ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2013
DIN: Targu Jiu
ÎNSCRIS: 09.06.13
SEP-2013

Exemplu de ospitalitate greceasca

Va multumesc tuturor celor care ati scris de-a lungul timpului diverse impresii. Sunt, intradevar, de un real ajutor. Eu nu am cine stie ce talent la scris si nici nu intentionez sa va povestesc inca o data ce minunata este insula Thassos. Sunt suficiente descrieri anterioare pentru asta. M-am gandit in schimb ca ar fi bine si dorit poate de altii sa stie ca Aegli Hotel sau Studios (este inscris si asa si asa) a fost, pentru noi, o reala surpriza in privinta raportului calitate pret.

Nu este situat pe plaja, dar nici foarte departe nu este (cam 150-200 m). Privelistea asupra muntilor insulei este minunata, iar a-i privi dimineata este incantator. Si celelalte vile din zona sunt foarte cochete si bine intretinute. Din nefericire, in fata hotelului sunt si 1-2 cladiri in constructie (partea proasta este ca nu par sa mai avanseze), care iti cam strica privelistea, insa amabilitatea si disponibilitatea proprietarilor (la intrebarea daca exista o brutarie in zona s-a urcat in masina si m-a condus personal pana acolo - se putea merge si pe jos, era la cateva minute departare) te fac sa poti ignora cu usurinta acest aspect.

Hotelul in sine este o cladire incantatoare, foarte curata, cu camere si balcoane spatioase, dotate cu aer conditionat si chicineta. Voi atasa si cateva fotografii, dar nu stiu daca sunt foarte graitoare, caci nu s-au dorit a fi vreun fel de reclama, ci doar o marturie, cumva.

Aegli are vreo 10 camere, noi (grup de 7 adulti si 2 copii marisori) am avut 2 cu trei locuri (1 pat dublu si unul simplu) si 2 duble obisnuite. Camerele au fost predate sclipitor de curate si, indiferent ce am dorit ne-a fost oferit imediat de amabilii nostri proprietari si staff-ul lor.

Revenind mai devreme de pe plaja in una din dimineti, am fost destul de socata sa gasesc patronul spaland baia (adica inclusiv peretii, nu doar chiuveta etc.). Il mai vazusem spaland coridorul si intrarea in hotel, dar avand in vedere ca exista si o femeie care facea curat (in acel moment chiar in acelasi timp cu el, ocupadu-se de balcon)...

Aegli are in dotare si o piscina, in care atat noi, cat si fetele noastre ne-am balacit pe saturate: a fost impecabil de curata in fiecare zi. Exista si bar langa piscina si puteai servi o bautura racoritoare oricand. Chiar daca nu era neaparat "deschis", era suficient sa ii strigi si Dimitrios si/sau sotia apareau si preparau cate un frappe excelent (si mult mai ieftin decat in restul statiunii).

Stiau instinctiv cand aveam chef de vorba si cand sa ne lase doar intre noi.

Distanta pana la mare este destul de mica, dar in linie dreapta da in partea cu pietre, asa ca noi am deviat cateva zeci de metri pana am gasit nisip. Daca ar fi sa ma intrebati, plaja din Skala Potamia nu ar primi decat un 7, dar hotelul in sine ar putea primi un 10.

In concluzie: un sejur foarte frumos pentru noi, ne-am dori sa putem reveni si, cu siguranta am recomanda acest hotel si altcuiva.

Trimis de monicap in 05.10.13 13:31:37
Validat / Publicat: 05.10.13 16:20:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini in 2011, Nei Pori in 2012

VIZUALIZĂRI: 4409 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicap); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera Aegli

[05.10.13 13:48:55]

@monicap: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[05.10.13 16:19:32]

alinafulg
[05.10.13 19:20:15]

Ma bucur ca a fost o cazare buna. Si noi am avut la inceput de iule un sejur luat prin agentie la aceasta vila. Din pacate nu am putut face deplasarea si deoarece sejurul a fost unul early booking nu ne-au mai fost returnati banii. Spre sfarsitul lunii iulie am reusit totusi sa mergem in Skala Potamia la vila Mouraki Stella dar nu am ajuns sa vedem vila Aegli si am ramas cu regretul de a nu fi stiut cum arata.

[06.10.13 11:18:37]

@webmaster15:

Conform sfatului, am marit harta atasata pe cat posibil si probabil ca este ok: nu este pozitionat exact pe vila, ci langa, unde nu este decat un teren gol, dar presupun ca daca se ajunge pana acolo este excelent, se vede foarte bine Aegli. Noi am avut niste coordonate (40.710652,24753576) care ne-au incurcat ingrozitor - in colaborare cu GPS-urile noastre, amandoua cu programe depasite. Ne-au vizitat sora mea cu familia si niste prieteni si aceste coordonate au fost destul de aproape de intrarea in statiune, oricum nu la hotel. Si noi si patronul hotelului am fost foarte suparati pe cei de la agentie pt asta (la cazare eram plini de nervi dupa mai mult de o ora si jumatate ratacita prin Golden Beach si Skala Potamia). Eu am fost mai suparata pe cei de la agentie, care aveau trecut un nr de telefon de contact, dar o d-ra/d-na atat de "amabila" si "cunoscatoare" a zonei... M-a tinut la telefon, pe banii mei, in jur de o jumatate de ora si nici nu m-a ajutat deloc.

[06.10.13 11:22:34]

@alinafulg: Ma bucur ca am fost de folos.

Probabil ca infatisarea propriu-zisa nu difera cu mult de alte vile, dar noua ni s-a parut foarte ok pt cele 2 stele afisate.

isacheady
[06.09.14 16:27:43]

O adresa de E-mail de la Aegli Hotel?

[10.09.14 21:10:15]

@isacheady: scuze pt intarzierea raspunsului, abia am revenit din vacanta.

Imi pare rau, nu am din nefericire nici email, nici telefon (am lasat solicitarea aceasta pt ultima zi si chiar nu am reusit sa ne vedem cu Dimitrios si/sau sotia in acea seara, iar de plecat am plecat f f devreme dimineata si nu am avut inima sa ii trezim)

MaxSv
[20.09.14 11:09:45]

Hotel Aegli

Gps coord.

Lat 40°42'58" N

Long 24°45'17" E

isacheady
[20.09.14 13:25:32]

@MaxSv: nu merge adresa, da eroare

[20.09.14 13:29:51]

@MaxSv: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[20.09.14 13:34:13]

@isacheady: vezi datele de mai sus, a dat webmaster15 niste coordonate care sunt foarte foarte aproape de vila si pot fi folosite pentru a ajuge chiar langa vila

over
[24.11.16 07:13:38]

@monicap: Buna. Ai putea sa-mi dai si mie adresa de e-mail a hotelului? Nu gasesc nimic pe internet, decat oferte de la agentii.

[24.11.16 21:07:03]

@over: imi pare rau, dar, asa cum am scris in articol, nu am reusit sa facem rost de datele de contact. Chiar ne-am dori sa mergem din nou in Thassos la vara si am fi ales fara doar si poate sa mergem la ei, dar...

alinafulg, isacheady, MaxSv, monicap, over