ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.10.2013
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
SEP-2013

Pamukkale - 'Perla Turciei'

"Am fost deja de doua ori... si gata!" -- Asa-mi ziceam anul trecut...

Nuuuu, sa nu spui niciodata... pt ca iata-ne din nou la Kusadasi, aproximativ in aceeasi echipa, dupa "o lunga vara fierbinte" dar mai ales dupa un obositor sezon incheiat totusi cu bine (fizic si pecuniar) meritand din plin, zic eu, aceasta noua vacanta!

Locatia din Kusadasi, aceeasi... fidelitatea caracterizandu-ma... asa se spune cand n-ai suficienti bani pt o alta de 5*, cu riscul de a ma repeta totusi va spun cu mana pe inima ca noi ne simtim f bine si asta pt ca nu "haleala" primeaza!

Si pt mine una, nici plaja... ceea ce-mi place insa este sa merg mult pe jos, poate prea mult, sa colind prin imprejurimi, sa fac excursii chiar daca locatia a mai fost vazuta de mine, sa descopar sau sa re-descopar noutatile sau ceva omis in anii precedenti.

Asa se face ca pt achizitionarea biletelor pt excursii tot la Ladie's Beach, firma SunDial am ajuns, ca tot vorbeam de fidelitate.

Cu un dolmus din centru, in mai putin de 10min am ajuns pe faleza de la Ladie's Beach, cost bilet sens/2,25tl, la fel ca si anul trecut.

Sun Dial undeva la 5-600m de la intrarea pe faleza, aceeasi baieti amabili, ceai, cafea, tigari... si pret bun pt excursii.

Bineinteles ca a durat ceva pina am ajuns la 25/E/pers pt Pamukkale (anul trecut am dat 28/E in aceeasi perioada) dar consider ca a fost un pret bun pt ca Pamukkale-ul merita fiecare banut (kurus). Pt Casa Fecioarei Maria am platit 8/E.

Veni si dimineata plecarii, dupa "descantat' cafelei pe terasa hotelului, rapid in bulevard pt ca sosea autocarul la 8:20 ora indicata pe bilet. Asa a fost! Cei aprox. 200km nu sunt o mare placere chiar si cu o pauza de 20min undeva la jumatatea traseului dar ghidul Riza, (sincer pt care m-am bucurat fiind unul dintre cei mai experimentati si amabili, dupa spusele multora) a avut grija sa nu ne plictisim.

Traseul pe scurtatura, fara autostrada, pe D550 Inirlova-Aydin-Nazilli-Pamukkale.

Prima oprire la Termal Pam hotel unde am ajuns primii spre bucuria noastra, pt ca din experienta anilor trecuti stiam ca in mai putin de 1h vor ajunge cel putin alte 10 microbuze, autocare si aglomeratia de la piscina si baile de namol pot sa-ti creeze un mic disconfort. Era ora 11:15, timp suficient pt "mazgalirea" cu namol galben, pt un dus, o balaceala in piscina, niste poze prin resort si 12:30... tusti la masa!

Afost o mare aglomeratie, multumindu-ne cu niste paste, salate si fructe pt ca la cartofi prajiti era coada ca pe vremuri la lapte...

In resort, persoane de varsta a treia, mai cu un baston, mai cu un carucior, in consecinta exista un adevar in puterea de vindecare cu miraculosul namol si baile termale.

Pe terasa hotelului un expresso adevarat (ca de nes eram satula) costa 5tl si am savurat-o la maxim cu... multe tigari!

De aici tot primii am plecat spre "Castelul de Bumbac" si din nu stiu ce motive autocarul nu a mai urcat dealul pe platforma pt autocare asa cum stiam eu, ci am fost lasati in centrul statiunii, langa lac, fiind nevoiti sa urcam pe jos, un lucru benefic dealtfel insa am pierdut cam mult din timpul alocat vizitarii muzeului, Hieropolis-ul vazut in viteza a4 a, iar la Piscina Cleopatrei pe repede inainte. A fost lucrul care "n-a dat bine" dar asta a fost...

Roca sedimentara depusa de apa din izvoarele termale, formand acele travertine te lasa mut de uimire chiar si a nu stiu cata oara daca le vezi. Am crezut ca odata vazute nu-mi vor mai incanta sufletul la fel de mult ca si prima oara, poate doar achiul... insa gresit... Nu-i de mirare ca ramane una din cele mai importante atractii turistice ale Turciei, iar aderarea intregii regiuni la UNESCO reflecta asta.

Peisaj ireal, cascade pietrificate, bazine terasate de un alb imaculat Parcul National meritandu-si cu prisosinta numele de "Perla Turciei".

In Piscina Cleopatrei pot sa jur ca erau doar turisti veniti pe cont propriu si care aveau suficient timp de balaceala, iar la "doctor fhish" 15min de ciupeli costa 10/E. La terasa de langa Piscina am savurat o inghetata, cost 5tl, timp in care cei buni de picioare, adica cei mai tineri au alergat sa vada Amfiteatrul (era in reabilitare, exista un urias utilaj), Muzeul tot pe fuga si fara poze, iar cetatea doar pe o laterala pt ca expira timpul si chiar daca la vale se cobora mai rapid eram in usoara intarziere fata de ora anuntata pt intoarcere.

Organizarea nu a fost pe placul meu, a fost totul intr-o viteza, diferit de anii precedenti, dar frumusetea locurilor a meritat chiar si in acest context.

Atata graba si totusi fata de ora anuntata s-a plecat cu 1h intarziere din 2 motive:

- doua doamne trecute de prima tinerete si depasite ca si greutate, au intarziat.

-autocarul l-am gasit plin cu niste viespi uriase cum n-am mai vazut vreodata.

Doamnele au sosit, autocarul a fost curatat de nepoftite si drumul inapoi spre Kusadasi fara vizite pe la magazine de pielarie sau de pietre pretioase (zic ei).

La ora 20:30 eram debarcati in fata hotelului.

A fost o zi frumoasa din toate punctele de vedere.

Trimis de maria55 † in 07.10.13 17:54:25
Validat / Publicat: 07.10.13 20:21:53

VIZUALIZĂRI: 5249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adryana [08.10.13 07:11:26] »

draga Maria, am trait si eu la maxim acele clipe frumoase alaturi de tine, citind randurile tale. Iar pozele sunt nemaipomenite. Dupa parerea mea, e mai bine ca nu v-a dus autocarul pana sus, asa ati urcat voi pe jos spre varf pe langa acele travertine, asa cum am facut si noi. Sunt convinsa ca si eu, care am vazut Pamukkale de 2 ori, daca l-as vedea iar si iar, as ramane la fel de incantata ca si prima data.

Pamukkale ramane pentru mine cel mai frumos loc pe care l-am vazut in Turcia si as sta si 10 ore in autocar daca ar fi sa il mai revad. Minunat articol, felicitari.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [08.10.13 09:52:33] »

@adryana multumesc mult! Stiu, stiu, stiu... iubesti acele locuri si asta se vede din reviewurile scrise de tine.

NUTU [09.10.13 18:53:32] »

@maria55: Marmaris, Marmaris cum se zice la usa cortului "dati pe goarna si niste vorbe da la Marmaris", 18 zile de vacanta la turci boierie curata, si totusi dupa 18 zile ati mai putut nimerii romanica la intoarcere, mare greseala, mai ales ca astia anunta cea mai grea iarna din nu stiu cate sute de mii de ani

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.10.13 18:56:54] »

@NUTU: cu riscul de a fi penalizata, am o intrebare:

Ai ceva cu mine personal? Chiar nu inteleg de ce-ti obosesti ochii si... mintea pt cineva care arunca "vorbe din usa cortului"!

NUTU [09.10.13 19:15:08] »

@maria55: Nuuuuuuuu, nu va suparati, era tot o gluma, era o aluzie la conationalii nostrii care "zboara" departe in tari straine si saracii le raman pe... pardon oasele pe acolo. Acum serios vorbind m-a uimit faptul ca nu ati zis nimic de partea de concediu din Marmaris mai ales ca acolo, inteleg ca este pentru prima oara cand ajungeti

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [09.10.13 19:22:51] »

@NUTU: da, este pt prima oara! Iar de scris am sa scriu dupa ce am sa descarc pozele! Cum inca nu am intrat in posesia lor (eu fiind o pers. destul de saraca incat sa-mi permit si un aparat photo) nu am credibilitate... probabil... iar un review fara poze este precum "nunta fara lautari"! Ai vazut, pastrez stilul... cort, pene, zbor... si lautari!

NUTU [10.10.13 09:18:16] »

@maria55: Ha, ha vad ca prindeti glumele eu nu am zis pene am zis doar pe..., dar asteptam cu nerabdare informatiile despre Marmaris caci precis vor fi utile si detaliate, pentru mine un concediu la Marmaris este inca un vis si savurez orice detalii despre zona aia

ionescunic [10.10.13 09:22:32] »

Stiati ca exista un miniPamukkale in Ungaria?

Se afla langa Egerszalok la 130 km de Budapesta si 8 km de Eger, pare interesant.

NUTU [10.10.13 10:25:05] »

@ionescunic: da am gasit prietene, este foarte tare au si un resort cu ape termale despre care citesc numai de bine construit langa depunerile de calcar

adryana [10.10.13 18:16:52] »

@ionescunic, chiar nu am stiut, foarte interesant acel ,,minipamukkale'', am vazut ca este chiar langa hotel Saliris Resort din Eger. Dar nu se compara cu minunea din Turcia.

calatorul [09.10.15 14:36:43] »

Minunat loc si frumoase impresii, cand amfostacolo nu citeam AFA dar m/am pregatit cu un rucsac si am urcat in costume de baie si cu sandalele in bagaj. La urmatoarea vizita sper sa fie gata autostrada sa ajung mai repede si sa stau mai mult pe acolo. Vacante frumoase.

fany2all [20.02.16 23:19:19] »

@maria55: Orice imformatie e binevenita, la Pamukale nu se poate merge cu masina personala? E vre-un avantaj cu autocaru? Singurul avantaj cred ca e ghidul. Kusadasi -Pukkale=200km? Si intrarea acolo cat este?

Multumesc

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.02.16 23:33:33] »

@fany2all -

E vre-un avantaj cu autocaru? Singurul avantaj cred ca e ghidul.

Pe lângă obţinerea unor informaţii utile de la ghid şi prânzul la un restaurant aflat la baza Muntelui de Bumbac inclus în costul excursiei, ar mai fi un avantaj şi anume acela că autocarul te lasă în parcarea de sus, te plimbi pe acolo cât vrei, faci baie în Piscina Cleopatrei, cobori desculţ travertinele şi regăseşti autocarul în parcarea de jos. În cazul în care mergi cu maşina personală, indiferent unde alegi să parchezi, efortul va fi dublu, urci ŞI cobori tot muntele pentru a-ţi recupera maşina. Vara nu este uşor deloc, temperaturile fiind ridicate şi umbră mai deloc.

fany2all [21.02.16 02:16:04] »

@nicole33: Mulțam pentru imformatii

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [21.02.16 05:16:40] »

@fany2all - a raspuns @nicole33... prea multe nu ar mai fi de completat! Intre timp insa... am mai fost de doua ori la Pamukkale... tot cu autocarul, printr-o agentie din Kusadasi, desi la randul nostru an de an, mergem in aceasta statiune cu masinile proprii! Chiar daca suntet 2-3 persoane si costurile pt combustibil se impart, gandeste-te la faptul ca fiind primul drum... bajbai, n-o nimeresti din prima... ca sa zic asa... pierzi timp in detrimentul vizitarii acestui loc mirfic, apoi la Pam Hotel Spa, unde se serveste pranzul, ai posibilitatea sa te balacesti intr-o piscina termala cu namol, vezi P03 si P04...

Nu stiu la ce hotel merg... dar te indrum spre Ladie's Beach, la agentia Sun Dial de unde achizitionezi bilete pt Pamukkale la max 27/e/pers... daca nu, ghizii de la agentile partenere vin la hotel si racoleaza turisti pt aceste excursii optionale... insa Pamukkale-ul... il au la 45/e... Sa nu te incante... sunt aceleasi servicii, aceleasi autocare si acelasi traseu... pretul difera Cumpara-ti biletele singur... din agenti... sunt zeci in Kusadasi... asta daca nu ajungi la Sun Dial...

adryana, calatorul, fany2all, maria55, NUTU
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pamukkale: