ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2013

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Execrabilllll

Heyy oameni buni,

Ocoliti cat puteti de mult aceasta pensiune. Nu stiu cine a postat impresiile bune, presupun ca personalul altfel nu imi explic...

Sa incepem cu inceputul... In primul rand daca nu aveti masina nu aveti ce cauta acolo.

In momentul in care ne-am cazat ne-a intampinat o tanti ,,doamna Cristina'' care era pe post de receptionera, bucatareasa, administrator... etc...

Toate bune si frumoase pana am ajuns in camera si apoi o totala aventura...

Deoarece am fost acum in octombrie unde afara erau 5 grade doamna Cristina ne-a dat drumul la caldura abea atunci cand am intrat in camera. Dar asta nu este nimic gandindu-ne noi ca se va incalzii dar daca plecai din pensiune se inchidea centrala (pentru economie). Aaaa nu am precizat... caldura era data drumul decat in camera in care erai cazat, in receptie care era totuna si cu asa zis-ul restautant (3 mese) era frig de mureai. In utima zi am apucat si 0 grade si practic nu se putea manca nimic (asa zisul mic dejun de care o sa va povestesc mai tarziu).

Sa revin la camere... camera era ok, ma refer la pat ca este cel mai important, usile erau super vechi de pe timpul lui nea Nicu' (nu stiu in poze de unde apar usile acelea frumoase) si baia... horror... Toaleta era super jegoasa desi avea banda aceea pe WC. Am facut sesizarea la doamna Cristina si ne-a chemat pe cineva care a confirmat si a venit cu o sticla de CIF si o laveta sa curete... a spalat acolo in mare fara manusi, DECI a bagat mana in toaleta si apoi SOC SOC SOC doamna care a spalat toaleta ne-a pregatit si masa de privire. Masa de primire constand intr-un snitel cu cartofi NAtur natur adica cartofi fierti cu sare, si apa de la robinet. Daca vrei ceva suc, vin, apa min chiar sa o platesti nu ai de unde. Am avut cu noi si niste prieteni care au un copil mic de 2 ani. ATENTIE! Copilul daca vrea sa manance ceva se plateste, desi pana la 6 ani ar trebuii sa fie totul inclus.

Si am ajuns si la vestitul mic dejun. Este format din: la alegere DOAR omleta, 2 oua ochiuri sau un sandwich (o felie cascaval si o felie salam). Atat... Fara o rosie, un castravete nimic nimic, aaa nici APA a trebuit sa cer de fiecare data. deci sa ne intelegem: Omleta cu paine.

Sa ajungem si la marele SPA care este intr-o camera la subsol dar nu va imaginati ca arata ca in poze. Intr-adevar o cada, 2 mese de masaj si o sauna mica si pe langa super dezordine, cred ca folosesc camera si ca spatiu de depozitare.

Mai subliniez odata FARA masina nu ai ce cauta. Nu exista o masa afara pe care sa stai, un loc de joaca pentru copii. Daca va duceti in grup singurul loc de stat impreuna este o camera deoarece in sala de mese nu aveti caldura, nu aveti un bar... afara nimic. Motivul pentru care nu a dat drumul la caldura ar fi fost ca nu are putere centrala pentru camere iar in momentul in care am reclamat caldura inchisa in camere a spus ca este centrala pe etaje.

Deci... sper sa ma ascultati pe mine pentru ca totul este adevarat!

Trimis de lauralav in 01.10.13 21:10:47
Validat / Publicat: 01.10.13 22:23:07

VIZUALIZĂRI: 2887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauralav); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.10.13 23:09:58]

Am înţeles că totul la această pensiune a fost "execrabil".

Dar să notezi la rubrica "CADRUL NATURAL" în Predeal, "sub orice critică", mi se pare o greşeală impardonabilă.

[02.10.13 10:20:20]

@lauralav: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

lauralavAUTOR REVIEW
[02.10.13 15:35:54]

@webmaster33: Locatia pensiunii Toledo este corecta.

lauralavAUTOR REVIEW
[02.10.13 15:59:25]

@traian. leuca: Poate am exagerat zicand ,,sub orice critica”, insa o sa iti explic in detaliu.

Cateva camere aveau vedere la strada unde nu ai ce sa vezi decat masinile care circula, alte camere aveau vedere direct in poalele unui deal iar pe un alt colt unde intradevar se vedea o padure insa nu ceva impresionant.

Nu este prima data cand merg la munte in Predeal si la capitolul "cadru natural" pot spune fara nicio indoiala ca aceasta pensiune "Toledo" sta foarte prost... pana sa ajungi sa vezi pesajele respective de care vorbesti tu... din Predeal... trebuie sa treci de traficul infernal de pe soseaua in forma de curba cu unghi de aproape 180 de grade... de la 10 m distanta de pensiune... pe unde trec camioane... masini mici... deci claxoane... scartait de roti... de la unii care iau curba strans si tot asa... nu mai intru in detalii...

aaa... plus ca daca vii dinspre Sinaia nu poti sa faci stanga din DN sa intri pe straduta pe care e pensiunea... trebuie sa mergi cativa km buni pana vei gasi un refugiu pe dreapta... din care sa te intorci... ca sa poti intra pe straduta respectiva... uita te si tu pe harta si o sa vezi exact despre ce vorbesc...

daca nu ma crezi... du te si stai cateva zile la pensiunea "Toledo"... si apoi mai vorbim...

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[02.10.13 18:27:57]

@lauralav: Multumesc pentru detalii.

sile.pop
[15.10.13 12:40:10]

@lauralav: 1. Cunosc foarte bine Predealul.

Va intreb? daca mergeti la Rosmarin nu va trebuie masina? Oare rosmarinul care este la 3 minute distanta va asigura transport?

Referitor la caldura, daca ati fost cazati la etajul 1 nu spuneti adevarul ca etajul 1 este incalzit permanent.

E adevarat ca e bine sa fie toata pensiunea dar ce inseamna sa incalzasti o cladire cu 2-3 etaje?

Unde gasiti gratuitate pentru copii acum, si am citit situl pensiunii si nu scrie nimic despre asa ceva.

Exista masa afara, dar se pare ca dumneavoastra ati fost exact dupa vijelia de la inceputul lunii, nici nu cred ca era recomandat sa stai sa mananci ceva la o terasa.

Nu exclud sa fie si unele inconveniente, ca frigul din restaurant, dar de acolo si pana la execrabil mi se pare exagerat.

Si dumneavoastra acasa cu ce fierbeti cartofii ca sunt chiar curios, cu ce fel de apa, Bucovina sau Borsec???

Referitor la SPA - nu este clinica balneara, este o pensiune care asigura si servicii SPA, ce ati fi vrut sa aiba?

Ca sa lamurim si sa nu se interpreteze ca as fi din pensiune va spun ca am fost acolo si in foarte multe pensiuni in Romania si in conditiile economice actuale si cum merge turismul la noi e foarte greu sa faci fata.

Sa imrosti cu noroi in cineva e foarte usor, asta daca nu o faci intentionat si cu rea intentie.

In toamna asta am fost in Apuseni la Cetatea Ponorului, unde nu poti ajunge decat cu masina, ce sa reprosam acelor oameni dintre munti ca sa ajungi acolo, daca nu ai masina??

Legat de priveliste: nu inteleg ce ati vrea sa vedeti?

Se vede Postavarul si Piatra Mare si mie mi s-a parut privelistea extraordinara.

"doamna Cristina" va sugerez sa mutati pensiunea langa releul de pe Costila sau poate chiar langa crucea de pe Caraiman si atunci va fi multumit si domnul/doamna "lauralav" cu privelistea.

Este adevarat ca este o problema cu accesul dinspre centru, dar nu trebuie sa mergi nu stiu cati km, daca erati un sofer experimentat vedeati ca dupa ce faci curba e linia intrerupta si poti sa intorci.

REA VOINTA SAU... ???

Este intrebarea mea.

multumesc

[15.10.13 12:48:14]

@sile. pop:

... va spun ca am fost acolo

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

Laura27
[26.11.15 19:08:31]

@sile. pop - Este foarte murdara pensiunea!

Mihai34
[26.11.15 20:12:49]

@lauralav - Asa este, am fost acolo si este foarte murdar, cine nu crede sa mearga sa se convinga!

[26.11.15 20:30:24]

Pentru corecta informare: din informaţiile noastre, între conturile Mihai34 şi Laura27 pare să existe o legătură directă.

Natura acestei legături este în curs de clarificare.

veronica2000
[22.05.17 17:10:11]

@lauralav:Buna, doamne suparati suntem, ai avut dreptate cu toate cele, dar noi maramureseni ce-am zis ee mergem ca doar este la Predeal si de atuncea cea ceai scris sau schimbat si ghici teapa pentru noi.

Deci am am luat un pachet de 29-3 Mai cu mancare dimi si seara am azuns la destinatie ne-a intampinat lucratoarea cristina si sa vezi ce zice, deseara esta bine; la 19 am ajuns; , cartofi la cuptor cu ceafa, buun vrea sa te intreb lucratoare cristina cartofi la cuptor iasa un pic crocanti cu un pic de condiment cu un pic de ornamet pe langa, gen o felie de ardel o felie de rosie etc... ceafa de porc a fost tare cauciucata nu am putut taia am tras de ia doamne doamne, si ceam primit cartofi fierti in condimente adica vegeta cu ceafa nustiu fiarta caci prajita in cuptor nu sa simtit,

ne-am cazat, cica am citit pe alt sait ca a asteptat musafiri cu un pahar de tuica ca au zeci de litri, nu ca am asteptat asta dar ma bucuram daca ne servea si pe noi cu un detz desi am adus 4 litri de tuica, deci neam, cazat patul ok tv varza caldura ok apa calda ok, priveliste super ok,

dimineata oua ochuri ratuta cu acelasi salam cas branza unt si dulceata si ceai, pana am cerut si altceva o slaninuta o sunculita prajita cu o rosie ceva cruditati, zicand cristina lucratoare de la pensiune ca ei nu mananca asa ceva dar cereala aveti cu lapte, dik ne-a adus fulgi de porumb api sa nu tuni,

ioi a stranutat unu intro dimineata la 7 ca am tot sarit din pat, nema somn direct la frigider si baga un gat de palinca sami treaca somnu, ase usa aveam ca se vedea lumina de pe hol.

A zis ca deseara mancam pesta ca mamaliga este bine, noi am zis da super, ioi ca vine seara, am intrat in camera bagam cu nevasta niste palinca coboram la masa cu palinca vinu; am luat masa fara bautura deci am vinit dea casa cu tot baru da nui bai ca bine o fost baru nostru; si ne punem la masa vine ceie ne tranteste tacamurile pa masa si intreb io cu palinca in mine:am o intrebare spunetim ca pastravul este proaspat nu congelat, ioi vai parca am dat foc la casa, da da, este inghetat de unde sa aduc proaspat ca doara nu oi face 20 km du si 20 km intors de la brasov, no frate, api ne-am aprins io cu nevasta, si iam zis tot ce nea durut de 1250 roni, ; 2 adulti 2 copii; doamne ajuta.

vezi impresii

Laura27, lauralav, Mihai34, sile.pop, veronica2000