ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2013
ÎNSCRIS: 13.08.10
OCT-2013

Către satisfăcător

Mai bine, nu!

Dupa Villa Alice din Suceava am avut o alta experienta neplacuta legata de cazare, saptamana trecuta, la Iasi. Am avut emotii inca din momentul rezervarii intrucat am citit suficiente impresii negative despre aceasta pensiune. Fiind insa in perioada premergatoare sarbatorii Sfintei Parascheva, am fost constransi de oferta foarte limitata de cazare sa optam pentru aceasta locatie.

Pensiunea Belleville este amplasata pe strada Ciurchi, numarul 21, la cateva sute de metri de Iulius Mall. In ceea ce priveste “imediata vecinatate” fata de Palas, declarata pe site-ul propriu aceasta este undeva la aprox. 25 min. de mers pe jos, iar ”mica distanta” pana la Catedrala Mitropolitana si pana la Biserica Trei Ierarhi este de aprox. 30 minute de mers pe jos.

Citisem inainte pe AFA ca locurile de parcare sunt limitate si ne-am bucurat ca, atunci cand am sosit noi, am reusit sa prindem unul. Parcarea propriu-zisa este in strada, masinile fiind asezate perpendicular pe cladire, pe locul unde ar trebui sa fie trotuarul, si are doar 4 locuri pentru 20 de camere.

Am rezervat o camera dubla cu paturi twin pentru ca nu mai erau disponibile cele cu pat matrimonial. Am solicitat de la inceput sa fie la un etaj inferior, intrucat cladirea nu are lift si este dispusa pe 3 niveluri, si am primit o camera la primul etaj.

Camera destul de ok dar anosta, lipsita de personalitate: mobilier nou, parchet laminat, birou, scaun, un demi-fotoliu, doua paturi twin, noptiere, un televizor lcd mult prea mic, niste covorase urate pe jos, un aparat de aer conditionat, pe care bineinteles ca nu l-am incercat pe vremea asta, si minibarul complet gol. Si aici intreb si eu:

[/-Oameni buni din zona asta a tarii, ce-aveti cu minibarul de-l tineti gol?! La 4* este inacceptabil (la Suceava, la Villa Alice, am gasit la fel)!/]

Au incercat sa compenseze cu faptul ca am avut acces gratuit oricand la un automat de cafea care se afla in restaurant, la demisol sau ne-am fi putut prepara un ceai (chiar la etajul nostru erau pe o masa toate cele necesare: zahar, pliculete de ceai, cesti, lingurite si o cana electrica). In schimb nu tu o sticla de apa, nimic.

In camera era curat, lenjeria arata ok iar prosoapele si halatele la fel. Peretii erau zugraviti in alb ca de spital si necesitau o improspatare pentru ca erau murdari pe alocuri.

In sifonier am gasit feonuI, in baie nu am gasit decat sapun lichid la chiuveta si gel de dus in cabina. Erau singurele consumabile, fara casti de dus sau alceva. In schimb, nu am simtit mirosuri neplacute.

Am fost cateva probleme foarte deranjante:

- saltelele au fost foooarte, foarte tari si extrem de incomode, au fost un chin toata noaptea si ne-am trezit cu dureri de spate;

- peretii foooarte subtiri, izolatie fonica zero, se auzea tot (ori de cate ori facea cineva dus, tragea apa la toaleta, tusea sau trantea usa), nu ne-am odihnit deloc;

- micul dejun saracacios si slabut calitativ: multe combinatii gen zacusca, salata de vinete, salata boeuf, niste carnati prajiti, oua ochiuri, un muschiulet file, la capitolul fructe subtire, la branzeturi la fel (un cascaval si o branza sarata potroaca de nu puteai s-o mananci). Sucul de fructe era de fapt un suc acidulat ordinar.

In restaurant nu mi-a placut pentru ca se simtea un miros puternic de tigara.

In timp ce serveam micul dejun, la bar, chiar langa bufet, doua cameriste si receptionera serveau cafeluta, fumau si se hlizeau iar ospatarul le acompania.

Toate acestea mi se par inacceptabile pentru 4*. Chiar daca este vorba de o pensiune (si nu inteleg de ce isi flutura stelele cand ar trebui sa fie margarete) trebuie sa te ridici la un anumit standard.

Eu una nu inteleg cum de se acorda categoriile astea asa de usor.

In concluzie nu va recomand aceasta locatie decat daca nu aveti alta varianta, cum s-a intamplat in cazul nostru.

Trimis de mirmicu in 16.10.13 16:16:33
Validat / Publicat: 16.10.13 18:17:40

VIZUALIZĂRI: 2117 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Belleville 4*, camera 104, dubla (twin)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

ladybllu*
    [02.11.13 13:08:51]

@mirmicu: (...)

Locuri de parcare sunt si in parcarea din spatele hotelului

- trebuie doar sa intrebi! SUNT 6 locuri in parcarea din fata si tot atatea in cea din spate, in total 12 - suficiente pentru numarul de camere dpdv legal.

2. Stele la oras - in agroturism, MARGARETE!!!

3. Liftul e in constructie!!!

4. Cred ca va serveau cu apa daca cereati de la barul de jos! (dar daca obisnuiti sa stati numai la Hilton... )

Saltelele sunt normale dar revin... la - HILTON sunt mai pufi???

Consumabile baie - cred ca doriti si dolce&gabana parfum si alte delicatese

Esti genul de om care cauta nod in papura - eternul nesatisfacut!

Sunt curioasa cum arata casuta ta - in varful muntilor ca acolo e liniste sau izolata cu 3 randuri de termopane iar patul cu 10 saltele si tot simti pana ascunsa sub prima saltea

Sotului meu i-a placut enorm aici si vom reveni@Hotel Belleville

PS : Vezi ca ultimele review-uri sunt 2010-2011 - intre timp se mai schimba unele lucruri !

mirmicuAUTOR REVIEW
    [02.11.13 16:20:51]

@ladybllu:

1. Dupa raspunsul complex pe care mi l-ati oferit (numarul exact al locurilor de parcare, faptul ca ar exista un lift si este in constructie etc) este evident ca nu ati fost oaspeti ai acestui hotel. Poate nu stiati dar, ca reprezentanti ai unitatii de cazare, aveti posibilitatea dreptului la replica oficial asa cum ar fi si normal;

2. Nu inteleg de ce va permiteti sa ma tutuiti;

3. Daca tot faceti referire la unul din hotelurile la care am fost cazata poate ar trebui sa luati in considerare si impresiile mele despre multele, foarte multele locatii pe care le-am vizitat. Asta pentru ca, in comparatie cu dumneavoastra care va raportati strict la acest hotel, eu am vazut chiar foarte multe locuri in tara si in lumea asta;

4. Se pare ca trebuie sa mai invatati geografie si istorie pentru ca Regatul sau Republica nu sunt chiar in creierii muntilor;

5. Daca tot mi-ati citit si celelalte impresii cred ca ati realizat ca scriu de suficient timp pe acest site pentru a castiga increderea celor care il citesc. Asa ca... succes!

[02.11.13 19:55:13]

@ladybllu: Văd că nu ați înțeles prima atenționare. Ecoul flame a fost șters iar Dvs. ați primit o binemeritată suspendare de 7 zile!

ladybllu*, mirmicu
    Alte impresii din această RUBRICĂBelleville Hotel: