ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2013
DIN: timisoara
ÎNSCRIS: 14.04.08
SEP-2013

Pe drumuri prin Kefalonia

Michalis Trezis - Gitonia ton Agelon(instrumental)

Dupa ce in 2010 am vizitat Lefkada, am citit despre Kefalonia si am zis "hai "... si asa am plecat intr-o vacanta care a fost peste asteptari.

Cazarea a fost in satul Divarata, la "Mina-s Apartments". Este satul prin care trece toata lumea care ajunge pe celebra plaja Mirtos, sau care traverseaza insula.

Cu ce sa incep? E greu... pentru ca sint multe locuri frumoase si mai ales plaje... pentru cei care prefera plajele mai salbatice.

Noi am ales plaja Foki Fiscardo (imediat dupa ce iesi din Fiscardo), mica cu maslini la care poti sta la umbra. Linga, este si o taverna unde se maninca foarte bine si nu mai trebuie sa mergi pina in port.

Emblisi, alta plaja un pic mai maricica, poti parca chiar linga plaja. Pietris...

Dafnoundi, plaja de suflet, mica si foarte linistita. Drumul asfaltat te duce pina in padure, iar unde te opresti cu masina, o iei la pas prin padure 600 m pina la mare. La dus e bina ca se coboara, mai greu la intoarcere dar... e frumos pt ca incerci sa afli daca ai venit la munte sau la mare...

Urmatoarea este Kimilia, este un indicator mic, drum neasfaltat prin padure... pina la un moment dat... apoi pe carare... si un golfulet mic... si multa liniste.

In fine Alaties, din nou foarte mica, cu o taverna linga (avantaj pentru masa). Linga Alaties este asa zisa piscina cu sare (am citit pe net), ne-am luat papucii (fara n-ai ce sa cauti pt ca sint foarta ascutite pietrele) si parca am ajuns pe luna. Totul era alb, cum s-a evaporat apa era plin de sare. Nu ne-am apropiat de margini pentru ca am citit ca era periculos cu valurile, am privit si am ascultat.

Mi-a placut maxim, linistea care era pe plaje (singura mai galagioasa a fost Mirtos), lumea care citea, indiferent de varsta... Iti era parca frica sa stranuti sau ceva de genul sa nu strici... linistea.

A urmat Assos cu castelul din virful muntelui, unde am urcat pe jos pe un drum amenajat printr-o padure de, cred ca pin, care te imbata cu mirosul, iar satul in sine este fabulos cu casutele colorate frumos si pline de flori... a si plin de pisici.

Am mai vizitat castelul Sf. George, Manastirea Ag. Gerasimos, unde am avut norocul sa ajungem la ora 12 cind se dezvelesc moastele Sfintului si se face o mica slujba. (Nu am stiut de acest lucru, dar ne-a spus o calugarita de la Manastire).

Imediat linga Manastire este crama Robola, unde au niste vinuri... binenteles ca am cumparat si pentru acasa...

A urmat farul de la Argostoli, masina am lasat-o in oras si am luat-o la pas printre brazii de pe marginea marii. A fost un drum de aprox. 1 ora dus, dar nu ne grabea nimeni... eram in vacanta... si oricum am avut fond sonor, celebrele cicade.

Nu in ultimul rind ne-am plimbat cu barca la Melissani Cave (7 euro/pers) plus baccisul si am vizitat pestera Drogarati (5 euro/pers).

Mincarea a fost foarte buna, indiferent de loc. Oricum o sa-i duc dorul placintei kefaloniene!!!

Kefalonia este un alt loc din Grecia care mi-a placut foarte mult si care-l recomand cu mare drag.

Doar drumurile nu pot sa spun ca mi-au placut tare mult, nu pentru ca nu sunt bune ci pentru ca multe sunt la inaltime si cind esti in dreapta soferulu si vezi ce-i in vale...

Trimis de poli2808_tim in 09.10.13 17:39:15
Validat / Publicat: 09.10.13 21:22:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada

VIZUALIZĂRI: 8605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (poli2808_tim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 magazin in Fiscardo
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

mecut [09.10.13 22:40:27] »

Pe mine m-a cucerit o singura plaja, cea din poza P05, si ma gandesc ca isi merita numele din text, plaja de suflet...

Oare cat de frumosa o fi in realitate...

De fapt sunt multe fotografii frumoase aici.

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [09.10.13 22:53:37] »

Binevenită prezentarea unor plaje mai neumblate. Plajele din zona Fiskardo par ideale pentru doritorii de linişte, iar apropierea de cel mai şic orăşel al insulei, dacă nu cumva al întregii Mări Ionice, e un plus.

webmaster13 [10.10.13 08:32:51] »

luciaoradea [17.07.14 15:22:07] »

Minunat review. Anul asta vrem si noi sa vizitam Kefalonia si suntem in cautare de locuri linistite. Nu ne plac plajele aglomerate, "amenajate" si pline de turisti galagiosi.

Ce recomanzi pentru cazare? Suntem 2 adulti, fara copii, am prefera o pensiune linistita, nu conteaza zona. Sa fie doar un loc nu foarte populat.

abancor, luciaoradea, mecut
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kefalonia: