ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2013

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagire totala

Incep cu stelele acordate hotelului, pe orice site de prezentare am gasit ca si numar trei, dar in realitate locatia nu merita mai mult de una. Nu am mai intalnit de ceva timp un hotel atat demodat cred ca faianta si gresia erau puse de acum 30 de ani, pereti erau cu stocatura si nu mai luam in discutie mobilierul care era in concordanta cu restul peisajului.

Apoi personalul hotelul nu a fost deloc ospitalier, plecand de la camera pe care noi am comandat-o, doresc sa mentionez ca am facut rezervare pentru una tripla si ne -am trezit ca primim una dubla unde ni se aduce un pat suplimentar, pat identic cu acele pe care le intalnim in spitale, si pana la diverse cerinte pe care le aveam si nu erau dornici sa ni-le satisfaca. Prin urmare am parasit locatia cu o zi mai devreme. Personal am fost dezamagita cand am vazut ca nici macar nu au fost curiosi sa afle de ce plecam. Mentionez caci cei care se ocupau de hotel erau si patroni.

Singurul aspect pozitiv pe care doresc sa-l mentionez ese legat de micul dejun care intr-adevar a fost peste asteptari, mancare suficienta si delicioasa.

Despre insula ce pot se va spun este ca mi s-a parut foarte saracacioasa, dar frumoasa insa mai mult de trei nopti nu are rost sa stai. Daca ajungeti in Eghina trebuie sa mergeti la moastele Sf. Nectarie este deosebit de frumos locul, pot afirma ca este punct forte al insulei.

Sa nu va asteptati sa gasiti fistic, cred ca denumirea "insula fisticului" este doar o poveste eu nu am vazut plantatii de acest gen si mai mult fisticul era mai scump ca in tara.

Va recomand sa mergeti pe insula macar pentru a vizita manastirea Sf. Nectarie, dar in rest sa nu aveti mari asteptari.

Sincer pentru mine singura bucurie a fost ca am ajuns la manastire, de altfel acesta a si fost scopul calatoriei, dar in rest a fost o mare dezamagire.

Trimis de aurflor in 03.10.13 22:53:39
Validat / Publicat: 04.10.13 00:01:25

VIZUALIZĂRI: 3774 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurflor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[04.10.13 09:02:49]

abancor CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [04.10.13 10:26:16]

Din păcate, se pare că nu ai avut un ghid bun, sau informații destule, pentru că ai cu ce umple cîteva zile fără probleme pe insulă. Eu am văzut-o în 2003. Aș trece în revistă, fără detalii, acesta fiind un review de cazare, cîteva obiective: templul Aphaia/Afea, turnul roz din orașul Aegina (sediu al guvernului lui Kapodistrias cînd Aegina a fost capitala Greciei - deci insula are ceva istorie în spate), ruinele vechii capitale a insulei - Palaiachora - un versant din apropierea mănăstirii Sf. Nectarie, pe care sînt risipite multe bisericuțe, tot ce a mai rămas din vechiul oraș, alte ruine antice și muzeu de arheologie, insula Moni, satul pescăresc Perdika cu tavernele sale, potrivite pentru o ieșire de seară, o excursie ieftină (se face cu feribotul, fără mașină, deci e doar prețul biletului) în Ydra sau Poros, excursie pe insula vecină, Agistri, care are cîteva plaje interesante. Și, în Agia Marina, barul Kahlua (dacă o mai exista). Nu apare prin ghiduri turistice, e doar o opțiune personală.

De cumpărat ar fi bureți naturali de baie și fisticul local, care nu numai că nu e o poveste, e chiar principala plantă cultivată pe insulă (a înlocuit viile localnicilor începînd cu sfîrșitul secolului 19) și are gust și aromă deosebite, datorită solului și climei, „fisticul de Aegina” fiind denumire protejată. Am văzut multe livezi de fistic, cu crengile pline de fructe.

Ce mi s-a spus despre acest fistic ar fi că s-ar vinde mai mult decît se produce, deci e imposibil să fie tot „original”. Cel original ar fi boabele cel mai bine crăpate și ceva mai mici. Deși altă persoană mi-a zis că dimpotrivă, boabele lunguiețe (sau n-am înțeles eu, și era vorba să mă feresc de alea lunguiețe).

Interesant la fistic este că e plantă unisexuată - există pomi masculi și pomi femele. Masculii nu fac fructe, ei doar polenizează, apoi își pierd florile. Am stat de vorbă chiar cu un tip care avea o mică livadă și mi-a povestit una-alta.

De cîțiva ani văd că se organizează și un festival al fisticului, în perioada recoltei, final de septembrie aeginafistikifest.gr

aurflorAUTOR REVIEW
    [04.10.13 12:00:16]

@webmada, e ok ca pozitionare. Ceea ce am uitat sa precizez este ca pe diferite site-uri de profil hotelul este prezentat cu piscina, dar realitatea este alta, aceasta aflandu-se la 500-600 metri distanta de cazare.

aurflorAUTOR REVIEW
    [25.10.13 21:03:44]

@abancor: Sunt de acord cu ceea ce ai spus, dar haide sa-le luam pe rand si o sa vezi ca mai mult de trei nopti nu are rost sa-ti iei cazare.

Templu Aphaia, manastirea Sf Nectarie si satul pescaresc Perdika se pot vizita intr-o zi fiind destul de apropiate. De altfel asa am si facut am vizitat manasitirea dimineata in jurul orei 9 unde am poposit in jur de o ora, apoi am mers la templu unde sincer mai mult de ora nu ai ce sa faci (aici includ si momente de relaxare in interior), ne-am intors la hotel unde am luat masa si ne-am facut siesta pe malul marii, iar in jurul orei 17 ne-am indreptat catre Perdika, unde am petrecut seara. A doua zi am mers iarasi in Perdika am luat pranzul acolo si apoi am luat vaporasul pt insula Moni unde am stat pana seara, pe aceasta insula nu ai ce sa vizitezi singurul lucru pe care il poti face este mergi la plaja, dar aceasta este salbatica si malul plin de pietre. In rest am mai vizitat insula dar prea multe nu sunt de facut este o insula mica pentru ai dedicat 7 zile cum am facut noi. Intr-adevar de pe Agia Marina se poate pleaca pe Ydra sau Poros, dar noi nu am fost atat de norocosi deoarece nu am gasit ferryboat intrucat nu s-au intrunit numarul de turisti pentru ca cel care pleca din Pireu sa se opreasca in Marina, dar aceste insule pot fi vizitate si separat intr-o alta vacanta. Sincer nu stiu unde ai vazut livezile, ca eu una am colindat insula si pe jos si cu masina, dar sincer am vazut cativa din loc in loc.

Nu stiu dar pe mine aceasta vacanta ma intristat foarte mult am vazut numai oameni crispati, ma refer la oameni de pe insula aceasta, ca la Meteora lucrurile au stat cu totul altfel. Hotelieri care nu ii intereseaza de turisti, nici macar nu s-au deranjat sa intrebe de ce plecam mai devreme asa macar din respect pentru turisti.

abancor, aurflor