ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.10.2013
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 15.05.12
    AUG-2013

Honeymoon

Incep prin a spune ca am ales aceasta destinatie pe fuga, cu o saptamana inainte de plecare, si nu eram 100% sigura ca am ales hotelul potrivit.

Dupa un zbor de 6 ore, cred ca asta este cel mai neplacut lucru, si un drum cu autocarul de aproximativ 20-30 min (au trebuit lasati si alti turisti la alte hoteluri) am ajuns la hotel: primul impact... nu mi-a placut. Are o arhitectura mai diferita decat cele din jurul lui, peretii de un alb imaculat si nefinisati... la prima vedere, v-am spus nu mi-a placut deloc. Intrand in hotel deja lucrurile se shimba.

Receptia, mi-a placut foarte mult. Foarte interesant conceptul de un altfel de receptie, birouri la care iei loc, te servesc cu suc sau sampanie si stabileste tot ce trebuie pentru check-in. Ne-am cazat foarte repede, in 10 min eram deja in camera.

Camera destul de mica dar curata si frumos mobilata in nuante de alb si albastru. Pentru ca eram in luna de miere am gasit o mini sampanie in frapiera si un cos cu fructe si bomboane de ciocolata. Baia foarte spatioasa, doua chiuvete, o oglinda imensa, uscator de par, cada, bideu si, normal, vasul de toaleta. Si bineinteles cosuletul cu produse de unica folosinta: piptene, sapunuri, set pentru barbierit, casaca de dus dar lipsea lotiunea de corp. Cred ca este primul hotel in care nu gasesc lotiune de corp printre produse. Deobicei nu o folosesc dar am observat lipsa ei cand am avut ceva problema cu pielea si aveam nevoie de un pic de crema. In noptiera gaseai si trusa pentru cusut in caz ca aveai nevoie si buretelul pentru pantofi. Curatenia se facea zilnic, prosoapele le schimba doar daca le puneai pe jos sau in cada iar lenjeria o schimba mai des daca puneai pe pat un cartonas cu atentionare sa o schimbe.

Hotelul are doua piscine: una cu apa dulce si una cu apa din ocean.

Piscina cu apa dulce mi-a placut mult, cu o insula mica cu palmieri in mijloc, care defapt delimita zona adanca de cea mai putin adanca. De pe terasa hotelului, unde seara puteai servii ceva si asculta muzica live, pornesc doua cascade ce se revarsa in piscina. Singurul lucru neplacut era atmosfera de la piscina, se face un pic de gimnastica dimineta in piscina si apoi liniste. Niciun pic de muzica la piscina. Si faptul ca trebuia sa te prezinti devreme la piscina ca veneau rusii, ocupau sezlongurile la prima ora si ei apareau la piscina dupa-amiaza. Oricum n-ai ce cauta la piscina mai devreme de ora 9 (ora lor, ei sunt cu 2 ore in urma), soarele rasare la ora 7 ora lor si abia la 9 aparea de dupa hotel. E destul de rece dimineata pana aparele soarele.

Piscina cu apa din ocean este pozitionata in afara hotelului, langa ocean. Apa este extrem de rece, nu am reusit sa fac baie in ea.

Restaurantul: servire ireprosabila si mancare pentru toti (sampanie la micul dejun, branzeturi fine, icre negre etc la cina). Era imposibil sa nu iti poti gasi ceva sa-ti placa. Micul dejun foarte bogat in legume si fructe proaspete, oua gatite in toate modurile posibile, cereale, mezeluri, branzeturi etc. La cina ti se facea pe loc pui, porc, peste, vita la alegere pe gratar, desi gaseai deja gatit la cuptor in diferite feluri curcan, muschiulet de porc, de vita, chiar si iepure a fost intr-o seara. Fructe de mare, creveti, scoici, paste etc. etc. La masa de seara bauturile nu sunt incluse in pret. Micul dejun si cina se serveau in restaurantul principal.

Plaja publica, in Tenerife nu sunt plaje private, era la doar 300 m de hotel.

Seara puteai iesi pe faleza la plimbare sau sa mergi prin sutele de magazine de suveniruri. Sau poti savura un cocktail ascultand muzica live pe terasa hotelului. Din pacate nu au spectacol seara, doar muzica live.

Wi-fi - ul se gaseste in holul hotelului la receptie, acolo merge cel mai bine si in restaurant. La piscina nu se poate conecta.

Daca ajungi in Tenerife nu rata excursia la LORO PARQUE!!! O gradina zoologica - parc, superba, poti admira sute de animale, specii de pesti etc. Sa nu ratezi show-ul cu delfini, orci si foci!! Merita toti bani! Singurul inconvenient a fost faptul ca nu ne-am inchiriat noi masina sa mergem pe cont propriu si am depins de ora stabilita de intoarcere, am ajuns in jurul orei 11 si la 16 trebuia sa fim la autocar, insuficient timpul. Am vazut tot parcul, dar pe graba.

Noi am mai ales si croaziera pe ocean sa vedem balenele... pe care nu o recomand!!! Unu din cauza barcii Peter Pan, cu vele, care nu are stabilitate foarte mare si te balanseaza in continuu... daca ai rau de mare nici sa nu pui piciorul pe barca. A fost groaznic, orcile nu prea le-am vazut iesind la suprafata apei, tot ce vedeam erau doar niste inotatoare, aveam impresia ca suntem inconjurati de rechini :)). Totul dureaza in jur de 3 ore, timp in care serveste si masa pe vapor. Si mai groaznic!! Sa vezi cum jumatate din cei de pe barca erau cu pungile la gura ca le era rau si jumatate mancau de zor. Daca totusi va incumetati sa alegeti croaziera nu uitati de lotiunea de plaja cu factor 50!! N-ai unde sa te bagi la umbra timp de 3 ore!

In aproprierea hotelului este si un centru comercial cu magazine de suveniruri si tigari ieftine, un supermarket Mercadona si parfumerii multe (sunt ieftine, dar sunt contrafacute, stiu asta de la un roman care lucra la un fast-food in zona si intrand in vorba cu noi l-am intrebat care-i treaba cu atatea parfumerii, era stabilit de 9 ani in Tenerife).

Intr-o zi am luat autobuzul, din autogara de langa hotel, si am plecat spre Santa Cruz, capitala aflata la 80 km distanta, sa facem niste shopping... mare greseala, am pierdut o zi intreaga degeaba. Cu autobuzul faci cam o ora si jumatate si te lasa exact in fata mall-urilor. Dar degeaba, unul pe 8 etaje este plin numai cu produse de firma la preturi de nu te poti atinge, celalalt este mai mic si cu multe spatii inchise. Am plecat cu mana goala inapoi la hotel:(

Ar mai fi fost de vazut satul Masca si Tiede.

A fost foarte frumos si ma bucur ca am ales acest hotel! Recomand din toata inima!

Trimis de Deutza* in 04.10.13 10:50:35
    Validat / Publicat: 04.10.13 13:09:28
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Palma de Mallorca

VIZUALIZĂRI: 4665 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Deutza*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 147.04 EUR pe cameră

[04.10.13 10:58:56]

@Deutza, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[04.10.13 11:12:51]

excursia la LORO PARQUE!!!

Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Santa Cruz şi Loro Parque, scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestor destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII .

[04.10.13 13:13:42]

@Deutza: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Bacardi*
    [06.10.13 18:19:36]

Da, ne pierdem in detalii despre mincare si uitam sa spunem in ce localitate este hotelul. Tenerife pe dreapta!!! Fara suparare, dar e o insula destul de marisoara.

Deutza*AUTOR REVIEW
    [09.10.13 11:42:04]

@Webmaster: nu, nu este ok.

astea au fost coordonatele corecte, pe care mi le-a afisat 28.07534328177393, -16.73404186964035)

coordonatele tale duc la un centru comercial.

cat despre review, in prima parte am scris despre hotel si apoi de imprejurimi.

notele reflecta strict conditiile hotelului si nu altceva

Deutza*AUTOR REVIEW
    [09.10.13 11:52:51]

@Bacardi: In primul rand, cand ajungi sa citesti despre acest hotel cred ca deja ai habar cam pe unde e pozitionat... Ca si lamurire: se afla in Costa Adeje la aprox 5 km de Playa de las Americas.

Daca nu scriam despre conditiile hotelului nu era bine, daca am scris m-am pierdut in detalii...

[09.10.13 13:39:33]

@Deutza: multumim, am actualizat caseta tehnica.

cosmin_78
    [13.01.16 19:43:46]

@Deutza - Suntem 4 fam care vom pleca la acest hotel in iulie a. c. si vrem sa stim daca sucuri/alcool/apa minerala ai gratuit la mese sau in barul din camera? Recomandati doar cu mic dejun sau demipensiune? Cat costa un fresh la piscina, noi mergem cu 5 copii in gasca?

Si ultima intrebare cat costa seara o masa la terase cu macare 2 feluri /2 pers. ? Multumesc mult!

Bacardi*, cosmin_78, Deutza*
    Alte impresii din această RUBRICĂJardin Tropical Hotel [Costa Adeje]: