ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2013
ÎNSCRIS: 26.06.13
OCT-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Hotel primitor, experienta pozitiva

Am avut ocazia sa fiu cazat alaturi de familia mea la hotel Marami pentru doua nopti, timp in care mi-am facut o parere destul de clara asupra punctelor sale forte sau mai putin placute.

Situat pe strada Furnica la numarul 52, vis-a-vis de de complexul Economat, hotelul beneficiaza de o priveliste superba asupra vechilor cladiri invecinate, pastrate intr-o stare buna. In vecinatate se intilneste padurea de conifere si pitorestile casute de lemn in care se vand produse artizanale romanesti sau straine (cel mai adesea chinezesti).

La castelul Peles se ajunge foarte repede, dupa o plimbare la pas de maxim cinci minute.

Personalul de la receptie este amabil, la fel si cel din restaurant (au o zona foarte sic de tip terasa inchisa cu doar doua mese).

Camera dubla in care am fost cazati a fost spatioasa, compartimentata ingenios, cu o baie dotata cu chiuveta dubla si cada.

Atat in camera cat si in spatiile comune curatenia a fost impecabila.

La capitolul lucruri mai putin placute as putea remarca micul dejun care a avut unele produse refolosite (castraveti din ziua precedenta, salam ramas de la un botez), izolarea fonica slaba (se puteau distinge discutiile din alte camere) sau caloriferul/centrala termica care functiona anapoda (oricit ne-am straduit sa reglam caloriferul pe o caldura constanta am avut doar situatii cand era rece sau cand ardea puternic).

Fiind o familie cu copil mic ne-am bucurat de prezenta unui scaun de bebelus.

Terenul pe care este construit hotelul este destul de mic iar parcarea (2 locuri) este situata impropriu in spatiul din fara intrarii. In schimb exista in imediata apropiere locuri de parcare (marcate pe sosea de primarie) la pretul de 10 lei/zi.

Impresia de ansamblu a fost una placuta si pe viitor intentionez sa revin la acest hotel, accesibil pe sosea chiar si in perioada de iarna.

Trimis de danvoiculet in 21.10.13 13:39:18
Validat / Publicat: 21.10.13 14:44:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 2437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danvoiculet); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

carmen_22_09
    [21.10.13 17:30:44]

Nu inteleg care este entuziasmul si "primitor" in conditiile in care mancarea era din ramasite, caloriferele reglate, izolarea fonica proasta...

Sa fi platit doar pentru peisaj si curatenie?

hmmmm

Parca titlul nu se potriveste la "poezie"

[21.10.13 20:10:07]

[22.10.13 08:17:52]

@carmen_22_09: Atmosfera a fost primitoare, personalul a fost amabil si acest lucru conteaza mult pentru mine.

Am precizat si aspectele legate de calorifer, mancare si izolare fonica deoarece e posibil ca pentru unele persoane (probabil ca si pentru tine) sa conteze destul de mult.

Eu unul am preferat sa le dau deoparte si sa ma bucur de oameni si de loc.

Diaura*
    [22.10.13 08:18:09]

@danvoiculet:

Pretul spus de tine este pentru o singura noapte sau pentru doua?

Mi se pare mie, sau langa hotel este o terasa? Cred ca acolo ar fi trebuit initial sa fie o parcare dar cum se obtin mai multi bani de la o terasa restaurant a fost mai rentabil sa renunte la o parcare " inclusa in pret ".

Ati rugat pe cineva sa regleze caldura? sau ati trecut de la prea cald la prea frig cu rabdare si speranta ca in a doua noapte va fi mai bine si in final ati plecat?

[22.10.13 08:21:36]

@webmaster: Pozitionarea este corecta.

[22.10.13 08:28:14]

@Diaura: Pretul este pentru o noapte.

Langa hotel este intr-adevar o terasa de vara, neacoperita.

In legatura cu reglarea temperaturii am discutat cu receptionera care ne-a spus ca e posibil sa fie o problema de la calorifer (sa nu fii fost aerisit).

Am fi dorit sa schimbam camera dar tot hotelul a fost ocupat.

Sper ca detaliile oferite de mine sa ii ajute pe viitori turisti sa aiba mai multe cunostinte despre acest hotel.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [22.10.13 09:15:33]

@webmaster: Hotelul se află în unghiul format de străzile Furnica şi Săniuşului, vizavi de o aripă a Hotelului Furnica (nu Economat, care e jos, lîngă Corpul de Gardă de la Peleş). Accesul se face din Săniuşului, deci coordonatele ar fi cel mai bine să fie fixate pe această stradă, cam la 50 m de intersecţia cu Furnica.

abancor, carmen_22_09, danvoiculet, Diaura*
    Alte impresii din această RUBRICĂMarami Hotel: