat e.

Cred ca cele mai bune oferte le vei gasi chiar pe site-urile muzeelor pe care vrei sa le vizitezi. Iti poti face o lista inainte sa pleci si sa intri pe fiecare, sa vezi ce oferte au.

Daca te pot ajuta si cu alte informatii, cu mare drag.

abancor, horachira, Rodel, Roxelly
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: