ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2013
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 08.02.12
AUG-2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 2,6

Hotel ISKAR, o surpriza foarte placuta!

Am rezervat acest hotel pe booking fara sa am mari asteptari, vroiam sa merg cateva zile la mare la sfarsitul lui august, dar preturile erau inca foarte mari, nici vorba de last minute-uri imbietoare, asa ca la pretul platit eram pregatita pentru orice.

Prima surpriza placuta a fost parcarea, gratuita si cu bariera, incapatoare, dar asta pt ca 90 % din turisti vin cu avionul. Am remarcat o singura masina de Romania, 1-2 Polonia si vreo 5-6 de Bulgaria, iar restul hotelului ocupat de turisti nordici, din cate am observat cam acestei categorii de turisti tinde sa se adreseze hotelul.

Hotelul este unul vechi, renovat cu ceva ani in urma, camerele sunt micute, baia are dimensiuni mai rezonabile, dar usile sunt marea problema, vechi de cand lumea, de-abia se inchid. In fine, cazarea cam lasa de dorit, dar nu am ramas dezamagita deoarece eu ma asteptam la conditii mai proaste.

Piscinele sunt trei, una mica pt copii, una mare, chiar destul de mare raportat la capacitatea hotelului si mai exista o piscina mica langa un corp mai nou al hotelului unde sunt studiouri. Acolo conditiile de cazare cred ca sunt mult mai bune, dar nu prea am gasit oferte de cazare acolo. De remarcat faptul ca apa era foarte curata, mult mai curata ca la Sol Luna Bay unde am fost dezamagita de acest aspect.

Spatiul exterior este f frumos si foarte mare comparativ cu alte hoteluri din Sunny Beach, gazonul era intretinut, ei se lauda cu mai multe specii rare de copaci, eu nu ma pricep, deci nu pot confirma, dar oricum este multa verdeata in jur.

Lucrul care insa m-a surprins cel mai tare la acest hotel, a fost insa mancarea, nu foarte variata, adica nu zeci de tavi pline cu amestecuri dubioase, dar foarte gustoasa si bine pregatita, fructele erau cam 5 sortimente, prajiturile aratau bine, dar eu am mancat doar baclava care era delicioasa. Cel mai tare mi-a placut ca in fiecare zi aveau doua sortimente de branza cu mucegai la sectorul fructelor, iar aceasta nu disparea cu viteza luminii asa cum s-ar fi intamplat oriunde altundeva, fie ca era consumata sau doar ramanea in farfurii.

Un plus pentru acest hotel, pentru cei care s-au saturat de balamucul de la masa si de farfuriile umplute la refuz si lasate pe mese, ar fi atmosfera din restaurant unde este o disciplina si o relaxare maxima, nimeni nu se agita, toata lumea sta calma, era mancare pt toata lumea. In general, la all inclusive, mai saream masa de pranz, dar aici am mers la toate mesele pentru ca eram curioasa de ce-au mai pregatit, intotdeauna veneau cu o surpriza, iar in fiecare seara bucatarul (sau ajutorul de bucatar?!) prezenta un preparat mai special din carne (peste, curcan etc) din care te servea el. Despre bauturi nu stiu ce sa zic, la pool bar erau la dozator toate, mai putin bauturile tari, dar in restaurant vinul era la sticla sau la cutie, coca cola am vazut ca aveau la bidon, berea era ca peste tot, eu nu prea observ diferente la aces capitol intre hotelurile pe care le-am vizitat in Bulgaria, fie ele de 5 sau de 3 stele.

In acesta vacanta de sf de august am stat si 3 nopti in Albena (2 la standard si 1 la superior) si una la Elenite, la vile, pt ca am gasit o oferte buna si eram curioasa sa vad complexul, dar experinta la Iskar a fost de departe una foarte interesanta si este un hotel pe care-l recomand din toata inima. Daca as avea 2-3 concedii pe an, m-as intoarce aici in fiecare an, dar cum este doar unul probabil ca am sa caut alte locatii.

Trimis de valeria2012 in 17.10.13 20:33:53
Validat / Publicat: 17.10.13 21:51:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5650 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valeria2012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 terenul de sport si parcarea

[17.10.13 20:46:28]

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale atât de la vila din Albena, cât şi cea din Elenite, scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă pentru aceste destinaţii.

viviv
    [07.01.14 14:04:34]

Buna

Si eu vreau sa merg la acest hotel la sfarsitul lui august tot cu rezervare pe booking. Acolo scrie ca, copii platesc pat separat. Acum nu stiu cum sa fac? Eu nu as dori pat separat. Fetita mea va avea atunci 6 ani. Pot cumpara fara pat suplimentar? Tu cum ai facut cu cei 2 copii?

Multumesc mult

[08.01.14 11:55:44]

@viviv: buna ziua, copiii de la 3 ani in sus platesc, al meu avea 2 ani jum, dar tot mi-au zis ca trebuie sa platesc 10euro, pana la urma n-am mai platit pt ca aveau o promotie in acea perioada. Oricum, se plateste fie ca optati pt pat suplimentar, fie ca nu. Ca o mica observatie, sa stiti ca paturile sunt destul de incomode si mici, deci dormitul cu un copil de 6 ani in pat este aproape imposibil.

ralukos
    [18.04.14 14:14:40]

@valeria2012: Buna, poti sa-mi spui daca acest hotel are animatori la piscina, entru adulti? multumesc

[22.04.14 15:49:39]

@ralukos: buna ziua, stiu ca erau doua fete si cred ca am vazut putina gimnastica in apa, in rest cateva activitati la clubul pt copii.

[14.02.16 13:17:12]

@valeria2012 - Buna, ai putea te rog mult, sa dai cateva amanunte despre zona de plaja din apropiere? Vad ca e destul de aproape, dar eventual cum e intrarea in apa, costuri sezlonguri??? Iti multumesc anticipat, ma bucur ca ai avut o vacanta reusita, la un hotel care nu e DE TOP, dar iata ca se poate. Toate cele bune!

[14.02.16 13:40:38]

@valeria2012 - Si inca o intrebare, e diferenta de stele intre aripa veche si cea noua, cand faci cazarea, trebuie sa specifici acest lucru??

[16.02.16 09:57:38]

@tumisfabu - Plaja este f aproape, daca dati un street view cu google o sa va edificati mai bine. Sezlongurile au acelasi pret ca peste tot, nu mai retin acum dar poate gasiti in alte rw, intrarea in apa ff lina.

Este o diferenta f mare intre camerele din cele 2 corpuri, anul trecut am stat intr=o camera din aripa noua, de fapt un studio, a fost un bonus pt ca platisem camera dubla si chiar imi faceam griji de cum o sa dormim cu un copil acolo. Pretul pt un studio este destul de mare, dar are o suprafata generoasa.

Pentru sezonul 2017 hotelul va fi renovat, abia astept sa vad ce o sa iasa pt ca este hotelul in care m=am simtit cel mai bine, desi am fost in f multe in Bulgaria, despre unele am scris, despre altele nu. Aici am revenit si anul trecut, as fi mers si anul acesta, dar camerele duble au paturi twin si nu se poate dormi cu un copil.

[16.02.16 10:46:58]

@valeria2012

Aici am revenit si anul trecut [...] Este o diferenta f mare intre camerele din cele 2 corpuri, anul trecut am stat intr=o camera din aripa noua

O actualizare a mediei, cel puţin (prin note noi acordate) şi - cel mai important - impresii, detalii noi - ar fi binevenite. Ne-am bucura să găseşti timp să scrii un review şi pentru sejurul din 2015.

[16.02.16 12:36:22]

@valeria2012 - Iti multumesc din suflet ca ti-ai facut timp sa imi raspunzi, asta denota bun simt, m-am edificat in legatura cu detaliile solicitate.

Si noi ne-am simtit foarte bine la Sunny Beach cu cativa ani in urma, la Riu Evrika Beach, daca doresti sa ma citesti, te rog, am scris impresii.

Toate ce bune, sanatate, concedii minunate!!

ralukos, tumisfabu, valeria2012, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂIskar Hotel: