ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2013

Departe de galagie

BOGAZ HOTEL – 2* SI 3*, CANAKKALE – 1 septembrie 2013

SITE: hotelbogaz.com/eng

Locatie conform site, are si harta, nu poti rata – cam la 300 metri de port

Pret: 22 euro/pers – mic dejun, in locatia de 3 * (anul trecut am stat la 2*, 19 euro/pers; preturi prin agentie – mare greseala, conform review pe iulie 2013, 30 euro/camera - fata de 44 cat am dat noi – STIMA SI JOS PALARIA)

Diferenta dintre ele este: cel de 3* este nou, dat de curand in folosinta

Parcare: in ciuda ca pe site se precizeaza parcarea… ea nu exista (asa cum este definita o parcare, vezi Hotel Helen), ci rezolva personalul (f operativi, in acest sens). (anul trecut ne-au dus in parcare la Carrefour… cand am protestat ca avem de carat bagaje… au raspuns prezent 2 gealati, gata sa care la ele).

Ambele hoteluri au camerele cam de 15 metri patrati, baie, foarte curate, iar daca turistii nu ar scoate decibeli din usi trantite, cam cat un avion lung curier la decolare, ar fi si liniste (se opresc pe la 22:30) (fata de Helen, Anzac, Kervansaray – gradina interioara, superb), unde am mai stat si unde a curs aerul conditionat pe mobilier (fara exceptie, in toate noptile de cazare; am informat receptia… i-a durut la cozoroc… la fel si pe mine), la Bogaz totul a functionat ceas (mai ales liniste noaptea… fata de cele 3 amintite mai sus, unde pe la orele 02:00 incepeau niste tobe – cred – si continuau 45 de minute fara oprire)

Consumabile in baie, calitate “de tranzit”; lifturi functionale; personal serviabil, prosoape noi si curate, asternuturi bune calitativ, curatenie, aer conditionat f. bun (in cel de 3 stele – comanda in perete).

Micul dejun – suficient, proaspat, ceai turcesc, cafea, etc., nota 10; ambele hoteluri au masa in aceiasi locatie.

Alte mese: la 5 metri perpendicular pe hotelul de 2* (pret 40 lire / 4 persoane – din care 9 lire, 2 buc de cataif; fiecare persoana a servit pilaf + 1 portie sote/pui/altceva cu carne+ 1apa la jumate + paine; daca vrei, daca nu vrei tot o platesti) – mancarea este mai ieftina decat in zona Helen, Anzac si mult mai ieftina decat pe faleza. – asta pana la orele 20:00

Dupa ora 20:00 pana la 22:00, cum se iese din hotelul de 2*, se face dreapta, cam 30 metri pe stanga alta locatie de masa - dar 10 lire/pers (1 pilaf + 1 ceva cu carne + 1 ayran + paine).

Daca faci stanga, cum iesi din hotel, in 15 metri ajungi in bulevard si pe mana stanga (30 metri) se vede un Carrefour; pentru diverse cumparaturi si apa ieftina, sau la iesirea din hotel la 6 metri, magazin cu 1lira / 1,5 litri apa (nu sunt mare bautor – deci nu stiu cat este berea).

Incarcare hotel: 30% - 40%

Probleme diverse: 1 septembrie 2013 a cazut duminica. La intoarcerea din Cesme (aprox ora 19:00), surpriza. Prima intrare in Canakkale blocata cu masini de politie (coada le ferryboat). Se intra pe urmatoarea intrare (cam 10 km distanta… cred) si se ajunge pe drumul de feryboat… iar surpriza. Politia in mijlocul strazii devia masinile catre Lapseki (trebuie sa recunosc ca pe noi ne-a lasat din cauza numarului de RO). Nu am mai patit asa ceva. Nu stiu daca sa dau vina pe ziua de duminica, sau pe sfarsitul de sezon, sau pe altceva… aviz “amatorilor”. (personalul hotelului sustinea ca din cauza ca este duminica… no comment), La plecare cu ferry luni, acesta ne-a lasat cu 4 km stanga fata de Eceabat (stau sa ma intreb daca nu poate fi luat de acolo in directia Canakkale, deoarece in 2012 am stat in Eceabat doar 90 min la coada la ferry).

Concluzii:

Negative: distanta 300 metri fata de faleza si distractie – 6 min de mers pe jos

Pozitive: - restul

RECOMAND - ambele “stele”

Trimis de danyo in 27.09.13 14:06:51
Validat / Publicat: 27.09.13 18:55:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danyo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

danyo
Alte impresii din această RUBRICĂBogaz Hotel: