ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2013
ÎNSCRIS: 15.04.10
OCT-2013

Promenada, un mall pentru ˝beautiful minds˝

Cassa Loco - La Mall

În ultimele săptămâni pe unde mergeam, de unde ne întorceam dădeam de o reclamă agresivă făcută cu banere imense atârnate pe două-trei etaje ale blocurilor. ˝Promenada, for beautiful minds˝, urmată de data deschiderii 19 octombrie şi adresa Calea Floreasca 246. În ziua inaugurării ziarele l-au numit ˝mall pentru corporatişti˝. Trebuie să recunosc că fac eforturi să mă ţin la pas cu evoluţia limbii române transformată în ultimii 20 de ani în angloromână dar cuvântul corporatist m-a lăsat mască. Am mers la DEX. Spune că e adeptul unei ideologii social-politico-economice apărută după al doilea război mondial şi la-la-la si bla-bla-bla, nici în clin nici în mânecă! Abia a patra explicaţie de la cuvântul- mamă corporaţie m-a lămurit că e vorba de o întreprindere mare. Deci corporatişti sunt salariaţii din clădirile imense din jurul mallului cât şi din Sky Turn aflat în spatele Promenadei. Acesta va avea 137 m înălţime şi 36 etaje, va deveni cea mai înaltă construcţie din Bucureşti şi va fi destinat tot birourilor. Cartierul în care se află Promenda se numeşte deja Wall-Street-ul Bucureştiului din cauza numărului mare de clădiri exclusiv pentru offices (zi-i frate, birouri!)

Cum nu mă simţeam nici beautiful mind, nici corporatistă am lăsat să treacă deschiderea festivă şi a treia zi, duminică dimineaţa ne-am dus să vedem minunea. Promenada este amplasată la întretăierea bul. Barbu Văcărescu cu Şos. Pipera şi Calea Floreasca şi în apropierea staţiei de metro Aurel Vlaicu. Autobuze 135, 112 şi tramvai 5.

Clădirea are forma unui cilindru culcat şi din exterior pare un uriaş hangar de culoare albă, destul de sobru. A costat 130 mil eu şi are o suprafaţă desfăşurată pe şase niveluri de 35000 mp. Este construit din materiale ecologice, lumina naturală pătrunde până la subsol printr-o serie de luminatoare iar apa de pe terasa de la ultimul etaj este reciclată şi folosită la grupurile sanitare. Foarte frumoase sunt aplicele de pe tavan sub formă de mănunchi de lacrimi de argint şi care presupun că au o funcţionalitate, poate ventilaţie. În mijlocul magazinului o perdea de apă se scurge peste etaje împrospătând aerul. În mall funcţionează 140 de magazine. Se preconizează că chiriile care vor fi plătite unicului proprietar Raifeissen Evolution se vor ridica la 11 mil eu/an ceea ce conduce la o rată de recuperare a capitalului investit de 12 ani, cifră ambiţioasă pe timp de criză. Clădirea a fost construită de o firmă austriacă pe baza proiectului unei firme româneşti de arhitectură, da, româneşti.

Mallul are trei niveluri subterane şi trei deasupra solului. La subsol -2 şi -3 sunt amenajate 1300 locuri de parcare în care accesul se face în ordine pe baza unui sistem de semnalizare a locurilor libere. Nu l-am vizitat întrucât am venit cu autobuzul dar câţiva vizitatori se plângeau că n-au putut intra şi au fost dirijaţi de paznici să parcheze pe trotuare. Am intrat printr-o uşă rotativă de mare capacitate într-un spaţiu imens din care se desprindeau coridoare cu magazine şi urcau sau coborau scări rulante cu un design superb integrat în arhitectonica clădirii. Există şi un lift de sticlă pentru persoane cu disabilităţi sau copii mici. De o parte şi alta a sălii spaţioase erau firme luminoase ale multinaţionalelor sau multiplanetarelor, oricum foarte cunoscute şi din care majoritatea au magazine deschise în Bucureşti. Totul emana bun gust şi rafinament, era multă lumină naturală şi mult alb care te bine dispunea. Pentru început am vrut să ştiu cum stă acest mall cu preţurile aşa că am consultat două secţiuni la care aveam ceva cunoştinţe: o cofetărie-patiserie- cafenea la care o prăjitură era 16-18 lei şi un foietaj 8 lei. Vis-a-vis era un magazin de cosmetice cu marca cunoscută dar care pe plan european se situează cam la media firmelor de profil. Un ruj de buze 120-160 lei, o pudră compactă mică peste 150 lei. A d´autres! Preţurile sunt mai mari decât din duty-free de pe aeroporturi. Chiar că nu e pentru oamenii obişnuiţi, să nu mai vorbim de pensionari. Surpriză! Câteva magazine de pantofi ale unor firme de tradiţie prezentau încălţăminte prietenoasă cu reducere de 10-20% la preţ de 100-150 max. 200 lei, e adevărat că pentru modele sport. Nu aveam intenţia să cumpăr ceva, nici nu prea luasem bani ca să nu fiu tentată dar m-ar fi interesat o bluză elegantă. Nu am avut ce regreta căci cu exceptia câtorva magazine de haute-couture cu preţuri mamma mia! , restul erau calate pe îmbrăcăminte sport pentru femei tinere... şi filiforme. Soţul meu se uita la blugi dar ce să vezi? Cu cât erau mai rupţi cu atât erau mai scumpi. Am impresia că în tehnologia de fabricaţie după ce se cos şi se descos, sunt daţi un an să fie purtaţi la muncile agricole după care intră ca promoţie în magazine. Dealtfel la unele magazine, mare parte din îmbrăcăminte avea un aer nu de second hand ci de de third hand şi dădeau impresia că era adusă din Turcia claie peste grămadă în camioane fără prelată, să o ude bine ploaia de toamnă.˝Aşa se poartă!˝ mi-a spus soţul cu un aer savant. Sunt şi multe branduri puternice şi serioase pe care le-am întâlnit pe marile artere comerciale din capitalele lumii. Aici mărfurile erau de bună calitate. Le-am parcurs parţial şi fugitiv pentru că nu era cazul mai mult. Nu mi-a plăcut că alocarea spaţiilor s-a făcut la licitaţie pentru că alături de lenjerie intimă era o sucursală bancară, alături de o alimentară era o firmă de turism, exemplele date fiind aleatorii. La mallurile de afară sunt străzi cu bijuterii, altele cu pantofi ca să poată concura între ele şi tu ca şi cumpărător să alegi. La un moment dat am văzut o codiţă.˝Cu siguranţă se dă ceva pe gratis˝ mi-am zis. Nu era pe gratis decât dacă aveai noroc. Era un fel de maşinărie la care după vreo 10 minute de coadă puteai câştiga sau nu o ceaşcă de cafea dar te duceai s-o bei la alt etaj unde se afla cafeneaua respectivă. Cum eu am câştigat şi soţul nu, am renunţat, oferind bonul unei puştoaice iar noi ne-am dus să bem o cafea la etajul doi, pe terasă. (9.5 lei ceaşca mare). Ca să nu te încurci în imensitatea spaţiilor, la intrare ţi se dă un pliant-hartă cu amplasamentul fiecărui spaţiu, aşa încât nu-ţi pierzi timpul căutând ci te poţi duce direct la locaţia pe care o doreşti. Aici e o problemă: pe pliant scrie numele firmei nu ce mărfuri se vând aşa că dacă nu ai cultura mallurilor şi a magazinelor de prezentare şi nu faci parte din lumea fiţelor, nu ştii la ce să te aştepţi. Demisolul (nivelul -1) este specializat pentru servicii. Aici se află un magazin mare alimentar cunoscut în ţară datorită unităţilor amplasate în Bucureşti şi în alte oraşe. El ocupă o suprafaţă de 1500 mp şi fiind abia la câteva zile de la inaugurare, practică reduceri mari la fructe şi legume. Tot la nivelul -1 este o librărie, o curăţătorie ecologică, sucursale de bănci, florării, magazin de tutun şi băuturi fine, jucării, mobilier, accesorii pentru animale dar şi mari retaileri de îmbrăcăminte şi încălţăminte. După cum vedeţi, cam amestecat. Parterul este un conglomerat de branduri de top din nou cu îmbrăcăminte şi încălţăminte. Bijuteriile, ceasurile, cristalele nici nu aveau preţuri afişate. Pentru cultura generală am intrat şi întrebat la nimereală de preţul unui ceas: 900 lei în urma discontului de 10%. Sunt sigură că nu era cel mai scump dar n-am insistat. Din cele 140 de firme, 10 ocupă spaţii de peste 1000mp capul de listă fiind un magazin care aici şi acum îşi lansează oferta pentru România. El ocupă 5000mp şi se întinde pe secţiuni ale celor trei etaje accesul făcându-se printr-o scară interioară. La etajul unu predomină magazinele care oferă articole de îmbrăcăminte sport dar deasemeni sunt şi de alte specializări. Ca profil, oferta e foarte diversificată şi fără pliantă sau îndrumările ghizilor îţi poţi pierde timpul fără rost. Etajul doi are o suprafaţă de 7000mp. Pe jumătate este acoperit şi adăposteşte cafenele, autoserviri, restaurante, cuptor de pâine, stand cu cartofi prăjiţi, stand cu mâncare la pachet, în general puncte de servire in care corporatiştii pot mânca repede sau îşi pot lua o pungă la serviciu. Cealălaltă jumătate sub cerul liber vara va fi parc iar iarna patinoar. Se va amenaja o grădină japoneză, o fântână arteziană cu un părculeţ în jurul ei, colţ de joacă pentru copii, colţul adolescenţilor. Acum zona liberă este doar o suprafaţă mochetată parţial pe care alergau câţiva copilaşi. E drept că erau şi nişte petece de gazon cu câţiva pomişori în creştere. În final aici te vei putea tolăni pe iarbă şi viziona un film sau spectacol. Adolescenţii vor avea un nou loc de distracţie şi de pierdut timpul iar adulţii de stat la taclale în faţa unei ceşti de cafea. Deocamdată la etajul doi s-a dat drumul la locante, în spaţiul deschis mai e de lucru. Probabil - zic şi eu - presiunea mare a chiriilor care au început să curgă au impus deschiderea mall-ului înainte de a fi finisat etajul doi care cred că va fi atracţia principală.

Dacă la construcţia mall-ului au lucrat timp de 22 de luni 1000 de oameni, după deschidere pentru corecta funcţionare cred că cifra celor implicaţi va depăşi mia. Să vedem: 140 magazine a minimum doi vânzători plus un paznic fac peste 400 plus personalul de zeci de angajaţi puşi să servească spaţiile de 500-1000-5000 mp, mecanici, electricieni, contabili, IT-işti, chelneri, bucătari, cofetari, patiseri, femei de serviciu, frigotehnişti, întreţinere scări rulante, soferi, necalificaţi - o armată de mână de lucru... Vizitatori? Pentru o zi de duminică la prânz, nu prea mulţi. Majoritatea tineri. În studiul de marketing care a stat la baza construcţiei acestui mall s-a prognozat să se ajungă la 30000 vizitatori/zi. Cumpărătorii de duminică erau interesaţi în special de magazinele alimentare şi cafenelele de la etajul doi. Este adevărat că nu erau corporatişti. Poate în timpul săptămânii să fie mai mulţi pentru că la fel ca în orice activitate comercială, ˝vadul˝ se creează în timp. Şi aici ca şi în alte părţi eram decani de vârstă. Ca să nu zicem că ne-am întors din mall cu mâna goală, după ce ne-am băut cafeluţa şi ne-am încălzit pe terasă la razele soarelui, am luat şi noi două-trei articole alimentare pe care le-am fi găsit şi la supermarketul cu acelaş nume din apropierea casei. Ţinând seama că acest mall deserveşte Pipera, un cartier locuit de prosperi oameni de afaceri dar şi că are un concurent redutabil în mall Băneasa, să sperăm că, cu toată recesiunea în care încă mai înnotăm, mall-ul va atinge cota de profit scontată şi va oferi bucureştenilor servicii la standarde vestice.

Trimis de Michi in 21.10.13 11:41:08
Validat / Publicat: 21.10.13 13:22:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Mall Promenada văzut de pe Calea Floreasca. În spate Sky Turn

[21.10.13 13:15:05]

Hhhhmm eu am ce am cu Mall-urile astea, de cănd au apărut în oraşul meu natal, partea feminină şi adolescentă a familiei mele nu mai vrea să audă de plimbările cu căţelul prin parc...vrea doar la Mall ... cu prietenul

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.10.13 13:32:50]

@Michi: Acu' vreo mie trei sute cinșpe ani, acolo era o fabrică pe numele ei FEA - Fabrica de elemente pentru automatizări; producea echipamente sub licență japoneză pentru industria de automatizări care chiar erau la nivel mondial pentru vremea aceea. Păcat că în locul unei industrii care aduce plusvaloare cu grămada, statul care n-a vândut țara unor investitori serioși, a reușit s-o ducă de râpă, oferind-o gratis altora cărora nu le pasă și vin doar cu produse pentru o piață de consum. Păi dacă nu mai producem cine știe ce, de unde puii mei visează ăștia să aibă profit și să recupereze investiția, că în curând nici împrumut nu o să mai ne dea nimeni bani?!?

Ce mișto era când eram la liceu și făceam practică acolo! de fapt, s-ar putea spune că și în ziua de azi, tot cam un loc de „practică” pentru liceeni va fi, nu-i așa?

Doar că io din practica aia am învățat o meserie, ăștia de azi „învață” doar să cheltuie banii altora... când ăia n-or mai fi, să vedem cum s-or descurca să îți facă singuri rost...

În altă ordine de idei - majoritatea mall-urilor din capitală au și spații de divertisment gen săli de cinema. Aici e ceva de genul ăsta? sau măcar, planificat?

PS inaugurarea a fost pe 17.10.

Cristian_h*
[21.10.13 13:47:30]

@Dragoş în Craiova în locul Uzinei Electroputere cea care producea locomotive şi motoare electrice exportate cândva din China până în Argentina avem acum Electroputere Mall Center... măcar numele a rămas!

[21.10.13 14:14:31]

@Dragos: După cum am scris şi se vede din poze, etajul doi nu e gata. Scria undeva că˝poţi sta tolănit pe iarbă şi viziona un film˝. Probabil că au depăşit devizul şi nu mai au bani de scaune. Este prevăzută şi o sală de fitness dar n-am văzut-o. Etajului doi i se spune spaţiu de entertainement, că nu mai ştim să spunem distracţii. Singura animaţie era la hot-dogs şi cafea. Acum, după afluenţa de duminică îmi aduc aminte că de multe ori socoteala de acasă nu se potriveşte cu cea din târg, asta apropo de cash-flowul triumfalist.

Eu în liceu am făcut practică la Semănătoarea şi la fabrica de lacuri şi vopsele de pe 13 septembrie. Meserie dom´le la cazanele cu colofoniu topit şi ulei de in fiert (firnis) la şaptesprezece ani. Nu ştiu cum se vor dezvolta nepoţii mei, că prea au de toate.

amero
[21.10.13 19:26:49]

tare mult mi-a placut rew. si sunt in asentimentul dvs. ca din pacate nu mai stim sa vorbim romaneste, iar cu mall. -urile astea si eu am o problema... intri pentru una si cheltui pentru alta dupa ce strabati si cativa km, asa pentru intretinere... un SB binemeritat si multumiri

trec si eu pe acolo aproape zilnic, dar o sa imi fac alt drum sa nu ma tenteze nici macar informativ.

[22.10.13 00:50:23]

@Michi,

Am fost si eu sa vad... minunea, pe data de 17, dar nu chiar la deschidere, ci mai pe la pranz, cand aglomeratia se mai racorise. M-a manat curiozitatea, dar si o pana de curent la firma (o fi fost doar coincidenta?)

Am zabovit pe-acolo vreo doua ore, parcurgand fiecare nivel in doua randuri, (nu voiam sa-mi scape ceva!). La final, cu siguranta pe faţa mea se putea citi satisfacţia: aveam in maini... doua baloane, unul alb si unul rosu!

Si cum sa nu fiu bucuros cand stiu cat de mult ii plac baloanele nepoţicii mele!!!

As fi vrut si sa cumpar ceva, dar n-am prea avut ce, ba nimicuri inutile, ba lucruri prea scumpe, asa ca m-am multumit cu... baloanele!

Dupa aceasta vizita la faimosul (deja) mol (nu-i mai zic Mall, ca nu suna romaneste), doua lucruri mi-au atras atentia:

1. Super molul isi merita cu prisosinta numele: ''Promenada", adica un loc mai mult pentru promenada decat pentru cumparaturi! Spun asta pentru ca eu nu am reusit sa cumpar nimic de acolo.

2. Pacat de constuctiile frumoase, moderne, din zona, investitii private care au costat multi bani si care au atras multe "corporatii˝, dar care se lovesc de indolenta si incompetenta vizibila a Primariei Capitalei. De ce spun asta? Pentru ca tot traficul din zona Floreasca-Aurel Vlaicu-Barbu Vacarescu este pur si simplu halucinant si asta nu pentru ca s-a construit mult, ci pentru ca s-a construit aiurea! Ma refer aici la "Pasajul suprateran Pipera" (podul acela de langa mol), care mai mult incurca in loc sa ajute circulatia. Acest pod este cunoscut, printre cei care lucreaza in blocurile de birouri din apropiere, drept "Porcaria lui Oprescu". Legenda spune ca, nemaiavand bani sa finalizeze podul conform proiectului initial, vajnicul nostru Primar General a dispus sa nu se mai faca bretelele de intrare de pe strazile adiacente pe pod, respectiv iesire de pe pod. Asa ca, daca vii de pe Calea Floreasca si vrei sa intri pe Barbu Vacarescu, trebuie sa stai vreo 5 minute la doua semafoare langa pod si sa te strecori pe o strada paralela cu acesta, podul in acest caz fiind inutil. Dar ce zic eu inutil, mai mult incurca!

Idem pentru cei care vin dinspre Barbu Vacarescu si vor sa mearga pe sub pod spre Alexandru Serbanescu, sau sa faca stanga spre Aurel Vlaicu sau Calea Floreasca. Podul nu-i ajuta, s-au pus semafoare sub pod! Sa astepte! Daca a mai auzit cineva asa ceva: intersectie semaforizata sub pod!

Idem pentru cei care vor sa fac dreapta spre Soseaua Pipera, trebuie sa astepte la semaforul intermitent! Idem pentru cei care vin pe Str. Capitan Alexandru Serbanescu. Trebuie sa astepte la semafor sub pod!

Din orice directie vii, astepti! Toata lumea asteapta la nenumaratele semafoarele de sub pod, ca intr-un film cu prosti! Cred ca sunt vreo zece semafoare acolo. Pe pod merge cate o masina cand si cand, dinspre Pipera spre Nicolae Caramfil, dar si aici podul nu ajuta prea mult, circulatia blocandu-se la intersectia cu Nicolae Caramfil. Intreb: pentru ce s-a mai facut podul? Doar pentru ca seamana cu o sosea susperndata?

Am aflat ca Primaria Capitalei a platit 34 mil. EUR pentru acest pod, plus 3 milioane EUR penalitati firmei lui Casuneanu. Din banii nostri, ca doar nu i-a platit Oprescu din banii lui!

Macar daca ajuta la ceva!

De cand s-a facut acest pod, traficul este pur si simplu blocat in zona, se formeaza cozi pe toate sensurile, cea de pe Calea Floreasca ajungand, mai ales dimineata, pana la intersectia cu Bulevardul Mircea Eliade.

Ma intreb ce se va intampla cu circulatia in nordul capitalei dupa ce se vor da in folosinta birourile din Turnul de 37 de etaje (Sky Tower) din apropierea Molului "Promenada", cladirea de 7 etaje de langa aceasta si cladirea de birouri "Floreasca Park" de langa "Permise si Inmatriculari Auto"?

Va fi jale.

Singura solutie va fi reconstructia Pasajului Pipera conform proiectului initial. Ma indoiesc insa ca "Doctor Haos" va fi in stare sa ia o asemenea decizie.

Dar poate ca vom avea noroc si va ajunge presedinte!

MCM
[22.10.13 01:07:01]

Se spune corporatristi ))))))

[22.10.13 09:03:26]

@motaneata: în ziua inaugurării se putea intra la parcare sau încă nu e terminaTĂ?

[22.10.13 10:22:38]

@Michi: La ora cand am ajuns eu acolo accesul spre parcarea subterana era blocat (nu stiu din ce motiv), asa ca am fost nevoit sa aleg:

- sa ingros obrazul si sa parchez pe prima banda de pe Calea Floreasca, incurcand traficul (asa cum fac mai toti soferii indolenti);

- sa merg mai departe si sa intorc unde voi avea posibilitatea, sperand ca intre timp accesul in parcarea subterana va fi deblocat.

Pentru ca nu aveam eticheta de indolent la mine, am ales a doua varianta: am continuat drumul pana la pod, aici am oprit la semafor (bineinteles!), apoi am facut stanga pe sub pod, uitandu-ma sa nu ma loveasca vreunul din dreapta (piciorul podului blocheaza vizibilitatea), apoi am luat-o inainte pe langa Petrom pe Alexandru Serbanescu. Aici este insa linie continua, nu poti sa faci stanga, nici sa intorci, asa ca esti nevoit sa tot mergi pana la Ambasada Chineza! Adica atat de prost este conceput sistemul de trafic in zona incat esti fortat sa ocolesti jumatate de Bucuresti ca sa ajungi din nou pe Calea Floreasca! Atunci am inteles de ce bucurestenii aleg sa fie indolenti, in loc sa fie plimbati ca oile prin tot Bucurestiul de Primaria Capitalei!

Cu chiu cu vai am ajuns din nou pe Calea Floreasca, dar pe sensul celalalt de mers. Cum nu aveam voie sa fac stanga spre parcare (linie continua), am parcat pe prima banda in fata la Oracle (cu regret si mustrari de constiinta), apoi am traversat printre masini (expunandu-ma pericolului de accident), am calcat iarba proaspat pusa si am intrat in mol. Cand am iesit am vazut ca iarba era harcea-parcea, alte sute de bucuresteni facusera la fel ca mine, dar nu am avut alta solutie!

Acum ma intreb: suntem noi indolenti, sau autoritatile care ne conduc?

Raspuns: DA, noi suntem indolenti, pentru ca noi ii votam! Ne meritam soarta.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.10.13 10:54:27]

@motaneata:

... apoi am facut stanga pe sub pod, uitandu-ma sa nu ma loveasca vreunul din dreapta (piciorul podului blocheaza vizibilitatea), apoi am luat-o inainte pe langa Petrom pe Alexandru Serbanescu. Aici este insa linie continua, nu poti sa faci stanga, nici sa intorci, asa ca esti nevoit sa tot mergi pana la Ambasada Chineza!

Cu regret te anunț că ai făcut o excursie inutilă! Se poate vira stânga (perfect legal) de pe șoseaua Pipera, cu o intersecție mai înainte de semaforul cu Al. Șerbănescu editat ulterior - scuze! de N. Caramfil era vorba (pe str. Zăgazului). Eu fac treaba asta cam de două ori pe săptămână, pentru că vin în zonă de pe linia lui 5 și fac stânga pe sub pod, trebuind să ajung la stația de metrou Aurel Vlaicu (mă rog, pe lângă ea). Iar când faci stânga venind dinspre Calea Floreasca, nu prea trebuie să fii așa atent - au și cei de care te ferești semafor, așa că nu au cum să intre odată cu tine în intersecție.

Vezi aici. (cu ocazia asta, am descoperit și o chestie haioasă: pe google street view, dacă privim pozele de pe Șos. Pipera, podul e prezent; dacă însă ne uităm de lângă Petrom sau de pe Calea Floreasca... podul dispare!!! vroiam să arăt și poza cu intersecția Cal. Floreasca - Avionului - șos. Pipera, dar... nu se poate...)

later: PS: mai sunt ceva parcări în zonă: chiar în fața cimitirului eroilor sovietici - vreo cinci șase locuri; sub pod - destul de multe, din păcate, ziua sunt în general ocupate toate; la ieșirea stației de metrou A. Vlaicu, dar și astea sunt de obicei full. Poți însă lăsa mașina liniștit pe Moieciu. Cam departe, dar dacă e vreme bună, e o plimbare frumoasă.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[22.10.13 11:36:15]

Sau se poate face dreapta pe una din străzile dintre blocuri, apoi iar dreapta și se ajunge la Alexandru Șerbănescu (linia lui 5 - apropo, în mesajele de mai sus se confundă Alex. Șerbănescu fie cu Pipera, fie cu Nicolae Caranfil), de unde încă un dreapta, pe Avionului, te scoate în Floreasca. Sau, pentru celălalt sens al Căii Floreasca se merge pînă la Fabrica de Glucoză și se intră de acolo pe Floreasca.

Asta dacă nu cumva se poate întoarce chiar în intersecție, sub pasaj, sau prin parcarea de la stația de metrou.

În cazul lui motăneață, trebuia făcut din prima dreapta la pasaj, pe Pipera, nu stînga, apoi iar dreapta de încă 3 ori și era din nou pe Floreasca, pe partea cu mall-ul. Cînd vrei să ajungi de unde pleci, ideea e să te învîrți în jurul clădirii respective, făcînd, dacă se poate, mereu dreapta (nu și cînd e vorba de sensuri unice, bineînțeles).

[22.10.13 12:23:02]

@Dragos: Da, se poate intoarce pe Zagazului, apoi pe Moeciu- Soseaua Pipera, dar in ziua aceea tot traficul era dat peste cap, nu am putut face stanga pe Zagazului (blocata), nici dreapta pe Smaranda Braescu (blocata de un taximetrist), asa ca am mers mai departe.

Cunosc zona, merg zilnic pe aici (am slujba in apropiere), in fiecare zi bodoganesc si spurc autoritatile in gand pentru felul cum au gandit sistematizarea (vorba vine ca au gandit!!!). Sub pod casc ochii bine, am vazut pana acum doua accidente produse acolo de cei care vin dinspre Pipera si forteaza stanga, sub pod, intrand pe rosu !!! (sperand ca nu-i vede nimeni).

Apropo: nu crezi ca era de 100 de ori mai bine daca in locul acelei monstruozitati de pod se facea un altul mai mic, (deci mai ieftin), dar pus tocmai invers, adica pe directia strazii Barbu Vacarescu si nu pe deasupra ei? Sau nu crezi ca era de 1000 de ori mai bine daca in locul podului actual se facea un pasaj subteran pe directia Barbu Vacarescu- Alexandru Serbanescu?

Nu crezi ca atunci cand Primaria de Sector da o autorizatie de constructie trebuie sa se gandeasca si la ce se va intampla ulterior cu traficul?

Dar cine sa gandeasca? Dl. Ontanu? El se gandeste numai la "coroanele de flori" puse din metru in metru pe Soseaua Pipera, ("coroane" care costa multi bani si nici macar nu sunt frumoase, plus ca blocheaza vizibilitatea in trafic), sau se gandeste cum sa mai dea o autorizatie de constructie in Parcul Verdi, sau cum sa-si mai treaca numele pe panourile publicitare din zona!

[22.10.13 16:05:16]

Mergând pe firul discuţiei şi întrucât habar n-am cum e, cu dreapta- stânga şi aşa mai departe, am dat telefon la Promenada 0730246246 să întreb dacă s-a deschis parcarea. Mi s-a spus că a fost deschisă tot timpul de la inaugurare, din 17/10, ceeace e o minciună sfruntată. Nici aiureala că nu mai erau locuri libere. Fie-mea a vrut să intre duminecă după prânz şi nu i s-a permis, când am fost eu două persoane criticau faptul că au lăsat maşinile departe, ce să mai vorbim de Motăneaţa? Cel puţin duminică dimineaţa între 12 şi 14 când am fost noi, dacă erau câteva sute de persoane pe toate etajele dintre care unii au venit cu mijloacele în comun.

mirmicu
[22.10.13 17:03:45]

@Michi: Eu am fost acolo chiar joi, pe 17 octombrie, pe la ora 13.00 si am intrat direct in parcarea subterana. Nu stiu inainte sau dupa cum a fost dar la momentul acela mai erau masini acolo. Eu am stat foarte putin, aprox. intre 13.00 si 13.30, pentru ca m-a interesat doar inaugurarea Billa. Mi-ar fi placut sa casc ochii mai mult pe acolo dar eram cu jobul. Poate am avut eu noroc.

[22.10.13 18:50:59]

@Michi, @mirmicu,

Eu zic sa consideram desincronizarile din primele zile de la deschiderea molului ca fiind inerente inceputului.

A fost mai mult decat evident pentru toata lumea ca oamenii nu prea terminasera lucrarile la data lansarii, au lucrat contracronometru si nu prea s-au incadrat in timp. Au fost insa fortati sa deschida. Au incercat ei sa mascheze situatia de fapt, ba cu orchestra de muzica, ba cu bomboane, ba cu baloane, ba cu fuste scurte, dar, in spatele "cortinei" nervii erau intinsi la maximum. Am vazut la etajul 1 cum doi meseriasi se tot chinuiau la un panou electric cu niste schite in fata si nu-i dadeau de capat, injurand de mama focului, prin unele magazine, inca nedeschise, se auzeau huruind bormasinile, intrarea din Barbu Vacarescu nu era functionala, niste muncitori descarcand acolo ditamai tevile!

Dar asa este la inceput, poate si noi am trecut candva prin momente asemanatoare.

Azi, trecand spre slujba, am vazut ca Politia a inceput sa elibereze prima banda de pe Calea Floreasca, atat pe partea "Promenada", cat si pe ce de la "Oracle"-"Bancpost" (de un an de zile banda 1 se transformase in parcare acolo). Urmarea? A inceput sa se circule mai bine.

Sa speram ca minunea nu va tine doar 3 zile!

abancor, amero, MCM, Michi, mirmicu, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Bucureşti: