ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2013
ÎNSCRIS: 12.08.10
OCT-2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Un nume cam pretentios

M-am aflat pentru o noapte in orasul Novi Sad pentru a participa la o competitie sportiva si am ales acest hotel utilizand un motor de cautare si rezervari cunoscut in RO.

Localizare: destul de dificil de localizat chiar si cu GPS-ul deoarece se afla situat intr-o cladire veche inconjurata de mici magazine. Fara o intrare distincta sau impozanta precum ar putea lasa se se creada numele acestuia.

Intrarea si lobby-ul modernizate in tenta arhitecturala locala.

Are un numar de 2 etaje din ce am putut vedea eu, insa ferestrele chiar si de la etajul 1 sunt de fapt ferestre de mansarda, neavand balcon sau vedere exterioara.

Camerele sunt incapatoare insa, mai degraba se potrivesc cu acele apartamente de inchiriat decat cu ale unui hotel de 4 stele. Totusi, dotarile sunt corespunzatoare categoriei in sensul ca exista cosmeticale, uscator de par, cabina de dus cu hidromasaj, chiar si papuci de baie de unica folosinta. Frigiderul este umplut cu cele necesare. Apa LA 0,5L este gratis. Exista seif, clima, TV led Mobila din pacate este destul de veche.

Micul dejun intre orele 7-10 format din:

Cafea, ceai, lapte cald sau rece, sucuri la dozator.

Cateva produse de patiserie.

Salam, sunca, parizer, branza, branza topita, unt, gem, miere, cereale (3 feluri).

Poti comanda omleta cu branza, cu sunca sau simpla in completare.

Suficient.

Orasul este la fel ca toate orasele sarbesti, primitor si rustic. Traditiile sunt pastrate chiar daca si branduri de renume isi fac simtita prezenta in zonele centrale. Preturile la mancare sunt asemanatoare celor din RO, adica o masa pentru 4 persoane (2 salate de pui cu legume la gratar, piept de pui la gratar cu cartofi prajiti si piept de pui la gratar cu ciuperci, insotite de 2 beri si 3 sucuri) la o terasa centrala, costa aprox. 25 EUR.

Faleza orasului este foarte frumos amenajata, existand inclusiv pista de alergare din material special, pista de biciclete dar si loc de plimbare.

Langa faleza este amenajat si un loc pentru acostarea vaselor de croaziere pentru care turistii sa viziteze orasul.

Peste oras strajuieste semet fortareata Petrovarazdin pe care timpul nu a permis insa sa o vizitam. i.

Nu am vazut acele arhicunoscute super, hiper sau megasupermarketuri.

Serbia este si va ramane o tara primitoare si placuta in care traditiile se pastreaza iar modernismul incearca sa isi faca loc impins de trendul evolutiei comerciale mai degraba.

Trimis de am9 in 14.10.13 21:37:39
Validat / Publicat: 14.10.13 22:46:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SERBIA. A mai fost în/la: Beograd

VIZUALIZĂRI: 1578 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (am9); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

webmaster [14.10.13 21:53:01] »

@am9, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

webmaster87 [14.10.13 22:37:54] »

• SOCIALs