ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2013
MAY-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Best Western Hotel Biri Padova, perfect și frumos

Am ales acest hotel analizând ofertele de cazare din zonă având ca scop vizitarea Veneției. Fiind sezon am tot extins aria de căutare în jurul Lagunei până am ajuns la Padova unde raportul preț/calitate/distanță a hotărât că e cea mai fericită alegere.

Vorbind de distanță, am calculat că între locația hotelului și prima parcare din Veneția, pe Autostrada A4 sunt 35 de Km, cam 25 de minte de mers cu mașina. Evident este și varianta cu trenul dar nu m-a interesat așa că nu pot da amănunte.

Prețul a fost convenabil, rezervarea făcută prin agenție asigurându-ne cazarea pe două nopți contra sumei de 57 de euro noaptea.

Pentru acest preț am avut cazarea în cameră dublă, copilul a avut și el dreptul la cazare fără cost suplimentar, în același pat, în timp ce mașinile au avut loc de parcare gratuit în amenajarea specială din curtea interioară a hotelului.

Odată ce ai făcut check in-ul ai acces și la sala de gimnastică și o zonă de wellness la care cei drept eu nu am apelat.

Sala de mese unde se servește micul dejun, situată la ultimul nivel, are o terasă ce are vedere către frumoasă la Bazilica Sf. Anton, Dealurile Euganee (Colli Euganei) sau asupra Canale Piovego un fir de apă ce străbate întreaga localitate.

Pentru a ajunge la hotel am venit dinspre Trieste până la ieșirea din A4 Padova Est de unde, până la hotel am rulat pe Via San Marco și apoi pe Via Veneția cale de 2,5 Km până la intersecția cu Via Antonio Grassi. Aici, în sensul giratoriu am virat dreapta și prima clădire pe dreapta, este hotelul.

De altfel adresa este Via Antonio Grassi 2,35129 Padova.

Personalul foarte bine pregătit, cunoscător al limbii engleze și amabil ne-a făcut imediat cazarea plăcută așa că am avut timp să despachetăm parțial și să ne acomodăm înainte de plimbare.

În prima seară, am avut ceva timp să explorăm împrejurimile ocazie cu care am găsit în imediata apropiere, pe Via Venezia un restaurant McDonald, s, în timp ce vis-à-vis este un mare centru comercial cu galerie mall, Centro Giotto.

Chiar în fața hotelului sunt clădirile unui mare centru administrativ unde am observat că funcționează mai multe bănci, inclusiv Poșta Italiană, câteva instituții ce țin de municipalitate și cafenele. Tot complexul este înconjurat de alei liniștite și flancate de verdeață care, incluse în Parco D”Europa situat în continuarea sa creează o insulă verde numai bună pentru amatorii de plimbare, alergare și chiar ciclism.

Deși nu am apucat să vizitez Padova în sensul descoperirii sale din punct de vedere turistic ne-am plimbat suficient pentru a admira frumusețea clasică a orașului și de a descoperi conaționali ce ne-au umplut de mândrie (un ansamblu popular din Maramureș) sau de scârbă (un hoț în zona gării ce vindea o pereche de ochelari răpciugoși evident furați).

În fine, cazarea a fost super și ne-am atins scopul, vizitarea Veneției și apoi mai departe spre Roma.

Trimis de unq in 30.09.13 18:50:16
    Validat / Publicat: 30.09.13 19:45:14
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Roma, Milano, Torino, Veneția, Verona

VIZUALIZĂRI: 1419 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (unq); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Best Western Hotel Biri Padova
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.10 EUR pe cameră

• SOCIALs