ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
JUL-2013
single

Century Park Barcelona

Prima mea vizita in Barcelona a fost in 2007. Atunci am fost cazat in Lloret de Mar, pe Costa Brava, si a trebuit sa depind in fiecare zi de trenul ce facea legatura intre statiune si oras. Cu ocazia vizitei din acest an am vrut sa fiu cat mai aproape de centru pentru a sta pina seara tarziu in oras de unde sa ma pot intoarce „acasa” pe jos. Asa ca am inceput cautarile pe net pentru a gasi un hotel in jurul Pietei Catalunia si dupa cateva ore am gasit ceea ce cautam: un hotel central la un pret care sa imi convina – Century Park Barcelona.

Locatie - Hotelul se afla pe Carrer de Valencia, la nr. 154, iar pentru a ajunge la el se poate cobori fie in statia de metrou “Hospital Clinic”, fie la “Urgell” (putin mai aproape), acestea doua fiind linii diferite de metrou. Eu venind din Gara “Sants” mi-a fost la indemana sa cobor la “Hospital Clinic”, dar si cine cine vine de la aeroport va trebui sa schimbe tot in “Sants” metroul deci va cobora tot la aceasta statie de metrou. De la “Hospital Clinic” am mers cel mult 10 minute pe Carrer del Comte d’Urgell pina la intersectia cu Carrer de Valencia trecind de intersectiile cu Carrer de Rossello, Carrer de Provenca si Carrer de Mallorca.

In cele doua zile cat am bananait prin Barcelona ne-a fost usor sa ajungem pe jos in locurile in care ne planificasem vizite:

- pentru a ajunge in centrul orasului, Piata Catalunia, am plecat catre statia de metrou “Urgell” (in sens opus fata de cum venisem de la statia de metrou “Hospital Clinic”). De la statia de metrou am facut stanga pe Via de les Cortes Catalanes si am mers pina in Placa de la Universitat, iar de acolo am intrat pe Ronda de la Universitat pina in Piata Catalunia. Un drum de cel mult 15 minute (mai ales atunci cand ai si un copil puturos in gasca);

- pentru a ajunge in Piata Spania am mers tot catre statia de metrou “Urgell”, iar de acolo am facut dreapta pe Via de les Cortes Catalanes pina in Piata Spania. O plimbare de maxim 15 minute;

- mergind pe Carrer de Valencia, puteti ajunge in cateva minute pe Passeig de Gracia, chiar in dreptul Muzeului de Egiptologie, la cativa pasi de Casa Batllo, Casa Mila si toate minunatiile arhitecturale de pe acest bulevard;

- mergand inapoi catre statia de metrou “Hospital Clinic” si continuind pe Carrer del Comte d’Urgell puteti ajunge repede in Piata de Francesc Maria de pe bulevardul Avinguada Diagonal.

Receptie - La receptie am fost intampinati cu zambetul pe buze si nu am asteptat peste timpul necesar intocmirii actelor de cazare. A trebuit sa semnam si un act prin care ne asumam raspunderea asupra lucrurilor de valoare pe care preferam sa le luam cu noi in camera si nu doream sa le lasam in seiful receptiei. In micuta receptie exista fotolii si canapele si un calculator de unde puteti folosi internetul. Din receptie se intra in sala de mic dejun, camere separate de un geam. Dupa ce se strange micul dejun, sala este folosita pe parcursul zilei ca si bar. De la receptie ni s-au dat si cateva informatii asupra locurilor in care putem lua masa in imediata apropiere dar am primit si harta orasului cu cateva informatii pentru a scurta distanta pina in diverse locuri. Din receptia deschisa 24 de ore am urcat catre camere cu ajutorul lifturilor.

Camere - Eu am avut o camera single insa grupul fiind mare am putut vizita si camera tripla si camera dubla astfel incat chiar mi-am putut face o idee despre hotel. Cei mai castigati au fost, asa cum poate era si normal, cei cu camera tripla care aveau spatiu suficient (22 m²). Eu, cu camera mea single, m-am declarat multumit. Am aflat insa ca aceasta camera se inchiria si in regim dublu economy. In camera erau 2 paturi twin si un spatial de numai 12 m². Camera dubla arata ok si ea, avea 16 m², insa patul matrimonial era foarte mic (cam de o persoana si nitel…). Dimensiunile scrise le-am luat de pe situl oficial dar fie ca va cazati 1,2 sau 3 persoane va spun clar ca Century Park este doar un hotel in care sa dormi si nu sa petreci o parte a zilei.

Voi vorbi despre facilitatile camerei mele – duble economy in regim single. Dupa cum am mai spus este o camera mica, de numai 12 m², suficienta pentru o persoana care ajunge aici doar sa faca un dus si sa doarma. Camera curata, lenjeria si prosoapele la fel. Facilitatile au inclus televizor, minibar, birou cu scaun, aer conditionat, seif si feon. Am preferat sa folosesc seiful (ceea ce nu prea fac in general) pentru cele cateva lucruri mai de valoare pentru ca geamul meu dadea fix pe o terasa usor de escaladat. In camera nu am gasit scrumiera si oricum, tinind cont de spatial mic, am preferat sa fumez pe geam. Privelistea “coplesitoare”. Cred ca daca mai stateam o zi, doua ma imprieteneam cu toti vecinii si ii omoram unuia dintre ei papagalul care ma scula in fiecare dimineata la 5.30. Tot ce vedeam erau balcoanele vecinilor (cam neingrijite), destul de aproape de geamul meu (asa cum se vede si in poze). In afara papagalului insa era liniste. Prietenii mei au avut camera catre Carrer de Valencia si (cei sensibili) s-au plins ca se mai auzeau masini in timpul noptii, inclusive cea de salubritate. Internetul wi-fi a functionat fara probleme in camera.

Micul dejun se servea zilnic intre 7.30 - 9.30. Se putea servi cafea, suc, lapte, cereale, paine (pe care ti-o puteai praji), gem, unt, cascaval si ceva mezeluri, fructe si cred ca niste croissante. Eu zic ca suficient pentru un mic dejun. (Nu am sa inteleg niciodata pe cei care spun ca ce am descries eu mai sus reprezinta un mic dejun saracacios si as vrea sa ii intreb in ce consta acasa la ei micul dejun).

Iesind din hotel si mergand 50m, pe colt cu Carrer de Villarroel, o sa gasiti o terasa pe trotuar pe care o recomand. Preturile sunt ca oriunde in Barcelona, mari, insa preparatele sunt foarte gustoase si ospatarii foarte draguti. Fix in acelasi loc, vis-a vis de terasa este si un club de streptess (aviz amatorilor!). De altfel zona este impanzita de baruri si cluburi de toate genurile si pentru toate categoriile si gusturile. Cu toate astea, chiar si cind ne-am intors dupa ora 24 in camera, nu am vazut nimic dubios, nu era galagie si nu ni s-a parut o zona rau famata. Cred ca oriunde ai sta in Barcelona, mai aproape de centru, o sa gasesti de jur imprejur astfel de cluburi si baruri.

Una peste alta, pentru cele 2 nopti cat am avut nevoie de cazare in Barcelona, acest hotel a fost o alegere foarte buna tinand cont de raportul calitate-locatie/pret.

Trimis de vlado2 in 15.10.13 17:41:38
Validat / Publicat: 15.10.13 21:03:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 1954 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Century Park Barcelona
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

• SOCIALs

• pagină generată în 0.042026996612549 sec