ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2009
ÎNSCRIS: 09.10.09
SEP-2009

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Superrr vacanta in Belek

AM VENIT DE LA BELEK ACUM 2 ZILE. AM STAT 1 SAPTAMINA SI CREDETIMA A FOST TRAZNET.

NU AVEM NIMIK DE COMENTAT DE RAU, SINGURA PROBLEMA MIK ERA CA NU PREA STIU ANIMATORII ROMINESTE, IN SCHIMB A FOST SUPERR DE VIS, MINCAREA BUNA, OASPATARII PRIMITORI

Trimis de daciu liviu in 10.10.09 14:21:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: nu am mai fost

VIZUALIZĂRI: 4987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (daciu liviu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 ne distrau animatorii,super baietii il salutam pe murat si sper sa ne vedem la anul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS -800 PMA (din 9 voturi)

argus
    [10.10.09 21:44:05]

Macar daca doar animatorii ar fi cei care nu cunosc limba "romina"...

victoria ene*
    [12.10.09 11:40:15]

Vă mulţumim pentru impresiile D-voastră.

[14.10.09 08:33:07]

am fost la belek beach, este foarte tare hotelul si oamenii personalul de la hotel super, managerul de la animatie super baiat destept ne-a facut sa ne distram, seara de seara, mincarea super buna, conditii super mergeti acolo romani ca nu o sa va para rau

[09.01.10 15:00:33]

DOAMNA VICTORIA ,CIND SE AFISEAZA NOILE OFERTE PE 2010 LA BELEK BEACH,CA VREM SA VENIM IAR IN 2010,AM FOST SI IN 2009 SI NE-A PLACUT FOARTE MULT NE-AR INTERESA PERIOADA SEPTEMBRIE SFIRSIT ,INCEPUT OCTOMBRIE > VA MULTUMESC SI ASTEPT UN MAIL DE LA DUMNEAVOASTRA.

[11.02.10 17:20:57]

@daciu_liviu: In legatura cu mesajul pe care i-l adresai doamnei Victoria... As fi vrut si eu sa stiu daca dumneai ti-a raspuns cumva si daca ai primit vreo lista cu preturi "oficiale". Eu pana acum am cerut preturi de la diferite agentiii, dar m-ar fi interesat si cele pe care le dau cei de la receptie. Daca ai lista cu preturi, imi poti trimite si mie un mesaj? Eu am deocamdata doar preturile 'orientative' cu diferite discount-uri in functie de agentie. Merci

[12.02.10 15:36:11]

nu mi-a raspuns pina acum, dar am intrat pe agentia ********, si acolo iti dau ofertele sint foarte bune daca faci pina in martie rezervare, ia intra si mai zimi si mie. mersi si eu

[12.02.10 15:39:08]

daciu liviu, cartonas galben pentru folosirea explicita a numelui unei agentii.

[18.02.10 13:47:15]

@daciu liviu: daca te intereseaza detalii privind rezervarile, preturile, agentiile etc eu zic ca cel mai bine este sa-ti activezi optiunea pentru a primi mesaje din partea utilizatorilor. E destul de neplacut pentru ceilalti membri sa fie nevoiti sa citeasca un lung sir de ecouri (in plus e interzisa mentionarea numelor de agentii de turism, tour operatori pe site). Pentru activarea optiunii accesezi CONTUL MEU (ma rog, contul tau) apoi SETARI, dupa care bifezi ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALTI UTILIZATORI and that's ready: d

P.S. Asa cum ti-am spus eu am cerut oferte din partea diferitor agentii de turism (destule la numar) le-am analizat, iar pana la sfarsitul lui martie sper sa am confirmarea

[19.02.10 19:30:26]

da care aveti intrebarii ca nu am mai putut intra ca am facut o greseala si am fost penalizata asta e

[19.02.10 19:35:35]

deci vio_andu_gabi pentru tine scriu ,a fost foarte bine noua ne-a placut la maxim vacanta in afara de taxa pe care am platito la intrarea in turcia adik 15 euro de persoana nu am mai platit nimik a fost foarte bun drumul ,placut acolo a fost bine tare am fost multumiti,are foarte multa vegetatie asta ne-a placut cel mai mult,mincarea buna,ne-a placut si seara ca se fac spectacole amuzante vrei sati trimit poze,da-mi id

[19.02.10 19:36:19]

si cred ca acum o sa fii si apostrofat (a) fiindca ai postat inca un review din cadrul aceluiasi sejur. Btw, am facut (deja) rezervarea printr-o agentie de turism...

P.S. Pentru ca vio_andu_gabi sa vada raspunsul tau ar fi trebuit postat ecoul ca RASPUNS in sectiunea in care ai gasit intrebarea; acest set de impresii va fi sters de catre webmasteri cel ami probabil atunci cand revin de la intalnirea AmfostAcolo din Poiana. Cat despre poze..ai putea sa le incarci si pe site.. asa ar fi vizibile/accesibile unui numar cat mai mare de turisti. Vacanta placuta!!

[later edit]: anul asta nu o sa mai platesti nici viza de Turcia, fiindca au fost eliminate taxele pentru cetatenii romani care tranziteaza Turcia sau care stau mai putin de o luna

Good joke! Mi s-a mai spus... dar uite ca nu e asa Am vazut doar ca pareai interesat/a si am zis sa detaliez diferite chestii. Imi pare rau ca te-au deranjat aceste lucruri si mai ales ca le-ai interpretat gresit. Ca o paranteza as putea spune ca aici nu "vorbesti" cu nimeni, fiindca utilizatorul respectiv a pus intrebarea intr-o alta rubrica si e prea putin probabil sa observe "raspunsul" tau postat ca review individual. Ti-am adus la cunostiinta doar cum se pot folosi (la modul practic) facilitatile introduse de wbm (stiu ca unii membri se acomodeaza mai greu cu astfel de noi rubrici). Si mai stiu si ca webmasterii sunt foarte ocupati/ respectiv plecati (unii dintre ei) si nu prea au timpul necesar pentru a da astfel de lamuriri. Asta era singurul motiv. Sper ca te-am lamurit si ca data viitoare vei sti sa-mi raspunzi in acelasi fel (cum spune unul dintre moderatori: "tonul face muzica"). Toate cele bune.

P.S. Timpul mi-l gestionez asa cum consider eu de cuviinta, iar faptul ca imi petrec o buna bucata de vreme pe site (mai ales la sf de saptamana) nu ar trebui interpretat altfel decat in folosul comunitatii AmFostAcolo.

[another edit]: Asa cum ti-am spus de la inceput: impresiile nu au fost contorizate, remarca mea nu a fost una malitioasa, doar interpretarea ta a fost precipitata.

[19.02.10 19:39:56]

auzii miss butterfly care e scopul tau aici, faci parte din echipa belek beach sau nu ai ce face pe acasa, vezi ca nu vb cu tine mereu te bagi in seama

[19.02.10 23:48:04]

daciu liviu, se pare ca nu numai nu ai inteles nimic din pedeapsa anterioara, ci te-ai intors cu chef de cearta. ori in "mica" noastra familie, astfel de comportament NU este tolerat. asa ca mai ai o saptamana de repaos, poate acum intelegi ca aici nimeni nu vrea sa te jigneasca, iar daca totusi o face, avem noi grija (ca si in cazul de fata) sa fie pedepsita fapta astfel incat sa nu se creeze precedente. alta data, daca ceva te nemultumeste, da un mesaj privat unui moderator (webmaster) si acesta va lua de indata masurile necesare. tin sa subliniez ca acesta este ultimul avertisment - urmatoarea pedeapsa este cartonasul rosu = ban definitiv!

in alta ordine de idei, cand vrei sa mai raspunzi cuiva, nu te apuci sa scrii o noua rubrica de impresii, ci scrii in patratelul de mai jos (unde ai citit intrebarea) si scrie acolo mare: SCRIE UN ECOU!

[26.02.10 02:02:42]

ultimele 6 ecouri au fost mutate aici de la un review-dublura postat de autor ulterior trimiterii primului set de imrpesii din sejur. (Dublura a fost stearsa intre timp)

[18.03.10 22:22:26]

Buna!

Va rog sa-mi spuneti cei care ati mers la acest hotel cu avionul. , cat dureaza transferul de la aeroport, deoarece am 2 copii mici si la care dintre cele trei mese se serveste gratar si ce anume? Cum este plaja? Nisip sau combinat cu pietris? Trebuie sa dai ceva la receptie ca sa te cazeze in aripa centrala? daca se poate spune pe site, la ce agentie ati gasit cele mai bune oferte pt. septembrie?

merci mult.

[19.03.10 13:47:27]

@ loreda: Cu riscul de a-l calca din nou pe coada pe daciu_liviu, intervin cu cateva lamuriri:

Cred ca cel mai bine ar fi fost sa pui intrebarea in rubrica special creata, si anume INTREBARI si RASPUNSURI: click aici

Astfel toti cei care au fost la Belek Beach Resort primeau o instiintare si iti puteau raspunde (mai multe puncte de vedere, mai multe opinii etc).

Au mai fost memrbi care au avut aceleasi nedumeriri ca si tine; pentru a citi raspunsurile comunitatii care AFostAcolo click aici: click aici

In ceea ce priveste bacsisul iti dau copy-paste din niste ecouri de-ale mele pe aceeasi tema:

Miss Butterfly [10. 08. 09 10: 15: 22]

Personalul este foarte amabil, atat cameristele cat si receptionerii sunt mereu cu zambetul pe buze si isi fac treaba indiferent ca le dai sau nu bacsis.

La receptie nu am dat niciodata "tips", tipii erau destul de amabili, cunosc germana, rusa si engleza (nu cum s-a mai spus ca nu cunosc nicio limba straina; nu i-am luat la verificat pe toti, dar ne-am descurcat), ne-au dat camera pe care o aveam rezervata cu vedere la mare, spatioasa, curata. Nu au fost probleme din punctul asta de vedere.

Cameristele erau intotdeauna foarte atente, mereu gaseam prosoapele si asternuturile aranjate in diferite forme (porumbei, lebede, flori, etc), flori de camp si petale de trandafiri in camera.

I-am lasat de cateva ori vreo 10$ pe pat si de fiecare data ii gaseam acolo; pana intr-o zi cand am chemat-o si i-am explicat de ce lasam banii acolo, ca erau pentru serviciile de curatenie. (cameristele in afara de turca si putina germana nu prea stiu, asa ca o pantomima... e binevenita).

Oricum indiferent ca le dai sau nu bacsis personalul isi face bine treaba.

Miss Butterfly [15. 08. 08 02: 09: 39]

Buna si tie! Cam asa este situatia cu camerele "mai prost pozitionate": hotelul dispune in total de 5 corpuri dintre care unul "de rezerva" fiind folosit pe post de "anexa". Este folosit pentru a suplimenta numarul camerelor in plin sezon (iunie-iulie).

Asta nu inseamna ca au minusuri. Dispun ca si celelalte camere de facilitatile enumerate de mine mai sus (sper sa nu fi omis ceva), insa nu au vedere catre mare sau piscina. Acest corp este pozitionat cumva catre iesire pe partea opusa bucatariilor (oricum acestea sunt cumva la subsol).

Personal nu am stat in aceste camere asa ca nu te pot asigura nimic in legatura cu zgomotul din aceste camere. Cel mult acest zgomot poate proveni de la generatorul de curent amplasat in zona. Insa in incinta hotelului este placut, nu este mare galagie (nici pe durata discotecii zgomotul nu patrunde in camere).

Imi pare rau sa iti spun ca nu se poate opta: din moment ce toate camerele ar fi ocupate, chiar daca ai da un"supliment" (ceea ce nu prea este acceptat), ei nu ar avea cum sa elibereze o camera, ar insemna sa ii mute pe turistii care deja au dobandit camera (nu este posibil). Insa, in caz contrar, daca au camere disponibile in corpul central, cu siguranta te vor intreba in momentul check-in-ului unde doresti sa fie aceasta pozitionata (in care dintre corpuri, daca sa fie cu vedere la mare, la piscina, la gradina etc. ).

Cat despre agentiile de turism... nu se pot mentiona pe site (invocarea lor se sanctioneaza cu cartonas "colorat"). Tot ce iti pot spune este ca cea mai buna oferta o vei avea folosind early booking-ul. In plus... week-end-ul asta este targul de turism in capitala la Sala Palatului, parca (daca esti din Bucuresti sau daca ai drum pe aici, iti recomand sa te duci- agentiile se intrec in oferte si discount-uri).

Sper sa-ti fie de folos informatiile.

[20.03.10 08:46:28]

@ webmasteri: ce se intampla cu link-urile pe care le atasasem? au fost 'inlocuite' cu click aici... dar 'acolo' nu e niciun link; practic, ele nu sunt nici 'active' si nici nu se mai vad... a little help? ! ?

[20.03.10 09:03:54]

@Miss butterfly, din pacate noua nu ne apar link-urile tale. poate s-au pierdut in editarea ta.

[20.03.10 09:09:13]

s-au pierdut pentru ca a fost o situatie particulara:

- unul dintre moderatori ti-a transformat linkurile in hyperlink

- ai intrat tu ulterior in editare, iar textul editat de oricine altcineva decat de moderatori este "filtrat" de program, inlocuindu-se orice limbaj potential periculos pentru site (prin aceasta intelegand cod html, javascript etc).

- suna complicat, stiu, dar retine ca si pe viitor se poate intampla, daca textul este editat de un utilizator DUPA ce un moderator il "imbogateste" cu astfel de continut (cod html)

- daca poti, scrie din nou aici linkurile in cauza si le adaug eu in textul tau de mai sus

[20.03.10 13:36:40]

primul link: click aici

al doilea link: click aici

Webmaster are dreptate: am editat ecoul dupa cateva minute de la postarea lui; nu mi-am dat seama ca cineva le convertise in hyperlink-uri si nici nu stiam de 'filtrarea' respectiva.

Merci si un week-end placut!

P.S. De cand asteptam posibilitatea de a formata un ecou... Se foloseste aceeasi metoda si in cadrul impresiilor?

[20.03.10 15:04:57]

done (cu linkurile).

deocamdata formatarea e doar in interiorul Ecourilor; o parte dintre aceste facilitati vor fi implementate in curand si in Impresii.

[20.03.10 18:44:11]

Multumesc, m-am lamurit, partial. Nu mi s-a raspuns la niciuna din intrebarile puse. Atunci? Ce ramane de facut! Unde m-ai trimis am citit deja, dar nu corespund raspunsurile cu ce ma intereseaza.

O zi buna!

[20.03.10 19:04:12]

Avand in vedere ca vreau sa te lamuresti din toate priviintele, voi incerca sa punctez cam tot ceea ce te intereseaza (sper sa reusesc):

Eu nu am fost cu avionul, insa tind sa cred ca transportul cu autocarul dureaza destul de mult avand in vedere faptul ca resortul se afla in Serik si nu tocmai in Belek (soferul va opri pentru a-I lasa pe turistii care au optat pentru hotelurile din apropiere, dupa care va va lasa si pe voi). Nu stiu daca este posibil, dar am vazut ca in cazul altor hoteluri se poate opta pentru transport individual (cel mai sigur este sa intrebi la agentia de unde iei ofertele- ei trebuie sa-ti dea informatii in legatura cu acest lucru).

In legatura cu mancarea, iti voi trimite aceleasi lucruri pe care i le-am trimis unei alte utilizatoare prin PM (si ea pleca cu 2 copii micuti si dorea sa stie daca gaseste ceva potrivit pentru varsta lor; cum nu ma pricep la alimentatia copiilor, nu am putut decat sa enumar toate mancarurile pe care mi le-am amintit). Gratarul se serveste atat la masa de pranz cat si la cina (pui, peste, vita, oaie).

Acum sa iti spun cate ceva despre mancare in general.
    MICUL DEJUN consta in: omleta, oua ochiuri, oua fierte, carnaciori, sunca, salam, bacon + alte mezeluri, vreo 2-3 feluri de cascaval, branza, branza dulce, branza topita, cereale, musli, lapte (rece si cald), arahide, stafide, fructe confiate, compoturi de fructe, iaurt de casa (cu cereale, fructe sau simple), produse de patiserie, masline, legume (castraveti, rosii, ardei, salata verde, morcovi, verdeturi etc), salate cu diverse sosuri, dulceata, unt, miere, un fel de gogosi pe care le fac pe loc, in fata ta, fructe in special pepene. Bauturi: ceai de fructe, ceai turcesc, cafea normala, espresso, cappucino (automate), lapte, cafea turceasca (este mai tare si se serveste fara zahar; e foarte concentrata), ayran (bautura traditionala turceasca (un fel de iaurt, lapte batut), sucuri de la dozator sau fresh-uri de portocale, banane, grapefruit (pentru 1-2 euro). Toate produsele de patiserie de dimineata sunt servite fierbinti.
    PRANZUL consta in supa crema, pui la rotisor, gratar de pui/miel/vita, cartofi prajiti/natur/la cuptor, paste (lasagnia, canneloni, pste cu sos, cu carne etc), pui/miel gatit ca friptura la cuptor sau cu legume, cartofi sau smantana, placintele cu branza (servite ca antreu; app sunt delicoase), peste gatit sau fript, fructe de mare (uneori, dar in special seara), salate din abundenta, legume coapte (vinete, dovlecei, rosii, ardei, ciuperci), fructe (mere, pere, caise, struguri, pepene, banane, cirese, depinde si de sezon), prajituri (budinci, toruturi cu frisca si creme, tarte cu fructe, prajituri insiropate, crema de zahar ars, fursecuri, baclavale). Pranzul se poate servi si la Beach Bar in regim fast-food: hamburger, cartofi prajiti, carnaciori, pizza, kebab, prajituir, sucuri etc. Bauturi: vin alb/rosu/rose, bere, sucuri acidulate sau naturale (freshurile sunt contracost, am amintit mai sus 1-2 euro - nu-mi amintesc precis) etc.
    CINA se poate servi atat in restaurantul principal cat si langa piscina sau la restaurantul A la Carte (cu rezervare in prealabil). Se servesc aproape aceleasi feluri de mancare ca si la pranz. Restaurantul A la Carte serveste preparate traditionale turcesti si italiene; se face rezervarea cu o zi inainte la receptie si este gratuit.
    GUSTARI SI MESE TARZII - Dupa incheierea cinei (orele 21) se mai pot servi supe si produse de patiserie, fursecuri, fructe si ceaiuri (pana la ora 24). Barul din lobby este deschis si pe perioada noptii in comparatie cu cel din restaurant, cel de pe plaja si cel de la piscina. Barul din disco ofera bauturi gratuite pana in ora 24, dupa care bauturile tari (wisky, rom, cognac) se platesc extra. Toate barurile din incinta hotelului servesc bauturi regionale si nu importate (acestea din urma sunt cu plata daca esti in regim AI) : se pot consuma cocktail-uri, vodka, raki, marci regionale de wisky, sucuri, bere, vin etc fara a se plati suplimentar.
    In fiecare zi, intre orele 15.00 - 16.00 la barul de la piscina se serveste inghetata la cupa de vanilie, de ciocolata sua de fructe gratuit (poti lua cate doresti). Pe suprafata resortului sunt si magazine de unde poti lua cate o inghetata (dar mai bine, nu; fiindca sunt mult mai scumpe decat in mod obisnuit; trebuie sa iti spun ca oricum inghetata la ei este mai scumpa putin dar merita- mai ales cea "traditionala" - Maraş) ; vei primi oc hitanta si vei achita la receptie.
    MASA PENTRU CEI MICI - Hotelul pune la dispozitia turistilor veniti cu copii o zona special amenajata pentru acestia (cu masute si scaunele viu colorate), dar si scaunele speciale pentru copiii sub 2-3 ani (pentru ca acestia sa poata sta alaturi de parinti la masa. Meniul pentur copii include: cartofi fierti/prajiti, piept de pui fiert/preparat la cuptor, fructe, legume, fursecuri, garnituri de orez sau legume, pizza, sucuri etc. Depinde acum si de copil (daca este sau nu pretentios, daca are probleme de sanatate, daca are alergie la vreun preparat etc). In principiu eu am vazut ca majoritatea turistilor au copii micuti si nu am auzit sa se planga ca nu ar fi avut ce sa le dea sa manance.
    PREPARATE PENTRU DIETA SAU DIABETICI - am remarcat ca intr-un colt se aflau si cateva legume fierte, orez fiert, carne fiarta etc fara sare pentru persoanele care nu pot manca decat astfel sua pentru copii. Mai multe detalii nu as putea sa-ti dau.
    Eu ti-am dat mai multe informatii pentru ca tu sa selectezi din ele si sa vezi daca se incadreaza cerintelor. Marturisesc ca nu am idee despre alimentatia copiilor si cand ar trebui introduse anumite alimente in meniul lor.Tu stii mai bine ce mananca, cum se adapteaza etc.

PLAJA si MAREA. Plaja are decat nisip, este bine intretinuta si a fost recompensata cu "Blue Flag" (parca asa se numea 'distinctia' respectiva). Asa cum am mai spus si altor persoane, dupa ora 10-11 cand soarele arde cu putere, nisipul se incinge ingrozitor si ar fi bine ca pana la malul marii sa va folositi de papuci (mai ales copilasii). Intrarea in mare este lina, apa se adanceste treptat; temperatura este tocmai buna pe toata perioada mai-octombrie.

RECEPTIE. Am auzit, intr-adevar, ca se dau tips-uri (bacsis) la receptie pentru a dobandi o camera mai bine pozitionata la majoritatea hotelurilor din Turcia si nu numai. Eu, personal, nu am fost nevoita sa las nicio atentie pentru a avea o camera 'mai buna'. Receptionerii sunt destul de amabili si te intreaba in momentul check-in-ului in ce corp doresti camera (in functie de nr. camerelor libere). Acum, depinde. Daca doresti neaparat un anume tip de camera, intr-un anume corp, sau mai multe camere alaturate, te sfatuiesc sa iei legatura cu doamna Victoria (se ocupa in special de turistii romani); nu ti-as putea lasa o adresa de contact, dar poti incerca sa trimiti un mesaj pe site-ul oficial www.belekbeach.com

OFERTE si PRETURI: Pe site nu se pot specifica numele agentiilor de turism, insa asa cum ti-am mai spus, iesi in avantaj cu early booking; de asemenea, Targul de Turism din Bucuresti se incheie maine (de acolo ai putea lua diverse oferte de la agentiile respective). Eu am deja cateva oferte pentru Belek Beach Resort de la vreo 4-5 agentii de turism. Daca te intereseaza ti le pot trimite pe mail.

Acum sper ca am acoperit cam tot ceea ce doreai sa stii. Daca mai ai intrebari sau nelamuriri in legatura cu diferite aspecte, iti voi raspunde cu placere (atat cat stiu si cat ma pricep). Asa cum am mai spus, iti doresc sa faci o alegere inspirata si pe masura asteptarilor tale. Vacante reusite si un sfarsit de saptamana insorit!

ccc78
    [21.03.10 10:29:15]

NOI AM FOST ANUL TRECUT LA BELEK BEACH RESORT SI NE-A PLACUT TARE MULT.ANUL ACESTA NE-AM LUAT DIN NOU BILETE PT. LUNA IUNIE.ANUL TRECUT NU ERA INCA INSTALAT LUNA PARC.POATE CINEVA SA-MI ZICA CE PRETURI ERAU ACOLO.NOI AVEM O FETITA DE 4 ANI SI CU SIGURANTA O SA FIE ATRASA DE ACEST PARC. VA MULTUMESC.

[21.03.10 10:36:07]

@ccc78 am rugamintea sa eviti scrisul cu majuscule. Pe langa faptul ca este greu de urmarit nu este nici de bun simt sa scrii astfel.

vio_andu_gaby
    [21.03.10 19:00:03]

sall daciu liviu nu pot sa-ti trimit un mesaj privat dar pot sa-ti pun ca id meu este useru.

[21.03.10 20:13:24]

ce mesaj vrei sa-mi trimiti?

[21.03.10 20:57:22]

Multumesc mult, miss Butterfly. Spune-mi te rog imi poti recomanda un anumit tip de camera sau intr-un anumit corp? Trimite-mi te rog pe mail ofertele agentiilor: adr. este : popa_anca71@yahoo.com. Merci din nou.

ayda
    [29.03.10 00:06:05]

@Miss butterfly te rog sa-mi trimiti si mie ofertele referitoare la Belek Beach Resort pe care le-ai luat de la cele 4-5 agentii pe adresa mea de mail aidamanuela@yahoo[dot] com.

Mersi!

ancamariagadea*
    [27.04.10 23:20:02]

@MissButterfly, am tot citit ceea ce ai scris pe acest site si evident, te apreciez. DAR, fara suparare, sunt ferm convinsa ca la usercardul tau, la rubrica varsta, s-a strecurat o greseala. Cu siguranta nu ai sub 20 de ani! Dar, este treaba ta daca vrei sa fii sincera sau nu. Sau... poate este o scapare si atunci imi cer scuze. Este o parere personala si am dreptul la ea

Imi cer scuze pentru off topic, rog a nu se puncta.

[28.04.10 15:03:58]

@ ancamariagadea: in primul rand iti multumesc pentru aprecieri; tin sa mentionez si sa te asigur ca nu s-a strecurat nicio greseala in usercard-ul meu: categoria de varsta in care ma incadrez eu este "sub 20 de ani", mai exact, am 17 ani, asa ca va mai trebui sa astept inca vreo 3 ani pentru a putea accede catre o noua categorie de varsta

Nu este pentru prima oara cand se intampla sa imi fie pusa la indoiala varsta, asa ca... I got used to it (ba mai mult, cred ca a inceput sa-mi placa Nu stiu daca mai este cineva ferm convins de 'adevarata' mea varsta si iti poate confirma cele spuse de mine... dar daca sp ca ai citit "tot ceea ce am scris eu pe site", atunci cu siguranta te vei lamuri (daca nu ai facut-o pana acum).

Dupa cum vezi, ignor partea Cu siguranta nu ai sub 20 de ani! Dar, este treaba ta daca vrei sa fii sincera sau nu. Asa cum ai spus si tu este o parere personala (sau mai degraba o presupunere/deductie).

Sa ai o zi frumoasa!

[28.04.10 17:44:55]

Buna, Anca Maria. Iti garantez pt. MissButerfly ca are varsta mentionata, deoarece o cunosc personal. Numai fii asa neincrezatoare. Pupici, tuturor.

[19.06.10 16:41:15]

vai ,atit ai 17 ani?

[19.06.10 16:42:29]

cine a fost de curind la belek beach?

[23.06.10 21:28:54]

@daciu_flori: Banuiesc ca intrebarea de mai sus este una retorica, una prin care iti exprimi mirarea in ceea ce priveste varsta mea etc. Pentru orice eventualitate: Am 17 (şaptesprezece) ani!

In ceea ce priveste cel de-al doilea ecou: tot eu am fost recent la Belek Beach; mai precis m-am intors aseara, dar dupa cum intuiesc nu de la mine asteptai un raspuns.

[24.06.10 09:03:53]

atunci te rog frumos sa-mi spui si mie cum mai e pe acolo, mersi frumos

[24.06.10 09:09:31]

noi vrem sa plecam cu microbuzul, dar nu prea avem de unde sa luam unul daca vrei poti sa ma auti cu niste informatii, miss butterfly mersi frumos astept sa-mi trimiti ceva.

[24.06.10 09:15:07]

scuza-ma daca am fost rautacioasa sper sa-mi zici si mie ce mai e pe acolo, animatorii s-au schimbat si daca poti sa-mi dai si mie oferte noi vrem sa plecam dupa 7 septembrie

[24.06.10 15:45:01]

Nu stiu ce as putea adauga fata de tot ceea ce am spus pana acum, insa o sa incerc sa insir punctual observatiile:

- la fel ca in fiecare an personalul hotelului s-a schimbat incepand cu receptionerii si sfarsind cu animatorii

- la receptie sunt cateva fete tinere care nu prea stiu ce au de facut pe acolo, iar 'sefa' lor nu detine cine stie ce notiuni de limbi straine (unul dintre bell-boys [15-16ani] facea pe traducatorul in conversatiile dintre receptionera si turistii straini) ; fapt care mi s-a parut rusinos; in rest ne-au cazat rapid si nu am mai intampinat alte pb.

- masa de pranz este mai saraca decat in anii precedenti (in sensul ca au vreo 5-6 feluri de prajituri, fructe, cateva sortimente de mancare gatita si garnituri, gratar de vita/miel si prea putine preparate din pui. (dejunul se poate servi si la Snack Bar - hamburgeri, pizza, kebab etc. )

- cina si micul dejun sunt la fel de bogate, ai de unde alege

- personalul este la fel de amabil si ospitalier; cameristele isi fac bine treaba (nu asteapta sa pui tu pe usa "please, clean my room".

- echipa de animatori mi s-a parut initial mai slabuta, insa abia dupa cateva zile (sejurul meu de anul asta a fost de 14 zile) am inteles de unde am tras concluzia aceasta; la inceput erau circa 22-25 animatori dintre care mai plecau azi cativa, mai veneau in zilele urmatoare etc; erau in perioada de 'proba' si nici macar nu apucau sa se acomodeze cu hotelul, turistii si modul de lucru in echipa respectiva, ca erau mutati la un alt hotel. Insa per ansamblu erau haiosi si se descurcau bine (prezentau spectacolele in turca/engleza/germana/rusa, iar Ahmet, unul dintre prezentatori se chinuia sa vb si in romana).

- turistii romani sunt din ce in ce mai multi (nu stiu daca 'reclama' mea a fost de vina, insa mi-am promis ca anul asta, ori schimb hotelul ori le fac putina antireclama pe site-urile romanesti) ; nu cred ca mai este necesar sa le enumar 'calitatile' asa ca trec peste.

- in trupa de animatori este si o domnisoara din Republica Moldova care 'cunoaste' cat de cat lb romana.

- la Relatii cu clientii nu mai este prea cunoscuta doamna Victoria

- sezlongurile se 'rezerva' ca in fiecare resort turcesc, chiar daca sunt puse afise peste tot (inclusiv in lift) care interzic acest lucru sau care sugereaza manifestarea celor 7 ani de acasa;

- bineinteles ca romanii nu au nicio pb in a-si insusi lucruri straine (inclusiv prosoapele de plaja ale celorlalti turisti- mi s-a intamplat si anul trecut si anul asta) ; refuz sa-mi mai amintesc sau sa dau detalii, insa aveti grija!

- in cadrul resortului s-au facut toate modificarile de care amintesc ei pe site (www. belekbeach. com)

- fiecare copil cu varsta curpinsa intre 3 si 8 ani primeste cate 3 jetoane gratuit per sejur din partea hotelului pentru caruselele din Luna Park (initial limita de varsta era 14 ani, insa au modificat deoarece un copil de 14 ani oricum nu mai este atras de calusei si de trenulet).

- si anul asta am fost tot cu auto; am plecat la 5 dimineata din Bucuresti pe acelasi traseu pe care ti l-am dat si tie, iar la ora 18. 30 eram in Burdur, la circa 200km de Belek. (turcii au terminat si deschis anumite portiuni de autostrada care anul trecut erau in lucru; astfel traseul se scurteaza considerabil, nemaifiind nevoie sa treci prin diverse orasele).

- la vama am stat mult mai putin, avand in vedere ca nu mai este nevoie de viza pentru turistii romani.

- am platit taxa de pod RO-BG (7 euro) si alte vreo 2 la intrarea in Istanbul (vreo 5-6 lire turcesti). In Bulgaria trebuie cumparata vigneta care costa aproximativ 10-11 leva.

- o lira turceasca YTL (Yeni Turkish Lira) ajunge pana la 2, 2 RON.

Mai sus ai un preview a ceea ce i-am scris unui alt user in legatura cu Belek Beach Resort si diverse lucruri sesizate de mine.

In legatura cu echipa de animatie: NU a mai ramas niciun animator din anii trecuti (respectiv din iulie 2007, iunie 2008/2009), cu exceptia lui Mehmet (cel care era la boccia) si a lui Ali (animatorul de la miniclubul Solino). In rest sunt animatori noi din Ucraina, Rusia, Belarus, cativa turci, un neamt si o negresa din Republica Rwanda. Este foarte posibil ca pana in septembrie sa se mai schimbe, pentru ca asa cum am mai spus erau in perioada de 'proba'.

[later edit]: In legatura cu ofertele...trebuie sa le caut.. nu stiu daca le mai am prin calculator; insa pentru a ti le putea trimite trebuie sa-mi lasi o adresa de e-mail.

Rog un web sa mute ecoul acesta in continuarea celuilalt. Multumesc.

[24.06.10 16:48:46]

mersii frumos ai fost o draguta poate imi dai si niste oferte te pop miss butterfly

[24.06.10 16:52:52]

deci si animatorii au plecat ne placeau cei de anul trecut si copiilor le placeau asta e acum, oferte daca poti sa-mi dai ai fi draguta.

pupici pentru miss butterfly

[24.06.10 17:13:30]

Bine ai sosit, Miss!

Ma bucur ca ati ajuns cu bine! Ceva secrete ne poti recomanda referitor la cazare sau altceva? Fructe, supe se gasesc?

Pentru Flori:

Si noi plecam pe 6 sept. cu 2 copilasi, cu avionul. Poate ne rcunoastem cumva! Ai tai copilasi ce varste au?

Pupici!

[24.06.10 17:15:29]

eu am o fetita de 4 ani si vom pleca dupa 7 septembrie oate ne gasim acolo miar place

[24.06.10 17:16:42]

sa stii ca anul trecut cind am fost noi nu avea decit ciorba de fasole si de burta atit poate anul asta or fii mai multe vedem noi

[24.06.10 17:17:48]

OK. Noi pe 6 sept. am un baietel de 3 ani, pe nume DAVID si o fetita de 6 ani pe nume MARIA. Ne mai auzim!

[24.06.10 17:19:28]

bineinteles abia asteptam

[24.06.10 17:20:00]

Oau! Cam naspa, asteptam raspuns de la Miss, sa ne tina la curent cu actualizarile. Nu prea sunt supe de copii, daca nici preparate din pui nu sunt, voi fi dezamagita.

[06.07.10 14:52:48]

In primul rand imi cer scuze pentru intarzierea cu care va raspund.

@daciu flori: Nu ai pentru ce sa-mi multumesti. Eu asa raspund fiecarui membru si incerc sa ii ofer informatiile de care are nevoie, numai ca se mai intampla ca uneori sa fiu inteleasa gresit (asa cum s-a intamplat si in ceea ce te priveste). Voi cauta ofertele pe mail (cele pe care le-am primit de la agentii), insa pentru a ti le putea trimite, ar trebui sa-mi lasi o adresa de e-mail, pentru ca mi-ar fi ingrozitor de greu sa postez tabele infinite pe site prin intermediul ecourilor; asta ca sa nu mai pun la socoteala cat ar fi de greu ca cineva sa le interpreteze.

P.S. Am incarcat mai devreme o fotografie cu majoritatea animatorilor de anul acesta +numele fiecaruia (poate recunosti pe cineva).

@loreda: M-am intors intr-adevar. Bine v-am gasit!

In ceea ce priveste cazarea, nu prea as avea ce sa-ti recomand. Check in-ul s-a realizat foarte repede: am ajuns acolo in jur de ora 12 si in 15 min am fost cazati, ne-au dat 'bratarile' si ne-am putut bucura de facilitatile pe care hotelul le pune la dispozitia oaspetilor.

Fructe gasesti din abundenta, nu este nevoie sa-ti faci griji. Supele sunt doar din acelea de tipul supa-crema (nu le-am incercat). Este bine de stiut ca bucataria turceasca nu curpinde prea multe supe si ciorbe, iar daca cei mici sunt obisnuiti sa le consume in mod frecvent, atunci le vor simti lipsa cu siguranta. Preparate din pui gasesti, insa in cantitati mai mici la masa de pranz. Fiindca am mai primit si alte intrebari referitoare la acest subiect, imi permit sa dau un copy-paste.

Intentia mea nu era aceea de a va speria, pentru ca nici nu este cazul. Vroiam decat sa enumar punctual schimbarile pe care le-am sesizat eu anul acesta. Hotelul incearca sa-si imbunatateasca serviciile si sa faca in asa fel incat nici cei mici sa nu se simte neglijati (vezi miniclubul Solino, Teenage Club, Luna Park, locul de joaca de pe plaja etc). Copiii se vor simti tare bine, nu este nevoie sa-ti faci griji in privinta asta.

In ceea ce priveste bucataria si masa: intr-adevar pranzul mi s-a parut mai slabut (asta si din cauza ca majoritatea prefera Snack Barul in defavorea Restaurantului principal). Asta nu inseamna ca la pranz veti face foamea, insa daca nu sunteti obisnuiti cu bucataria turceasca...o sa va fie mai greu sa va acomodati; turcii gatesc destul de picant uneori, ciorbele sunt inlocuite cu supa-crema, iar in centrul bucatariei se afla legumele, orezul si carnea de oaie/vita. Veti gasi cu siguranta si pui/curcan, plus diverse tipuri de peste, insa in cantitati mai mici la masa de pranz. Asa cum am spus mai devreme, turistii prefera Snack Barul (unde se servesc urmatoarele preparate: kebab, hamburgeri, hot-dog, cartofi prajiti, salate, fursecuri si prajituri).

Schimbarile de personal pot influenta si ele, insa nu cred ca acest lucru a avut vreun impact anul asta (in afara de receptionere, care sunt amabile, dar nu prea se descurca in lb. engleza). Echipa de animatie a fost cam 'retrasa' in primele zile ale sejurului nostru (motivul l-am mentionat intr-un ecou anterior), insa per total au fost ok.

Impresiile difera de la un turist la altul, acestea reflectand stilul de viata al persoanei respective, locurile pe care le-a vizitat, cerintele si asteptarile de la o unitate de cazare, raporatndu-se inevitabil la resorturile vizitate in alti ani. Nu stiu cati dintre ei stiu sa-si echilibreze asteptarile si cati iau in considerare raportul calitate/pret.

In loc de concluzie, va pot spune ca daca va echilibrati asteptarile, veti avea cu siguranta un concediu placut. Cred ca esti o persoana care nu-si va ruina vacanta cautand praf si scame sub mocheta sau defecte ala mobilierului din camera; deasemenea cred ca nu vei sta sa masori lungimea/latimea camerei pentru a vedea daca se afla in conformitate cu cea declarata in pliante si cataloage de prezentare; corecteaza-ma daca gresesc.

Vacante placute si alegeri inspirate tuturor!

[06.07.10 19:20:11]

pentru miss... uite adresa mea este daciuflori, te rog trimitemi si mie ceva oferte pentru toamna mersii frumos

[07.07.10 09:42:33]

pentru miss... mersi frumos acum ma uit prin oferte te pup

pentru miss o intrebare de ce se schimba animatorii, ca am vazut fete noi, ne-au placut foarte mult cei de anul trecut

[07.07.10 11:57:35]

Aici chiar nu ti-as putea da un raspuns pentru ca pur si simplu nu stiu. Este posibil ca o parte din echipa de animatie de anul trecut sa fi plecat de buna voie sau nu (asa cum ti-am spus, au ramas decat Ali si Mehmet). Oricum, nici pentru cei pe care i-am 'prezentat' in fotografii nu pot garanta (probabilitatea ca tu sa ii gasesti in septembrie e minima, pentru ca in perioada in care am fost eu la hotel, erau 'testati' pentru a vedea care dintre ei vor ramane si care vor pleca). Personalul hotelului se schimba in fiecare an, dar nu ai de ce sa-ti faci griji; animatorii de anul acesta sunt chiar in regula: va veti acomoda rapid cu ei si cu grila de activitati pe care v-o pun la dispozitie zilnic.

[07.07.10 18:55:20]

mersii frumos miss ne mai auzim pupicii

[11.07.10 10:28:36]

Buna miss!

Spune-mi, te rog, poti lua fructe in camera fara sa fii oprit si apostrofat?

Pupici.

[07.09.10 15:05:35]

care pleaca pe 5 octombrie la belek beach?

pentru miss, ai ideie cum e prin octombrie noi plecam pe 4 pe 5 e prima zi, mie cam teama sa nu fie naspa vremea tu ce zici. astept raspuns

ancamariagadea*, argus, ayda, ccc78, daciu flori, daciu liviu, loreda, Miss Butterfly, victoria ene*, vio_andu_gaby
    Alte impresii din această RUBRICĂBelek Beach Resort [Bogazkent]: