ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2013
    ÎNSCRIS: 08.07.08
    OCT-2013
    single

Potrivit pentru scopul călătoriei

Luna Octombrie mi-a prilejuit o vizită neașteptată de 3 zile în “capitala” UE, unde am fost invitat să susțin o prelegere. Deoarece toate cheltuielile au fost suportate de către organizatori, nu știu exact cât a costat cazarea sau transportul. Cert este că dacă mă iau după un site de rezervări binecunoscut, prețul afișat este cam mare (față de condițiile oferite), 150 euro/noapte cu mic dejun inclus iar prețul biletului de avion pe ruta Timișoara-București-Bruxelles cu Tarom ajunge undeva la 670 euro (?!). De la aeroport am luat trenul expres (7,80 euro) până în Gare du Nord și parcurgerea celor trei stații a durat circa 15 minute. De acolo puteam lua metroul o stație (2 euro), însă cum nici nu aveam cine știe ce bagaj, am preferat să merg pe jos circa 10 minte până la hotel.

Impresie generală: Un hotel foarte potrivit pentru scopul deplasării mele la Bruxelles. Ambianța mi-a părut destul de familiară, fiind foarte asemănătoare cu atmosfera hotelurilor din lanțurile Ibiss/Accor. Hotelul este îngrijit și curat, și vă recomand să vă cazați aici dacă ajungeți în zonă în interes de serviciu. Eu m-am simțit bine acolo, deși timpii de așteptare la lifturi reprezintă un mare minus.

Locație: Hotelul este amplasat cum nu se poate mai bine. La circa 10 minute de mers pe jos de Gare du Nord, peste drum de mall-ul City 2 și stația de metrou Rogier. În circa 15 minute ajungeți pe jos în Grand Place iar în zonă sunt o mulțime de restaurante, stații de autobuz și tramvai.

Camerele: Hotelul dispune de camere duble cu mobilier minimalist și o baie suficient de spațioasă. Au aer condiționat, televizor LCD, facilități pentru prepararea de ceai sau cafea și un frigider mic cu o sticlă gratuită de apă minerală (atât și nimic altceva). M-a bucurat foarte mult că aerul condiționat putea fi setat pe încălzire, având în vedere vremea câinoasă de afară, cu ploi mărunte și reci. Sunt foarte luminoase și se face curățenie zilnic, însă dacă agățați de mânerul ușii talonul prin care solicitați să nu fie făcută curățenie, veți primiți un voucher în valoare de 5 euro. Acesta poate fi utilizat fie la barul hotelului, fie îl donați punându-l în cutia specială de la recepție. Atenție că recepția, barul și restaurantul se află la demisol. De la recepție am primit un bilețel cu instrucțiuni pentru accesarea gratuită wireless a internetului din cameră. Lângă recepție sunt și câteva calculatoare, în caz că nu vă funcționează conexiunea din cameră.

Restaurantul: Micul dejun se servește în sistem bufet și este suficient de variat. Pentru cină, în prima seară am preferat să merg la restaurantul din imediata vecinătate a hotelului, Brussels Grill. După cum se observă și din meniul afișat pe site, sunt prețuri pentru toate buzunarele iar mâncarea este gătită bine.

De vizitat: Ei asta a fost o problemă, datorită timpului extrem de limitat. În prima seară, după cină, gazda mea mi-a oferit o plimbare de cca 2 ore, trecând în revistă la foc automat principalele obiective turistice din zona centrală. Am rămas surprins că deși era trecut de miezul nopții, la tot pasul întâlneam grupuri de turiști. A doua zi de dimineață am luat metroul 3 stații până în Piața Arts Loi, de unde am avut proasta inspirație să merg două stații pe jos până în Piața Schuman, unde avea loc conferința. Deși am văzut pe parcurs câteva dintre instituțiile europene, partea proastă a fost că pe tot parcursul plimbării a plouat torențial. După conferință am făcut cunoștință cu bucătăria vietnameză într-un mic restaurant din zonă, după care am revenit la hotel hoinărind pe străduțele din zona centrală.

Cert este că mi-a plăcut orașul și sper să am ocazia în viitor ca să-l iau la purecat pe îndelete, pentru că merită. Însă dacă este să revin pe banii mei, probabil că voi alege un alt hotel. Și să nu uit, să aveți la voi o umbrelă și monede. Se poate plăti peste tot cu cardul, însă în una dintre seri automatele pentru biletele de metrou n-au vrut să-mi ia banii sub nici o formă.

Coordonatele GPS sunt 50,855864 și 4,357427.

Trimis de mauricius* in 21.10.13 11:47:08
    Validat / Publicat: 21.10.13 14:44:05
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 2077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mauricius*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Patul confortabil
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 58.65 EUR pe cameră

[21.10.13 20:04:26]

Setat coordonatele GPS cf indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

• SOCIALs