ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2013
DIN: Radauti, Suceava
ÎNSCRIS: 03.10.13
MAY-2013

Cu masina in Budapesta

Am hotarat sa fac aceasta postare in speranta ca va fi utila si altora, eu fiind un cititor fidel al site-ului.

In primavara acestui an, chiar in perioada Pastelui am hotarat, la insistentele pescarilor din familie sa facem o excursie in Ungaria cu scopul declarat: "PESCUIT" (am sa revin cu o postare despre aceasta parte a excursiei), insa la sugestia mea, la intoarecere ne-am oprit 2 zile la Budapesta. Am cautat cazare ieftina pentru ca, din experienta altor excursii in care avem de vizitat orase, in camera doar se doarme. Am ales deci EVA PANZIO, o pensiune mai la periferie, pentru ca, cu masina fiind nu ne deranja distanta fata de centru.

Dar sa revin la scopul postarii: Budapesta, desi este un oras mare si aglomerat este destul de accesibil cu masina. Va spun in calitate de sofer, cu un GPS bun si un copilot deasemenea, te poti descurca lejer. Noi am ajuns Sambata dimineata in primul weekend din Mai cand era foarte aglomerat orasul fiind plin de turisti. Problema, ca si in alte orase mari, este parcarea. La capitolul asta am avut si cele mai mari probleme, pe care le voi releta mai jos.

Ne-am facut planul de vizitare si am hotarat ca in prima zi sa vedem Marea Sinagoga- cea mai mare din Europa si a doua ca marime din lume, obiectiv pe care am vrut sa-l vedem de curiozitate, ne mai vizitand o alta sinagoga inainte. Aveti insa grija sa alegeti o alta zi de vizitare in afara de sambata cum am ales noi, cand este inchisa pentru public pentru ca se desfasoara serviciul religios, deci Sinagoga am lasat-o pe a doua zi si am mers Catedrala Sf. Stefan, obiectiv care nu trebuie ratat, dupa parerea mea. Noi am ajuns dupa amiaza si fiind sambata in catedrala se oficiiau cununii religioase, dar pe laterale se putea vizita, deasemenea am vizitat si cupola. Dupa ce am vizitat catedrala, am urcat la biserica Mathias pe dealul care se afla vis a vis de Parlament si de unde se vede o panorama f frumoasa a orasului. Spre seara am coborat pe malul Dunarii si am facut o plimbare cu vaporasul, si am vazut podurile de pe Dunare luminate. Cam asta in prima zi.

A doua zi, dupa un mic dejun in centru cam scump dar foarte gustos, am vizitat Marea Sinagoga si Muzeul Evreiesc. A fost oarecum inedit deoarece la intrare din cauza riscului de atentate, exista un filtru de securitate ca la Vatican si nu este perimis accesul cu obiecte taioase, arme etc, iar in incinta barbatii sunt obligati sa poarte Kipa (caciulita specifica).

Insa in cea de-a doua zi obiectivele principale au fost Gradina Zoo si Parcul de distractii Vidam ca sa-i facem o bucurie si copilului acum fiind la varsta la care se bucura la maxim de ele (are 9 ani). Totul bun si frumos pana am ajuns acolo. Trebuie sa precizez ca aceste obiective se afla grupate in acelasi loc in care se afla si parcul orasului si Baile termale si Circul si nu exista nicio parcare amenajata in zona. Deci va puteti imagina cam ce aglomeratie era intr-o Duminica in jurul pranzului. Primul lucru pe care l-am remarcat in cautarea unui loc de parcare a fost o masina a Primariei aplica capace de blocare la rotle masinilor paracte "neregulamentar" adica parcate pe unde s-ar mai fi putut parca in afara de cele cateva locuri maracte pe marginea strazii total insuficiente pentru aglomeratia ingrozitoare. Ne-am invartit de vreo trei patru ori prin zona pana cand pe o straduta laterala am gasit un loc de parcare pe trotoar intre alte 10-20 de masini. Ne-am uitat si am vazut pe un stalp in apropiere un indicator care arata ca este posibile parcarea pe trotoar. Ne-am bucurat de norocul nostru si am plecat sa ne distram si sa vizitam. Dupa ce am facut un tur al gradinii zoo foarte frumoase de altfel, am ajuns apoi in parcul de distractii de care am fost un pic dezamagiti. Dupa o zi plina, am vizitat si Piata Eroilor si ne-am indreptat spre masina. Ajungand la masina am avut o surpriza foarte neplacuta gasind si noi un capac la rota din fata si un formular in limba ungara lipit de geam.

Am luat formularul si am incercat sa-l descifram. Dupa ce ne-am chinuit un pic am dedus ca trebuie sa sunam la un call center unde surpriza! nu vorbea nimeni engleza. Norocul nostru a fost ca in drum spre masina vazusem o masina de politie si ne-am dus la ei sa ii intrebam cum trebuie procedat. Acolo am gasit un politist amabil si care vorbea cat de cat engleza care ne-a explicat ca ei nu legatura cu blocarea masinilor, actiunea respectiva fiind facuta de Primarie si pe care l-am sa sune la nr respectiv si sa le spuna unde ne aflam. Dupa ce a sunat si i-a informat pe cei care se ocupau cu deblocarea ne-a spus sa asteptam la masina ca in max 15 min va sosi o masina care ne va debloca roata. Pana aici totul OK. Ne-am intors la masina si intradevar in 10 min a venit o masina cu 2 indivizi dintr care unul vorbea engleza, care ne-au spus ca ne costa 11000 forinti (aprox 30 euro) deblocarea adica amenda. Noi am incercat sa-i explicam ca masina era parcata intre alte masini care dealtfel nu fusesera blocate, si ca pe stalp mai in josul strazii este indicator de parcare pe trotuar. Nu am avut sanse sa-l facem sa inteleaga ca nu am fost singurii care au parcat acolo si ca dealtfel in zona nu exista parcari amenajate suficiente langa asa multe obiective turistice si de agrement. El ne-a spus ca parcarea pe trotoar se face doar pe strada mai jos si ca nu poate sa ne ajute decat daca platim. Vazand ca nu avem sanse am hotarat sa platim.

Acum incepe o alta poveste, dau sa scot banii si constat ca nu mai aveam atat de multi forinti deoarece a doua zi urma sa plecam si cheltuisem tot ce aveam schimbat. Incerc sa-i dau euro. El spune ca nu poate accepta euro, trebuie neaparat forinti. Inchipuiti-va ce fata am facut deoarece era Duminica seara deja si unde sa gasim o casa de schimb deschisa la ora aia (in Ungaria euro se pot schimba bani doar la case de schimb nu si la banci ca la noi) ? Domnul foarte amabil ne spune ca putem gasi una la vreo trei statii de metrou si doua de autobuz distanta, acolo stia el ca e deschis non stop. Ii multumim de sugestie dar il intreb daca nu e cumva o banca in apropiere care sa aiba un bancomat de unde sa pot scoate totusi forinti. Ne spune ca nu stie si ca el totusi asteapta sa ne intoarcem cu forinti. Plecam pe jos spre un hotel pe care l-am vazut mai jos pe strada. Acolo ne spune ca la ei nu este casa de schimb la receptie, dar putem gasi o banca la cateva strazi distanta. Cu mult "entuziasm" dupa ce toata ziua mersem pe jos, si nu apucasem nici macar sa mancam ca lumea, pornim spre locatia indicata. Marele noroc a fost ca pe urmatoarea strada sa gasim un alt hotel care avea casa de schimb si unde am putut schimba euro. In final am platit amenda si am putut pleca spre pensiune.

In concluzie, vizita la Budapesta a fost foarte frumoasa, pacat ca fost stricata la sfarsit de acest incident neplacut. Daca va hotarati deci sa mergeti in Budapesta cu masina, aveti gerija la parcari.

Trimis de mctraveler in 03.10.13 15:49:46
Validat / Publicat: 03.10.13 17:48:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Lacul Balaton- Siofok

VIZUALIZĂRI: 7638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mctraveler); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [03.10.13 17:47:29] »

@mctraveler: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ne-am bucura să putem citi impresiile tale despre Eva Panzio acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul ADAUGĂ IMPRESII NOI

alina7laca [03.10.13 19:05:14] »

Cu mare drag am citi impresiile tale si ma bucur ca ai intrat in comunitatea noastra! Review-ul tau foarte util, Budapesta este o capitala deosebita si sunt multe obiective de vizitat. Imi pare rau de incident. In rest sa auzim numai de bine.

mctraveler [04.10.13 08:07:20] »

@alina7laca: Multumesc pentru apreciere.

alina7laca, mctraveler
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: