ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 08.10.13
SEP-2013

Bine spre f. bine...

In primul rand vreau sa mentionez ca este prima oara cand postez pareri pe acest site, pana acum doar m-am folosit de el - absolut la fiecare vacanta, fiecare loc de cazare sau destinatie pe care am ales-o, fapt pentru care sunt recunoscatoare tuturor celor care au contribuit. Au fost situatii in care am cautat un loc de cazare, cum a fost si cazul Queen Apartments Viena, si nu am gasit impresii pe AFA.

Asta m-a determinat sa-mi iau inima-n dinti sa scriu si eu, poate foloseste altora care vor vrea sa opteze pentru acest hotel - care este de fapt o cladire de apartamente f. ok pe care eu am clasificat-o la 3 * dupa aprecierea mea (era camp obligatoriu), ea nefiind clasificata pe internet.

Imi pare f. rau ca nu am facut nicio poza cu hotelul sau camera, nu aveam de gand sa postez, nu am facut-o pana acum niciodata.

De la aeroport se ajunge usor, luand metroul, linia U6, de la Landstrasse (Wien Mitte) pana la statia Margarettengurtel, care este la cca 200 m de hotel. De la aeroport la Landstrasse noi am optat pentru varianta cea mai ieftina de transport, trenul S7 - care circula cam din jumate-n juma' de ora - si care face cam 20 minute pana in Viena. Biletul costa 4,20 eur/pers/sens sau 2,10 eur de pers/sens cu Viena Card - care, apropos, si-a meritat toti banii. Pana am reusit sa cumparam bilet de tren de la tonomat nu are sens sa povestesc, din 2 motive: 1. Ma fac de ras, 2. Mi-ar lua juma de zi si nu stiu cate pagini...

Apartamentul este f. curat, modern, confortabil, desi camera dubla mare achizitionata (exista si camera dubla mica) nu era cea din poza prezentata pe siteul de pe care am facut rezervarea, era mult mai mica (lipsea cu desavarsire zona de relaxare, adica canapeaua si masuta aferenta), dar ok, oricum nu stiu cat ne-am fi folosit noi de ele, fiind plecati toata ziua, dar pentru altii poate fi important.

Intrai intr-un hol destul de maricel din care aveai 3 usi: pt baie (cabina de dus si chiuveta), pt wc (da, separat de baie - aspect si pozitiv intr-un fel dar si negativ) si pt camera - avea chicineta in camera (ni s-au spalat inclusiv vasele din chiuveta) - plita, chiuveta, minifrigider, vesela, filtru cafea, fierbator apa. Nu se aplica taxe de curatenie suplimentare.

Internet in camera f. bun, safe in camera, mic dejun satisfacator pentru noi, in fiecare zi acelasi, nici bufet nici a la carte: cand te asezai la masa veneau si-ti aduceau cate o farfurie cu cateva felii de cascaval, cateva de salam (de 2 feluri), un cosulet cu pateu de ficat, unt, gem, nutella, toate la cutiute din acelea mici de plastic, o farfurie de painici, felii de piine neagra si gaufre dulci, iaurt cu fructe, cafea f. buna. Sala de mese micuta, toate mesele de 4 persoane (dezavantaj pentru cupluri), iar intr-o parte aveau un fel de dulapior cu jucarii pt cei mici.

Pt fumatori exista o curte interioara, balcoane comune care ies din holurile de pe fiecare etaj (balcon la camera dubla nu exista, decat la apartamente) si o terasa pe acoperis. Managerul hotelului, o doamna f. draguta si fiul acesteia (rusi sau polonezi, am banuit noi) sunt f. ok.

Ca mijloace de transport, f. bine pozitionat fata de statia de metrou Margaretengurtel, linia U4,3 statii pana in centru, la fel si spre Schonbrun, dar in sens opus. Pe jos spre obiective mai greu, e destul de mers, am incercat noi in prima zi si ne-a fost de ajuns - peste 40-50 minute - si avand in vedere ca odata ajuns la obiective tot asta vei face cam toata ziua, adica vei merge sau vei sta in picioare, nu cred ca iti mai arde de facut drumul pe jos inca o data. Mai erau si 2 tramvaie si 1 autobuz care aveau statii f aproape de hotel dar nu am reusit in 4 zile sa aflam incotro merg. Iarasi un mic minus aici, fiindca eu tot citisem pe net ca se poate ajunge pe jos in plimbare de 15-20 minute spre centru istoric si principalele obiective, si ca am mai putea scuti din banii de transport, dar nu.

Daca nu luam Viena Card - 19,90 eur/pers, valabil 72 ore, orice mijloc de transport plus reduceri la multe obiective - transportul ar fi fost enorm, in conditiile in care este 2,10 eur calatoria.

Cel mai aproape de mers pe jos de la hotel era Mariahilferstrasse (cam 20 min) si Piata Naschmarkt, cam 30 minute.

Ca o concluzie, pentru pretul platit a fost f. bine, f. aproape de obiective - cu metroul, f. curat. Nu as avea nimic de reprosat decat faptul ca nu se specifica pe net ca au mai multe tipuri de camere duble mari si e posibil ca acolo sa primesti altceva decat te-ai fi asteptat si la fel faptul ca iti arata balcoane in poze dar nu se mentioneaza si faptul ca doar la apartamente - pt mine balconul era important fiind fumatoare iar sotul meu, nu.

Trimis de onedin in 08.10.13 18:26:41
Validat / Publicat: 08.10.13 23:41:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 1515 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (onedin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

[08.10.13 23:40:48]

Bun review de debut, merită remarcat

@onedin: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

onedinAUTOR REVIEW
    [09.10.13 15:27:49]

@webmaster: Multumesc pentru aprecieri.

Da, este corecta pozitionarea, cladirea este semnalizata corect, numai ca nu se poate vedea f. clar curtea interioara sau terasa.

Oricum, cum iesi de la statia de metrou Margarettengurtel se trece printr-un parc micut (plin de hamace pt. relaxare), se traverseaza strada pe la singura trecere de pietoni si la cca 100 m pe dreapta e cladirea portocalie.

Multumesc si eu.

onedin