ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2013
ÎNSCRIS: 30.09.13
SEP-2013

Un concediu relaxant

Buna ziua, am fost la hotel Surmeli Efes in perioada 25.09-30.09.2013 si pot spune ca am fost extrem de multumiti.

Am plecat din Bucuresti in data de 24.09 la ora 7-8 traseul pe care l-am ales a fost Bucuresti - Giurgiu-Ruse-Razgrad-Targovishte-Omurtag-Kotel-Yambol-Elhovo-Lesovo.

Pentru partea aceasta de traseu pot spune doar ca nu sunt mari diferente intre Romania si Bulgaria in ceeea ce priveste infrastructura. Drumul foarte prost semnalizat (recomand sa aveti un gps, eu am avut pe telefon si ma ajutat foarte mult) cu portiuni de drum bun dar si portiuni cu gropi in care totusi poti merge cu 40-50 km/h. Am cules si un radar intr-o localitate dupa Targovishte insa cu 10 E am scapat.

Ajunsi la vama turca am trecut pe la toate ghiseele, vama era f libera, nu am stat mai mult de 10 min. Dupa ce am plecat din vama am observant cu adevarat ce inseamna un drum bun, de la vama pana la Kusadasi 90 % din drum este cu 2 benzi pe sens plus banda de urgenta.

Traseul pe care l-am urmat in Turcia a fost Edirne-Havsa-Uzunkopru-Kesan-Gelibolu-Eceabat-Canakkale-Ayvacik-Kuccukuyu-Edremit-Ayvalik-Ovacik-Menemen-Izmir-Menderes-Kusadasi.

Am mers pana la Eceabat unde am trecut cu ferry, o plimbare f frumoasa cu o priveliste de vis, dupa in Canakkale am cautat cazare ….

Ni sa parut un oras haotic, foarte aglomerat (nu as putea locui acolo) dupa ce am vazut cateva hoteluri am hotarat sa mergem mai departe si poate gasim in alta parte cazare pentru o noapte. Am mers pana la Kuccukuyu unde am hotarat ca trebuie sa ne oprim pentru ca deja se inserase. Am cautat un hotel/motel/pensiune….

Am gasit intr-un sfarsit Hotel Alibaba unde am incercat sa ii explic turcului ce vreau, cum vreau deoarece nu vorbea engleza si intr-un final pentru 25 de Euro am primit o camera dubla f curata singurul dezavantaj era faptul ca nu avea balcon.

Despre acest oras nu pot spune f multe, am facut doar o scurta plimbare pe faleza si dupa am mers in camera pentru a dormi.

A doua zi am pornit dimineata spre Kusadasi, totul bine si frumos pana la Izmir, aici am intrat prin oras (fara gps nu cred ca as mai fi iesit) am continuat drumul spre Kusadasi si undeva pe la 12:00 eram la Surmeli Efes.

Am ajuns, am prezentat biletele la receptie, imediat ni s-au pus bratarile la mana invitandu-ne la masa de pranz si explicandu-ne ca pana la ora 14:00 nu are camera.

Ok, nu este nici o pb, am mers am mancat la ora 14:00 eram postat in fata receptiei, si atunci mi s-a dat camera.

Am primit o camera superioara la etajul 11 (mentionez ca aceste camera nu cred ca poate spune cineva ca nu a fost multumit de conditiile din camerele superioare sau de cum arata aceastea voi posta si poze cu camera pentru a se vedea exact. Inainte sa plecam in concediu aveam si noi indoieli foarte mari dupa cele citite pe aici.) odata ce am vazut si camera am zis ca e totul ok si am fost super incantati ca nu avem parte de surprize neplacute.

In privinta mancarii pot spune ca este imposibil sa nu gasestI ceva sa mananci, oricat ai fi de pretentios, tot gasesti ceva de mancare la restaurantul principal sau la snack bar.

In ceea ce priveste bautura noi am consumat mai mult vodka, am incercat si bere insa nu era pe gustul nostru de asemenea vinul alb noua ne-a placut. Sucurile erau relativ ok (de la dozator) cafeaua din lobby bar era destul de ok si ea.

Plaja curate, sezlonguri destule, nu se punea problema sa nu gasesti un sezlong daca vii mai tarziu. Saltelele de pe plaja erau un pik murdare insa de la nisip pentru ca oamenii pun picioarele cu nisip pe ele, cele de la piscine erau foarte curate. De asemenea piscine, in 5 zile noi nu am vazut o musca sau o frunza in apa de la piscine. Servirea la piscine, baruri, restaurant de nota 10, noi nu am avut ce reprosa acelor oameni!

Puncte minus ale acestui hotel: AERUL CONDITIONAT!!

Traseul de intoarcere a fost acelasi cu oprire tot la Alibaba si cu constatarea ca Turcia chiar este o tara care stie sa faca TURISM!

Pentru noi doi a fost un concediu relaxant in care ne-am simtit foarte bine si ne gandim foarte serios sa alegm din nou Surmeli. Pana la anul, mai este timp de gandire!

Trimis de MaKaY27 in 18.10.13 14:19:40
Validat / Publicat: 18.10.13 18:07:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MaKaY27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera Superioara SURMELI EFES

[18.10.13 16:04:25]

@MaKaY27: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi.

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Hotel Alibaba -KUCUKKUYU scrise ca articol (review) nou.

Poti folosi link-ul click aicil

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [18.10.13 19:15:02]

@Ma KaY27, felicitari pt review, iar debutul tau sa fie de bun augur... te asteptam si cu alte impresii!

Ai ales bine si hotelul pt sejur, dar mai ales hotelul pt cazarea intermediara! Aceea este zona pe care o recomand si eu, tuturor, pt a scapa de imbulzeala din Canakkale! Kucukkuyu si Ayvacik rezolva si problema parcarilor, ai parte de multa liniste in comparatie cu vacarmul de la ferry-boat, ai si preturi f bune.

mihai.neagu*
    [19.10.13 09:11:14]

Felicitari pentru prezentare si mai ales pentru alegerea acestui hotel pentru vacanta. Eu am petrecut doi ani la rand vacanta la Surmeli, alegand initial camera dubla promo, apoi camera dubla standard. Managerul hotelului mi-a recomandat ca la o viitoare vacanta sa incerc dubla superior. Dupa pretul platit de tine, cred ca a fost un e. b...

Eu am platit ceva mai mult, desi am fost in luna mai, tot e. b...

Daca poti, scrie-mi pe "privat" agentia prin care ai facut rezervarea.

Multumesc si vacante placute.

cris&vio
    [25.04.14 15:21:30]

buna ziua...

intrebarea e daca anul trecut regimul de masa de la hotel a fost AI sau SAI? ... anul acesta este cu siguranta SAI... din punctul meu de vedere nu era necesar dar au crescut preturile si modernizarea si schimbarea regimului de masa a fost justificarea!!!...

mihai.neagu*
    [25.04.14 15:48:59]

@cris&vio: anul trecut, 7 nopti AI, finele lunii mai, doua persoane, dubla standard.

Anul acesta tot AI, e. b., 7 nopti, aceeasi perioada, dubla superior -504 eur.

Dupa sejour revin cu impesii.

cris&vio, maria55, mihai.neagu*
    Alte impresii din această RUBRICĂPalm Wings Ephesus Beach Resort (ex Surmeli) [Pamucak]:

• pagină generată în 0.039921998977661 sec