ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2013
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 31.08.12
SEP-2013

Lefkada – muzică grecească live // taverna “Mama Mia” din Nidri

In urmă cu câteva săptămâni propuneam crearea unui capitol separate pentru descriere locații unde se poate asculta muzică grecească live. Webmaster a fost de părere că e mai bine ca aceste informații să rămână postate la rubric corespunzătoare zonei geografice și înclin să cred că avea dreptate.

Ca urmare mă conformez și adaog la Lefkada descrierea unei seri petrecute la taverna “Mama Mia” din Nidri. Taverne se află în extremitatea sudică a falezei din Nidri, la vreo 200 metri de terenul viran (îngrădit) care se vrea o parcare cu plată pe timpul zilei. Cred că estre cam primul restaurant pe care-l întâlnești venind dinspre parcarea respectivă pentru că înainte sunt vreo 2-3 hotelașe cu mici piscine și spații verzi care vin până în stradă și care au pool baruri exterioare.

Noi am ajuns întâmplător în acea parte a asezării, pentru că după ce am predat barca închiriată din celălalt capăt al localității am zis să vedem și noi portul și faleze din Nidri și să găsim și un loc unde putem să mâncăm de seară. Căutând un loc de parcare am străbătut încet, încet toată faleza până am ajuns în extremitatea sudică unde era respectiva parcare foarte mare, foarte goală și foarte neamenajată, dar dotată cu gard, gheretă, paznic și bilete de parcare (3 euro).

Ca urmare, întorcându-ne spre faleză după ce am lăsat mașina și pentru că ne era foame ne-am așezat practic pe prima terasă care ne-a ieșit în cale. S-a nimerit să fie terasa tavernei “Mama Mia”. Evident că numele nu are nici o rezonanță grecească, dar așa cum am observat în zilele petrecute în Lefkada, target-ul comercianților lefkadezi sunt turiștii italieni. Sunt multe hotelașe, vile, pancarde, taverne, cafenele care au denumiri italienești și multe dintre ele chiar servesc și mâncare italiană, lucru nu foarte obișnuit în general în Grecia.

Cu tot acest marketing, la jumătatea lui septembrie în Lefkada, italienii cam fuseseră înlocuiți de nordicii europeni, în general de vârsta doi spre trei. Probabil totuși că în iulie și mai ales în august, italienii vin în Lefkada pentru că în mod cert este mai ieftin decât în Calabria sau Sicilia lor.

Dar să revenim la “Mama Mia”. Meniul tavernei arăta foarte bine și cât se poate de grecește, dar găseai trecute și pizza sau spaghete. Noi am comandat și mâncat cât se poate de grecește și mâncarea a fost foarte bună iar prețul de 50 euro/4 persoane l-am considerat rezonabil.

Când ne-am așezat pe terasă am observant o pancardă așezată în alee care anunța că joia și sâmbăta se organizează seară cu muzică grecească live. Pentru că era vineri l-am întrebat pe ospătar dacă anunțul mai e valabil și pentru ziua de sâmbătă 14 septembrie și ne-a spus că a doua zi programul va începe de la ora 20.00. Am rezervat masa la care stăteam și nu a trebuit să lăsăm nici un avans ci ne-a întrebat doar din ce țară suntem. Am terminat masa, am plătit și am plecat.

A doua zi, sâmbătă, am făcut plajă la Agiofili, ne-am întors seara la hotel, ne-am schimbat cu o ținută mai de “sâmbătă seara pe strasse” și la 20.30 eram prezenți înapoi pe terasă la “Mama Mia”. Terasa era ocupată în proporție de 25%, iar pe masa rezervată de noi scria Romania.

Formația care începuse deja să cânte era formată din trei tineri, doi băieți și o fată, fata chiar foarte drăguță și finuță pentru o grecoaică. Modul în care cântau ne-a făcut să ne gândim că nu sunt profesioniști dar stăpâneau foarte bine instrumentele (două chitare și un bouzouki) iar vocile erau foarte bune și plăcute.

Singurul inconvenient s-a dovedit a fi faptul că nu aveau nici un fel de amplificare (100% unplugged) și în momentul în care terasa s-a mai umplut, gălăgia începea să-i acopere. De aceea am decis să schimbăm masa și pentru că nu se ocupaseră încă toate, ne-am mutat la una mult mai aproape de masa formației.

Patronul tavernei s-a dovedit a fi animatorul principal a serii: a cântat împreună cu soliștii, a dansat grecește, a cântat din trompetă, a animat audiența să iasă să danseze grecește. Tot acest mini spectacol a făcut ca până la ora 22.00 terasă să fie plină 100%. Din păcate 80% din audiență era compusă din vest europeni cu origini teutonice și vikingice pensionabili sau deja veniți pe bază de cupon de pensie, pentru care muzica balcanică era un fel de café concert, mult mai importantă fiind berea Amstel de pe masă și conversația cu ceilalți comeseni.

Ca urmare patronal grec a trebuit să se agite serios pentru a crea o atmosferă cât de cât acceptabilă pentru o seară grecească dar cred că în final a fost mulțumit pentru că și-a atins scopul: a avut terasa plină, toată lumea a mâncat și a băut până aproape de miezul nopții când vârsta mesenilor și-a spus cuvântul și încet, încet s-au retras să se culce.

Noi am stat cam până la 01.00 mulțumiți că s-a făcut mai liniște și putem să auzim mai bine muzica. Total consumație 75 euro/4 persoane ceea ce a fost iarăși rezonabil. Nu s-a perceput nici o taxa în plus pentru ambientul muzical. Si încă un lucru care trebuie apreciat: cei trei soliști chiar amatori fiind au cântat aproape non-stop timp de 4 ore fără să repete melodiile ceea ce înseamnă un repertoriu foarte bogat.

In concluzie a fost o seară foarte plăcută, dar pentru atmosferă poate ar fi fost mai bine cu un public majoritar de italieni (sau și mai bine de români) decât de iubitori de Wagner.

Pozele pe care le-am făcut nu sunt prea reușite pentru că ne-am concentrate mai mult să filmăm pentru a capta și fundalul sonor.

Sumar: Lefkada – Nidri – faleză -Mama Mia – joi+sâmbătă = muzică grecească live

Trimis de ebirsan in 08.10.13 22:51:42
Validat / Publicat: 09.10.13 00:41:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7092 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ebirsan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Nidri - taverna "Mama Mia" - soliști amatory: 3 voci, două chitare + bouzouki

alinafulg
[09.10.13 15:17:45]

Anul trecut la sfarsit de august am avut cazare la Vila Penelope, deasupra tavernei Mama Mia. Astfel de doua ori pe saptamana am fost incantati cu muzica traditional greceasca.

alinafulg
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Nidri: