ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.09.13
SEP-2013
[?] AD. + 2 COPII

Cazare in conditii bune, pret deasemenea bun.

Kosztolanyi Apartmanhaz se prezinta sub forma unui complex de cladiri cu 3 etaje, cu balcoane, insirate de-a lungul unei strazi, tot Kosztolanyi pe numele ei - dar intrarea catre parcarile dintre cladiri se face doar din strada Germering, lucru foarte important de retinut. In spatiile dintre cladiri, foarte largi de altfel, sunt amenajate parcari, spatii verzi, terenuri de sport si locuri de joaca pentru copii.

La initierea rubricii mi s-a cerut nr de stele/margarete ale unitatii de cazare. Am verificat si nu exista o catalogare a unitatii din acest punct de vedere, nu apare un numar de stele nici pe Booking, nici pe saitul propriu (practic e vorba de apartamente si nu de un hotel, asa sugereaza denumirea). Am catalogat insa cu "2 stele" aceasta unitate de cazare pentru ca alfel nu puteam trece de pagina respectiva, dar trebuie mentionat ca asta este aprecierea mea personala si nu una oficiala si se bazeaza strict pe parerea mea privind dotarile si aspectul camerei primite de noi.

La hotel – ii voi spune totusi hotel, desi poate nu e corect – se ajunge urmand drumul 71 care traverseaza orasul. Noi am venit pe acest drum dinspre Gynesdias, am intrat in Balatonfured si l-am strabatut in intregime, la un moment dat am vazut si o pancarta cu numele localitatii taiat, semn ca se terminase Balatonfured si strada Germering, pe care o cautam, tot nu aparuse. A aparut insa imediat (la dreapta, fata de directia noastra de mers). Este deci la iesirea din oras spre Budapesta. Odata intrati pe Germering am mai mers putin si recunoscand pe dreapta imaginile “studiate” deja pe net am oprit si intamplarea a facut sa nimerim imediat si cladirea corecta, astfel incat ne-am cazat in cateva minute. Am completat niste formulare si am platit 25 Euro/camera x 5 nopti pentru toti patru, plus o taxa de statiune. Pe Booking scrie ca plata trebuie facuta in HUF si asa am platit, dar se putea foarte bine si in Euro, am fost intrebati in ce moneda dorim sa platim.

Ni s-a dat o camera la etajul 3. Nu exista lift, dar n-a contat asta decat in prima zi, cand am avut de adus bagajele in camera. In schimb, de sus privelistea s-a dovedit a fi frumoasa: puteam vedea o parte din lac, peninsulaTihany si manastirea din varful dealului.

La receptie nu am avut ce face cu engleza in prima zi, receptionerul, un domn in varsta, vorbea doar maghiara si germana. In zilele urmatoare am nimerit si un tip care vorbea engleza. Oricum, personalul este foarte amabil si in plus, receptia e deschisa 24 de ore din 24. Pentru ca nu exista nici un magazin, cat de mic in imediata apropiere, la receptie e amenajat un fel de stand de unde se pot cumpara diverse maruntisuri. Eu una nu am fost prea atenta ce aveau de vanzare, dar stiu ca intr-o seara sotul a cumparat o sticla de 2l de Fanta. Tot de aici am primit o harta, dar numai dupa ce am cerut-o.

Apartamentul primit a fost exact asa cum apare si pe Booking, nu am avut nici o surpriza neplacuta, nu a fost nimic defect, nici in camera, nici in baie sau bucatarie. La intrare, holul este amenajat pe ambele parti ca bucatarie, cu toate cele necesare: plita, frigider, chiuveta cu 2 cuve, dulapuri, oale si farfurii de tot felul, tacamuri si ustensile diverse, cuptor cu microunde, cos de gunoi, etc. In continuare se afla intr-o parte usa de la baie si in cealalta un dulap incapator pentru haine. O usa separa holul de camera mare, dar destul de aglomerata (3 paturi de o persoana si un fotoliu extensibil, o comoda TV, o masa cu 4 scaune si o etajera suspendata pe perete). Deasemenea, in balcon se afla o masa de plastic cu doua scaune, un uscator pentru rufe (sarme cam de 1 m lungime) si o copertina care se poate intinde dupa preferinta, ca sa te aperi de soare. Dupa usa am vazut si un calorifer mare, electric, de care noi insa nu am avut nevoie. Pe paturi am gasit impaturite 4 seturi de lenjerie si 4 prosoape.

In fiecare zi a intrat cineva si a golit cosul de gunoi, dar atat, nu ne-au schimbat prosoapele sau lenjeria niciodata. Nu pot sa spun nimic despre internet, nu am verificat. La TV programele sunt unguresti si nemtesti.

Baia e OK si ea, in coltul cu dusul e inghesuit si un boiler pentru apa calda din baie si bucatarie. Apa “calda” e putin spus, e cea mai oparita apa posibila, arde pur si simplu daca nu esti atent sa o combini in timp util cu cea rece! :)

Ca impresie generala, cazarea este una decenta, cu toate cele necesare, dar evident fara nimic luxos. Noi am fost foarte multumiti, atat de pret cat si de dotari si chiar si de locatie. Aparent este departe de centru, cam o jumatate de ora de mers pe jos pana in buricul targului, dar din aceasta jumatate de ora cam10 min e drumul pana la primul strand (Kisfaludy), inca 5 pana la al doilea (Esterhazy) si de aici deja privelistea se anima, apoi incepe strada comerciala cu atractiile ei si in final se ajunge in zona portului. Prima senzatie e de izolare, dar cred ca e mai placut asa, zona in care e hotelul e foarte linistita si cu multa verdeata, ferita de zgomotele si luminile restaurantelor, parcurilor de distractie, etc.

Va dorim sedere placuta in aceste apartamente, cum a fost si a noastra!

Trimis de dannaa in 14.10.13 09:30:23
Validat / Publicat: 14.10.13 10:24:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta, Gyenesdias

VIZUALIZĂRI: 2443 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dannaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera noastra, cu fotoliul deja extins.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[14.10.13 09:40:30]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

dannaaAUTOR REVIEW
    [14.10.13 18:13:21]