ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2013
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 22.09.10
AUG-2011

Vacanta frumoasa la sfarsitul verii 2011!

Buna ziua! M-am hotarat sa mai adaug si eu impresii din locurile vizitate de noi, urmare a citirii frumoaselor impresii de calatorie despre Turcia scrise de maria55, o persoana plina de energie care nu stiu cum isi face timp sa scrie atatea lucruri utile privind locurile vizitate. Numai ca eu o sa incep cu o vacanta mai veche din Bulgaria, perioada august -septembrie 2011.

Mi-aduc aminte ca si eu la momentul acela am cautat informatii in legatura cu hotelul Avalon si nu am gasit decat cateva si acelea contradictorii, pe site-ul englez de recomandari (nu stiu daca am voie sa-i dau numele). Unele spuneau ca ar fi ok, altele ca este prost localizat pe booking si ca de fapt este mare distanta intre plaja si hotel, etc.

Marturisesc ca principalele criterii in alegerea acestui hotel au fost: pretul si localizarea sa aproape de centrul statiunii, conform booking-ului. Nu am mai vrut sa luam un hotel all inclusive (am fost la hotel Neptun Beach in 2010) pentru ca am vrut sa incercam si placerea de a manca in fiecare seara la alta terasa. Preturile de la localurile de acolo iti permit astfel de placeri culinare, incat e chiar pacat sa fii legat de mancarea unui singur hotel. Nu acelasi lucru il pot spune si despre Turcia dar, asta intr-un review separat.

In 2011 nu foloseam un gps, asa ca am bajbait un pic in cautarea hotelului pana ce am intrebat un taximetrist care ne-a indrumat intr-acolo.

Am ajuns la hotel, am parcat gratis in parcarea din fata piscinei si fiind trecut de orele 14.00, cazarea s-a facut imediat si totodata am avut si prima surpriza placuta: in loc de camere dubla, ne-au dat atat noua, cat si prietenilor nostri apartamente fara nici o diferenta de cost.

Apartamentele erau situate la etaje diferite, lucru ce nu ne-a deranjat nicidecum. Voi posta poze doar cu apartamentul ocupat de noi intrucat, nu am poze si de la prietenii nostri. Intrarea in apartament se face direct prin living ce are inclusa si o chicineta; din acest living dotat cu aer conditionat se intra intr-un dormitor super spatios (parca si acesta era dotat cu unitate separata de aer conditionat) si tot din living se intra si in baia apartamentului. Baia era dotata cu un boiler suficient sa incalzeasca apa pentru 2 persoane si cadita de dus. De asemenea apartamentul nostru fiind situat la ultimul etaj dispunea si de o terasa super spatioasa cu vedere pe doua laturi, spre piscina si spre strada principala. Bucataria era dotata cu cele necesare pentru gatit si servit masa: 4 seturi de tacamuri, oala, cratita, farfurii, fierbator de cafea. Curatenie s-a facut in fiecare zi in apartament fara sa fie nevoie sa lasam bacsis pentru asta, am lasat pentru ca am fost multumiti de serviciile oferite (asternuturile aranjate in fiecare zi cu alt model, masina de calcat adusa la cerere, prosoapele se schimbau dupa regula scrisa, anume cele lasate pe jos); de asemenea, in baie existau 3 sticlute cu gel de dus si 3 cu sampon marca hotelului, care banuiesc ca ar fi fost reumplute daca le-am fi utilizat, dar nu a fost cazul.

Sa va spun cateva cuvinte cuvinte despre micul-dejun servit la hotel, desi, acesta nu-i punctul meu forte, intrucat nu prea merg dimineata la masa. Micul dejun era suficient de diversificat, nu cred ca cineva s-a ridicat flamand de la masa, fara a fi unul corespunzator unui hotel 4 stele ci, mai degraba unuia de 3 stele plus.

Acesta continea mezeluri specific bulgaresti, carnaciori prajiti, oua fierte, gem, pachetele de unt, iaurt, lapte, cereale cascaval, celebra lor branza feta dupa care eu sunt innebunita, rosii, castraveti, sucuri la dozator, cafea, cacao. De asemenea, la restaurantul hotelului se putea servi si pranzul si cina, contra cost evident. De mancarurile pregatite acolo nu pot sa va spun nimic, intrucat nu a fost cazul, pe perioada sejurului.

In anul 2012 vazusem ca hotelul aparea ca avand demipensiune iar, de anul acesta este pe sistemul all inclusive si nu stiu sa zic daca merita sau nu.

Ce pot sa va mai spun este ca distanta pana la plaja este de aprox. 15 minute de mers lejer pe jos, iar fata de centrul statiunii, cam tot asa.

Asa cum spunea si andreea.deea în impresiile ei, distanta pana la plaja o parcurgi in mod placut, intrucat treci pe langa o gramada de magazinase si terase incat nici nu-ti dai seama cand ajungi la plaja.

Recomand aceasta locatie tuturor celor care se uita si la costuri, pentru ca a fost un raport foarte bun pret/calitate la momentul respectiv (la banii astia nu stateam in Romania in astfel de conditii) si celor care nu sunt obisnuiti sau nu vor sa coboare din hotel direct pe plaja, iubitorilor statiunii Neptun pentru ca distanta e asemanatoare intre plaja si hotel (deh’ sunt nostalgica desi, sincer n-am ce comparatie sa fac intre statiunile noastre, inclusiv celebra Mamaia si statiunile lor).

Vacante cat mai placute tuturor, va doresc!

Trimis de adry24 in 16.10.13 13:05:27
Validat / Publicat: 16.10.13 16:06:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Golden, Sands, Balchik

VIZUALIZĂRI: 2385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adry24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la terasa apartamentului ocupat de noi - 28 august 2011

maria55 †
    [16.10.13 19:33:25]

@adry24, scrii frumos, scrii bine, scrii din suflet... atunci de ce te lasi asteptata?!

Te rog mult fii mai "activa" pt ca fii convinsa ca citim. Eu una in mod cert, mai ales ca te stiu o "temerara" si a propos, din experienta "septembrie 2013" nimic, nimic?!

adry24AUTOR REVIEW
    [16.10.13 21:14:51]

@maria55: Multumesc, d-na Maria! Scriu mai rar pentru ca am tendinta sa ma pierd in detalii, uneori si tare as vrea sa fiu mai succinta dar, totodata sa surprind cat mai multe amanunte legate de cazari si locurile vizitate. Promit ca voi scrie si despre Turcia, mai ales ca e o dragoste mai veche a mea! Va pup dar, totusi sa stiti ca nu scriu chiar asa ,,fain'' ca dvs!

adry24, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂAvalon Hotel: