ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
SEP-2013

Golden Beach (Sakala Panagia & Skala Potamia) - Perla Thassosului

A trecut mai bine de o luna de cand am revenit din Thassos si inca nu imi pot rupe gandurile de la vacanta asta. Cu siguranta cei care iubesc Grecia inteleg cat imi este de greu. A fost pentru a doua oara cand am ales sa ne bucuram de farmecul unei insule grecesti dupa ce, in urma cu doi ani, vizitasem Corfu.

Destinatia am ales-o cu aproape un an inainte, dupa ce am citit in prealabil, tot ce s-a scris pe AFA despre Grecia. A atarnat mult in decizia luata faptul ca este la o distanta rezonabila de Romania. Dupa doi ani grei, fara concediu, R avea nevoie de o vacanta in care sa se odihneasca si pentru ca ne doream din nou Grecia, foarte mult, am facut acest compromis: am ales cea mai apropiata destinatie. Nu neg ca nu mi-au facut cu ochiul Kefalonia sau Lefkada dar asta ar fi implicat o vacanta mult mai activa. Una peste alta si Thassos parea o insula atractiva: cu relief variat si peisaje frumoase, cu plaje bune, cu locatii de cazare ok.

Asa ca am facut rezervare inca din ianuarie la Elekon Apartments (despre care am scris aici) si pe 1 septembrie, la ora 4.00 dimineata, porneam la drum. Am ales traseul cel mai comod adica cel prin Svilengrad, pentru ca stomacul meu are o mare problema cu serpentinele. Nu voi dezvolta foarte mult subiectul legat de drum. Am introdus de acasa localitatile si le-am setat pe GPS pe rand pentru a nu-i da posibilitatea acestuia sa calculeze o alta varianta de drum pe care nu o doream. Am ajuns in Keramoti la ora 13.50, fara probleme, si am urcat imediat pe feribot. Traversarea a fost o placere pentru ca am avut grisine la noi si am hranit pescarusii. Thassos, chiar daca este micuta, pare impunatoare la prima vedere datorita reliefului muntos.

Nici nu coborasem si emotiile primului contact cu insula ma napadisera. Odata ajunsi in portul din Limenas ne-am indreptat spre destinatia noastra din Skala Panagia. Drumul de aproximativ 12 km, bine asfaltat si de o latime confortabila, iti ofera un autentic peisaj montan cu pini, turme de capre si exploatari de marmura. La intrarea in satul Panagia exista un punct de belvedere asupra superbului golf Golden Beach. De aici incepe coborarea de vreo 4 kilometri pana in Chrissi Ammoudia.

Am ajuns la Elekon, ne-am cazat si am fugit pe plaja, undeva in dreptul terasei Fedra. Seara si in zilele urmatoare am iesit la plimbare incercand sa descoperim statiunea si intreaga zona. Nisipul este foarte fin, mult mai fin decat cel din Corfu, aduce cu cel din Sahara, iar intrarea in apa este lina. Pentru cei cu copii plaja este ideala pentru ca apa se adanceste departe de mal iar la intrarea in apa nu exista nicio pietricica sau scoica.

Intregul golf are o lungime de aproximativ 4 kilometri. In nord, in dreptul Skalei Panagia, este celebra Chrissi Ammoudia (Golden Beach), felia de plaja cea mai lata si cu nisipul cel mai fin iar in sud, in dreptul Skalei Potamia, este din nou o zona de plaja mai lata cunoscuta drept Chrissi Akti. Fiecare dintre aceste doua statiuni are o localitate corespondenta sus, pe munte la 3-4 kilometri, repectiv satul Potamia si satul Panagia. Aceste sate reprezinta de fapt vatra, majoritatea locuitorilor de jos provin din aceste sate de munte si in extrasezon se retrag acolo, alaturi de varstnici.

Mergand de-a lungul tarmului dinspre Skala Panagia, plaja se ingusteaza considerabil, ajungand pana la 5-6 metri. Portiunea aceasta este mai putin ingrijita, intre cele doua statiuni fiind practic un” no man's land”. Este o zona de cateva sute de metri de parloaga incepand cam de la campingul din Skala Panagia si pana la primele constructii din Skala Potamia. La intrarea in Skala Potamia, plaja aproape ca nu mai exista, pe mal fiind pe o latime de 3-4 metri doar pietre, destul de mari. Apoi, dupa cum va spuneam, continuand spre sudul golfului, plaja se lateste din nou, apare nisipul fin si dispar pietrele.

Zonele mai active si in care sunt concentrate cele mai multe taverne si magazine sunt, bineinteles, in dreptul sectoarelor de plaja cele mai bune. Mie personal mi-a placut mai mult Skala Panagia. Este ceva mai aerisita si, chiar daca este mai putin animata decat Skala Potamia, ofera o panorama mai frumoasa asupra golfului. Aici sunt cateva restaurante care se remarca cum ar fi Fedra, Vigli, Enavlion s. a.

In Skala Potamia in schimb sunt mult mai multe magazine (chiar si un Carrefour Expres) si taverne (Korali, Krambousa, Nautilus s. a. m. d) dar si mai multe constructii, in general. Intre cele doua statiuni, aproape lipite, se poate ajunge pe jos in aproximativ 20-25 de minute, cu masina in 3 minute, si cu autobuzul local sau cu minicarul care circula doar seara intre orele 20.00 si 23.00 (in sezon). Drumul care face legatura, chiar daca mai face cotituri printre vile, merge oarecum in paralel cu tarmul.

Skala Panagia este ceva mai compacta, distanta fiind mai mica intre plaja si muntele din spate, iar cladirile sunt dispuse relativ in panta, pe masura ce te indepartezi de Chrissi Akti. Astfel poti avea cazarea aproape de plaja, dar in schimb sa ai ceva de urcat. Pe masura ce te apropii de capatul statiunii, spre camping si spre Skala Potamia, planul se deschide si relieful este mai plat, muntele fiind mult mai in spate. Astfel si constructiile se intind pe o suprafata mult mai mare, unele dintre ele fiind amplasate si la 800 de metri de plaja. Ambele statiuni ofera o multitudine de variante de cazare:

-hoteluri de 4 si 5* cum ar fi Alexandra Golden Boutique, Enavlion sau Ioannis;

- hoteluri sau pensiuni cu regim hotelier de 3* care ofera mic dejun cum ar fi Hera sau Kamelia;

-o multitudine de studiouri, apartamente, vile la preturi si standarde pentru toate buzunarele si toate gusturile.

Autobuzul local are statia in centrul Skalei Panagia la vreo 50 de metri de Elekon Apartments. Cursele acopera intreaga insula si sunt la un interval de aproximativ o ora si jumatate. Singura problema este ca, in ciuda unui orar fix afisat, toate autobuzele au intre 25 si 50 de minute intarziere. Deh, asa sunt grecii :).

Ulterior, am reusit sa facem turul intregii insule cu masina, concluzia finala fiind ca alegerea de a ne petrece concediul in Skala Panagia a fost cea mai buna, in ideea ca este cea mai frumoasa si pitoreasca zona a insulei, din punctul nostru de vedere.

ROG webmaster sa ataseze Giannis Ploutarxos - Kamia de moiazei me sena'ne matia mou.

Trimis de mirmicu in 19.10.13 18:36:44
Validat / Publicat: 19.10.13 21:16:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 10120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Skala Panagia - Golden Beach

ariciu
[20.10.13 16:50:55]

Am onoarea superbonusului. Foarte frumos review... Mi-au plăcut şi pozele care mi-au arătat o faţă mult mai aglomerată a plajei comparativ cu ce am văzut noi la sfârşitul lui mai - începutul lui iunie când am fost acolo. Şi totuşi, chiar şi aglomerată tot e frumoasă.

[20.10.13 16:54:29]

@ariciu: Multumesc mult.

As spune totusi ca fiind septembrie am scapat de nebunia din varf de sezon.

ariciu
[20.10.13 17:04:04]

@mirmicu: Daaaaaa, clar. Nu vreau să mă gândesc la lunile iulie şi august! Am văzut câteva poze şi din acea perioadă. Un haos de nedescris...

[20.10.13 17:11:30]

@ariciu: Noi alegem septembrie pentru ca, in primul rand vrem sa evitam caldura si, da, aglomeratia.

amero
[20.10.13 17:55:28]

P19 ca si rew. sunt superbe, felicitari, mi s-a facut asa un dor de Thassos... oare cum o fi de Craciun? caci Pastele de acum 2 ani a fost superb in insula de smarald

[20.10.13 18:27:15]

@amero: Multumesc mult. Nu stiu daca am regasi in decembrie aceleasi culori. Nu-mi pot imagina insa un Thassos cenusiu.

[20.10.13 18:56:59]

Multumesc webmaster pentru melodie.

Dan&Ema
[12.07.15 21:06:08]

Pai sa vina vacanta! Multumesc de recomandari, sunt foarte pretioase

calatorul
[24.09.15 13:27:54]

De acord cu toate cele, subscriu si eu.

[23.07.18 18:15:53]

Mutat în rubrica "Golden Beach (plaja), SKALA POTAMIA (C. AKTI)" (nou-creată pe sait)

amero, ariciu, calatorul, Dan&Ema, mirmicu
Alte impresii din această RUBRICĂGolden Beach (plaja) :