ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2013
ÎNSCRIS: 11.10.13
MAR-2012

O experienta deosebita pentru noi

Am stat la Atelier in weekend, 1 noapte. Am facut rezervarea prin telefon sambata dimineata, in relativ plin sezon de schi.

Personalul a fost foarte dragut si extrem de amabil.

Mi-au spus la telefon ca in weekendul respectiv aveau organizata o petrecere cu prietenii lor si ca ne invitau si pe noi la petrecere. Initial nu am vrut sa participam fiindca nu am vrut sa deranjam (se vedea clar ca erau un grup mare de prieteni, iar noi eram relativ in plus), dar pana la urma am participat si ne-am simtit foarte bine. Party-ul respectiv a constat in organizarea unui foc de tabara in parcarea din fata hotelului, la care s-a servit gulas la ceaun (delicios) si vin fiert. Ulterior, petrecerea s-a mutat in hotel, moment in care noi ne-am retras in camera. Pe la 12 noaptea ni s-a facut sete si am coborat sa luam niste sucuri de la bar, moment in care am fost reinvitati din nou la petrecerea in desfasurare si de aceasta data am ramas pana pe la vreo 3 dimineata. Am fost serviti cu bauturi si tort, iar a doua zi cand am plecat si am vrut sa platim inclusiv sucurile pe care le luasem de la bar, ni s-a spus ca toate au fost din partea casei, ceea ce mi s-a parut foarte dragut din partea lor, in conditiile in care peste tot esti taxat pentru absolut tot ceea ce consumi.

Revenind la hotel, camera pe care am avut-o a fost la ultimul etaj, micuta, calduroasa si curata. Din baie venea intr-adevar un miros un pic deranjant de la canalizare, dar puteai deschide un geam sa aerisesti sau puteai inchide usa de la baie.

Ce mi-a placut foarte mult a fost faptul ca exista loc special amenajat pt. fumatori la fiecare etaj, cu canapele, masa si caldura. Nu fumezi in camera, ceea ce e ok, dar daca vrei sa fumezi o tigara si sa bei o cafea nu esti obligat sa stai in frig (cum am intalnit de altfel la multe pensiuni si hoteluri de pe Valea Prahovei) sau poti fuma eventual doar in cafeneaua/bar-ul hotelului. Deci pentru noi aspectul acesta a fost un plus (practic ieseam din camera pe care nici macar nu o incuiam si mergeam in camera pt. fumatori de la capatul etajului).

Referitor la izolarea fonica, Atelier are intr-adevar peretii destul de subtiri... stiu ca la un moment dat auzeam un sforait din alta camera, dar nu pot spune ca fost extrem de deranjant. Ne-am obisnuit cu zgomotul si am adormit relativ repede.

Am avut micul dejun inclus in pretul cazarii, mic dejun care a fost ok si cantitativ si calitativ.

Am mancat la ei in restaurant de mai multe ori (nu doar pe perioada cazarii acolo) si pot spune ca mancarea mi s-a parut foarte buna. Recomand muschiuletul de porc impletit cu cartofii la cuptor cu rozmarin... delicios :)

Over all, luand in considerare modul in care am fost tratati de catre gazde, locatia extrem de aproape de partie, faptul ca iarna este cald in camere, curat, ai apa calda la baie, ai loc special pt. fumat (foarte confortabil), noua ne-a placut si vom mai reveni cu siguranta la Atelier.

Da, sunt intr-adevar pensiuni mai noi pe Valea Prahovei, care au poate mobilier nou si amenajari mai in moderne. In acelasi timp, acestor pensiuni le lipseste ospitalitatea pe care am gasit-o la Atelier. Pana la urma nu ma duc la munte pentru faianta sau gresia din baie, ci ca sa ma dau cu placa si ma simt bine. Iar atata timp cat este foarte aproape de baza partiei, curat, calduros, confortabil si ospitalier, recomand Atelier oricui si voi reveni cu siguranta si pe viitor.

Trimis de The Critique in 11.10.13 15:56:27
Validat / Publicat: 11.10.13 17:07:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PREDEAL. A mai fost în/la: Valea Prahovei, Transfagarasan, etc.

VIZUALIZĂRI: 1195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (The Critique); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.10.13 16:24:13]

@The Critique: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

The Critique
Alte impresii din această RUBRICĂAtelier Hotel: