ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2013
ÎNSCRIS: 14.06.13
SEP-2013
3 AD. + 1 COPII -- v: 1.8

Sentimente contradictorii

Cred ca am plecat mult prea stresati de diversele probleme din tara ca sa ne bucuram la maxim de acest concediu. Acum ne dorim sa revenim in Mallorca pentru ca nu am putut vizita tot ce imi propusesem inainte sa plec, apa extraordinar de calda non-stop si nisipul foarte fin, fara scoici... pentru ca ei stiu sa valorifice tot :). Nefiind scoici pe plaja nici pescarusi nu am vazut atat de multi.

Am plecat cu o intarzie de avion de 1 h (si am revenit cu o intarziere de 1h si jumatate), am fost preluati de autocarul agentiei, nimic stresant, la hotel am ajuns seara tarziu in jur de 10. Au fost destul de draguti cu solicitarile noastre. Hotelul ales, recomandat de o alta agentie de voiaj mare din tara, ca fiind unul linistit pentru familii cu copii si mult divertisment, SoL Mirlos Tordos 3* (o sa scriu despre el separat - vezi impresii).

Ca de obicei imi scot de pe net tot felul de informatii turistice, geografice, culturale despre locatiile pe care urmeaza sa le vizitez, dar avand si copilul cu noi, de 1 an si 8 luni, nu poti face tot ce iti propui.

Fiind cazati in Palmanova, foarte linistita statiunea, cu faleza foarte lunga, cu wifi gratis, sezlongul/ umbrela din paie este 4.5 euro fiecare, se plateste la un administrator'' de plaja care vine la fiecare sezlong in parte (atentie daca mutati sezlongurile de la locul lor, atat timp cat nu platiti, si un metru, sunteti mustrat. Totul este la linie!), distractiile in larg sunt diverse si departe de turisti, special marcate zonele respective.

M-au fascinat casele lor, spatiile verzi din interiorul complexelor rezidentiale cum erau amenajate, arbustii infloriri, de n feluri si culori.

De vizitat am fost de cateva ori in Palma, biletul de autobuz era 3.10 eur, se platea la sofer, am umblat in lung si-n lat pe stradute, la terase, la magazine. Nu am ratat Disney, cine vrea sandale traditionale de facut cadou si nu numai, am gasit pretul cel mai mic, in functie de marimea de la picior, pe o strada care coboara, dinspre P. Major (nu instre P. Spaniei ci in sens opus), un magazin a unui chinez, vis a vis de unul oficial'' cu sandale Menorcane (sunt produse in Menorca), cu 13-18 euro/perechea. Pentru copii am luat de la cel oficial'' care avea preturile intre 20-33 euro in functie de marime, model ,,pictate, etc...

Gasiti un muzeu al perlelor, intrare gratis care da intr-o galerie, si afli ca perlele produse in Mallorca sunt din sticla, de aceea au preturile oarecum mici, cele originale, de ex o bratara era la cca 150 euro.

La Catedrala aveti in vedere ca in wk este inchisa pentru diverse evenimente, si in timpul saptamanii se inchide la 18.15 (pana am reusit sa o vizitez am trecut pe la ea de vreo 3-4 ori :)). Intrarea e 6 euro. Mi-a placut mult, parca la fel ca Notre Dames, are un farmec aparte.

Langa ea este palatul Almudaida, care te taxeaza cu 9 euro de persoana. Nu vezi multe lucruri expuse dar daca ajungi pana aici trebuie vizitat.

Daca vreti sa vedeti Mallorca de sus, si nu luati autobuzul turistic, trebuie sa urcati pe niste scari... mai multe la castelul Bellver, vis a vis de portul Palma. Eu am urcat prin parcul castelului, pustiu, ghidata de localnici dar am descoperit niste stradute superbe, inguste... urcai, coborai :). Imaginea de sus de la castel este superba, se vede marea si muntii. Sa vezi castelul, sa urci in el, 4 euro.

Te poti plimba in Mallorca si cu trenuletul.

Am vizitat Valldemosa. Ca sa ajungeti acolo, mergeti in P. Spaniei, este augara/gara, subterana, ceva cu intermodulo'', superb organizata ,,gasiti autobuzul 210, costa parca 1.80 euro, plata la sofer, va duce sa vedeti niste peisaje de va taie respiratie de multe ori si la propriu. Daca vreti la intoarcere sa nu faceti 45 min ci 15 (dar din Port de Soller), sa stati la dus pe partea stanga a autobuzului, sa vedeti marea si nu muntele. Din autobuz nu parea cine stie ce acest oras. Cand il strabati la pas este foarte cald, romantic, flori cam la orice fereastra, urci si cobori, si scump. Totul dublu fata de Palma 8 euro o bere, (dar gasiti si mini market, berea din frigider e mai scumpa decat aia de pe raft), 2.5 euro-5 euro un magnet, etc.

Am plecat inspre Port de Soller, biletul a mai costat cca 2.5-3 euro. Portul foarte dragutz, mic, dar dragutz rau. Avea o plaja improvizata, pe pamant, si o mica fasie cu nisip. Te poti plimba cu trenuletul, cam inghesuit, din Soller in Port de Soller cred la 4-5 euro biletul. Aici am gasit un magazin foarte bine aprovizionat cu produse traditionale din ceramica si nu numai. Ca sa va intoarceti rpd in Palma, luati expresul 211, costa cam 3-4 euro, va baga printr-un tunel de peste 3km si ati ajuns cat ai spune ''peste''.

In ziua in care am vrut sa vizitam pesterile, plajele, fabricile din nord mi s-a imbolnavit copilul, febra, desi ii dadeam antitermice la 4 h, t. crestea, pana peste 39. Pentru cei care intampina astfel de probleme, sa aveti asigurare neaparat pentru ei, asta daca nu dispuneti de multi bani... Am sunat si mi s-a mentionat ori astept pana a doua zi sa-mi trimita ei un medic, care va fi platit direct de ei, ori solicit eu unul, local; mi-au sugerat ca vb la receptia hotelului. Dupa cca 30-60 min a venit un pediatru, cu trusa mobila, si tot ce trebuie... de nu am vazut la noi asa ceva..., a vazut ca amigdalele erau f mari, deci antibiotic. Consultatia m-a costat 80 euro, antibioticul vreo 6 euro. Ca sa decontati in tara banii, trebuie ca pe factura sa scrie un raport, cu starea copilului. Pentru decontarea medicamentelor pastrati reteta, bonul de la casa. Anuntati asiguratorul ca ati chemat un medic ca sa nu va trimita si ei, ca atunci nu va mai deconteaza nimic; cand ajungeti in tara ii sunati sa va dea datele de contact unde sa le trimiteti documentele spre analiza si cine stie cand imi vad banii :).

Nu am fost in Grecia, Italia, Malta la plaja, doar la bulgari, turci si acum in Mallorca, si sincer nu se compara, dar nu iti ajung 7 zile sa vizitezi, sa faci plaja, cumparaturi, discoteci, etc.

Nu am scris de cluburi, ei bine in statiunea Magaluff, mergi pe faleza si ajungi rpd, sunt n cluburi, baruri pline de englezi tatuati, petrecareti, galagiosi, beti, scandalagii... si cu politia la fiecare colt. M-a cam speriat sa vad cum bate la ei ca la fasole''. Nu am fost in club, doar la terase.

Deci, multa sanatate, distractie cat cuprinde, aveti ce vizita, apusuri si rasarituri exceptionale, sane vedem cu bine in anii urmatori pe aceste meleaguri. :)

Trimis de 11simy in 02.10.13 14:45:45
Validat / Publicat: 02.10.13 15:47:49
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (11simy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Valldemosa

11simy [02.10.13 17:08:34] »

Ce am uitat sa mentionez, este ca daca mergeti in Septembrie, prindeti programele pentru pensionari, toata insula e inpanzita, 80%, de pensionari englezi, rusi si nemti.

A fost primul lucru care m-a deranjat, m-a dezamagit. Ma asteptam sa fie familii tinere cu copii, asa cum ni se spusese...

traian.leuca † [02.10.13 18:11:02] »

Dacă nu sunt indiscret, cu ce anume v-au deranjat pensionarii?

ciprian.dima [02.10.13 18:48:27] »

Pentru ca, in comparatie cu pensionarii romanii, isi permit sa-si petreaca timpul liber prin Mallorca. ))

11simy [02.10.13 19:00:14] »

Imi cer scuze pentru sentimentele mele umane dar am cautat o locatie sa zic exclusivista si sa vad atatia batrani [***] la 80 de ani pe plaja si la masa, m-a dezamagit. asteptam sa am cu cine discuta, distra, copilul cu cine se juca. sincer sa dau 100 mil ca ss simt la techirghiol...

balasa violeta [02.10.13 19:56:50] »

@11simy: fara a fi malitioasa, e un punct de vedere, pe dumneavoastra v-au deranjat "pensionarii hidosi", pe mine, in vacante ma deranjeaza teribil persoanele cu copii mici!

Am fugit in mai in Mallorca si plec si-n octombrie, ma simt minunat si intr-adevar oriunde te duci pe insula, nu prea ai ce face cu un copil mic.

Palmanova, Magalluf sunt frecventate de englezi, schimbarea este socanta, de la costum si birourile luxoase londoneze, la sort si distractie cat cuprinde!

In aceasta zona se afla primele 3-4 discoteci, cotate cel mai bine-n lume! Vezi, BCM!!!

Fiul nostru, pana-n noapte tarziu si-a dus "babalacii" dintr-o discoteca in alta, seara de seara. Pentru 27 de euro, la BCM, am avut parte de un frumos spectacol de circ, serile sunt tematice, bautura free, am dansat fara a simti ca am deranjat pe cineva, pana la 5 dimineata!

Discotecile, cluburile nu sunt un obiectiv interzis batranilor, nu sunt ca cele pentru pitipoance si baieti de bani gata, de pe Dorobanti si pe aici m-au dus baietii, nu mi-au placut dar nici ei nu le-au frecventat. A fost un test din partea noastra, sa vedem ce-am crescut.

Deci: batranilor, nu ezitati sa va duceti la Disco, va fi placut si muzica, este muzica tineretii noastre, din anii 1970-1980!

In Arenal, locatie a nemtilor, duceti-va la Mega Park, garantat va va place!

In Illetas, locatia francezilor, liniste, seara n-am fost.

N-am vazut in doua saptamani nici-un fel de altercatie! Stiu ca cei care vindeau suveniruri, vindeau si droguri, sub acoperire.

Intreaga insula, o recomand pensionarilor! Am ajuns la varsta cand numai avem probleme, calatorim, ne distram, recuperam timpul trecut cand am invatat, am muncit, ne-am crescut copii, fara a sta doi ani acasa, fara pampersi... sanatosi sa fim!

In Mallorca, in orice anotimp este frumos! Acum, vin englezii la casele lor, vara le inchiriaza si cum vine frigul, pensionarii englezi francezi, nemti vin si stau pana la primavara! Sanatate si bani sa avem!

Arya [02.10.13 21:28:33] »

@balasa violeta:

O atitudine absolut de invidiat. Tot respectul. Si eu am fost în Magalluf în mai cu un grup de seniori, chiar dacă nu mă incadram ca vârstă si m-am simțit si distrat excelent. Singurul meu regret a fost acela că apa a fost cam rece. As reveni oricând cu mare plăcere în aceleași condiții, adică tot cu pensionarii, prețul fiind mai accesibil așa.

11simy, balasa violeta, ciprian.dima
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: