ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2009
ÎNSCRIS: 04.09.09
JUL-2006
[?] AD. + 1 COPII

ALBENA - Bulgaria sau Bine ca am pierdut Cadrilaterul / ceafa bulgareasca excelenta

Drumul de la Vama Veche spre Albena prin Cadrilater este ingust, prost asfaltat, mai peticit ca nici un alt drum national intalnit. Strabate in schimb niste lanuri de floarea soarelui ajunsa la maturitate, astfel incat coloristica peisajului te face sa nu fii atent la hartoape. Indicatoarele rutiere ori lipsesc, ori sunt cazute si ramase la orizontala. Singurul avantaj al drumului este ca aglomeratie lipseste cu desavarsire, suntem singurei pe strada si incercam sa nu ne abatem de la viteza maxima admisa cu mai mult de 10-15 km. Am auzit ca de obicei politistii bulgari (cei adevarati) stau mai ascunsi prin porumb ca sa te prinda cu radarul, insa nu am intalnit nici un echipaj.

Ajungem in Albena cam dupa o ora de mers de la granita si la intrare trecem de o bariera, nu stiu exact la ce foloseste, oricum paznicul a ridicat-o automat, fara sa ne intrebe unde mergem. Nu pot sa nu recunosc ca sunt surprins de prima impresie. Comparatia cu litoralul nostru este inevitabila, Albena seamana mult cu Mamaia. Ii lipsesc insa fitele si masinile luxoase marca Rex-Mamaia, in schimb este plina de turisti familisti. Curatenia este o notiune care se cunoaste in statiune, nicidecum nu este o curatenie romaneasca… Bulevardul principal se bifurca la un moment dat spre stanga si spre dreapta mergand in capetele statiunii. In centru se afla bazarul cu alee pietonala larga, si gherete as putea spune cochete ca sa si rimeze. In orice caz, iarasi un mic soc: este foarte curat pentru un bazar. De ce pot bulgarii si noi nu? E o intrebare care urma sa revina de mai multe ori pe parcursul sederii la Albena, fost pamant romanesc din Cadrilaterul istoric. Un alt punct forte al bulgarilor in organizarea statiunii de care se ocupa in principal gigantul german TUI sunt parcurile si zonele verzi ale statiunii. Imaginati-va Mamaia, demolati mai bine de jumatate din hoteluri si in locul lor creati spatii verzi, gradini si alte aranjamente florale si descoperiti dimensiunea verde a Albenei. Furtunele cu apa sunt prezente si trec pe langa fiecare arbust, iar gradinarii bulgari tund gardul viu sau coafeaza plantele cu aceasi pricepere de parca ar cultiva castraveti sau gogosari. Hotelul este situat in sudul statiunii, penultimul practic, fiind limitat de o mlastina cu titlu de rezervatie naturala. Un inconvenient major pentru mine, tantarii ataca in roiuri foarte active seara. O solutie de la farmacie, pe baza de castravete bulgaresc si gata imunitatea.

Hotelul Albena Beach Club are 4 stele mari si late la usa, insa i-as acorda un 3, 3 pana in 3, 5 cam asa ceva. Cum cotatie nu se face la unitati, au pus si ei 4 stele dupa standardele bulgaresti probabil. In general hotelurile din Albena au 4 stele, doar 2 sunt de 5 stele, dar acestea sunt noi. Restul au aceasi arhitectura tipic comunista, de unde si asemanarea cu Mamaia, sunt renovate si aranjate, iar principalul atu, repet, cred ca este densitatea mica de unitati de cazare pe suprafata statiunii. E o densitate normala, etalonul nu trebuie luat Mamaia care are hoteluri aproape lipite unele de altele. Mancarea este buna, nu se exceleaza in specialitati, dar am gasit mancare foarte buna si pentru noi si pentru copil. Felurile sunt diversificate, la all inclusive se gasesc cam 5–7 feluri de carnaraie la fiecare masa, apoi o groaza de salate si de legume. Intre mese, se deschide snackbarul unde poti manca o pizza bulgareasca…dar mai bine mananci la pranz. Bauturile incluse sunt toate bulgaresti, si alcoolice si sucuri naturale, dar nu e bine de incercat mai mult decat apa si bere Kamenita.

In jurul hotelului functioneaza o piscina cu diferite adancimi, dar Albena fiind ocupata de romani se mai gasesc si unii care sa intre cu berea in piscina si sa inceapa sa urle si sa rada zgomotos. Numarul de inmatriculare al masinii lor, o dacie 1310 incepea cu GR. Acum daca ei se distrau, noi nu puteam decat sa ii aplaudam s-asa berea era la dozator si gratuita, de ce nu ai face o baie in Kamenita? Inconvenientele all-inclusivului J.

In fiecare zi animatorii hotelului anuntau programul zilei: la 15. 00 fotbal, la 16. 00 volei etc, o idee excelenta, avand in vedere ca de doua ori ne-am strans echipe de peste 8 persoane pentru fotbal pe plaja. Apropo de plaja, nici urma de mucuri de tigara, cioburi sau alte gunoaie. In fiecare zi un bulgar tip ceafa lata ara plaja strangand gunoaiele. Sezlongurile sunt imperecheate in jurul unei umbrele si puse la distanta de cativa metri buni unul de altul, asigurand astfel o intimitate neintalnita pe litoralul romanesc, unde doar densitatea mare conteaza. Despre apa nu mai vorbesc, in 7 zile nu am intalnit nici o alga sau alte mizerii.

Seara ne plimbam cu copilul, plimbare tip pensionar pentru ca pe la 10. 30 cerea la somn si vrand nevrand ne culcam si noi. Cert e ca exista alei late, parcuri, locuri de joaca pentru copii, parc de distractii si bazarul care arata impecabil, locuri unde te poti plimba fara probleme.

Albena, evident nu este o statiune de distractie, este ideala pentru cupluri ce vin in vacanta cu copii mici, iar raportul calitate pret este neintalnit pe litoralul romanesc. Preturile la Albena, o statiune cu mult peste topul nostru – Mamaia, sunt situate undeva la 60-65% fata de tot ce se gaseste similar pe la noi. Insa, in timp ce la noi la romani iti pui intrebari nu neaparat de hotel, ci de plaja, si restaurant, la bulgari (adica la Albena ca in rest nu am vizitat), exista o nota a firescului, dai un ban si ai calitate buna.

www.bloggo.ro - povestiri de vacanta

Trimis de adrian76 in 08.10.09 17:09:52

VIZUALIZĂRI: 6717 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adrian76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Dragoș_MD [12.01.10 10:27:20] »

am pierdut ce nu era al nostru... [http: //ro. wikipedia. org/wiki/Cadrilater] un teritoriu atribuit romaniei de o pace intre superputeri.

despre drum: eu am fost pe portiunea aceea in 2007 (prin august) si era ok; se lucra la modernizare si in ziua de azi sigur este mai bun ca un DN din Romania! cand va fi si pe la noi autostrada macar pana la Mangalia, poate o sa mai merg pe varianta asta; pana atunci, prefer Giurgiu-Ruse-Varna...

mirelab [12.01.10 10:31:22] »

"pana atunci, prefer Giurgiu-Ruse-Varna... "

Da, muuult mai indicat, mai ales ca acum s-a terminat si portiunea de dn5 care ocoleste Adunatii Copaceni (unde s-au tot creat ambuteiaje in ultimii ani).

Alb* [23.02.10 20:57:54] »

Interesant. Am inteles ca bulgarii au preturi bune si exista o mare diversitate de oferte...Ce pacat ca in Romania turismul pe litoral este la pamant....desi impartim aceeasi mare cu bulgariii Am fost si anul trecut un weekend fugitiv pe litoralul romanesc si am ramas cu un gust amar...prefer sa merg in strainatate...in tara turismul pe litoral este o dezamagitre totala!!!!!!Pacat ptr noi si bravos ptr bulgari.

piticot [07.07.10 20:20:37] »

Am de ales intre Nona si Boryana, ce parere aveti? si... inca ceva: se poate iesi cu mancarea la terasa? intreb pentru ca sunt fumator... multumesc anticipat

webmasterXY* [07.07.10 20:33:55] »

Ăsta deja este SPAM! ai pus aceeaşi întebare în 5 locuri până acum; unele neavând nicio legătură cu locurile despre care vrei să afli amănunte!

Pentru asta, accesează te rog secţiunea de întrebări special dedicată pentru astfel de cazuri, de la cele 2 hoteluri:

click aici

click aici

Stelutz [03.08.10 09:33:34] »

Stie cineva daca si in Albena este nebunia cu pestele dragonul de mare?

Peste 2 zile plec la Albena cu 2 copii mici si sunt putin ingrijorata dupa ce am auzit ca se intampla pe litoralul romanesc.

pepsi70ro [03.08.10 09:47:12] »

@Stelutz, cu siguranta n-ai de ce sa-ti faci griji, mai ales catre partea bulgara dragonii sunt foarte rari si nu se apropie de ape mai putin adanci iar acolo nu si-au facut simtita prezenta decat foarte izolat.

Stelutz [03.08.10 13:18:27] »

Iti multumesc pepsi70ro pentru raspuns. Sper ca va fi totul OK si vom avea o vacanta frumoasa.

Sa ai o zi buna.

Alb*, Dragoș_MD, piticot, Stelutz