ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2013
DE MCM
ÎNSCRIS: 29.02.12
OCT-2013

Berlin - amintiri si mai inghesuite

Cu toate ca azi a fost in majoritatea timpului marti, ma simt cu chef de vorba ca intr-o zi de nemarti, de exemplu ca intr-o zi de „vineri seara”, la un pahar (de bere, desigur) cu prieteni dragi alaturi. Nu conteaza ca sunt de cealalta parte a firului de internet. Dar ajunge cu dragalaseniile, se intampla chestii serioase in jur. Cum ar fi sa termin de scris review-ul. Azi! Da’ mai pe seara. Va spuneam azinoapte, ca azi voi continua inghesuiala amintirilor – deja – despre Berlin.

Inainte sa plec spre Berlin, @Silviu Lache ma tot batea la cap :)) sa-mi fac rezervare online, pentru a vizita Cupola Reichstag-ului. Asa am facut, sau am incercat sa fac, pentu ca in perioada 14-18 octombrie, pe nemti i-a apucat curatenia de toamna – stersul milioanelor de geamuri ale cupolei. Drept urmare... au inchis accesul turistilor la ea. La un moment dat chiar am vrut sa ma deghizez in „stergatoare profesionista de geamuri” dar nu am gasit o salopeta roz :)

Asa ca m-am multumit sa o admir de afara, din toate unghiurile.

Aici mi s-a intamplat o chestie tare ciudata, ca sa nu zic freeky. Inchipuiti-va urmatoarea scena: 12 noaptea. Liniste de sfarsit de lume. Cer negru, fara stele, fara luna, smoala cea mai smoala. Eu m-am indepartat, singura, cat mai mult, pe terenul din fata Reichstag-ului, pentru a putea cuprinde intr-o fotografie, toata maretia cladirii. Siiiiii... in linistea aceea... am auzit zdranganit de arme si pas de defilare. Brrrrrrrr!!! Instantaneu mi s-a facut pielea de gaina. O sa ziceti ca visam cu ochii deschisi. Poate. Sper.

Dupa aceea am continuat plimbarea de noapte spre Potsdamer Platz unde avea loc o simfonie de lumini si muzica. Pe cladirile din piata (ca si pe Berliner Dom si Brandenburger Tor) erau proiectate filme, imagini in cadrul „Festival of lights”. Va dati seama cum arata cladirea Daimler „imbracata” in culori si lumini.

In mijlocul culorilor, cantecelor si stralucirii, am descoperit starea aceea (despre care ii spuneam lui @Alex_Macedo in rw precedent) care te mangaie duios pe organele interne – inima, ficatz si care-ti creeaza gandul: „Damn it, feel good to be here!!!”. A fost perfect in ton cu starea mea psihica, pe care o am de vreo cateva luni incoace. Aia care zice: „La naiba, viata este cu adevarat frumoasa!”. Sper din tot sufletul sa fi facut cunostinta cu ea pana acum.

Tot aici am admirat viziunea SF a Sony Center. Mi-a placut tare mult, desi nu ma omor dupa contructiile prea futuristice Va recomand sa-l vedeti in toate ipostazele: ziua, noaptea, de sus, de jos, veti fi incantati in fiecare moment. Aici imi tot venea sa duc mana in partea stanga a pieptului la fel ca Picard si sa zic: „Beam me up Scotty”.

Am fost fermecata de Schloss Charlottemburg – palatul Charlottemburg desi l-am vizitat intr-o zi ploioasa. Minunat, minunat. Este cea mai mare „locuinta” a familiei Hohenzollern din Berlin.

Am admirat aici o frumoasa colectie de ceramica.

N-o sa va descriu palatul. Va spun doar atat – mergeti sa-l vedeti. Merita. Ploaia nu a reusit sa ma opreasca sa vizitez gradina palatului, care sunt convinsa ca intr-o zi senina avea culori mult mai vii. Daaaar... erau doar cativa stropi de ploaie. Ei bine... turna cu galeata. Si ce daca... am dansat si-am cantat „I’m singing in the rain”. Fara umbrela. Incercati si voi cu prima ocazie.

Cred ca intr-una din vietile mele anterioare, am fost sigur regina sau printesa (hahaha... stiti visul acela din copilarie, doamnelor? La mine a fost sigur adevarat), pentru ca m-am simtit ca acasa in palat. La iesire aveam asa... un aer regal... cu care am dansat in ploaie ca zaluda.

Ce-am mai facut in Berlin:

- m-am fotografiat cu soldatii „americani” de la Checkpoint Charlie – 2 euro. Degeaba le-am spus ca sunt o regina, n-au vrut sa ma lase gratis;

- m-am urcat in Panoramapunkt, cu cel mai rapid ascensor;

- am vizitat Topographie des Terrors (Muzeul Gestapo şi SS din Berlin) care este gratuit. Am suferit cu gandul ororilor din timpul celui de-al doilea razboi mondial. Sentimentele de groaza si durere avute, m-au facut sa apreciez norocul pe care-l avem ca nu ne-am nascut atunci, acolo.

- am vizitat Sea-life si AquaDome: secure.visitsealife.com/w ... ted=y&langId=-1

Multumesc mafrenzilor care mi-au dat sfaturi pentru descoperirea Berlinului intr-un timp record: @Costi, @claudiu71, @Silviu Lache, @Dragos, @abancor, @Alex_Macedo si @motaneata.

In loc de concluzie: Berlinul are foarte multe comori ascunse, trebuie sa le cauti, daca vrei sa le gasesti Daaar, asa cum spunea un bun amic, una dintre ele „A fost acolo” dar nu mai este. Acum este in patrimoniul national al Romaniei. Hehehehe!!!

Trimis de MCM in 22.10.13 15:27:41
Validat / Publicat: 22.10.13 21:18:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 5048 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Va dati seama cum ar fi sa mancati la masa aceasta? Privind spre gradina, intr-o zi cu soare?

ariciu [22.10.13 22:52:28] »

Hello, my name is... ariciu )

Eheeeeeee, de când așteptam impresiile astea! Cam dinainte de a pleca... ) Mă bucur că am ajuns mai târziu acasă, astfel am putut citi ambele "înghesuieli" legate. Drept pentru care o să le comentez la pachet...

Am admirat apoi frumoasa Neptunbrunnen - fantana lui Neptun. Ajunsa acolo am inchis ochii si m-am prefacut ca sunt la Roma, in piata Navona.

... hmmmm, aici mi-a tresărit sufletul și stau și mă întreb: să mă duc la Berlin și să îmi închipui Roma sau să mă duc la Roma și să-mi închipui că sunt la Berlin?

În ceea ce privește fotografiatul cu soldații, nu trebuia să le spui că ești regină, cred că un ... my name is Emsiema era de ajuns. Ba cred că se făcea coadă la fotografii în clipa următoare. Nu de alta, dar sigur Alexander deja dăduse sfoară-n țară despre Emsiema care vizitează Berlinul... )

Alex_Macedo [22.10.13 23:52:59] »

Bravo pentru Charlottemburg... care nu e chiar o... "charllă". Era important să-l vezi... tot pentru suflet si mai ales... retină! Vei avea ceva de povestit la gura sobei...

MCM [23.10.13 03:03:07] »

@ariciu:

sau să mă duc la Roma

sau sa te duci la Roma, dar... sa nu te duci . cu mana goala.

Alexander deja dăduse sfoară-n ţară despre Emsiema care vizitează Berlinul

- deh... nu stiu ce sa zic... cred ca i se terminase sfoara.

Dar multumesc pentru increderea nemasurata (n-ai cumva un subler?) pe care o ai in capacitatile mele regale.

PS: My name is Bond... Emsiema Bond )

@Alex_Macedo

Vei avea ceva de povestit la gura sobei

cred mai mult in senzatii si trairi, decat in vorbele de la gura sobei. Desi... au si vorbele farmecul lor!!! Da, l-am vazut, mi-a placut, l-am indragit, i-am cantat. Vorbesc despre palat... desigur!!! ))))))

MCM [23.10.13 03:29:27] »

Rog pe nambar 13: http://m.youtube.com/watch?v=Lz0jEllqM-0

Multumesc!!!

alinaro [23.10.13 10:18:36] »

@MCM: Vis din copilarie? Numai din copilarie? Inseamna ca eu (inca) sunt maaare copila. Anul asta am vizitat la castele..., de-astea din Spania, si de fiecare data m-am simtit mai printesa, ce zic eu printesa, mai regina ca preferata mea Isabel. Blugii mi se transformau instantaneu in superbe rochii fosnitoare. Si razboinicii si cavalerii se ingramadeau sa se pozeze cu mine (vedeti voi ce review va asez aici in curand). (Asa-i ca nu se vede ca exagerez?).

Poza cu soldatii m-a dus si pe mine cu gandul, precum madlena lui Proust, la militarii cu care m-am pozat si eu in Minsk. Erau pe strada, era friiiig, si orasul mi se parea atat de comunist incat nu m-am putut abtine: am ales unul tinerel, la intamplare, si, cum colegii radeau de nu mai puteau, el a iesit in poza rooooosu-rooooosu. Frumoase amintiri.

Sper ca nu ai terminat aici, Mafrenda. Treci si tu la alt oras daca inghesuiala de la Berlin s-a terminat. Te pup.

P.S. Acu' vazui: ce faci tu la ore de-astea pe net?

motaneata [23.10.13 10:31:27] »

@MCM:

Sa vorbim despre poze:

Poza 2 este incredibila. O caleasca de cristal care pluteste spre palatul de clestar. Inauntru vad printesa din poveste. Ireal!

Poza3. Ai desenat foarte frumos pe Brandenburger Tor. Imi plac trandafirii rosii (dar sa nu fie 3!)

In poza 4 parca se vede si "lumina" de la capatul tunelului! Ma bucur ca nu vine de la rasarit.

Poza 5. Chiar asa ar trebui pastrata Poarta Brandenburg. Colorata si plina de viata.

Poza 7. Nu stiam ca desenezi si pe asfalt!

Ce mai, toate pozele sunt foarte frumoase. Nu vrei sa lucrezi la agentia mea de publicitate?

marius gaudi [23.10.13 14:50:05] »

MCM, dupa mine esti un Alex Machedo cu... fusta.

Reinterez aici, propunerea, sa sponsorizam impreuna, calatoriile acestor 2 indivizi, oriunde, nu conteaza.

Chiar si la Chiajna sau Chitila... avem nevoie de scrieri care sa ne binedispuna, sa ne faca sa radem singuri, ca prostii.

le_maitre [23.10.13 16:17:35] »

@The_Treasure: Dacă anteriorul script îmi plăcu teribil acu' mă văd pus în situaţia încurcată de a nu mai avea, prin comparaţie, cuvinte de excelenţă. Ăsta-i scenariul pe care, uşor timid dar plin de speranţă, îl aşteptam dospind într-un ungher singuratic corasonesc: STAREA, nu enumerarea seacă a obiectivelor vizitabile, Unghiul, Mâna şi Expunerea foto profi "by night", pe care foarte puţini le stăpânesc.

Te aştept cu un posibil rw despre restaurantele din molu' Pano (a) rama, recent deschis spre bucuria eternilor şopingari, sunt convins că mă va face să-mi urc posteriorul în machinetă pentru a-l vizita, deşi mi-s complet anti-this-stuff.

(your) Life is beautiful indeed, thx for sharing yours with us!

Rodel [23.10.13 19:02:55] »

Frumos descrise trairile tale. Ma bucur ca mai sunt oameni care nu se tem sa viseze. Felicitari!

MCM [23.10.13 20:40:13] »

@alinaro: hehe... am un argument care inclina decisiv balanta spre copila din mine (care are tente de infantilism acut, recunosc fara sa-mi suceasca cineva mana): mai cred inca, in printul calare pe-un cal alb. Singura adaugire la acest crez este o intrebare care-mi rasare spontan in neuroni. De unde atatia cai albi pentru toti printii din lume? Si-i forwardeaza, sau cum?

Sper ca nu ai terminat aici, Mafrenda

neeee, nici vorba... am si mancat, am si dormit la Berlin, nu numai m-am plimbat.

@motaneata: sa vorbim deci:

P02: vezi si printul?

P03: si mie (sa nu fie)

P04: si sa nu ne intre in ochi

P05: nu-i bai, am culorile mereu la purtator

P07: nu desenez, ma aplecasem dupa o fisa si mi-a cazut inima.

Ma bucur cand cineva "vede" prin ochii fotografiilor, ce am simtit eu cand le-am facut.

Nu vrei sa lucrezi la agentia mea de publicitate?

Sigur

putem discuta, poate găsim o formă onorifică de reprezetare (remunerată, bineînţeles). Până atunci punteti beneficia de expertiza mea dezinteresată, în baza prieteniei pe care v-o port.

)))))))))

@marius gaudi:

... esti un Alex Machedo cu... fusta

Haaaaaaaaa, unul dintre cele mai tari "complemente" primite. MULTUMESC!!!

Auzi mai Alex, patria ne vrea... pe drumuri...

Marius, sa mergem impreuna sau separat?

sa ne faca sa radem singuri, ca prostii.

bine ai venit in club, scuze pentru inghesuiala

@le_maitre:

@The_Treasure

Da, m-a strigat cineva? hihihihi!!!

mă văd pus în situaţia încurcată de a nu mai avea... cuvinte...

not in my lifetime!!

Ăsta-i scenariul pe care, uşor timid dar plin de speranţă, îl aşteptam

am simtit eu ca suntem "brothers in arms"

Cu un rw despre restaurantele din Berlin te multumesti?

My pleasure, always my pleasure!!!

@rodel: iti multumesc mult. Hai sa-ti spun un secret, da' sa nu-l spui la nimeni, da? In job description-ul meu pe prima pozitie scrie: - viseaza, in special cu ochii deschisi. ))))

ariciu [23.10.13 21:32:14] »

@MCM: auzi, eu nu găsesc butonul de Like la poze... ))

MCM [23.10.13 21:37:30] »

@ariciu: cred ca l-a consumat @motaneata )))))

bog68 [24.10.13 21:17:22] »

Carmen liebchen, wo bist du?

Aha, bag de zeamă că meine Freundin se puse să ocupe Țara ,,Termin", acolo unde-i totul programat. Mumos rău...

Amu... Stătui eu vro' 12 minute trecute fix și mă chiombai ca curca la crăci la poza cu numărul 24. Îmi pusei și ochelarii soră-mii și pe cei ai cumnatului și pe-ai mei ăia de snorkeling în cadă și tot îmi dădu cu virgulă.

Păi fuseși în Berlinul din Deutschland și văzuși de-acolo de la 680 de chilumetri ceriul de deasupra Vienei a' din Österreich?

Oauuu!!! Asta da vedere de Superoămăn!

Stai că m-am prins! Urmează... Austriaaa!!! Olararioooo!!!

Văzui cu ochii mei de vultur chior în P04 unde-i scris ,,lumina,,:

- Sus, rândul 4 poziția 2 de la strâmba la dreapta după ,,světlo,,.

- Parul din stânga rândul optșce după greaca ,,φως,,

- Parul 2 de la hăis la cea, pozițiunea unșce

- Parul 5, poziția cinșpe

Așe-i că-s tare?

MCM [24.10.13 22:27:51] »

@bog68:

Păi fuseşi în Berlinul din Deutschland şi văzuşi de-acolo de la 680 de chilumetri ceriul de deasupra Vienei a' din Österreich?

hahahahaha... ce soacra esti, cum le vezi tu pe toate. Pai, exista o 'esplicatie": Am zburat cu escala la Viena. D-aia cerul era vienez. )))))

Esti, esti!!!

dorgo [25.10.13 16:48:19] »

@motaneata: interesant spus "sa vorbim despre poze", pozele se privesc nu se prea vorbes dar exista o cercetare si concluzie mondiala in acest sens, stiintifica, actuala generatie tanara, nu mai prea deschide cartile (poate pt. ca nu-i vad nici pe parintii lor deschizandu-le) ci se multumeste sa priveasca poze, multe imagini, si-atat si... o anumita zona a mintii, cea a cititului si vorbelor, se atrofiaza... nimeni nu stie inca unde va duce asta, se constata doar ca tinerii scriu din ce in ce mai putin si se reuzuma la a afisa multe imagini...

giuliani [26.10.13 23:14:22] »

Frumos rau Cred ca doar la Brandenburger Tor mi-as face cel puitn 20 de poze

MCM [27.10.13 13:12:12] »

@giuliani: asa-i a fost foarte frumos. 20 de poze zici, ha? Ia incearca cu 50 si de rest mai pune 2-3 filmulete. ))

Alex_Macedo, alinaro, ariciu, bog68, dorgo, giuliani, le_maitre, marius gaudi, MCM, motaneata, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Berlin: