Blue Dream Palace Resort [Trypiti]

REGIM MASĂ Pensiune completa/ 3 mese
440 [euro]
+ COPII: 1 -- varsta: 2 ani

Sejur placut

Deschiderea vamii de la Makaza cu 3 zile inainte de plecarea noastra spre Thassos a picat la fix pentru grupul de 15 persoane si 3 copii.

Pozitionarea pe plaja ne-a fost de mare folos mai ales ca eram cu copii si ne era mai incomod sa plecam in fiecare zi cu masina pentru a face plaja (gratuitatea sezloangelor de pe plaja cat si de la piscina a fost binevenita).

Peisajele de pe balcoanele hotelului sunt minunate, iar in vecinatate exista o plaja superba la care se poate ajunge doar cu barca sau inot.

Daca ar fi sa comentez dupa rangul hotelului pot spune ca a fost sub asteptari, dar luand in calcul si pretul modic de 220 euro/7 nopti cu pensiune completa/ pers consider ca cei de la Hotel au gasit compromisul perfect intre pret si calitatea serviciilor.

Desi micul dejun si cina era de tip bufet suedez - lipseau cu desavarsire salatele de tip tzatziki - ceea ce nu am mai intalnit pana acum in Grecia (aici recunosc ca toate sejururile anterioare au fost pe partea continentala a Greciei).

Masa de pranz se servea la taverna si alegeai garnituri (din vreo 3-4 feluri) si carne la gratar (pui, porc...) - daca vroiai cartofi prajitzi sau tzatziki: erau extra si se plateau. Mesele nu erau foarte bogate in varietate dar suficiente.

Seara Greceasca a fost bonus si a constat in mancare cu specific la taverna cu muzica si dansuri traditionale.

Camerele in schimb erau superbe, mari cu 3 paturi, baia mare insa, bateria nu permitea spalarea mainilor fara sa atingi chiuveta. Curatenie se facea in fiecare zi, iar prosoapele se schimbau de cate ori era nevoie.

Pe scurt un hotel satisfacator dar nu si pentru cei mai pretentiosi!

Impresii încărcate de emylut in 01.10.2013 02:06:47

Validat / Publicat: 01.10.13 07:36:18

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în GRECIA. A mai fost în/la: Kassandra-Macedonian Sun, Sithonia- Lilly Ann

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (emylut); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 9 voturi) nota2

[01.10.13 07:36:09]

@emylut: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[01.10.13 13:05:16]

- ipopescu
[01.10.13 13:53:23]

descrieti, va rog, traseul spre thassos prin makaza, si starea drumului? multumesc!

[02.10.13 13:18:11]

@webmaster: Pozitionarea este corecta, pe google maps se poate vedea Hotelul, piscina, taverna cat si plaja!

[02.10.13 21:25:02]

@ipopescu: pe tema noului punct de frontiera s-a discutat si s-au detaliat si variantele de traseu aici: amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=4296&a=1

(acum ramane sa decida fiecare pe unde sa mearga)

- iva
[06.01.14 22:31:03]

@emylut: Salut, in acest an vreau sa aleg acest hotel si din cate vad este ok, te rog sa mi spui cum ajung la Makaza (este punct de frontiera?) eu locuiesc in Bucuresti si as fi recunoscator daca ai putea sa mi spui traseul pe care l ai ales

multumesc anticipat

[07.01.14 01:09:31]

@iva: Am verificat pentru tine si am vazut ca cei de la google maps au actualizat hartile ceea ce face foarte simplu de urmat traseul. Ceea ce ai de facut este sa introduci la indicatii de orientare A. Bucuresti si B. Blue Dreams Palace Thassos si traseul aratat este exact cel prin Vama noua Makaza, apoi te poti juca cu zoom-ul ca sa poti vedea olocalitatile importante prin care treci in Bulgaria. Poti citii si ce s-a scris prin topicuri despre acest drum, pentru ca evident pentru Thassos exista mai multe variante, dar eu consider ca dintre toate acesta pe langafaptul ca este cel mai scurt este si unul dintre cele mai usoare! Distractie placuta si dupa configurarea traseului te mai astept cu intrebari;)

- cris_stoica
[05.02.14 00:25:20]

Buna seara,

Doresc sa va intreb daca pentru o familie cu un copil (de 1,6 luni) se preteaza sa alegem pensiune completa. Adica gasim ce sa i oferim copilului la pranz la tavernele din imprejurimi sau mai bine luam pensiune completa la hotel, exista si mancare de copii la hotel?

Mancare este cat de cat diversificata in cadrul hotelului?

[05.02.14 01:08:30]

@cris_stoica: Hotelul se afla la cativa km de statiune, asa ca daca aveti masina nu e o problema sa ajungeti la taverne, insa nu cred ca aveti chef sa plecati chiar in fiecare zi mai ales ca plaja e frumoasa si la hotel... Oricum eu presupun ca un copil de 1 an si 6 luni nu mananca decat lapte praf, fructe (pe care le gasiti la masa sau puteti sa luati din supermarket) si eventual gusta din ce vede la voi. nu ar strica sa aveti si cateva borcanase cu mancarica gen Hipp sau Nestle (verificati intai ce fel ii place copilului) si neaparat sa nu uitati de medicamentele in caz ca... - asta ca sa stati linistiti...

Si pentru noi a fost prima data cu pensiune completa si avand copil mic ne-am bucurat de timp mai mult pe plaja decat sa ne pregatim de plecare, sa cautam si apoi sa asteptam comanda, mai ales ca riscati sa i se faca somn copilului intre timp...

Sejur placut!

- cris_stoica
[05.02.14 10:58:05]

Multumesc frumos pentru informatii! baietelul meu nu prea mai mananca borcanele... din cauza asta intrebam daca exista mancare sanatoasa si pentru copii.

Asa dimineata pot sa i cumpar un iaurt din tara de la noi cu niste cereala, fructe.

Insa dupa-amiaza reprezinta o problema sa am ceva legume si ceva grill (peste, pui) mai putin condimentate... cat mai natural pregatite.

Publicitate    [20.10.19 07:06:40]