ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2013
ÎNSCRIS: 16.10.09
AUG-2013
single

Vara, la Dealurile Beştepe

Am stabilit odată că tautologia "Dealurile Beştepe" este acceptată, dar se poate folosi sinonimul de "Colinele Mahmudiei" sau, de ce nu, "Dealurile Mahmudiei", ele fiind situate între comunele Mahmudia şi Beştepe şi fiind mărginite de Delta Dunării (spre NNE) şi de Câmpia depresionară Sarichioi-Sarinasuf (spre SSV). Totuşi, pe majoritatea hărţilor, apar ca Dl. Beştepe, aşa intrând în literatura de specialitate.

Aceste "Cinci Dealuri", cu o altitudine absolută de numai 242 m, ce constituie prelungirea extrem-estică a unităţii Dealurilor Tulcei, sunt, realmente, coline, cu versanţi domoli (mai ales cei dinspre câmpia depresionară), dar o ascensiune pe ele nu ne scuteşte de prezenţa stâncilor (de vârstă devoniană, reprezentate prin depozite turbiditice, depozite calcaroase, argiloase sau silicolite, nelipsind nici filoanele riolitice). Totuşi, acestea nu sunt dominante, fiind mult mai puţine decât pe alte dealuri nord-dobrogene (pentru a nu mai vorbi de unitatea Munţilor Măcin, care este o împărăţie a stâncilor).

Interesant este un aspect biogeografic la aceste dealuri, anume acela că, înspre câmpia depresionară, prezintă o vegetaţie de stepă (în care apar şi arbuşti), iar înspre Deltă, apare pădurea (formată mai ales din specii mezofile şi xeroterme).

Legat de pădurea de aici, nu pot relata trăiri personale, deoarece, neagreând acest biotop (mai ales vara, când se dezvoltă păienjenişul, iar eu sufăr de arachnofobie), am evitat să intru acolo.

Despre biotopul stepic de la Beştepe, însă, pot spune că este format din ierburi uneori înalte (ce pot atinge 0.5-1 m) şi din foarte multe specii de plante ţepoase (ierburi, dar şi arbuşti, ca dovadă a xerofilismului), ce impun o încălţăminte adecvată, solidă (nu mergi în şlapi pe aceste dealuri, care, ferească Dumnezeu să se rupă şi să rămâi desculţ!) Ar trebui evitaţi şi pantalonii scurţi, chiar dacă eu tocmai pe ăştia i-am folosit (dar m-am ars, cum se spune, alegându-mă cu numeroase zgârieturi). Întâlneşti, de asemenea, numeroase insecte, care, chiar dacă te bâzâie, totuşi, sunt inofensive...

Vara nu-i ca iarna... Nu mai mergi pe zăpadă, ferit de agresivitatea vegetaţiei ţepoase, şi nici depuneri de chiciură nu mai întâlneşti pe arbuşti!...

Dar, dacă iubeşti pământul Dobrogei, nu ezita, călătorule, să faci o incursiune la Beştepe chiar şi vara (şi în orice alt anotimp!) Poţi ajunge uşor acolo, şi, dacă nu dispui de autoturism personal, nu-i problemă - circulă regulat microbuze din Tulcea (mai puţin în zilele de Anul Nou, Crăciun şi Paşti).

Urcând pe Beştepe, vei petrece o zi în mijlocul unui paradis...

Pentru a argumenta cele spuse, ataşez acestei prezentări o serie de fotografii realizate acolo.

Trimis de Neptunus in 01.10.13 22:08:50
Validat / Publicat: 02.10.13 07:46:59

VIZUALIZĂRI: 2519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Neptunus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere spre Dealurile Beştepe, din comuna omonimă.

• Alte impresii din această RUBRICĂHoinar prin Dobrogea: