ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2013

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Foarte nemulțumit

Lagar de concentrare

Am fost in luna sept 4 zile la matiate hotel. a fost groaznic, cel mai urat sejur pe care l-am avut. am avut un sejur mai lung si am fost cazat dupa acest hotel si la alte hoteluri din fericire care au fost super: daima biz si amelia Royal Wings.

matiate a fost primul hotel pe care l=am vizitat in turcia si a fost cat pe ce sa ne intoarecem in tara si sa renuntam la tot sejurul. am indurat insa patru zile ca apoi sa descoperim ce inseamna adevarata turcie. iata in scurt cateva impresii:

- cazare - jegos, baia murdara, in camera era praf, copilului i-a cazut o jucarie sub pat si mi=a fost scarba sa vad ce era sub pat. In plus, infiecare zi ne trezea slujba preotului uneu moschei din apropiere, slujba ce era transmisa in difuzoarele exterioare si foarte tare, astfel ca ne trezea in fiecare dimineata la 05.50 si timp de 10 minute ne tiuiau urechile de strigaturile preotului. (n-am nici o treaba cu nicio religie dar este inacceptabil sa iti etalezi religiozitatea cu multi decibeli si la ore nepotrivite, asa cum se mai intampla uneori si la noi in ro). nu ne-am odihnit deloc patru zile.

despre igiena nu putem vorbi ca nu exista. am fost la hoteluri de trei stele in ro si am gasit mai multa curatenie si igiena.

- plaja, oribila, mica, stramta, cu pietre, aveau un mini bar improvizzat si scarbos, apa de baut era menajera, ne-am si deranjat la stomac. era aceeasi apa ce curgea la robinetul din hotel.

- masa - in viata mea nu am mancat asa mancare fara gust, de fapt avea un gust groaznic. necomestibila de-a dreptul. bine ca am avut din tara ceva iaurt si snacksuri! Doar un singur fel de ciorba fara gust si aia, multe prajituri dar toate cu gust respingator. am crezut ca asa e bucataria turceasc. nici poveste. la celelalte hoteluri unde am fost a fost super mancare.

insa ce afost cel mai rau a fost cand am vazut cum se punea painea la masa: soferul dubitei care cara painea o punea in niste lazi infecte si apoi o arunca pe o masa. nu purta manusi de igiena (in viata lui cred ca nu a purtat) si nici macar nu a folosit elemantarul spalat pe maini, ci cu ele asa murdare punea painile pe masa, ca la vite. si acolo e mai multa igiena.

- pesonalul - cu exceptia unui tinerel hamal care mai rupea ceva engleza, ceilalati habar nu aveau de engleza, ce sa mai vorbim de romana, unul crezut ca suntem din japonia cand i-am spus de romania. ospatarii erau asa de negriciosi ca jurai ca sunt tigani, mai erau si nespalati si jegosi, ce sa mai zic: oribil!

- majoritate turistilor rusi (98%) dar asta nu ne-a deranjat, erau ca si majoritatea romanilor.

- animatie, - zero spre desgustator. un rus tot facea scheme ieftine.

- singurele lucruri frumos au fost gradina hotelului care desi mica avea multa verdeata si peisajul specific kemerulu cu muntele in spate si marea in fata.

cu banii care i-am dat la matiate puteam sta linistit la alte hoteluri mai bune.

Concluzie: hotel jalnic, igiena sub orice crititca, o locatie potrivita sa fii nerabdator sa te intorci acasa dar nervos si flamand.

Trimis de travelpoint in 16.10.13 18:56:54
Validat / Publicat: 16.10.13 20:18:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (travelpoint); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 singurul lucru frumos - peisaul

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[25.10.13 17:05:18]

@travelpoint:

Am fost in luna sept 4 zile la matiate hotel. a fost groaznic, cel mai urat sejur pe care l-am avut. am avut un sejur mai lung si am fost cazat dupa acest hotel si la alte hoteluri din fericire care au fost super: daima biz si amelia.

Îmi pare rău pentru experiența neplăcută avută la acest hotel. Bine că nu au fost mai multe zile.

Și eu sunt adepta sejururilor lungi în Turcia cu vizitarea mai multor hoteluri și poate tocmai de aceea am fost surprinsă de alegerile tale. Mi se par mult diferite. Cu un buget limitat, tentația este de a alege hoteluri medii și din aceeași categorie de preț, cu grad de recomandare apropiat, mai degrabă decât unul foarte bun și unul foarte prost.

O altă chestie pe care nu am înțeles-o este la ce hoteluri ai fost de fapt? Aici declari: Matiate, Daima Biz și Amelia, iar când scrii despre ele găsesc: Matiate, Daima Biz și Royal Wings .

travelpointAUTOR REVIEW
[28.10.13 01:12:46]

@nicole33: scuze, nu stiu cum am scris amelia (am vrut sa mergem si la el si nu am mai gasit locuri), am fost la royal wings in ultima parte a sejurului.

cat despre alegerea hotelurilor este o intreaga poveste. nu reprezinta strict alegerea noastra ci ceea ce s-a putut alege la un moment dat intr-un anumit context.

doar un aspect: la matiate nu am dorit sa mergem dar nu am gasit alt hotel ieftin in perioada aceea. pe de alta parte nu mai puteam amana plecarea in turcia, asa ca am ales ce s-a putut. dar am invata o lectie: trebuie rezervat din timp sejurul pt a nu avea surprinze neplacute.

evident, nu as mai alege niciodata unhotel gen matiate, dar sunt de principiul ca sejurul sa fie compus din hoteluri medii dar si ceva de lux. in limita bugetului.

[28.10.13 20:02:13]

@travelpoint: